Reklama

Centrum Interwencji Kryzysowej kończy 10 lat

Centrum Interwencji Kryzysowej uruchomiono 10 lat temu - dokładnie 1 maja 2001 r. Działająca w strukturach Caritas Kieleckiej placówka funkcjonuje całodobowo i bezpłatnie, oferując cały wachlarz pomocy tym, których życie znalazło się na zakręcie i trzeba jak najszybciej coś z tym kryzysem uczynić. W większości przypadków - udaje się pomóc. Pierwszy krok to ustalenie przyczyny zaistniałego kryzysu

Niedziela kielecka 20/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z osób, którym udzielamy pomocy, 80-90 procent doświadczyło przemocy. Te osoby, przeważnie kobiety, przychodzą do nas same lub są kierowane przez pracowników opieki społecznej, lekarzy, szkoły - wyjaśnia Edyta Domagała, koordynator CIK.

Jeżeli...

„Pomoc” czy „problem” w rozumieniu oferty CIK to bardzo szeroki zakres sytuacji trudnych. A zatem jeżeli: doznajesz przemocy fizycznej, psychicznej, ekonomicznej, seksualnej lub jesteś jej świadkiem; ty lub bliska ci osoba ma problemy z alkoholem lub innymi środkami psychoaktywnymi; utraciłeś kogoś bliskiego i trudno ci bez niego żyć; masz problemy małżeńskie i nie wiesz, jak je rozwiązać; nie radzisz sobie z własnymi negatywnymi emocjami; sytuacja twoja lub twoich bliskich wydaje ci się bez wyjścia; nie widzisz sensu i celu życia - możesz zgłosić się o pomoc do CIK.
Pracownikami CIK są: psycholodzy, pedagodzy, interwenci, pracownik socjalny, lekarz psychiatra, terapeuta zajęciowy, duszpasterz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Klienci

- Nasi klienci to najczęściej kobiety w wieku 25-40 lat, choć coraz częściej trafiają do nas kobiety starsze, ok. 60-70 roku życia, doznające przemocy od dzieci, męża - wyjaśnia E. Domagała. W ciągu roku ośrodek przyjmuje od 500 do 700 klientów, udziela 1800 porad. W Schronisku dla Kobiet mieszczącym się przy CIK przebywa rocznie ok. 100-150 matek z dziećmi (średnio czas pobytu wynosi od miesiąca do pół roku).
Nie ma rejonizacji - trafiają tutaj kobiety z całej Polski, ostatnio np. z Warszawy, Oświęcimia, Krakowa, były kobiety z Rumunii, Ukrainy, Armenii. Na życzenie klienta ośrodek zapewnia anonimowość. Czy przez 10 lat obraz tych kobiet, ofiar przemocy, zmienił się i w którym kierunku te zmiany ewoluują? - Nie dostrzegamy np. zależności od pory roku, średnio w schronisku zawsze jest ok. 15 osób. Brak wykształcenia, pracy, więzi rodzinnych wciąż idzie w parze z doświadczaniem przemocy, ale bardzo ostatnio wzrosła świadomość kobiet co do ich praw. Akcje społeczne, media robią swoje - uważa Edyta Domagała.

Reklama

Każdy przypadek jest wyjątkowy

Bywają sytuacje trudne, które potem długo się pamięta, które stają się przedmiotem dyskusji i pracy w ich zespole, np. w ramach tzw. superwizji.
Ot, choćby sprawa Aśki. Wiosna, kilka lat temu. Kobieta ma ok. trzydziestki, dwóch chłopców, 6 i 3 lata. Jest związek konkubinacki, przemoc, uzależnienie od środków psychoaktywnych. Sama jest z domu dziecka, nie bardzo umie kochać swoich chłopców, dzieci są mocno zaniedbane, ale pomimo to bardzo ją, mamę, kochają. Gdy matka gdzieś znika, starszy chłopczyk daje jej alibi, kryje jak umie, ale matka znika coraz częściej… Nie wiadomo kiedy i jak wikła się w kolejny związek bez przyszłości. Dzieci jej w tym przeszkadzają, więc decyduje się oddać je do domu dziecka. - Ogromnie w ośrodku to przeżyliśmy, próbowaliśmy ratować ich jako rodzinę, ale bezskutecznie. Trzeba było chłopcom powiedzieć, że wyjadą do innego domu, a mama zostanie tutaj - opowiada p. Edyta. I tak się stało. Dzieci dostały na pożegnanie skromne prezenty i lody, ale to nie zmieniło faktu, że wyjechały do domu dziecka, położonego kilkadziesiąt kilometrów od Kielc. Mijały miesiące, Aśka gdzieś tam żyła w nowym związku, ale dzwoniła od czasu do czasu, pytała: nie wiecie, jak tam chłopcy? A teraz w Wielkanoc zadzwoniła znowu i zapytała o telefon do nich… Co to zmieni i na ile na lepsze? Upłynęły już 4 lata. Ale jednak w niej coś kiełkuje, coś przetrwało…
Katarzyna jest z rodziny patologicznej, zero wsparcia od kogokolwiek, od zawsze. Przy pierwszej okazji, gdzieś tam „na truskawkach” - ciąża, córeczka, konkubinat z ojcem dziecka, przemoc. Ponad rok korzystała z terapii, jej partner również. Potem wynajęli mieszkanie i podjęli próbę stabilizacji związku. Po dwóch latach wzięli ślub kościelny, urodziło się drugie dziecko. Nie jest tam nadal sielankowo, ale on nie pije już 4 lata.
Pani Bronia przekroczyła dobrze pięćdziesiątkę, gdy trafiła do CIK. Była uzależniona od alkoholu, który zrujnował jej życie rodzinne i zdrowie. Przeszła skutecznie terapię, odbudowała rodzinne więzi, od lat nie pije i aktywnie działa w AA. Powtarza, że gdyby tutaj nie trafiła, pewnie byłoby już dawno po niej.

Takie miejsce jest potrzebne

Tak uważają prawie wszyscy, którzy trafili do CIK. Oferuje im się nie tylko przysłowiowe łóżko i zupę, ale pomoc i projekt odbudowy zdrowego życia. Początki były znacznie skromniejsze. Sięgają one 1999 r. i schroniska dla kobiet w Leszczynach. Po kilku miesiącach placówka przeniosła się do dawnej stołówki w parafii Niepokalanego Serca NMP, czyli w miejsce, które świetnie kojarzyła cała biedota z Kielc i okolic. Wkrótce funkcjonowało schronisko dla kobiet z dziećmi, ale potrzebujący pukali do drzwi o coraz późniejszych godzinach. Z tej przyczyny powstało Centrum Interwencji Kryzysowej urzędujące całodobowo i bezpłatnie, działa także telefon interwencyjny. - Nasze podopieczne cenią sobie bardzo posługę duszpasterską, którą spełniają ks. prał. Edward Skotnicki i ks. Dariusz Jarliński. Jest to m.in. rozmowa - porada duchowa, spowiedź, film ewangelizacyjny czy nawet podwiezienie do szpitala - wyjaśnia E. Domagała.
Całodobowa pomoc jest realizowana poprzez: poradnictwo psychologiczne, udział w grupach terapeutycznych (dla osób doznających przemocy i stosujących przemoc), pomoc dzieciom z trudnościami wynikającymi z sytuacji kryzysowej, całodobowy telefon interwencyjny, uczestnictwo w grupie AA „Lustro”, udzielenie schronienia oraz pomoc: medyczną, prawną, socjalną, a także terapię małżeńską, rodzinną, pomoc świadczoną osobom starszym i niepełnosprawnym.
Od 2009 r. kielecki CIK jako jeden z 16 ośrodków w kraju i jedyny w regionie został włączony w sieć specjalistycznych placówek pomocowych dla ofiar przemocy, spełniając zadania zlecone przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Wynika to z funkcjonowania przy CIK Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.
Centrum Interwencji Kryzysowej znajduje się w Kielcach przy ul. Urzędniczej 7b. Kontakt: cik.kielce@op.pl, tel. (41) 366-48- 47 26 maja o godz. 15. zaplanowana jest Msza św. dziękczynna za minione 10-lecie placówki. Będzie ona sprawowana w domu parafialnym przy ul. Urzędniczej 3. Udział wezmą przedstawiciele władz smaorządowych, MOPR-u i podopiecznych CIK.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Oder: Jan Paweł II powiedziałby dziś Polakom - "Trzymajcie się mocno Chrystusa!"

2024-04-27 20:22

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Ks. bp Sławomir Oder

Adam Bujak, Arturo Mari/Rok 2.Biały Kruk

- Jan Paweł II, gdyby żył i widział, co się dzieje dziś w Polsce, powiedziałby nam: "Trzymajcie się mocno Chrystusa!" - mówi w rozmowie z KAI bp Sławomir Oder, wcześniej postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Karola Wojtyły. Kapłan wyjaśnia, że współczesny Kościół i świat zawdzięcza papieżowi z Polski bardzo bogate dziedzictwo, którego centralnym elementem jest personalistyczne rozumienie tajemnicy człowieka, jego praw i niezbywalnej godności.

Marcin Przeciszewski, KAI: Mija 10-lat od kanonizacji Jana Pawła II. Jak z perspektywy tych lat patrzy Ksiądz Biskup na recepcję dziedzictwa św. Jana Pawła II? Co z tego dziedzictwa, z dzisiejszego punktu widzenia jest najważniejsze?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Papież w Wenecji: Młody człowieku - wstań i idź!

2024-04-28 10:52

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

"Młody człowieku, który chcesz wziąć w ręce swe życie, wstań! Otwórz swoje serce przed Bogiem, podziękuj Mu, przyjmij piękno, którym jesteś; zakochaj się w swoim życiu. A potem idź! Wyjdź, idź z innymi, szukaj samotnych, nadaj barwy światu swoją kreatywnością, pomaluj drogi życia Ewangelią. Wstań i idź" - wezwał Franciszek podczas spotkania z młodzieżą na placu przed bazyliką Santa Maria della Salute w Wenecji. Papież zachęcił: "Weź życie w swoje ręce, zaangażuj się; wyłącz telewizor i otwórz Ewangelię; zostaw telefon komórkowy i spotkaj się z osobami!

Franciszek zachęcił młodych do dzielenia się doświadczeniami, które są tak piękne, że nie można ich zatrzymać dla siebie. "Jesteśmy tu dzisiaj właśnie po to: aby na nowo odkryć w Panu piękno, którym jesteśmy i by radować się w imię Jezusa, Boga młodego, który miłuje młodych i który zawsze zaskakuje" - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję