Reklama

Świat potrzebuje ewangelizacji

Niedziela świdnicka 43/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 23 października Kościół w Polsce obchodzi już po raz 85. Światowy Dzień Misyjny, który jest wezwaniem do coraz większego zaangażowania w dzieło ewangelizacji.
Ojciec Święty Benedykt XVI w Orędziu na Światowy Dzień Misyjny 2011 mówi o tym, że zglobalizowany świat pilnie potrzebuje ewangelizacji i że głoszenie Ewangelii skierowane jest do wszystkich narodów. Tegoroczny Tydzień Misyjny odbywa się pod hasłem „Idźcie i głoście”. Wszyscy jesteśmy zobowiązani do dawania świadectwa swoim życiem, do życia Ewangelią. „(...) «Kościół jest dla ewangelizacji» (Paweł VI, adhortacja apostolska «Evangelii nuntiandi», 14) - pisze Benedykt XVI. - W konsekwencji nigdy nie może zamykać się w sobie. Zakorzenia się w określonych miejscach, aby iść dalej. Jego działanie w pełnej wierności słowu Chrystusa oraz pod wpływem Jego łaski i miłości uobecnia się i uaktualnia w pełni wszystkim ludziom i narodom, aby je doprowadzić do wiary w Chrystusa (por. dekret «Ad gentes», 5)”.

Jeśli jesteś kapłanem

Reklama

W Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski regulującej działalność misyjną kapłanów czytamy: „Kapłan diecezjalny powołany przez Chrystusa do pracy misyjnej jest darem całego kościoła w Polsce. Stąd też posłanie kapłana na misje nie jest tylko sprawą biskupa diecezjalnego, ale całego Episkopatu”. Dlatego każda diecezja ma obowiązek posłać na misje pewną liczbę kapłanów. W 1957 r. papież Pius XII, pisząc encyklikę misyjną „Fidei donum”, otworzył drogę dla wyjazdu na misje duchownym diecezjalnym. Wcześniej było to zarezerwowane głównie dla zakonów, które specjalizowały się w takim zadaniu. O stałej aktualności posłania misyjnego pisał także w 1990 r. Jan Paweł II w encyklice „Redemptoris missio”.
Każdy kapłan, który czuje powołanie do pracy na misjach - po rozeznaniu tego powołania na modlitwie - powinien zgłosić się do swojego biskupa diecezjalnego i prosić o skierowanie do pracy na misjach, poprzedzonej przygotowaniem w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Z biskupem diecezjalnym lub z dyrektorem diecezjalnym Papieskich Dzieł Misyjnych kandydat uzgadnia miejsce przyszłej pracy misyjnej. Pomocą w wyborze tego miejsca służy delegat Episkopatu Polski ds. Misji. Po zgromadzeniu i przesłaniu odpowiednich dokumentów do Centrum Formacji Misyjnej kapłan rozpoczyna roczną formację. Może także podjąć kilkumiesięczny staż językowy za granicą. „Kapłan wyjeżdżający na misje powinien być zdecydowany zaangażować się na 10 lat, powinien też posiadać odpowiednie cechy osobowościowe i moralne, dobre zdrowie (potwierdzone specjalistycznymi badaniami), odporność psychiczną na trudne sytuacje i przeciwności, a także odpowiedni wiek (optymalnie 28-35 lat) oraz co najmniej trzyletni staż pracy w swojej diecezji”. Uroczyste posłanie misjonarza odbywa się najczęściej w rodzinnej parafii danego kapłana. Podczas Mszy św. biskup diecezjalny wręcza misjonarzowi krzyż misyjny.
Kapłanem „fidei donum”, pracującym na misjach, jest ks. Eugeniusz Milewicz, który od 30 grudnia 1987 r. posługuje w diecezji Ańatuya w Qumilii w Argentynie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jeśli jesteś osobą świecką

Reklama

Osoba świecka, która chce pracować jako świecki misjonarz, musi mieć nie mniej niż 24 lata i nie więcej niż 40. Bezwzględnie musi odznaczać się dobrym zdrowiem psychofizycznym potwierdzonym przez lekarza, a także powinna uzyskać rekomendację proboszcza swojej parafii bądź lokalnych władz kościelnych. Do ważnych cech przyszłego misjonarza i misjonarki należą bezinteresowność i pełna hojności posługa. Misjonarz powinien być także otwarty na życie ubogie i proste.
Formacja misjonarza świeckiego składa się z dwóch etapów. Pierwszy polega na kilkumiesięcznym wolontariacie w kraju misyjnym lub na przygotowaniu w ramach Kościoła lokalnego - na szczeblu diecezjalnym. Powinno ono odbywać się przynajmniej rok i być prowadzone przez diecezjalnego dyrektora Papieskiego Dzieła Misyjnego i delegata ds. misji www.misje.pl. Kandydat powinien zgłosić się do swojego biskupa i poprosić o zgodę na wyjazd misyjny. Kandydat na misjonarza powinien zaangażować się na rzecz animacji misyjnej w swojej diecezji, a po powrocie z misji promować misyjną formę laikatu, czyli przyczyniać się do wzrostu współpracowników misyjnych w swojej diecezji. Drugi etap przygotowania do pracy na misjach polega na stacjonarnej formacji w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Jest to nauka języka, wykłady z zakresu teologii misyjnej i medycyny tropikalnej, ale przede wszystkim formacja duchowa.
Po pozytywnym ukończeniu studium formacyjnego w Centrum Formacji Misyjnej, na mocy podpisanego kontraktu (biskup wysyłający i biskup misyjny - zapraszający) misjonarz świecki zostaje wysłany przez Kościół diecezjalny za pośrednictwem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji do posługi misyjnej. Ceremonia posłania misjonarza świeckiego powinna odbyć się w diecezji macierzystej misjonarza, aby w ten sposób podkreślić udział Kościoła lokalnego w dziele misyjnym.
Diecezja świdnicka na razie może pochwalić się jedną misjonarką świecką. Jest nią dwudziestoparoletnia wałbrzyszanka Nina Kuniszewska, która pracuje w Rio Bulo Bulo w Boliwii. Pani Nina posłanie na misję otrzymała 2 maja ub.r.

Jeśli jesteś kapłanem zakonnym lub zakonnicą

Reklama

Kapłani i siostry zakonne po rozeznaniu na modlitwie powołania misyjnego zgłaszają się do odpowiednich władz zakonnych z prośbą o skierowanie do pracy na misjach poprzedzonej przygotowaniem w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Miejsce przyszłej pracy wyznaczają przełożeni zakonni. Pomocą w wyborze miejsca przyszłej pracy misyjnej tak jak w przypadku kapłana diecezjalnego służy delegat Episkopatu Polski ds. Misji. Kandydat rozpoczyna roczną formację. Na zakończenie formacji misjonarz-zakonnik lub misjonarka-zakonnica podejmuje kilkumiesięczny staż językowy za granicą (o ile zakon czy zgromadzenie nie dysponuje własnymi tego typu możliwościami). Do pracy na misjach za granicą z domów zakonnych, które znajdują się na terenie diecezji świdnickiej, zostali posłani: ks. Ryszard Pierzcha ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny - Białoruś; księża pallotyni: ks. Dariusz Woźniak - Papua Nowa Gwinea, ks. Krystian Solkal - Kanada, ks. Bartłomiej Pałys - Meksyk; klaretyn o. Jacek Kwiatkowski - Syberia; redemptoryści: o. Krzysztof Bugara - Kazachstan i o. Jarosław Stępień - Argentyna; elżbietanka s. Jolenta Fałat - Litwa; s. Natalia Kozieł ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej - Tanzania oraz salezjanka s. Henryka Mielczarek - Kuba. W diecezji świdnickiej w pracę misyjną angażują się także siostry klawerianki - s. Anastazja Banowska, s. Krystyna Piś i s. Barbara Zdunek - które organizują w diecezji spotkania, prelekcje, wykłady na temat misji.
Na terenie diecezji świdnickiej działa Muzeum Misyjno-Etnograficzne w Polanicy-Zdroju - Sokołówce (ul. Reymonta 1, tel. 74 868-13-17), prowadzone przez Sercanów Białych, otwarte w 1977 r. W jednej sali prezentowane są zbiory etnograficzne zgromadzone przez misjonarzy, m.in. w Peru, Zairze, Tahiti i na Wyspie Wielkanocnej. Zwiedzaniu muzeum towarzyszą prelekcje ilustrowane przezroczami z terenów działalności misyjnej Ojców Sercanów.

* * *

PRZYDATNE ADRESY

Komisja Episkopatu ds. Misji
www.cmf1.home.pl

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce
www.missio.org.pl

Dzieło Pomocy Misjom „Ad Gentes”
www.adgentes.misje.pl

Referat Misyjny Świdnickiej Kurii Biskupiej
www.misje.diecezja.swidnica.pl

Salezjański Ośrodek Misyjny
www.misje.salezjanie.pl

Misje Zagraniczne
www.misje.scj.pl

Stowarzyszenie Misji Afrykańskich
www.sma.pl

Misje Salwatoriańskie
www.misje.sds.pl

„Misje Dzisiaj”
www.misjedzisiaj.missio.org.pl

„Misyjne Drogi”
www.misyjnedrogi.pl

Młodzi światu - Salezjański Wolontariat Misyjny
www.wsm.pl

Adopcja na Odległość projektu Caritas Polska
www.adopcjanaodleglosc.caritas.pl

Grupowa Adopcja na Odległość
www.misje.salezjanie.pl

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę bp. Andrzeja Przybylskiego: Czwarta Niedziela Wielkanocna

2025-05-09 12:04

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

W owym czasie Paweł i Barnaba, przeszedłszy przez Perge, dotarli do Antiochii Pizydyjskiej, weszli w dzień szabatu do synagogi i usiedli. A wielu Żydów i pobożnych prozelitów towarzyszyło Pawłowi i Barnabie, którzy w rozmowie starali się zachęcić ich do wytrwania w łasce Boga. W następny szabat zebrało się niemal całe miasto, aby słuchać słowa Bożego. Gdy Żydzi zobaczyli tłumy, ogarnęła ich zazdrość, i bluźniąc, sprzeciwiali się temu, co mówił Paweł. Wtedy Paweł i Barnaba powiedzieli odważnie: «Należało głosić słowo Boże najpierw wam. Skoro jednak odrzucacie je i sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. Tak bowiem nakazał nam Pan: „Ustanowiłem cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi”». Poganie, słysząc to, radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli. Słowo Pańskie szerzyło się na cały kraj. Ale Żydzi podburzyli pobożne a wpływowe niewiasty i znaczniejszych obywateli, wzniecili prześladowanie Pawła i Barnaby i wyrzucili ich ze swoich granic. A oni, strząsnąwszy na nich pył z nóg, przyszli do Ikonium. A uczniowie byli pełni wesela i Ducha Świętego.
CZYTAJ DALEJ

Zobowiązujący obraz

2025-05-06 14:43

Niedziela Ogólnopolska 19/2025, str. 26

[ TEMATY ]

homilia

Sr. Amata CSFN

Gdy byłem ze stypendystami „Dzieła Nowego Tysiąclecia” w Murzasichlu, obserwowałem z balkonu interesującą scenę. Obok ośrodka pasło się ok. 300 owiec. Pilnowali je dwaj juhasi, a pomagało im w tym sześć pięknych owczarków górskich. Gdyby to porównać do boiska piłkarskiego, to psy leżałyby w miejscu czterech chorągiewek w narożnikach, a dwa z nich – na zewnętrznych liniach wyznaczających połowę boiska. Studenci próbowali podejść i zrobić sobie zdjęcie z owcami. Zagadywali, uśmiechali się, pokrzykiwali, umizgiwali się do owiec i próbowali je karmić. Te nawet nie spoglądały w ich stronę, były zupełnie obojętne na wymyślne „zaloty” młodzieży. Studenci polowali na ujęcie z przytuloną do nich owcą, patrzącą z nimi prosto w obiektyw. Bezskutecznie. Ja jednak czekałem na powodzenie tych zabiegów. Zgodnie z zasadą pozytywnego myślenia spodziewałem się, że za chwilę na pewno się uda, bo bardzo tego pragnęli. Raz czy drugi któraś z owiec zniecierpliwiona nagabywaniem na króciutką chwilę podnosiła głowę, ale niestety, błyskawicznie wracała do żerowania, tyle że w innym miejscu. Smak trawy był dla niej o wiele ważniejszy niż kariera medialna. W pewnej chwili juhas wstał i w znany wyłącznie góralom sposób, z mocą, gardłowo zakrzyknął: he-ej! W ciągu sekundy wszystkie owce uniosły głowy, spojrzały na niego, a gdy ruszył, poszły za nim, w towarzystwie troskliwych owczarków. Stałem jak osłupiały.
CZYTAJ DALEJ

Oleśnica: Droga Krzyżowa w intencji powstrzymania zabijania nienarodzonych dzieci

2025-05-10 21:48

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Oleśnica

Zrzut ekranu TV Trwam

Ulicami Oleśnicy przeszła dziś Droga Krzyżowa w intencji powstrzymania zabijania dzieci nienarodzonych. Miejsce nie jest przypadkowe – to w tamtejszym oddziale ginekologicznym zabito dziewięciomiesięcznego Felka. Zebrani modlili się również o nawrócenie Gizeli Jagielskiej, która wykonała tzw. aborcję na chłopcu poprzez wstrzyknięcie mu trucizny w serce - informuje Radio Maryja.

– Przepraszajmy jeszcze raz Boga za wielki grzech, który się i po Polsce rozlał, i w narodach świata się rozlewa – akcentował ks. abp Andrzej Dzięga, arcybiskup senior archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję