Reklama

Trzeciomajowe rekolekcje

Zawsze była dowodem, że można wznieść się nad podziały i postawić dobro wspólne ponad wszystko. Konstytucja 3 Maja stanowi punkt odniesienia dla każdej kolejnej ustawy zasadniczej, a także jest zawsze pretekstem do zrobienia nam, Polakom, swoistego rachunku sumienia. Czy potrafimy wyciągnąć wnioski i ostrzeżenia płynące z tamtych wydarzeń? Co roku mamy możliwość zastanowienia się nad odpowiedzią podczas rocznicowych obchodów. Podobnie jak w latach poprzednich złożyła się na nie Msza św. koncelebrowana przez bp. Edwarda Białogłowskiego z homilią ks. inf. Józefa Sondeja oraz uroczystości pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Plac przed rzeszowską farą już kolejny raz był świadkiem " trzeciomajowych rekolekcji". "Przychodzimy (...) modlić się o dzisiaj nasze Ojczyzny - mówił na powitanie Biskup Edward - za wszystkich, którzy tworzą jej kształt. (...) Modlimy się o mądrość dla ustanawiających prawa i kierujących życiem społecznym". Słowa te były niezwykle wymowne w obecnej sytuacji kraju oraz wobec zbliżających się wyborów. Stanowiły wezwanie do zastanowienia się nad konsekwencjami decyzji podjętych przez społeczeństwo i szczególnej rozwagi przed jesiennym "egzaminem z wolności".

"Rok 1989 to będzie rok zawsze pamiętny w historii naszego narodu - mówił Ksiądz Infułat - i moglibyśmy być narodem szczęśliwym ( ...). Ale niestety straciliśmy zdrowy rozsądek i ulegliśmy nowej propagandzie".

Po zniknięciu strasznej czerwonej niewoli, Polacy znaleźli nowego "wybawiciela". "Przewrotna wolność", czyli liberalizm w postaci Unii Europejskiej, ma być dla nas nowym rajem. W rezultacie media występują przeciwko największym ideałom narodowym, walczą z wiarą, przykazaniami... Jesteśmy podobno już tak mądrzy, że nie są one nam potrzebne! Reklamuje się największe grzechy i zbrodnie - aborcję, eutanazję, homoseksualizm.

"Dla tego raju w Unii Europejskiej zamyka się kopalnie, huty, wiele innych zakładów sprzedaje się za bezcen, byśmy tylko mogli dostosować się do praw i zwyczajów w Europie zjednoczonej" - mówił dalej Ksiądz Infułat. Mamy na konto tego przyszłego raju ponad 3 miliony bezrobotnych, zniszczone rolnictwo i ok. 60 miliardów dolarów strat. Nie jest rzeczą najważniejszą, aby wejść do Unii jak najszybciej. Najpierw musimy zapewnić normalne życie bezrobotnym - apelował Ksiądz Infułat.

- Obecnie znaleźliśmy się w punkcie bardzo niebezpiecznym dla naszego narodu - podkreślał Kaznodzieja. Naszym ratunkiem jest zjednoczenie się narodu i pokazanie światu - rządzącym i rządzonym - że absolutnie nie zgadzamy się z tym wszystkim, co jest nam wmawiane. Nie możemy pozostać obojętnymi wobec poniżania narodu i naigrywania się z jego świętości. To wszystko rzutuje na wychowanie młodego pokolenia. Zdrowa rodzina, wychowanie katolickie i patriotyczne to sprawy najważniejsze dla przyszłości narodu. Tak samo jak ziemia, której wyzbycie uczyni z nas żebraków, z którymi nikt nie będzie chciał rozmawiać. Nie możemy kłaniać się przed pogańską Europą, najpierw musimy mieć zapewnioną naszą suwerenność.

Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz koncert Jerzego Połomskiego i dzieci członków Związku Piłsudczyków w Rzeszowie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Aborcyjna próba sił w Kansas

2022-08-16 10:12

[ TEMATY ]

USA

Adobe Stock

Jak kształtują się opinie i nastroje amerykańskich katolików po czerwcowej decyzji Sądu Najwyższego USA uchylającej wyrok Roe v. Wade, który przez dekady gwarantował prawo do aborcji? Republikanie próbują czynić kolejne kroki na drodze walki o ochronę życia poczętego w USA.

W niedawnym referendum w stanie Kansas wyborcy odrzucili możliwość wpisania do stanowej konstytucji zapisów o zakazie dokonywania aborcji. Wyniki referendum okazały się zaskakujące dla obserwatorów życia publicznego USA i samych Amerykanów. W tym tradycyjnie konserwatywnym stanie prawie 60 proc. głosujących było przeciwnych wprowadzaniu takich przepisów.

CZYTAJ DALEJ

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Co to za święto?

2022-08-15 08:57

[ TEMATY ]

wniebowzięcie

Graziako

Wniebowzięcie Matki Bożej

Wniebowzięcie Matki Bożej

Czy Matka Boża zmarła przed wniebowzięciem? Czy wzmiankę o jej wniebowzięciu można znaleźć na kartach Pisma Świętego? Gdzie współcześnie przechowywane są relikwie Matki Bożej? Czy uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzą wyłącznie rzymscy katolicy? Przedstawiamy 10 ciekawostek dotyczących tego wyjątkowego święta.

15 sierpnia katolicy obchodzą święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny; wydarzenie, które upamiętnia koniec ziemskiego życia Matki Jezusa. Jeszcze w VI wieku dzień ten czczono pod nazwą „Zaśnięcia Matki Bożej”. Święto szybko rozprzestrzeniło się na zachodzie Europy i w VIII wieku stało się jedną z najważniejszych uroczystości, tuż po Bożym Narodzeniu i Wielkanocy. W Polsce wiąże się ono ze zwyczajem święcenia kwiatów i ziół, które zgodnie z tradycją mają zapewnić ochronę przed chorobami oraz błogosławieństwo. Nie wszystkie fakty i legendy związane z tym świętem są powszechnie znane.

CZYTAJ DALEJ

Bp Adrian Put zamieszka w Gorzowie

2022-08-16 13:13

[ TEMATY ]

diecezja

gorzów

Bp Adrian Put

Kamil Krasowski

Bp Adrian Put urodził się w 1978 r. Szczecinie, jednak od 12. roku życia wraz z rodzicami zamieszkał w Gorzowie

Bp Adrian Put urodził się w 1978 r. Szczecinie, jednak od 12. roku życia wraz z rodzicami zamieszkał w Gorzowie

Bp Adrian Put wkrótce zamieszka na plebanii katedralnej w Gorzowie Wlkp.

Taką wiadomość przekazał ks. Zbigniew Kobus 15 sierpnia na zakończenie uroczystości odpustowych w gorzowskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. – Przyjmujemy księdza biskupa Adriana z radością, sądząc że jego obecność w Gorzowie będzie korzystna zarówno dla duszpasterstwa, jak i pozwoli na nowe impulsy duszpasterskie dla północnej części diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – powiedział proboszcz katedry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję