Reklama

Finał i metropolitalnego konkursu papieskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 1 czerwca br., w Dniu Dziecka, ale również w 20. rocznicę pobytu bł. Jana Pawła II w Koszalinie po raz pierwszy gimnazjaliści z metropolii szczecińsko-kamieńskiej zmierzyli się w konkursie wiedzy o Janie Pawle II. Finał konkursu zorganizowano w Koszalinie w Liceum Katolickim przy parafii pw. Ducha Świętego. Pomysłodawcą konkursu jest ks. Tomasz Ceniuch, duszpasterz archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
- Kiedy zacząłem uczyć w gimnazjum, zorientowałem się, że nie ma takiej oferty konkursowej przeznaczonej dla gimnazjalistów. Zaproponowałem więc przełożonym, by w 2007 r., na dwudziestolecie pobytu Jana Pawła II w Szczecinie, powstał taki konkurs - wyjaśnia duszpasterz. - Przez cztery lata konkurs rozgrywany był w ramach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W tym roku organizatorzy pomyśleli o rozszerzeniu jego formuły i zaproszeniu do zmagań gimnazjalistów z całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej. W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej jest już spora, bo blisko 50-osobowa grupa katechetów, którzy regularnie przygotowują młodzież do konkursu.
Ks. Tomasz Ceniuch miał nadzieje, że pomysł spodoba się także w pozostałych diecezjach metropolii. - Na razie udało się zorganizować konkurs w Szczecinie i Koszalinie. Być może w przyszłym roku dołączy do nas diecezja zielonogórsko-gorzowska - mówi duszpasterz.
- Konkurs rozgrywany jest u nas po raz pierwszy, odzew jest więcej niż zadowalający. W etapie diecezjalnym wzięło udział 30 diecezjalnych gimnazjalistów - chwali się ks. Radosław Mazur, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Biskupiej w Koszalinie. - Natomiast w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w etapie szkolnym wzięło udział 45 gimnazjów (ok. 300 uczestników) - mówi ks. Ceniuch, potem był etap rejonowy 24 listopada 2010 r. w czterech ośrodkach archidiecezji, rozłożonych równomiernie do liczby mieszkańców: dwa w Szczecinie i jeden na północy w Gryficach, i jeden na południu w Choszcznie. W tym etapie wzięło udział 45 gimnazjów (130 uczestników). Następny etap to etap archidiecezjalny, który odbył się w Szczecinie 20 maja br. W tym etapie wzięło udział 26 gimnazjów z terenu archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (35 uczestników).
Pytania konkursowe dotyczyły przede wszystkim wizyty Jana Pawła II w Koszalinie oraz listu papieskiego skierowanego do młodzieży. - To świetny sposób na zapraszanie młodzieży do poznawania Papieża i odkrywania konkretnego wpływu i trwałego śladu, który pozostawił Jan Paweł II na naszym terenie - mówi ks. Mazur. Najwięcej problemów sprawiły gimnazjalistom jednak pytania, w których musieli wykazać się znajomością tekstów Pisma Świętego. - Z pytaniami dotyczącymi bezpośrednio Papieża nie było już takich kłopotów - śmieje się Joanna Susik z Kołobrzegu. Zdaniem gimnazjalistki, zaletą konkursu jest to, że przygotowanie do testów pomaga w lepszym rozumieniu kolejnych dokumentów Jana Pawła II.
- Udział w konkursie motywuje nie tylko do przygotowania się z zadanego materiału, ale także do odkrywania nauczania papieskiego dla samego siebie - dodaje Marcin Biskupski, gimnazjalista ze Szczecina, startujący w konkursie po raz trzeci. W zmaganiach z kolegami z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ostatecznie uplasował się na drugim miejscu. Najlepszy wynik osiągnęła Emilia Paziewska z Polic. Do maksymalnego wyniku zabrakło jej jedynie 2 punktów. Trzecie miejsce przypadło reprezentantce diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Janinie Bartosińskiej z Ustki.
Uczestnicy konkursu spotkali się również z ks. prał. Kazimierzem Bednarskim, proboszczem kościoła pw. Ducha Świętego w Koszalinie, który podejmował Jana Pawła II podczas jego czwartej pielgrzymki do Polski. Duszpasterz dzielił się z uczniami wspomnieniami z tamtego wydarzenia oraz zachęcał młodzież do dalszego zgłębiania nauk Papieża Polaka. - Chciałbym, żebyście doświadczali pomocy błogosławionego Papieża, który tak kochał młodzież. To był tak wyjątkowy Papież - bardzo ludzki i zarazem bardzo mistyczny. Dlatego zachęcam was, by stał się dla was nie tylko notatką z historii, ale także zobowiązaniem - mówił do młodzieży ks. Bednarski.
Swoimi wspomnieniami o błogosławionym Papieżu dzielił się również bp Paweł Cieślik, który wręczał nagrody finalistom konkursu. - Dziękuję wam, że podjęliście trud zgłębiania życia i nauczania naszego Wielkiego Rodaka. Czujemy dzisiaj jego obecność jeszcze bardziej, prosimy o jego wstawiennictwo, powierzamy jego orędowaniu wszystkie trudne sprawy i wierzymy, że przez wstawiennictwo błogosławionego Papieża będą dokonywać się cuda w naszym życiu - mówił hierarcha.
Nagrody dla uczestników ufundował metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga oraz Wydział Katechetyczny Kurii Biskupiej w Koszalinie. W finale wzięło udział 29 gimnazjalistów z 21 szkół z terenu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i szczecińsko-kamieńskiej. Bardzo dziękujemy tym, którzy przygotowali uczniów do konkursu oraz pomogli w przeprowadzeniu jego poszczególnych etapów. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem koordynatorów konkursu: ks. Tomasza Ceniucha i ks. Sebastiana Kowala.

Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu:
1. Emilia Paziewska, Gimnazjum nr 1 w Policach, 79 pkt., opiekun: ks. Kazimierczak
2. Marcin Biskupski, Gimnazjum nr 16 w Szczecinie, 70 pkt., opiekun: ks. Gajowiecki
3. Janina Bartosińska, Gimnazjum Społeczne w Ustce, 68 pkt., opiekun: ks. Zdoliński
4. Ilona Jakimowicz, Gimnazjum nr 16 w Szczecinie, 67 pkt., opiekun: ks. Gajowiecki
5. Magdalena Bober, Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu, 66 pkt., opiekun: p. Jakubiec
6. Radosław Lewandowski, Gimnazjum w Maszewie, 65 pkt., opiekun: p. Wójtowicz
7. Alicja Janowska, Gimnazjum nr 1 w Płotach, 64 pkt., opiekun: ks. Senderek
8. Roman Waszczyk, Gimnazjum w Pyrzycach, 64 pkt., opiekun: p. Siepka
9. Aleksander Foremniak, Gimnazjum w Mirosławcu, 62 pkt., opiekun: ks. Kowal
10. Barbara Dudziak, Gimnazjum w Choszcznie, 60 pkt., opiekun: ks. Wiśniewski
11. Marta Mostowska, Gimnazjum nr 42 w Szczecinie, 59,5 pkt., opiekun: p. Maciocha
12. Zofia Sawicka, Gimnazjum nr 2 w Nowogardzie, 58 pkt., opiekun: s. Maksymiliana
13. Jagoda Synak, Gimnazjum w Ustce, 57 pkt., opiekun: s. Tarsycja
14. Agata Prusinowska, CKS w Szczecinie, 56 pkt., opiekun: p. Zawiślak
15. Hanna Kulińska, Gimnazjum nr 1 w Płotach, 56 pkt., opiekun: ks. Senderek
16. Joanna Susik, Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu, 54 pkt., opiekun: p. Błachowiak
17. Paulina Cieloch, Gimnazjum nr 1 w Kołobrzegu, 53 pkt., opiekun: p. Błachowiak
18. Joanna Gortat, Gimnazjum nr 1 w Policach, 52 pkt., opiekun: ks. Kazimierczak
19. Justyna Korpa, Gimnazjum nr 2 w Nowogardzie, 51 pkt., opiekun: s. Maksymiliana
20. Michał Wędzina, Gimnazjum nr 4 w Stargardzie Szczecińskim, 50 pkt., opiekun: p. Wilkosz
21. Agata Gasyna, Gimnazjum w Ustce, 49 pkt., opiekun: s. Tarsycja
22. Aleksandra Jęckowska, Gimnazjum w Mirosławcu, 48 pkt., opiekun: ks. Kowal
23. Arkadiusz Kaznowski, Gimnazjum nr 3 Stargardzie Szczecińskim, 46 pkt., opiekun: p. Gryciuk
24. Tymoteusz Herman, Gimnazjum nr 2 w Pile, 37 pkt., opiekun: ks. Grocek
25. Małgorzata Chudyk, Gimnazjum w Wierzchowie, 36 pkt., opiekun: ks. Bajero CR
26. Anna Stempień, Gimnazjum w Wierzchowie, 35 pkt., opiekun: ks. Bajero CR
27. Karolina Kulesza, Zespół Szkół nr 11 w Koszalinie, 32 pkt., opiekun: ks. Brzozowski
28. Katarzyna Szkutnik, Gimnazjum nr 3 w Dąbkach, 30,5 pkt.
29. Pamela Cebo, Gimnazjum nr 7 w Koszalinie, 30 pkt., opiekun: p. Rogacka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

W maju w większości parafii w Polsce dzieci z klas trzecich szkół podstawowych przystępować będą do Pierwszej Komunii św. W przygotowanie uczniów zaangażowane są trzy środowiska: parafia, szkoła i rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: dojrzałość to mądrość życiowa

2024-05-06 07:53

[ TEMATY ]

maturzyści

Bp Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Znakiem piękna Kościoła są żywe parafie, wspólnoty, w których rodzą się inicjatywy duszpasterskie, gdzie ludzie się jednoczą, a nie dzielą – mówił bp Krzysztof Włodarczyk

Znakiem piękna Kościoła są żywe parafie, wspólnoty, w których rodzą się inicjatywy duszpasterskie, gdzie ludzie się jednoczą, a nie dzielą –
mówił bp Krzysztof Włodarczyk

„Dojrzałość to mądrość życiowa, dzięki której mogę dokonywać wyborów zgodnych z Bożym planem” - mówił bp Krzysztof Włodarczyk, błogosławiąc maturzystom z diecezji bydgoskiej.

Msza św. w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy była miejscem modlitwy dla zdających w tym roku egzamin dojrzałości. - Matura z pewnością jest jednym z tych momentów, o których mówimy, że są najważniejszymi w naszym życiu, ale czy na pewno? Powiem przekornie: Pan Jezus nie mówi o tym egzaminie nic - mówił ks. Henryk Stippa, który przewodniczył modlitwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję