Mszy św. pontyfikalnej przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia, a koncelebransami byli: abp Władysław Ziółek, bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski oraz księża diecezjalni i zakonni, którzy towarzyszyli delegacjom rodzin. Przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz, reprezentanci różnych instytucji, organizacji, związków i stowarzyszeń. Nie zabrakło diakonów, kleryków, osób życia konsekrowanego. Obecni byli uczniowie, harcerze, nauczyciele i wychowawcy. W nawach świątyni stanęły poczty sztandarowe oraz asysty parafialne.
Witając zgromadzonych abp Władysław Ziółek powiedział: „Niech nasza wspólna modlitwa stanie się wsparciem, zachętą oraz pokarmem duchowym dla każdej rodziny, niech jej pomoże pogłębić świadomość własnego posłannictwa w społeczeństwie i Kościele”.
W kazaniu kard. Henryk Gulbinowicz podkreślił, że obowiązkiem rodziców jest modlitwa za dzieci. Rodzice bowiem ponoszą największą odpowiedzialność za dobre wychowanie swojego potomstwa. Stąd też powinni ze swoimi dziećmi spędzać jak najwięcej czasu, interesować się ich problemami, znaleźć czas na rozmowę i zabawę z nimi. Rodzina jest domowym Kościołem, w którym dziecko uczestniczy w pierwszych lekcjach katechezy, od rodziców uczy się znaku krzyża i słów modlitwy. Dzięki rodzinie silnej Bogiem Polska odzyskała niepodległość. Także dzisiaj rodzina mocna wiarą stanowi ostoję pomyślnej przyszłości Polski. „Żyj tak, aby cię nikt nie przeklinał, postępuj tak, by twoje zachowanie nie było dla innych powodem do płaczu. I pamiętaj, nie splam naszego nazwiska” - tę maksymę Ksiądz Kardynał usłyszał od swego ojca, gdy skończył 16 lat.
Po słowie pasterskim nastąpił akt odnowienia ślubów małżeńskich, po czym abp Władysław Ziółek pokropił małżonków wodą święconą. W dalszej części Liturgii Ksiądz Arcybiskup zawierzył rodziny Niepokalanej i św. Maksymilianowi. Błogosławieństwo udzielone zgromadzonym przez kard. Henryka Gulbinowicza, abp. Władysława Ziółka, bp. Adama Lepę i bp. Ireneusza Pękalskiego zwieńczyło Archidiecezjalną Pielgrzymkę Rodzin. Każdy z uczestników Eucharystii mógł ucałować relikwiarz św. Maksymiliana.
Proboszcz i zarazem kustosz sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego, ks. prał. Ryszard Olszewski podziękował wszystkim uczestnikom pielgrzymki za ich świadectwo wiary, wspólną modlitwę i codzienną troskę o chrześcijańskie oblicze rodziny.
Po Mszy św. chóry z parafii pabianickich śpiewały pieśni maryjne i patriotyczne, a w koncercie dedykowanym bł. Janowi Pawłowi II zaprezentował się młodzieżowy zespół „Kana” z parafii Buczek. O godz. 17 harcerze z pabianickiego hufca ZHP przedstawili „Gawędę o św. Maksymilianie”.
Osobne podziękowanie należy skierować do dr. inż. Antoniego Zięby, współorganizatora krucjaty-modlitwy w obronie dzieci poczętych, który przed rozpoczęciem uroczystości pielgrzymkowych wygłosił wykład zatytułowany „Obrona życia poczętych dzieci szczególnym zadaniem katolików świeckich”. Wierni wypełniający świątynię wysłuchali ze wszech miar interesującego wykładu z wielkim zaciekawieniem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu