Reklama

Aspekty

Lektorat i obłóczyny w Paradyżu

Pięciu alumnów III roku Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego przeżywało dzisiaj w Paradyżu swoje obłóczyny. Czterech z nich przyjęło także posługę lektoratu.

2021-02-21 11:39

[ TEMATY ]

obłóczyny

lektorat

Karolina Krasowska

Pięciu alumnów III roku Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego przeżywało dzisiaj w Paradyżu swoje obłóczyny.

Pięciu alumnów III roku Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego przeżywało dzisiaj w Paradyżu swoje obłóczyny.

Strój duchowny i posługę lektoratu przyjęli dzisiaj: Przemysław Smoleń z Kowar (diecezja legnicka), Michał Kowalewski z Międzyrzecza (parafia pw. św. Jana Chrzciciela), Kamil Maćków z Zielonej Góry (parafia pw. św. Alberta Chmielowskiego) i Jakub Błażyński z Niedoradza (parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu). Swoje obłóczyny przeżywał kl. Mateusz Caruk z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp. Uroczystej liturgii przewodniczył bp Paweł Socha.

Reklama

- Jest to piękny i wyraźny znak, że ta formacja wydaje swoje owoce, że słowo Boże, którym się karmimy na co dzień, przyjmuję dzisiaj w posłudze lektoratu jako to co mnie tworzy, to co będzie mnie kształtować i coś bez czego dalszego swojego życia sobie nie wyobrażam. Strój duchowny jest pięknym elementem potwierdzenia tego,że chcę być narzędziem Pana Boga w Kościele - powiedział Kamil Maćków. 

- Posługa lektoratu i obłóczyny są bardzo ważnym wydarzeniem w formacji przygotowania do kapłaństwa, do bycia apostołem Jezusa Chrystusa. To pierwsza posługa w formacji, która jest wyraźnym znakiem potwierdzenia powołania, zaproszeniem większej odpowiedzialności za słowo Boże. Posługa lektoratu jest zaproszeniem do tej posługi czytania słowa Bożego i zaproszeniem do tego, by słowo Boże stawało się fundamentem w formacji - mówi ks. Tadeusz Kuźmicki, ojciec duchownym w ZGWSD. - Dzisiaj klerycy III roku po raz pierwszy przyjmą strój duchowny, a to jest wyraz zewnętrznej przynależności do stanu duchownego, ale też wyraz przynależności do Pana Boga. Sutanna ma nam przypominać naszą decyzję tego, że rezygnujemy z tego świata, a chcemy iść za Chrystusem.

Fotogaleria z wydarzenia dostępna na naszym fb:https://www.facebook.com/NiedzielaZielonogorskoGorzowskaAspekty/photos/pcb.631755337617386/631747970951456

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Promocja posługujących przy ołtarzu

Niedziela sosnowiecka 27/2016, str. 2

[ TEMATY ]

ministrant

lektorat

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Uroczystości na placu Papieskim w Sosnowcu

Uroczystości na placu Papieskim w Sosnowcu

W niedzielę 19 czerwca podczas uroczystości na placu Papieskim Kościół naszej diecezji wypromował 10 ceremoniarzy i 57 lektorów, zaś 28 ministrantów otrzymało tytuł Ministranta Roku

Nowo mianowani ceremoniarze i lektorzy otrzymali z rąk bp. Grzegorza Kaszaka krzyże będące zewnętrznym znakiem ich posługi. Specjalne dyplomy powędrowały do Ministrantów Roku. Bycie lektorem i ceremoniarzem to posługa wspólnocie Kościoła, ale przede wszystkim służba Panu Bogu. Prowadzone w diecezji sosnowieckiej kursy i szkolenia lektorów i ceremoniarzy to seria spotkań, podczas których kandydaci poznają zasady dobrego wypełniania swoich obowiązków ministranckich, zasady i prawidła liturgii, oraz przechodzą warsztaty oratorskie. Ministranci Roku z kolei, wytypowani przez swoich księży opiekunów, musieli spełnić odpowiednie wymogi, m.in.: być wzorowym ministrantem, regularnie przystępować do sakramentów świętych, być wolnym od nałogów, cieszyć się dobrą opinią w swoim środowisku, dawać świadectwo wiary w kościele i poza jego murami.

CZYTAJ DALEJ

Minister zdrowia przedstawi w środę nowe zasady dotyczące obostrzeń

2021-02-24 07:08

[ TEMATY ]

koronawirus

Adobe Stock

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawi w środę, zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, szczegółowe nowe zasady dotyczące obostrzeń związane z epidemią koronawirusa. Obecnie wciąż obowiązują zasady wprowadzone 12 lutego na okres dwóch tygodni.

Szef rządu poinformował w poniedziałek, że nowe zasady zostały wypracowane na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher: rozbrojenie, rozwój i pokój są współzależne

2021-02-24 16:12

[ TEMATY ]

pokój

Stolica Apostolska

abp Gallagher

Vatican news

abp Paul Gallagher

abp Paul Gallagher

Szef watykańskiej dyplomacji zabrał głos podczas internetowego spotkania ministrów spraw zagranicznych, zorganizowanego w ramach tegorocznej konferencji rozbrojeniowej.

Abp Paul Gallagher wyraził nadzieję, że zbliżający się szczyt stron Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, doprowadzi do konkretnych działań mających na celu zaprzestanie atomowego wyścigu zbrojeń i rozpoczęcie procesu pozbywania się arsenałów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję