Reklama

Kościół

Nasze kongresy budują jedność, budują mosty – podsumowanie projektów „Polonia on-line”

W poniedziałek 15 lutego odbyła się konferencja prasowa poświęcona podsumowaniu realizacji projektu „Polonia on-line", który był prowadzony w 2020 r. Na konferencji podjęto także tematy związane z kontynuowaniem dalszych inicjatyw duszpasterstwa polonijnego w 2021r. w ramach programu „Familijna Polonia".

Projekty realizowane są przez Fundację Niedziela. Instytut Mediów oraz Duszpasterstwo Emigracji Polskiej.

Program „Familijna Polonia" obejmuje organizację Kongresów Młodzieży Polonijnej i Kongresów Rodzin Polonijnych, połączonych z warsztatami i szkoleniami, a także z prowadzeniem poradnictwa rodzinnego w środowiskach polonijnych.

Reklama

- „Świętość to po prostu miłość”, to zadecydowało o tematyce kilku kongresów dla młodzieży polonijnej. Mówiliśmy także o przyjaźni społecznej, czyli o tym, o czym papież Franciszek pisze w encyklice Fratelli Tutti – mówił na konferencji bp. Wiesław Lechowicz Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Jak również zaznaczył: - Organizowaliśmy kilka warsztatów m.in. szkolenia dziennikarskie. W projekcie „Familijna Polonia” chcemy kontynuować naszą misję m.in. organizując Kongres Rodzin Polonijnych także w tym roku.

Jak dodał:

Reklama

- Kierując się zaleceniami papieża Franciszka, chcemy realizować w praktyce te postulaty, które on wytycza. W ostatnim orędziu na Światowy Dzień Migranta, Ojciec Święty użył takich 6 czasowników, które podsumowują i idealnie obrazują cel naszego zaangażowania:

- znać, żeby zrozumieć

- zbliżyć się, żeby służyć

- słuchać, żeby się pojednać

- dzielić się, żeby się rozwijać

- angażować, żeby promować

- współpracować, żeby budować

- Nasze kongresy budują jedność, budują mosty, pomiędzy krajami, ludźmi, wspólnotami. Te kontakty utrwalają się także poza spotkaniami, to jednoczy ludzi, a przecież w jedności siła. – mówił ks. Leszek Kryża Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Podziel się cytatem

P. Mariusz Książek z Fundacji Niedziela. Instytut Mediów opowiedział także o planach projektowych na najbliższą przyszłość:

- Żyjemy w nowoczesności, łączymy się z ludźmi z całego świata, ale żyjemy w różnych środowiskach. W projekcie "Familijnej Polonii" chcemy przypominać tradycję. Będzie m.in. ciekawy wątek związany z kwadransem patriotycznym. Chcemy wzmacniać tożsamość narodową, co na obczyźnie jest trudne. Tradycja kojarzy się z wydarzeniami historycznymi ale także z wiarą. Chcemy dać zastrzyk tradycji polskiej nowemu pokoleniu polonii.

W konferencji udział wzięli m.in. Ks. Bp Wiesław Lechowicz - Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, Ks. Leszek Kryża – Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Ks. Zbigniew Kucharski – Dyrektor Młodzieżowej Agencji informacyjnej, Mariusz Książek – dyrektor administracyjny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, członek Fundacji Niedziela. Instytut mediów oraz działacze zaangażowani w dzieła duszpasterstwa polonijnego na całym świecie.

2021-02-15 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kongres Rodzin Polonijnych: ważny głos w refleksji nt. wyzwań, stojących przed rodzinami

[ TEMATY ]

rodzina

Kongres Rodzin Polonijnych

©Svyatoslav Lypynskyy - stock.adobe.com

Ok. 400 osób z 23 krajów uczestniczyło w Kongresie Rodzin Polonijnych, który odbył się w sobotę 16 stycznia w formie online. Spotkanie, którego temat brzmiał: „Idź i odbuduj mój Kościół… domowy” było poświęcone aktualnym wyzwaniom związanym z towarzyszeniom małżeństwom na emigracji, zwłaszcza tym, które zmagają się z kryzysami.

Mówiono też o wyzwaniach, jakie stoją przed rodzinami mieszkającymi poza Polską, które starają się żyć w codzienności wartościami chrześcijańskimi.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

CCEE: abp Szewczuk - nasz Kościół zmartwychwstał, teraz kolej na Europę

2021-09-25 19:06

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Kościół w Europie potrzebuje zmartwychwstania, a ukraiński Kościół greckokatolicki jest świadkiem tego, że zmartwychwstanie może nastąpić – przypomina abp Światosław Szewczuk. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Przypomina, że kiedy przed 50 laty powstawała ta rada, Kościół na Ukrainie był dręczony przez komunistyczny reżim. Jednak przed 30 laty doświadczyliśmy zmartwychwstania – mówi abp Szewczuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję