Reklama

Kardynał Stefan Wyszyński - świadek wiary (cz. 225)

Niedziela gnieźnieńska 21/2002

5 i 6 czerwca 1966 r. odbywały się kolejne uroczystości milenijne; tym razem w Lublinie. Rozpoczęły się one nabożeństwem dla młodzieży. Jak zauważył kard. Stefan Wyszyński, młodych ludzi było niewielu, przeważali ludzie, którzy przyjechali z prowincji. Nic dziwnego, skoro Ksiądz Prymas jadąc na uroczystości zauważył, że od Lublina jadą autobusy wycieczkowe z młodzieżą. Zmontowano tu fantastyczny program dywersyjny. Mniej skuteczne były natomiast próby zdezorganizowania najważniejszego punktu uroczystości - Mszy św. celebrowanej przez abp. Karola Wojtyłę z kazaniem Księdza Prymasa. Wielki Plac Litewski - zapisał Prymas Tysiąclecia - oświetlony lampionami, jest niemal pusty. Podobnie "wesołe miasteczko" pod KUL.

Ostatnim punktem obchodów milenijnych tego dnia była Msza św. w kościele akademickim przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W drodze do niego samochód-kaplica miał awarię. Wtedy studenci wyjęli z niego Obraz Matki Bożej Częstochowskiej i zaczęli go nieść na swoich ramionach. Szybko utworzyła się procesja i, jak relacjonował jeden ze świadków wydarzenia, Tłum powiększał się w okamgnieniu. Ludzie wybiegali z domów, opuszczali ławki przy skwerach i parkach.

Władze zareagowały natychmiast. Następnego dnia, w czasie obiadu dla uczestników uroczystości milenijnych na KUL, Dąbek, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej, wezwał do siebie bp. Piotra Kałwę, ordynariusza diecezji lubelskiej. Biskup Kałwa jako gospodarz, był bowiem kanclerzem KUL, oświadczył, że nie może przyjechać. Na spotkanie wysłał więc swego biskupa pomocniczego Jana Mazura. Rozmowa odbyła się w obecności prokuratora i skończyła się kolejnymi pogróżkami wobec Kościoła.

Po powrocie z Lublina kard. Stefan Wyszyński zapisał:

Wczorajszy dzień na KUL rodzi pewne refleksje. Niedziela w Lublinie była ludowa, wsiowa. Ogromny udział prowincji, niewielki miasta, które było odciągnięte przez imprezy konkurencyjne. Wieczorem w niedzielę wzięło górę miasto, które przyłączyło się do młodzieży akademickiej i nadało ton uroczystości przeniesienia obrazu matki Bożej Jasnogórskiej z katedry do KUL. Wtedy schowali się "mocarze ciemności". Stracili władzę nad podstawą społeczeństwa, które poszło za Matką Bożą. Można powiedzieć, że i władze kościelne też nie miały " władzy", gdyż do głosu doszło społeczeństwo. [...] Ludzie chcieli procesji. Może manifestowali "przeciwko", ale na pewno chcieli wolności decyzji w sprawach swojego stosunku do Kościoła, bez kontroli państwa. Nauka stąd, że Kościół w Polsce nie może "stawiać na państwo", które zawsze będzie chciało pomniejszyć zakres wpływu Kościoła na lud. Kościół musi trzymać z Narodem (z ludem), wyczuwać dobrze jego stany duchowe, rozumieć je i umiejętnie je korygować, pogłębiać religijnie; ale walczyć z tymi uczuciami, choćby były nieuporządkowane, odruchowe, nastrojowe - nie można. Partia przegrywa, bo drażni ludzi i bierze ich w niewolę. Lud, gdzie może wyrywa się z obcęgów partii i dlatego " wszedł w kanał Kościoła". Kościół-matka musi to wyrozumieć i przyjąć dzieci swoje, gdy uciekają się do matki-Kościoła.

Właśnie takie otwarcie się na lud, a nie paktowanie z władzą, było jedną z podstawowych zasad, jakimi od samego początku kierował się kard. Wyszyński. Była to koncepcja zupełnie różna od realizowanej w innych krajach komunistycznych. Efekty oparcia się na narodzie były widoczne.

Z uroczystościami w Lublinie wiąże się jeszcze jedno wydarzenie. Otóż, kiedy 8 czerwca samochodem-kaplicą odwożono Obraz na Jasną Górę, milicja obywatelska zatrzymała poprzedzającego go bp. Mazura. Zażądano od niego, by zmienił ustaloną trasę przewozu. Zamiar był jasny. Wzdłuż trasy Lublin - Częstochowa ludzie całymi parafiami wychodzili na drogi, by powitać przejeżdżający Obraz Czarnej Madonny. Biskup odmówił. Wtedy postawiono nowe wymaganie. Mianowicie, by Obraz został przykryty pokrowcem. Intencja była jasna: jeśli nie udało się zmienić trasy, to niech ludzie przynajmniej nie widzą Obrazu. Prowadzący samochód-kaplicę Brat Paulin, nie chcąc zaogniać sprawy, wykonał to polecenie. Samochody ruszyły w dalszą drogę. Wkrótce kolejny posterunek milicji zatrzymał oba pojazdy. Tym razem zażądano przykrycia plandeką całego samochodu-kaplicy. Bp Mazur odmówił. Wtedy z samochodów, które cały czas towarzyszyły w pewnej odległości odwożącym Obraz, wysiedli ludzie, weszli na samochód-kaplicę i zaczęli zrywać emblematy i kwiaty. Potem zakryli samochód dwoma plandekami i obwiązali sznurami. Kiedy prowadzący samochód-kaplicę Brat Paulin poprosił, by chociaż odkryto kierunkowskazy i światła, bo tak nie da się prowadzić pojazdu, prowadzący tę akcję powiedzieli, że w takim razie zrobi to ich człowiek. Bp Jan Mazur zaprotestował i powiedział, że w takim razie on poprowadzi wóz. Ponieważ wokół zaczęło gromadzić się coraz więcej gapiów, milicjanci, pracownicy służby bezpieczeństwa, zgodzili się na to. Ostatecznie jednak kierowcą był Brat Paulin. W czasie całej drogi do Częstochowy " opakowanemu" samochodowi-kaplicy towarzyszyła asysta wozów milicyjnych. U stóp Jasnej Góry "towarzystwo" z urzędu bezpieczeństwa rozproszyło się. Milicyjny patrol natomiast odebrał Bratu kierowcy dowód rejestracyjny samochodu-kaplicy. Powód? Nie został podany. Czyżby był nim fakt, że "samochodem-paczką" nie można bezpiecznie poruszać się po drogach państwowych?

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnowa na wakacjach

2022-08-16 10:00

Materiały organizatorów

Podczas uwielbienia

Podczas uwielbienia

Już od 14 lat wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym spotykają się na rekolekcjach wakacyjnych w Lewinie Kłodzkim. Wspólnota Płomień Pański od lat organizuje wakacyjny wyjazd modlitewno-ewangelizacyjny dla rodzin i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Aborcyjna próba sił w Kansas

2022-08-16 10:12

[ TEMATY ]

USA

Adobe Stock

Jak kształtują się opinie i nastroje amerykańskich katolików po czerwcowej decyzji Sądu Najwyższego USA uchylającej wyrok Roe v. Wade, który przez dekady gwarantował prawo do aborcji? Republikanie próbują czynić kolejne kroki na drodze walki o ochronę życia poczętego w USA.

W niedawnym referendum w stanie Kansas wyborcy odrzucili możliwość wpisania do stanowej konstytucji zapisów o zakazie dokonywania aborcji. Wyniki referendum okazały się zaskakujące dla obserwatorów życia publicznego USA i samych Amerykanów. W tym tradycyjnie konserwatywnym stanie prawie 60 proc. głosujących było przeciwnych wprowadzaniu takich przepisów.

CZYTAJ DALEJ

To był wspaniały czas

2022-08-16 13:18

archiwum PPK 6 Wspólnota Skawina-Czernichów-Krzeszowice - fb

Pielgrzymi ze Wspólnoty VI Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej w czasie wejścia na Jasną Górę.

Pielgrzymi ze Wspólnoty VI Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej w czasie wejścia na Jasną Górę.

    Na Jasną Górę dotarła już 42. Piesza Pielgrzymka Krakowska, a razem z nią Wspólnota VI – Skawina- Czernichów- Krzeszowice. Nadszedł czas na podsumowania i refleksje!

    Cała wspólnota liczyła 510 pielgrzymów, którzy utworzyli 4 grupy, a każdej z nich patronował inny święty. Grupie pierwszej, gromadzącej głównie rodziny z parafii Miłosierdzia Bożego w Skawinie oraz innych parafii dekanatu i okolic, patronowała św. Siostra Faustyna. Drogę do Mamy umilały pielgrzymom codzienne audycje radia „Wytrwam i Dojdę”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję