Reklama

Wystawa Koni Hodowlanych Południowego Podlasia w Jasienówce

„Nie usuwajmy ziarna słowa ewangelicznego z życia publicznego”

Niedziela podlaska 31/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 10 lipca już po raz ósmy odbyła się Wystawa Koni Południowego Podlasia w Zaścianku Tołwińskich w Jasienówce k. Siemiatycz. Podczas polowej Mszy św. sprawowanej przez ks. Bogdana Mutianko i ks. Andrzeja Ulaczyka oraz nabożeństwa prawosławnego sprawowanego przez ks. Mirosława Niczyporuka modlono się w intencji Ojczyzny i za hodowców koni. Do Jasienówki przybyło 19 wystawców i wielu miłośników koni. Gospodarzem i jednym z pomysłodawców tej imprezy jest poseł RP Krzysztof Tołwiński wraz z małżonką Marią.

Z historii wystawy

Już w 2004 r. I edycja Wystawy Koni Hodowlanych Południowego Podlasia cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród hodowców wystawców, sympatyków i odwiedzających Zaścianek. Z każdym rokiem wzbogacano jej formułę, także terytorialnie włączając hodowców z obszaru województwa mazowieckiego. Wystawę wpisano na stałe do kalendarza imprez o charakterze rolniczym.
„Zaścianek Szlachecki w Jasienówce” słynie z kultywowania wielowiekowych tradycji drobnej szlachty zaściankowej. Dlatego wystawa jest promocją regionu i przybliżeniem dziedzictwa kulturowego mieszkańców Podlasia.
- Wystawa ma plenerowy i otwarty charakter, stwarza hodowcom możliwość zaprezentowania najpiękniejszych zwierząt, jakie posiadamy w swoich stajniach - mówił Marek Niewiński, specjalista z Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni (WZHK) w Białymstoku.
- Na wystawę przybywają ludzie ze środowiska branży końskiej, osoby połączone wspólną pasją, chętni do współpracy, działający w nieformalnych i zorganizowanych związkach, których nadrzędnym celem jest hodowla jak najlepszej jakości koni - mówił Edmund Piotrowski, prezes honorowy Podlaskiego Związku Hodowców Koni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitewny charakter spotkania

Przy ołtarzu polowym zgromadziły się poczty sztandarowe, m.in. Związku NSZZ Solidarność w Białymstoku i Podlaskiego Związku Hodowców Koni.
Mszę św. wraz z proboszczem z Osmoli ks. Bogdanem Mutianko sprawował ks. dr Andrzej Ulaczyk, który też wygłosił homilię.
Kaznodzieja podkreślił, że Jezusowi praca rolnika nie była obca, czego dowodem jest dzisiejsza przypowieść o siewcy. Chrystus nie chce dawać wskazówek technologicznych, co do siewu, jedynie poucza nas o Bożym królestwie. Przypowieść o siewcy - jakże hojny to gospodarz - który sieje wielkodusznie, rzucając ziarno z wielkim rozmachem, wiedząc, że nie każde ziarno zakiełkuje, gdyż jak mówi ewangelista tylko jedno z czterech padło na ziemię żyzną. Koncelebrans podkreślił, że przez obecność sprawowanej Liturgii przez Księdza Proboszcza Zaścianek stanowi centrum parafii. To tu urzeczywistnia się odwieczne Słowo Boga. Bóg rzuca ziarno na glebę naszych serc, z nadzieją, że wyda ono plon, że w naszym sercu nie będzie złych ptaków, które nie pozwolą ziarnu wykiełkować. Rzuca z nadzieją, że to słowo nas uświęci jak było w minionych wiekach i jest w czasach, których żyjemy w osobach błogosławionych ks. Jerzego Popiełuszko i papieża Jana Pawła II. To Jezus w nich wzrastał, a oni posłusznie oddali się na jego służbę. Kaznodzieja wyraził niepokój, że dziś wielu pragnie to ziarno usunąć z życia publicznego, zagłuszyć słowo, wielu też ma trudności z przyjęciem słowa ziarna ewangelicznego.

Prezentacja młodych koni, imprezy towarzyszące

Poseł Krzysztof Tołwiński, otwierając wystawę rozpoczął od podziękowań za sprawowaną Mszę św. Przywitał przybyłych gości m.in. senatora Grzegorza Wojciechowskiego, Rafała Putrę, Marcina Wierzchowskiego, byłego pracownika kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, i wystawców koni. Następnie został odczytany Apel Smoleński ku czci ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.
Nasz region znany jest z hodowli koni zimnokrwistych, czyli masywnych, silnych i spokojnych zwierząt, jeszcze niedawno wykorzystywanych w gospodarstwach jako siła robocza.
Konie zostały poddane ocenie czteroosobowej komisji pod przewodnictwem Marka Niewińskiego, specjalisty z Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni (WZHK). Oceny 19 koni, zamykających się w przedziale wiekowym 10-20 miesięcy, komisja oceniała według czterech kryteriów, tj. pokrój, ruch, stęp oraz kondycja i sposób prezentacji - pielęgnacja i przygotowanie konia do wystawy.
Championa zdobyła jasna gniada 15-miesięczna klacz Finezja Bogdana Ciupińskiego ze Smorczewa. Zwyciężyła liczbą 136 pkt. na 150 możliwych, wicechampiona zdobyła młoda ciemnokasztanowata klacz Samba Zbigniewa Kostro z miejscowości Krasowo Wólka, drugiego wicechampiona, przegrywając jedynie o pół pkt., znacznie starsza klacz Etna Bazylego Sawczuka z Bielska Podlaskiego, który swoją hodowlę prowadzi w gminie Czeremcha.
Puchary i nagrody wręczył Jerzy Leszczyński, dyrektor ARiMR z Łomży, i poseł Krzysztof Tołwiński. Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie ufundował zwycięzcom roczną prenumeratę czasopisma „Wiadomości Rolnicze”. Odbyła się też runda honorowa koni.
Od wielu lat na wystawie swoje konie prezentuje wielki miłośnik tych zwierząt Stanisław Moczulski wraz z synem z Żerów Pilaków. On wraz z innymi odebrał także ufundowane nagrody. Z gminy Grodzisk i Dziadkowice hodowcom ufundowali także nagrody ich wójtowie.
Przewodniczący Komisji Marek Niewiński podziękował hodowcom za przybycie i pokazanie swojego dorobku hodowlanego.
Organizatorzy pamiętali o najmłodszych, dla których przygotowano wiele atrakcji, był też konkurs rysunkowy zorganizowany przez Gabinet Weterynaryjny BaWet z Siemiatycz na „Najpiękniejszego Konia Zaścianka”. W konkursie zwyciężcyła Julia Kobylańska.
Na wystawę przybyło kilka tysięcy osób, którzy, oprócz koni, mogli oglądać sprzęt rolniczy, skosztować regionalnych potraw, a także honorowo oddać krew.
Na stoiskach wystawowych, przygotowanych przez Powiatowe Punkty Doradztwa Rolniczego, na których dostępne były materiały promujące walory krajobrazowe i przyrodnicze powiatu, można było też zapoznać się z ofertą turystyczną naszego regionu.
Inscenizacja bitwy z 1920 r. i Konkurs Strzelecki zorganizowany prze Jednostkę Strzelecką z Grajewa były punktem specjalnym programu.
Zwycięstwo w wyścigu koni im. Marszałka Sejmu RP Krzysztofa Putry przypadło gospodarzom uroczystości Kawalerii z Zaścianka Jasionówka. Gospodarze zajęli pierwsze 4 miejsca. Zwyciężył Rafał Tołwiński otrzymując tytuł Strażnika Zaścianka. Drugie miejsce zajął Łukasz Glinko, trzecie Grzegorz Malewski. Na czwartym miejscu uplasował się Karol Szmurło. Kolejne miejsca zajęli Przemysław Saciłowski, Tomasz Walmus, Tomasz Potocki i Mateusz Chojnowski. Organizatorzy wyróżnili też wszystkich wystawców. Dodatkową atrakcję wystawy stanowiły przejażdżka karetą i specjalnie skontrolowanym samochodem. Można było także wybrać konia, który najbardziej podobał się publiczności. Wystawę uatrakcyjniły występy zespołu „Małe Podlasie”, który w bogatym programie zaprezentował także Poloneza Ogińskiego. Czas umilali „Zabuzaki” z Siemiatycz.
Medal Domu Radziwiłłowskiego posłowi Krzysztofowi Tołwińskiemu za zasługi dla tej ziemi wręczył Książe Zakonu Rycerskiego i Szpitalnego św. Łazarza z Jerozolimy Krzysztof Konstanty Radziwiłł.
- Przetrwaliśmy na tej ziemi i od kilkuset lat jesteśmy solą tej ziemi. Kultywujemy stare polskie tradycje, a związek człowieka z ziemią, jego praca, hodowla jest najcenniejszym naszym dorobkiem, perłą Podlasia - podsumował wydarzenie poseł Tołwiński.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapucyn o imieniu Pio

[ TEMATY ]

O. Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Stygmatyk z Pietrelciny znany jest powszechnie jako charyzmatyczny spowiednik i wybitny kierownik duchowy. Na sprawowane przez niego Msze święte przybywały tłumy. Był także zakonnikiem, bratem mniejszym kapucynem. Czym charakteryzowało się jego podejście do zakonu, w którym wzrastał duchowo, cierpiał i umarł szczęśliwy?

Francesco (Franciszek) Forgione – przyszły Ojciec Pio – dzięki danym mu od Boga duchowym wizjom, jeszcze przed wstąpieniem do zakonu zrozumiał, że jego życie będzie walką, duchową walką z wrogiem zbawienia i nieprzyjacielem człowieka – diabłem. Jednakże w kampanii tej zajął miejsce po stronie Zwycięzcy, a poprzez mistyczne widzenia poznał także, że zawsze może liczyć na Boże wsparcie, które wyprowadzi go z każdej trudności.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Maryja Królowa Polski

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Zapowiedź zabiegania w Stolicy Apostolskiej o ustanowienie święta Królowej Polski - 3 maja można odczytać w ślubach króla Jana Kazimierza (1656), ale dopiero w Polsce niepodległej kroki takie podjęto i na prośbę polskiego Episkopatu Pius XI zatwierdził tę uroczystość dla całej Polski (1923). Dla Polaków jest Jasnogórski Obraz to jeden z najcenniejszych „narodowych skarbów", obok godła Orła Białego, dla wielu znak naszej tożsamości. Właśnie ze względu na jego obecność, rocznie do jasnogórskiego Sanktuarium przybywają miliony pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Piłkarski PP - triumf Wisły Kraków

2024-05-02 18:56

[ TEMATY ]

piłka nożna

Puchar Polski

PAP/Marcin Bielecki

Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Piłkarze Wisły Kraków po raz piąty w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na PGE Narodowym w Warszawie pokonali Pogoń Szczecin 2:1 po dogrywce. Wcześniej "Biała Gwiazda" zdobyła to trofeum w latach 1926, 1967, 2002 i 2003.

Pogoń Szczecin - Wisła Kraków 1:2 po dogr. (1:1, 0:0).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję