Reklama

Kościół

Historyczny projekt – Dzieła wszystkie św. Tomasza z Akwinu – po polsku

28 stycznia Kościół powszechny obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Tomasza z Akwinu. Nieprzypadkowo właśnie tego dnia 2021 roku w Warszawie miało miejsce historyczne wydarzenie: podpisanie trójstronnej umowy na wydanie w języku polskim 70-tomowej serii "Dzieła wszystkie św. Tomasza z Akwinu".

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

Mat.prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Większość dzieł będzie tłumaczona na język polski po raz pierwszy, a dotychczas wydane w naszym kraju zostaną gruntownie przepracowane lub przetłumaczone na nowo. Projekt realizowany będzie przy ścisłej współpracy Fundacji Pro Futuro Theologiae, Instytutu Tomistycznego oraz Wydawnictwa W drodze. Premiera pierwszego tomu zaplanowana została na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Wydanie "Dzieł wszystkich św. Tomasza z Akwinu" zapewni polskim czytelnikom, nie tylko teologom czy filozofom, ale także wszystkim zainteresowanym kulturą, bezpośredni dostęp zarówno do myśli Akwinaty, jak również do jego rzetelnej metody dyskursywnego dochodzenia do prawdy. Święty Tomasz uczy intelektualnej uczciwości i odwagi, otwartości na różne, także „nieortodoksyjne”, nurty filozoficzne, precyzji myślenia i wytrwałości w dążeniu do prawdy. Wszystkie te cechy umiejscawiają go pośród najwybitniejszych duchowych i intelektualnych mistrzów naszej kultury.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Bardzo cieszy nas ta symboliczna data rozpoczęcia wydawania dzieł naszego dominikańskiego Mistrza, ponieważ właśnie w tym roku obchodzić będziemy 800-lecie istnienia Polskiej Prowincji Dominikanów – powiedział Tomasz Grabowski OP, prezes Wydawnictwa W drodze. I dodał – Chcemy zapewnić najwyższą jakość przekładów i redakcji, dlatego do projektu zaprosiliśmy najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie teologii średniowiecznej. Dzięki pracy Instytutu i Fundacji będziemy opracowywać kilka dzieł równocześnie. Dzięki temu będą ukazywały się rok rocznie co najmniej 4 tomy serii.

Reklama

Tomaszowe dzieło, w zależności od tłumaczenia, liczy od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy stron. Do jego spuścizny odwołują się nie tylko katolicy, lecz również chrześcijanie innych wyznań, a także niewierzący specjaliści rozmaitych nauk humanistycznych, w tym ekonomiści i politycy. Dzieła św. Tomasza z Akwinu, należące do europejskiego i światowego kanonu intelektualnego, z pewnością stanowią ważną inspirację do pogłębionych intelektualnych poszukiwań.

Podziel się cytatem

– W dobie narastającego chaosu, kiedy opinie z trudem oddziela się od wiedzy i faktów, kiedy brakuje rzetelnego namysłu i uczciwej debaty, chcemy oddać do rąk czytelników dzieła mistrza przejrzystego myślenia, nauczyciela odważnej i otwartej postawy intelektualnej, obrońcy zdrowego rozsądku i rozumnej wiary – dodał T. Grabowski OP.

– Ten projekt pozwoli środowisku teologicznemu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, które od lat rozwija badania nad tomizmem biblijnym, na udział w jednym z najważniejszych w ostatnim czasie projektów dotyczących myśli św. Tomasza z Akwinu, z którego przez długie lata będą czerpać studenci, profesorowie oraz wszyscy, którzy cenią sobie odwagę myślenia i wierność Tradycji. Dostępność źródeł myśli teologicznej jest podstawowa dla wszelkiej odnowy, tak bywało w przeszłości i z pewnością ma sens dla obecnego czasu. Cieszymy się, że nasi współpracownicy, tłumacze oraz badacze, będą mogli wziąć udział w tym ambitnym przedsięwzięciu, a Polska dołączy tym samym do elitarnego grona państw, w których takie projekty są realizowane – powiedział ks. dr hab. Piotr Roszak, fundator Fundacji Pro Futuro Theologiae.

Reklama

Mateusz Przanowski OP, dyrektor Instytutu Tomistycznego z kolei tak podsumował ten ważny moment w historii polskiej kultury: – To wielka radość dla nas, że wspólnie z Fundacją Pro Futuro Theologiae i Wydawnictwem W drodze podejmujemy się przetłumaczyć na język polski i opublikować wszystkie dzieła św. Tomasza. To ogromne, przytłaczające wręcz swoją wielkością, wyzwanie. Wystarczy wspomnieć, że planujemy przekazać do rąk polskiego Czytelnika aż 70 tomów. Mamy szczerą nadzieję, że nasza praca przyniesie jednak dużo dobra polskiej teologii i filozofii.

O św. Tomaszu z Akwinu:

Tomasz z Akwinu jest niewątpliwie jednym z najwybitniejszych myślicieli Zachodu. Urodził się ok. 1224 roku na zamku swoich rodziców w Roccasecca w południowej Italii. Wychowany przez benedyktynów na Monte Cassino, wstąpił do założonego kilkadziesiąt lat wcześniej zakonu dominikanów. Po okresie formacji podjął pracę wykładowcy. Działał między innymi w Kolonii, Paryżu i miastach uniwersyteckich Italii. Umarł w roku 1274 w drodze na Sobór Lyoński. Został kanonizowany w 1323 roku. Od wieków św. Tomasz jest dla Kościoła katolickiego jednym z najważniejszych punktów odniesienia w interpretowaniu wiary (nieprzypadkowo otrzymał tytuł doctor communis, „doktor powszechny”). Jest ceniony także jako filozof, zwłaszcza gdy chodzi o metafizykę, teorię poznania i etykę. Jego spuścizna obejmuje nie tylko komentarze do Biblii czy traktaty teologiczne, ale także komentarze do dzieł filozofów starożytnych (Arystoteles, Boecjusz) oraz samodzielne pisma filozoficzne.

O partnerach projektu:

Reklama

Fundacja Pro Futuro Theologiae została ustanowiona 5 listopada 2014 roku przez trzech fundatorów: Piotra Pawła Orłowskiego, ks. Dariusza Koteckiego oraz ks. Piotra Pawła Roszaka. Działająca przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, fundacja postawiła sobie za cel wspieranie i organizowanie działań promocyjnych wyżej wymienionego wydziału. W interesie Pro Futuro Theologiae jest zwiększenie liczby studentów a także pomoc w zbudowaniu pozycji naukowej Wydziału Teologicznego, zarówno w Polsce jak i na świecie. W osiągnięciu tego celu ma pomóc inicjowanie badań naukowych z zakresu teologii, filozofii, historii kościoła itp., stąd też zaangażowanie w inicjatywy badawcze, organizowanie konferencji naukowych, czy wspieranie publikacji naukowych na wymienione wyżej tematy.

Zobacz

Instytut Tomistyczny jest instytucją naukową Polskiej Prowincji Dominikanów, powstałą w roku 1958 z inicjatywy kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jednym z głównych obszarów działalności Instytutu jest krzewienie myśli św. Tomasza z Akwinu, poprzez m.in. prowadzenie, animowanie i promocję prac badawczych, edytorskich i translatorskich związanych z jego dziełem i myślą. Prowadzenie projektów dotyczących historii jego dzieła, jak i o próbę konfrontacji Tomaszowej propozycji ze współczesną filozofią i teologią.

Zobacz

Wydawnictwo W drodze jest częścią aktywności polskich braci dominikanów. Wypełniając misję Świętego Ojca Dominika, pragnie, poprzez swoją działalność, głosić Ewangelię wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby. Dlatego nieprzerwanie od 1973 roku wydaje opiniotwórczy miesięcznik “W drodze” oraz starannie wybrane książki. W przystępny sposób mówi o sprawach ważnych dla współczesnego człowieka. Chce dzięki temu budować Kościół na miarę potrzeb i marzeń każdego z nas, ale przede wszystkim na obraz i podobieństwo Boga. Wydawnictwo jest przekonane, że bycie katolikiem jest przywilejem. Dlatego pragnie, by Czytelnicy mogli świadomie przyjąć wybór, którym Bóg ich zaskoczył. By byli z tego dumni, by odważnie nieśli innym ludziom miłość i nadzieję wykraczające poza ramy tymczasowej codzienności.

Zobacz

2021-01-28 16:11

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: św. Tomasz z Akwinu - człowiek Kościoła o ogromnej mądrości duchowej i ludzkiej

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

pl.wikipedia.org

Witraż z kościoła św. Patryka w Ohio, "Św. Tomasz z Akwinu rozmawia z Ukrzyżowanym Jezusem"

Witraż z kościoła św. Patryka w Ohio, Św. Tomasz z Akwinu rozmawia z Ukrzyżowanym Jezusem

"Człowiek Kościoła", kapłan i doktor, który dzielił się swoją "ogromną duchową i ludzką mądrością" poprzez modlitwy i pisma. Papież Franciszek przywołuje po raz kolejny postać św. Tomasza z Akwinu w liście w języku łacińskim - opublikowanym 11 lipca - w którym mianuje kard. Marcello Semeraro, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, swoim specjalnym wysłannikiem na obchody 700. rocznicy jego kanonizacji, które odbędą się 18 lipca w opactwie Fossanova, w gminie Priverno, w prowincji Latina.

"Nigdy nie nadęty wiedzą, ale zawsze zbudowany miłością", dominikanin, którego współcześni nazywali "Doktorem Anielskim", był "pełen wspaniałej kultury", podkreśla papież w liście, który nosi datę 30 czerwca. "Napisał wiele dzieł i nauczał niezliczonych rzeczy, był dobrze wykształcony w dyscyplinach filozoficznych i teologicznych. Odznaczał się prawą inteligencją i bystrością, a badając ze czcią boskie tajemnice, kontemplował je z żarliwą wiarą" – czytamy w liście.
CZYTAJ DALEJ

Jasełka w szkole - tradycja czy kontrowersja?

2024-11-30 13:09

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Jasełka, czyli szkolne przedstawienia bożonarodzeniowe, od lat są częścią polskiej tradycji. Jednakże w ostatnich latach pojawiły się różne opinie na temat ich obecności w szkołach i placówkach oświatowych. Podczas gdy dla wielu jasełka są ważnym elementem kultury i religii, nie brakuje głosów, które kwestionują ich miejsce w świeckiej szkole.

Jasełka mają w Polsce długą i bogatą historię. Sięgają one czasów średniowiecza, kiedy to były popularnym elementem ludowej pobożności. W okresie zaborów polska szkoła, choć poddawana licznym restrykcjom, często organizowała jasełka jako symbol oporu i pielęgnowania narodowej tożsamości. Przedstawienia te były nie tylko religijnym, ale również kulturowym fenomenem, który integrował lokalne społeczności i wzmacniał poczucie narodowej wspólnoty. Od lat w szkołach organizowane są jako forma uczczenia świąt Bożego Narodzenia oraz integracji uczniów i społeczności szkolnej. Niemniej jednak…
CZYTAJ DALEJ

Wiceprzewodniczący Episkopatu: adwent to czas wyhamowania i pojednania

2024-12-01 08:22

[ TEMATY ]

modlitwa

adwent

abp Józef Kupny

pojednanie

Adobe Stock

Adwent to czas wyhamowania i refleksji, z kim się pojednać, w czyim kierunku wyciągnąć swoją dłoń - powiedział PAP zastępca przewodniczącego KEP abp Józef Kupny. Jak zaznaczył, nawrócenie jest zmianą myślenia, łamaniem schematów.

"Droga do chrześcijańskiej doskonałości prowadzi poprzez poszukiwanie tego, co łączy. Empatia, współpraca, pomoc potrzebującym, czy inne wartości są ponadczasowe, jednoczą nas wszystkich" - wskazał hierarcha. Dodał, że punktem zwrotnym na drodze zrozumienia i pojednania w wymiarze społecznym, narodowym i rodzinnym w Polsce jest "próba dialogu z tymi, którzy myślą inaczej niż my".
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję