Reklama

Aspekty

Biskup ustanowił sanktuarium w Babimoście

Karolina Krasowska

Biskup ustanowił sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej w Babimoście

Biskup ustanowił sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej w Babimoście

Bp Tadeusz Lityński 21 listopada ustanowił kościół pw. św. Wawrzyńca w Babimoście Sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej.

Uroczystość w kościele w Babimoście rozpoczęła się od odśpiewania Litanii Loretańskiej, podczas której wierni ofiarowali Matce Bożej białe róże, powierzając Jej swoje intencje i sprawy.

Reklama

Wszystkich wiernych i gości na początku Mszy św. powitał gospodarz miejsca ks. Andrzej Piela, zaś dekret o ustanowieniu sanktuarium odczytał ks. Robert Patro, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej.

Mszy św. w nowo ustanowionym sanktuarium w Babimoście przewodniczy bp Tadeusz Lityński.

- Stajemy dzisiaj 21 listopada 2020 roku w wielkim duchu wdzięczności przed majestatem Boga, ale również przed Tą, Która jest tutaj Gospodynią, by podziękować za to, co się wydarzyło 310 lat temu, bo taka też była wola mieszkańców, waszych przodków, aby pamięć o tym wydarzeniu nie zaginęła, ale jednocześnie w tym czasie pandemicznym stajemy by z wielkim zaufaniem, wielką nadzieją, aby to miejsce promieniowało modlitwą, ale też i źródłem łaski uzdrawiającej, dla wszystkich którzy będą się tutaj uciekać pod obronę i pomoc Matki Bożej - mówił na początku Mszy św. Pasterz Diecezji, który wyraził wdzięczność duszpasterzom i całej wspólnocie parafialnej w Babimoście za budowanie wspólnoty wiary i miłości, która owocowała ustanowieniem sanktuarium.

Reklama

-  To jest zadanie, to jest misja, to jest wezwanie, które staje przed tym miejsce. Dzisiaj jest wielkie oczekiwanie w szpitalach, w domach na skuteczną pomoc Bożą. I niech to sanktuarium promieniuje tym wezwaniem, tym działaniem na rzecz chorych, potrzebujących wsparcia - dodał ksiądz biskup.

Kult Najświętszej Maryi Panny Gospodyni Babimojskiej związany jest z obrazem umieszczonym w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego w Babimoście. Malowidło przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem Jezus i powstało prawdopodobnie w XV w. Modlący się przed tym wizerunkiem mieszkańcy doznawali licznych łask. Gospodyni Babimojskiej zawdzięczają uratowanie miasta przed epidemią cholery w 1710 r. oraz zachowanie polskości w okresie Kulturkampfu. W okresie międzywojennym tradycja tego kultu nieco osłabła. Do uroczystych obchodów ku czci Gospodyni Babimojskiej urządzanych corocznie 21 listopada powrócono w 1968 r. za sprawą ówczesnego proboszcza ks. Józefa Janickiego, a dalszy ich rozwój nastąpił w ostatnich latach, gdy Babimost stał się celem pielgrzymek dla Kół Gospodyń Wiejskich z okolicznych miejscowości oraz miejscem diecezjalnej pielgrzymki kobiet.

2020-11-21 11:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany proboszczów w Archidiecezji Warszawskiej

Nowy rektor kościoła akademickiego św. Anny i trzej proboszczowie obejmą z dniem 26 czerwca nowe funkcje. Dziś odebrali dekrety z rąk kard. Kazimierza Nycza kierujące ich do nowych zadań. Kameralna uroczystość odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

1. Ks. Mateusz Gawarski dotychczasowy wikariusz i duszpasterz akademicki kościoła św. Anny mianowany rektorem kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie

CZYTAJ DALEJ

Diecezja Warszawsko-Praska: Zmiany księży 2021

2021-06-14 12:40

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Magdalena Pijewska/Niedziela

Na mocy decyzji podjętych przez ks. bp. Romualda Kamińskiego, Biskupa Warszawsko-Praskiego, w naszej Diecezji dokonają się następujące zmiany personalne:

Na emeryturę przechodzą:

CZYTAJ DALEJ

Belgijski historyk: w Niemczech embrion kurzy cieszy się większą ochroną niż ludzki

2021-06-17 20:14

[ TEMATY ]

embrion

Niemcy

Pixabay

W Niemczech embrion kurczaka cieszy się większą ochroną życia niż embrion ludzki - komentuje na Twitterze belgijski historyk i filozof prof. David Engels, odnosząc się do przyjętego w maju przez Bundestag prawa zakazującego w Niemczech zabijania piskląt tuż po wykluciu.

"Jeśli embrion kurzy korzysta z większej ochrony życia niż ludzki, wiadomo, że znaleźliśmy się w najlepszej Europie wszystkich czasów" - napisał w środę na Twitterze Engels.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję