Reklama

Aspekty

Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Lubuskiej

"Śladami Powstania Wielkopolskiego na terenie województwa lubuskiego" to tytuł projektu realizowanego przez Wojewodę Lubuskiego w ramach programu Niepodległa przy współpracy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA.

2021-02-22 16:14

[ TEMATY ]

Lubuskie

Powstanie Wielkopolskie

Karolina Krasowska

W ramach projektu powstała strona internetowa pwlubuskie.pl

W ramach projektu powstała strona internetowa pwlubuskie.pl

- Celem projektu jest upamiętnienie i udokumentowanie mniej znanej historii Powstania Wielkopolskiego na terenie dzisiejszego województwa lubuskiego. Ponieważ takie miejscowości jak Babimost, Nowe Kramsko czy Kargowa, leżące blisko wschodniej granicy lubuskiego były częścią walk o odzyskanie niepodległości i ustalanie granic II Rzeczypospolitej - mówi Łukasz Brodzik, redaktor naczelny Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA.

W ramach projektu powstała strona internetowa pwlubuskie.pl, na której można znaleźć materiały dotyczące Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Lubuskiej: film, galerie i opracowanie historyczne ks. prof. Dariusza Śmierzchalskiego-Wachocza.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Jan Tyrawa o powstańcach wielkopolskich: chodzimy po ich śladach

[ TEMATY ]

bp Jan Tyrawa

Powstanie Wielkopolskie

Ks. Paweł Rytel-Andrianik / niedziela.pl

„Chodzimy po ich śladach oraz depczemy ziemię, w którą wsiąkła ich krew” - mówił o bohaterach Powstania Wielkopolskiego biskup ordynariusz Jan Tyrawa. 99. rocznica zwycięskiego zrywu niepodległościowego zgromadziła w kościele garnizonowym w Bydgoszczy przedstawicieli władz, kombatantów, żołnierzy i poczty sztandarowe.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Było reakcją na demonstracje Niemców, którzy sprzeciwiali się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego Jana Paderewskiego. Uczestnicy powstania w krótkim czasie opanowali całą Wielkopolskę z wyjątkiem północnych i południowo-wschodnich obrzeży. W dziejach ojczyzny było to zwycięskie powstanie. - Dzisiaj dziękujemy powstańcom za to, że hasła Bóg, honor, ojczyzna wytyczały im drogę, którą kroczyli do samego końca - podkreślił dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił zbrojnych oraz proboszcz parafii wojskowej w Bydgoszczy ks. płk Zenon Surma.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy obowiązuje post?

Niedziela płocka 9/2003

Bożena Sztajner

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

CZYTAJ DALEJ

Szefowa Rady ds. Rodziny: w UE uważa się, że nienarodzony człowiek nie ma prawa do życia

2021-02-24 16:24

[ TEMATY ]

rodzina

dzieci

życie

prawo

Trybunał Konstytucyjny

Fundacja „Donum Vitae”

W UE powszechnie się uważa, że człowiek w fazie prenatalnej nie ma prawa do życia - mówiła w środę w komisjach Parlamentu Europejskiego Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady ds. Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej RP.

"Dziś w Unii Europejskiej, jak słyszę, powszechnie się uważa, że człowiek w fazie prenatalnej, albo człowiek podejrzany o wady genetyczne nie ma prawa do życia. Tymczasem to, kiedy stajemy się człowiekiem nie powinno zależeć od arbitralnego wyboru innych ludzi. W przeciwnym razie kreujemy grupę nadludzi, którzy mogą rozstrzygać o losie innych: o ich życiu i śmierci. Trudno uznać prawa kobiet, o których państwo mówicie, za zdobycz ludzkości, bo są ufundowane na nierówności praw kobiety i jej dziecka. Jest to niepokojące i podobne do praktyk, które znamy z historii" - odpowiadała Bojemska na krytyczne uwagi niektórych europosłów dotyczące wyroku polskiego TK zakazującego aborcji eugenicznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję