Reklama

Zdrowie

W całym kraju rozproszone ogniska COVID-19; liczne zakażenia w DPS-ach

Ogniska zakażeń koronawirusem w Polsce są mniejsze i rozproszone, pochodzą m.in. z imprez rodzinnych, szpitali i zakładów pracy. Do licznych zakażeń dochodzi w domach pomocy społecznej - wynika z danych przekazanych PAP przez urzędy wojewódzkie oraz regionalne stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 2292 nowych przypadkach koronawirusa. To najwięcej od początku epidemii w Polsce. Zmarło kolejnych 27 osób. Łączna liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce wzrosła do 95 773, z czego 2570 chorych zmarło.

Z informacji przekazanych PAP przez urzędy wojewódzkie oraz regionalne stacje sanitarno-epidemiologiczne wynika, że ogniska zakażeń są rozproszone i pochodzą m.in. z imprez rodzinnych, szpitali i zakładów pracy. Do licznych zakażeń dochodzi w domach pomocy społecznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Województwo małopolskie już kolejny dzień jest liderem w liczbie potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem. Najwięcej nowych zakażeń testy potwierdziły w piątek w: Krakowie – u 75 osób i w powiatach: wadowickim u 31 osób, nowotarskim – u 29 osób i w tatrzańskim – 20 osób. W pozostałych miastach i powiatach jest od jednego do kilkunastu nowych zakażeń.

W Krakowie większość, bo aż 44 nowe zakażenia na 75, to tzw. przypadki rozproszone, ale pozytywny wynik testy dały także u 10 osób mieszkających w jednym akademiku, choć studenci dopiero zaczęli naukę.

Z kolei na Mazowszu odnotowano w piątek 246 nowych przypadków. Po Małopolsce to drugie województwo z najwyższą liczbą nowych zakażeń. W czwartek Warszawa znalazła się wśród miast z alertem, czyli tych, które mogą trafić do stref z obostrzeniami. W ostatnich dniach mazowiecki sanepid informował, że w regionie nie ma dużych ognisk epidemicznych, tylko coraz więcej rozproszonych, małych ognisk rodzinnych lub wręcz pojedynczych przypadków zakażeń.

W Domu Pomocy Społecznej w Płocku do 16 osób zwiększyła się liczba zakażonych koronawirusem. Obecnie jest to 9 mieszkańców i 7 pracowników. Chorzy pensjonariusze leczeni są poza placówką. Jedna z podopiecznych zmarła.

Z kolei Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku poinformował w piątek, że potwierdzono 86 kolejnych przypadków koronawirusa w regionie. To dzienny rekord zachorowań na COVID-19 w Podlaskiem od początku pandemii. Łącznie dotąd w regionie koronawirusa potwierdzono u 2204 osób.

Reklama

Największe ognisko koronawirusa w tym powiecie wciąż dotyczy gminy Choroszcz, gdzie tego wirusa wykryto u pacjentów i personelu medycznego szpitala psychiatrycznego oraz domu pomocy społecznej. Według danych z tych placówek, uzyskanych w piątek przez PAP, w szpitalu psychiatrycznym zakażonych jest 33 pacjentów i 36 pracowników, a w DPS-ie 76 podopiecznych i 46 pracowników.

W województwie kujawsko-pomorskim 218 zakażeń, które zanotowano w piątek, to głównie ogniska rodzinne - przekazał PAP rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Ognisko pojawiło się też w szpitalu wielospecjalistycznym w Grudziądzu.

W piątek potwierdzono m.in. 17 zakażeń w Bydgoszczy, 16 w Grudziądzu, 23 w Toruniu, 15 w powiecie aleksandrowskim (czerwona strefa), 14 w powiecie bydgoskim, 11 w inowrocławskim i 9 w żnińskim (czerwona strefa).

Z kolei w województwie zachodniopomorskim stwierdzono w piątek 114 nowych zakażeń – najwięcej w Szczecinie, Koszalinie i w powiecie szczecineckim. Jak powiedziała PAP rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan, jest kilkanaście aktywnych ognisk koronawirusa. Są wśród nich zakłady pracy, m.in. w Koszalinie i Szczecinku. Ogniskiem jest też klub Pogoni Szczecin, szczeciński Szpital Wojskowy, dyspozytornia Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, a także Teatr Polski w Szczecinie, gdzie zakażenie wykryto w poniedziałek, po weekendowym spektaklu.

Wiele dodatnich przypadków związanych jest ze społeczną aktywnością – uczestnictwem w weselach, spotkaniach towarzyskich czy, jak choćby w przypadku Teatru Polskiego, wydarzeniach kulturalnych. W regionie stwierdzono dotychczas 1983 przypadki zakażenia koronawirusem, 36 osób zmarło.

W województwie opolskim liczba zakażonych koronawirusem rośnie, jednak w tej chwili nie można mówić o dużych ogniskach zakażeń. Według ostatnich danych opolskiego urzędu wojewódzkiego w woj. opolskim jest 540 zakażonych koronawirusem. Z tej liczby 77 osób przebywa w szpitalach.

Reklama

Do największych skupisk osób zakażonych zalicza się Dom Pomocy Społecznej w Jędrzejowie, gdzie od dłuższego czasu status zarażonego ma 110 osób, i Zakład Opieki Zdrowotnej w Oleśnie (38 przypadków zakażenia). Do niedawna ogniskiem zakażenia było przedszkole nr 2 w Głubczycach, gdzie stwierdzono 49 przypadków zakażenia.

Trudna sytuacja panuje w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Zielonej Górze (woj. lubuskie). Jak poinformowała w piątek PAP dyr. Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Zielonej Góry Monika Zapotoczna, pobranych tam zostało 285 wymazów. 44 osoby są zakażone, to 31 pensjonariuszy i 13 pracowników. Łącznie 285 osób sanepid skierował na kwarantannę. DPS dla Kombatantów boryka się z brakiem personelu do opieki nad pensjonariuszami. O wsparcie placówki zaapelował wojewoda lubuski, który zadeklarował pomoc samorządowi miasta Zielona Góra w rozwiązaniu problemu.

Ogniska zakażeń w domach pomocy społecznej występują też w Szyldaku i Iławie w województwie warmińsko-mazurskim. W Domu Pomocy Społecznej w Iławie spośród 56 podopiecznych 12 ma wynik dodatni, a spośród 40 pracowników – 4 jest zakażonych. Natomiast w DPS w Szyldaku zakażonych jest ok. 70 osób. Służby sanitarne pobrały tam 173 wymazy od podopiecznych i pracowników. 6 osób zostało hospitalizowanych. Dwie osoby zmarły; jedna w szpitalu w Ostródzie, a jedna w placówce w DPS.

W piątek na Warmii i Mazurach zanotowano w sumie 75 zakażeń. Dwie osoby zmarły.

Z kolei w województwie wielkopolskim potwierdzono w piątek 196 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Najwięcej osób zdiagnozowano w powiatach poznańskim, krotoszyńskim, ostrowskim i w rawickim. Zmarło pięć osób.

Reklama

W powiecie ostrowskim jest siedem ognisk koronawirusa. Zlokalizowano je w Domu Pomocy Społecznej w Psarach, w Urzędzie Gminy w Ostrowie Wlkp., w dwóch zakładach pracy, w szkole uczniów kreatywnych, w miejskim żłobku i na szpitalnym oddziale ratunkowym ostrowskiego szpitala.

Rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu przekazała PAP, że obecnie w samym mieście nie można mówić o większych ogniskach koronawirusa. "Są to zgłoszenia pojedynczych pacjentów i pracowników szpitali, szkół czy kancelarii prawnych, ale także pojedyncze przypadki z poszczególnych zakładów pracy" – powiedziała.

Od początku pandemii w Wielkopolsce zanotowano 8181 zakażeń koronawirusem, z czego 1746 to przypadki aktywne. 294 osoby zmarły, a 6141 wyzdrowiało.

W Łódzkiem 140 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, które zanotowano w piątek pochodzi głównie z niewielkich ognisk, m.in. w szpitalach, z wycieczki, zakładu pracy i ognisk domowych. Pojedyncze przypadki zakażenia koronawirusem wykryto wśród personelu medycznego i pacjentów w trzech klinikach Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Jak wynika z danych śląskiego sanepidu, w regionie obecnie nie ma dużych ognisk koronawirusa, ale wciąż pojawiają się mniejsze, z kilkoma, kilkunastoma potwierdzonymi przypadkami SARS-CoV-2. Nowe ogniska zakażeń pojawiły się w oddziale prewencji policji w Katowicach i na jednym z pogrzebów. Z kolei szpital w Knurowie wstrzymał przyjęcia pacjentów na oddział chorób wewnętrznych po wykryciu koronawirusa u siedmiu pacjentów i czterech osób z personelu.

Według danych sanepidu do piątku od początku pandemii w Śląskiem zanotowano 22 946 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia koronawirusem, to o 179 więcej niż w czwartek. Liczba ozdrowieńców wzrosła do 21 067 (o 97 więcej w porównaniu z poprzednią dobą). Obecnie choruje więc 1879 osób. W regionie zmarły dotychczas 563 osoby z SARS-CoV-2, z czego trzy minionej doby.(PAP)

Reklama

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ kon/ kow/ swi/ rof/ mb/ mab/ bak/ ali/ szk/ masz/ aks/ emb/ mmd/ twi/ mhr/

2020-10-02 16:54

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Humanitarne supermocarstwo w akcji

[ TEMATY ]

Polska

Polska

pomoc humanitarna

Family News Service

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba w Polsce

Gdy już na początku marca 2022 roku brytyjski tygodnik „The Spectator” określił Polskę mianem humanitarnego supermocarstwa, ktoś mógł stwierdzić, że to słowa na wyrost.

Wprawdzie w pierwszych 10 dniach od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę Polska przyjęła 830 tysięcy osób, to nie było jednak wiadomo jak straumatyzowani przybysze zaadaptują się w nowej sytuacji, w innym, choć sąsiednim państwie. Dziś już wiemy, że to państwo, Polska – humanitarne supermocarstwo, jak powtarza chętnie ambasador USA w Warszawie, stało się na wiele miesięcy domem dla ok. 1,5 miliona uchodźców. Wiemy też, że wyzwania pozostają – to według ekspertów edukacja oraz kwestie mieszkaniowe.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

[ TEMATY ]

episkopat

Niemcy

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Czterej biskupi, Gregor Maria Hanke OSB z Eichstätt, Stefan Oster SDB z Pasawy, kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony ogłosili we wspólnym oświadczeniu 24 kwietnia, że chcą kontynuować drogę w kierunku Kościoła bardziej synodalnego w harmonii z Kościołem powszechnym. Chcą poczekać na zakończenie Zgromadzenia Plenarnego Synodu Biskupów, którego druga sesja odbędzie się w październiku w Rzymie. W watykańskich sprzeciwach wobec drogi synodalnej w Niemczech wielokrotnie wskazywano, że „rada synodalna”, przewidziana i sformułowana w uchwale niemieckiej drogi synodalnej nie jest zgodna z sakramentalną konstytucją Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2024-04-25 15:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna - z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych. Najliczniej przyjechali maturzyści z diec. płockiej, bo 2,7 tys. osób. „We frekwencyjnej” czołówce znaleźli się też młodzi z arch. lubelskiej, diecezji: rzeszowskiej, sandomierskiej i radomskiej.

- Maturzyści są uśmiechnięci, ale myślę, że i stres też jest, stąd pielgrzymka na Jasna Górę może być czasem wyciszenia, nabrania ufności i nadziei - zauważył ks. Łukasz Wieczorek, diecezjalny duszpasterz młodzieży arch. katowickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję