Reklama

Trzeciomajowe rekolekcje

Zawsze była dowodem, że można wznieść się nad podziały i postawić dobro wspólne ponad wszystko. Konstytucja 3 Maja stanowi punkt odniesienia dla każdej kolejnej ustawy zasadniczej, a także jest zawsze pretekstem do zrobienia nam, Polakom, swoistego rachunku sumienia. Czy potrafimy wyciągnąć wnioski i ostrzeżenia płynące z tamtych wydarzeń? Co roku mamy możliwość zastanowienia się nad odpowiedzią podczas rocznicowych obchodów. Podobnie jak w latach poprzednich złożyła się na nie Msza św. koncelebrowana przez bp. Edwarda Białogłowskiego z homilią ks. inf. Józefa Sondeja oraz uroczystości pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Plac przed rzeszowską farą już kolejny raz był świadkiem " trzeciomajowych rekolekcji". "Przychodzimy (...) modlić się o dzisiaj nasze Ojczyzny - mówił na powitanie Biskup Edward - za wszystkich, którzy tworzą jej kształt. (...) Modlimy się o mądrość dla ustanawiających prawa i kierujących życiem społecznym". Słowa te były niezwykle wymowne w obecnej sytuacji kraju oraz wobec zbliżających się wyborów. Stanowiły wezwanie do zastanowienia się nad konsekwencjami decyzji podjętych przez społeczeństwo i szczególnej rozwagi przed jesiennym "egzaminem z wolności".

"Rok 1989 to będzie rok zawsze pamiętny w historii naszego narodu - mówił Ksiądz Infułat - i moglibyśmy być narodem szczęśliwym ( ...). Ale niestety straciliśmy zdrowy rozsądek i ulegliśmy nowej propagandzie".

Po zniknięciu strasznej czerwonej niewoli, Polacy znaleźli nowego "wybawiciela". "Przewrotna wolność", czyli liberalizm w postaci Unii Europejskiej, ma być dla nas nowym rajem. W rezultacie media występują przeciwko największym ideałom narodowym, walczą z wiarą, przykazaniami... Jesteśmy podobno już tak mądrzy, że nie są one nam potrzebne! Reklamuje się największe grzechy i zbrodnie - aborcję, eutanazję, homoseksualizm.

"Dla tego raju w Unii Europejskiej zamyka się kopalnie, huty, wiele innych zakładów sprzedaje się za bezcen, byśmy tylko mogli dostosować się do praw i zwyczajów w Europie zjednoczonej" - mówił dalej Ksiądz Infułat. Mamy na konto tego przyszłego raju ponad 3 miliony bezrobotnych, zniszczone rolnictwo i ok. 60 miliardów dolarów strat. Nie jest rzeczą najważniejszą, aby wejść do Unii jak najszybciej. Najpierw musimy zapewnić normalne życie bezrobotnym - apelował Ksiądz Infułat.

- Obecnie znaleźliśmy się w punkcie bardzo niebezpiecznym dla naszego narodu - podkreślał Kaznodzieja. Naszym ratunkiem jest zjednoczenie się narodu i pokazanie światu - rządzącym i rządzonym - że absolutnie nie zgadzamy się z tym wszystkim, co jest nam wmawiane. Nie możemy pozostać obojętnymi wobec poniżania narodu i naigrywania się z jego świętości. To wszystko rzutuje na wychowanie młodego pokolenia. Zdrowa rodzina, wychowanie katolickie i patriotyczne to sprawy najważniejsze dla przyszłości narodu. Tak samo jak ziemia, której wyzbycie uczyni z nas żebraków, z którymi nikt nie będzie chciał rozmawiać. Nie możemy kłaniać się przed pogańską Europą, najpierw musimy mieć zapewnioną naszą suwerenność.

Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz koncert Jerzego Połomskiego i dzieci członków Związku Piłsudczyków w Rzeszowie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prasa: Rodzina? Dziękuję, mam lepsze hobby

2022-09-26 07:05

[ TEMATY ]

rodzina

badania

Adobe.Stock.pl

Najnowsze dane GUS potwierdzają trend: w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Z kolei badania CBOS pokazują, że posiadanie rodziny i potomstwa wypadło spośród życiowych priorytetów młodych ludzi - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Dziennik podkreśla, że według danych GUS w każdym kolejnym miesiącu tego roku urodziło się mniej dzieci niż rok wcześniej. Łącznie – od stycznia do lipca – przyszło ich na świat o 13 tys. (7 proc.) mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak wspólnie działać w duchu nowej ewangelizacji w zakonach i zgromadzeniach?

2022-09-26 17:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

zakon

nowa ewangelizacja

Karol Porwich/Niedziela

Jak wspólnie działać w duchu nowej ewangelizacji, o relacji charyzmatu, czyli duchowości, którą żyją i realizują zakony, zgromadzenia i instytuty, do nowych form i środków przekazywania wiary rozmawiano na Jasnej Górze podczas spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP z przedstawicielami zakonnych wspólnot. Obrady zakończyły się wspólną Eucharystią w Kaplicy Matki Bożej.

Ks. Artur Sepioło, sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji wyróżnił cztery obszary, etapy wspierania nowej ewangelizacji w zakonach i zgromadzeniach: przez osoby, które są oddelegowane albo też bardziej przeżywają wezwanie do działań w tym duchu; przez konkretne dzieła powstałe wewnątrz zakonnych wspólnot; przez akceptację przełożonych, by dzieła, projekty służące nowej ewangelizacji zostały włączone też w duchową tkankę danej rodziny zakonnej. Czwartym etapem jest sytuacja, kiedy w charyzmat, który powinien być ciągle odnawiany, włączone zostają elementy związane z nową ewangelizacją. – Nasze spotkanie służyło temu, by tym etapom się przyjrzeć, skonkretyzować je, określić jak przechodzić z jednego etapu do drugiego i jak je rozwijać - wyjaśniał ks. Sepioło.

CZYTAJ DALEJ

Płock: nagroda „Świadek wiary” dla społeczniczki katolickiej

2022-09-26 18:57

[ TEMATY ]

wiara

małżeństwo

nagroda

Płock

Adobe Stock

Ewa Zaręba z Płocka, społeczniczka, założycielka stowarzyszenia dla małżeństw i rodzin, organizatorka konferencji naukowych dla rodzin, otrzymała w tym roku nagrodę „Świadek wiary”, przyznawaną przez Kapitułę Kolegiacką św. Michała w Płocku. Wręczenie nagrody odbyło się w płockiej farze.

Nagrodę „Świadek wiary” otrzymują ją osoby, które podejmują działalność o szczególnym znaczeniu dla rozwoju kultury chrześcijańskiej. Przewodniczącym Kapituły nagrody jest ks. prał. dr hab. Jan Krajczyński, prof. UKSW, kanonik dziekan Kapituły Kolegiackiej św. Michała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję