Reklama

Legion Maryi wierny Kościołowi i jego pasterzom

7 września 1921 r. - wigilia uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - to pamiętna data dla Legionu Maryi. Tego dnia w Dublinie zawiązała się wspólnota, która wkrótce urosła w dużą organizację, a obecnie liczy kilkanaście milionów katolików na całym świecie. Dziś Legion chce zdobyć diecezję świdnicką.

Niedziela świdnicka 19/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Legion Maryi to międzynarodowe katolickie zrzeszenie wiernych świeckich, powstało 7 września 1921 r. w Dublinie w Irlandii. Zostało założone przez ludzi świeckich, którzy dostrzegli potrzebę pracy apostolskiej czterdzieści jeden lat przed inauguracją obrad Soboru Watykańskiego II, i którzy od początku wypełniali wskazania zawarte później w dokumentach soborowych oraz adhortacji apostolskiej Jana Pawła II „Christifideles laici” (O powołaniu i misji świeckich w Kościele i w świecie). Długoletni moderator Legionu Franciszek Duff nazwany został przez kard. Leona Suenensa „geniuszem apostolatu” i „pionierem apostolatu świeckich”. Zaproszony jako jeden z nielicznych obserwatorów świeckich na Sobór Watykański II spotkał się z gorącą owacją ze strony Ojców Soborowych.
Przez siedem pierwszych lat Legion Maryi rozwijał się wyłącznie w Irlandii. Później wyszedł poza jej granice i powstał w Szkocji (1928), Anglii i Walii (1929), Indiach i USA (1931).
W 1931 r. papież Pius XI, który przyjął Franciszka Duffa na audiencji, wyraził życzenie, by Legion Maryi rozprzestrzenił się na cały świat. Dzisiaj jest obecny w przeszło 160 krajach. Liczba członków aktywnych w świecie wynosi powyżej 3 mln, pomocniczych ok. 7 mln. Do Polski Legion Maryi dotarł po raz pierwszy w 1948 r., reaktywowany został w latach 80. XX wieku.
Wierny Kościołowi i jego pasterzom ruch ten aktywnie realizuje swój charyzmat - czynną ewangelizację.
W Polsce Legion Maryi obecny jest od ponad 25 lat; na terenie 28 polskich diecezji skupia blisko 5900 członków aktywnych oraz 20000 członków wspierających w 600 wspólnotach parafialnych. Siłą Legionu Maryi jest uporządkowany system oraz formacja duchowa. Charyzmatem Legionu Maryi jest modlitwa i czynna ewangelizacja, zgodnie z benedyktyńskim hasłem: „Ora et labora!”. Każdy członek Legionu Maryi podejmuje pracę na zasadzie wolontariatu na rzecz wspólnoty parafialnej lub innych osób potrzebujących pomocy. Legion Maryi w Polsce jest członkiem-założycielem ORRK (Ogólnopolskiej Rady Ruchow Katolickich) i od 1991 r. wydaje biuletyn „Legio Mariae”.
Teraz struktury organizacji powstają w diecezji świdnickiej. Ordynariusz bp Ignacy Dec wielokrotnie podkreślał rolę Matki Jezusa Chrystusa w życiu wiernych i Kościoła.
W 1954 r., cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Wniebowzięciu NMP (1 XI 1950 r.), kiedy Kościół powszechny obchodził setną rocznicę ogłoszenia dogmatu Niepokalanego Poczęcia NMP (8 XII 1854 r.), papież Pius XII dla uświetnienia tego jubileuszu ustanowił święto Najświętszej Maryi Panny Królowej. Na pierwszy rzut oka tytuł ten jakby nie przystawał do Matki Bożej, gdyż Maryja nazwała się służebnicą Pańską i stała się u kresu życia Chrystusa „Mater Dolorosa”, Matka Bolesną. Jednakże w Piśmie Świętym są teksty, które mówią o królowej. Podczas uroczystości Wniebowzięcia NMP śpiewany jest psalm: „Stoi Królowa po Twojej prawicy”. Także wtedy przypominamy Janowy obraz niewiasty z Apokalipsy: „Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a nad głową wieniec z gwiazd dwunastu” (Ap 12,1) - mówi bp Ignacy Dec. - Prawda o królewskiej godności Najświętszej Maryi Panny była obecna w Kościele od pierwszych wieków chrześcijaństwa. Znali ją już Ojcowie Kościoła. Papież Pius XII w encyklice „Ad Caeli Reginam” (1954) przytacza teksty teologów, którzy Maryję nazywali królową. Powołuje się także na formularze mszalne (Wniebowzięcie, Siedem Boleści NMP, Maryi Panny z Lourdes), antyfony brewiarzowe („Salve Regina”, „Ave, Regina coelorum”, „Regina coeli, laetare”) i Litanię Loretańską, w której kilka ostatnich wezwań dotyczy Maryi jako królowej.
To dlatego Ordynariusz diecezji świdnickiej tak przychylnie odnosi się do powstania struktur Legionu Maryi.
- Legion jest stowarzyszeniem ludzi świeckich, których celem jest głoszenie chwały Bożej, wspieranie Kościoła na polu ewangelizacyjnym i dążenie do osobistej świętości poprzez modlitwę i pracę apostolską w duchu zawierzenia i pod przewodnictwem Najświętszej Maryi Panny - dodaje ks. Krzysztof Ora, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej. - Reprezentanci tego stowarzyszenia działającego już w innych diecezjach naszej Ojczyzny przeprowadzili za aprobatą Biskupa Świdnickiego akcję informacyjną połączoną z zachętą do utworzenia Legionu w najpierw w Świdnicy, a potem w innych miastach i miejscowościach naszej diecezji.
W niedzielę 22 kwietnia w ramach ogłoszeń parafialnych Legion Maryi poprzez przedstawicieli stowarzyszenia został przybliżony w pięciu świdnickich parafiach: Świętych Stanisława i Wacława (katedralnej), Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, św. Andrzeja Boboli, św. Józefa oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Pod koniec Mszy św. wychodzący zainteresowani Legionem otrzymali materiały informacyjne. Spotkanie z duszpasterzem oraz grupą, która przybliży bardziej sposób działania i formacji stowarzyszenia, odbyło w kościele pw. św. Andrzeja Boboli.
- Maryja nazwała się służebnicą Pańską. Całe życie służyła Bogu i Chrystusowi, a po Jego odejściu do nieba służy Kościołowi. Niesie uczniom Chrystusa, którzy Ją wzywają, pomoc. Świadczą o tym liczne tabliczki ze słowami wdzięczności za otrzymane łaski, które znajdujemy w sanktuariach maryjnych całego świata, a także naszej diecezji - podkreśla bp Ignacy Dec. - Zechciejmy naszej Matce i Królowej, która nam służy niesieniem pomocy, przypodobać się i popatrzeć na piękny rys Jej życia, który jest Jej ozdobą. To rys czystości. Na Maryi wypełniły się słowa szóstego błogosławieństwa, którego treść chcemy rozważać: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8). Maryja ogląda Boga w chwale wniebowzięcia, gdyż była czystego serca.
Ordynariusz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec podkreśla, że Maryja jako Matka najczystsza może nam pomóc w zachowaniu czystości w naszym życiu kapłańskim, zakonnym, samotnym, przedmałżeńskim i małżeńskim.
- Być może doświadczamy na co dzień w tym sektorze życia różnych słabości, niepowodzeń, upadków. Co jest ważne - nie wolno przyzwyczajać się do grzechów, nie wolno poddawać się grzesznym przyzwyczajeniom, nałogom. Musimy zawsze wierzyć i mieć nadzieję, że może być lepiej. W tym wszystkim mamy Maryję po naszej stronie. Ona nas rozumie. Śpiewamy przecież o Niej: „Matka, która wszystko rozumie, sercem ogarnia każdego z nas” - mówi bp Ignacy Dec. - Prośmy Maryję nie tylko o dar czystości dla nas, ale także o to, żeby nam pomagała wychowywać w szacunku do czystości nasze młode pokolenie: dziatwę i młodzież, naszych przyjaciół, narzeczonych, małżonków.
Wierni z diecezji świdnickiej zainteresowani uczestnictwem w strukturach Legionu Maryi mogą uzyskać wszelkie informacje na ten temat w Komicjum Legionu Maryi w Warszawie: Teresa Bazylko-Boratyn (tel. 506-488-274), Jolanta Widenka (tel. 603-874-511) oraz pisząc pod adresem: warszawa@legionmaryi.pl. Strona internetowa Legionu Maryi w Polsce to: www.legionmaryi.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

We wspomnienie świętego Józefa, rzemieślnika prawie 300 wiernych wyruszyło na pielgrzymi szlak z Sanktuarium NMP Matki Nowej Ewangelizacji i św. Anny do Sanktuarium NMP Matki Dobrej Rady w Sulistrowiczkach.

Tradycja tej pielgrzymki wywodzi się od śp. ks. Orzechowskiego, który w czasach trudnych, komunistycznych zabierał studentów i innych chętnych na Ślężę, aby nie szli na pochody pierwszomajowe – tłumaczy ks. Tomasz Płukarski.

CZYTAJ DALEJ

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

[ TEMATY ]

grób JPII

Giertych

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

W homilii o. Wojciech Giertych nawiązał do czytania dnia z Dziejów Apostolskich, które opowiada o pierwszym soborze jerozolimskim. „Powstało pytanie, jaka jest relacja przykazań i prawa żydowskiego i żydowskich obyczajów do łaski. Było to ważne w kontekście ludzi, którzy byli pochodzenia pogańskiego, a odkrywali wiarę Chrystusa i te relacje pomiędzy tymi, którzy byli pochodzenia pogańskiego, a tymi, którzy byli pochodzenia żydowskiego, były niejasne i sobór musiał na to odpowiedzieć” - podkreślił teolog Domu Papieskiego.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

[ TEMATY ]

komunikat

Rada Stała KEP

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję