Reklama

CHORWACJA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kongres Eucharystyczny w Zagrzebiu

Ponad 30 tys. wiernych wzięło udział 1 października br. w Zagrzebiu w zakończonym w tym dniu Kongresie Eucharystycznym archidiecezji zagrzebskiej. Przebiegał on pod hasłem: Przez Eucharystię służymy ludzkości. Gościem spotkania był przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy, prymas Czech - kard. Miloslav Vlk, który przewodniczył Mszy św. zamykającej Kongres. Wśród koncelebransów byli ponadto obecny metropolita zagrzebski - abp Josip Bozanić i jego poprzednik na tym stanowisku - kard. Franjo Kuharić oraz licznie zgromadzeni biskupi i księża z Chorwacji i zagranicy.
W homilii gość z Pragi przywołał m.in. pierwszą podróż Jana Pawła II do Chorwacji we wrześniu 1994 r. W specjalnej modlitwie na zakończenie Kongresu abp Bozanić modlił się zwłaszcza za naród chorwacki, o pokój, cierpliwość, zrozumienie wzajemne oraz o większy szacunek i ducha poświęcenia w imię dobra wspólnego.

Obchody półwiecza polskiej parafii w Londynie

50 lat istnienia obchodzi największa polska parafia w Anglii - pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na Ealingu w Londynie, gdzie mieszka obecnie ok. 25 tys. Polaków. Z tej okazji 1 października br. duchowy opiekun emigracji polskiej - abp Szczepan Wesoły odprawił uroczystą Mszę św., podczas której konsekrował ołtarz w świątyni oraz wygłosił homilię. Słowa do uczestników uroczystości skierował w specjalnym liście Jan Paweł II, a także - do pracujących w tej parafii współbraci - generał Zgromadzenia Marianów - o. Mark Garrow. Na zakończenie Eucharystii 100 osób, zaangażowanych w pracę parafialną, otrzymało Złote Krzyże Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Abp Wesoły poświęcił też tablicę pamiątkową, upamiętniającą złoty jubileusz parafii. Z okazji jej 50-lecia ukazało się unikatowe polonicum - kasownik poczty brytyjskiej z wizerunkiem Matki Bożej, Patronki kościoła, którym opieczętowano pamiątkowe koperty. Dochód ze sprzedaży przeznaczono na Dom Małego Dziecka w Częstochowie, nad którym parafianie objęli patronat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zakończenie Synodu w Mińsku

30 września br. w katedrze mińskiej zakończyła się ostatnia - 8. sesja Synodu archidiecezji mińsko-mohylewskiej oraz diecezji pińskiej i witebskiej. Mszy św., zamykającej to wydarzenie, przewodniczył osobisty wysłannik Jana Pawła II - kard. Camillo Ruini. Wraz z nim Liturgię koncelebrowali m.in. metropolita mińsko-mohylewski i administrator apostolski diecezji pińskiej - kard. Kazimierz Świątek oraz nuncjusz apostolski na Białorusi - abp Dominik HrusSovskyM. Podczas Mszy św. odczytano orędzie Jana Pawła II do uczestników obrad synodalnych. Synod, którego obrady rozpoczęły się 29 września 1996 r. w katedrze mińskiej, był pierwszym tego rodzaju spotkaniem Kościoła katolickiego na Białorusi od 1929 r. Plonem Synodu jest 17 zatwierdzonych dokumentów, tzw. statutów, dla 3 diecezji, w których toczyły się obrady.

Demonstracje w Jaffie

Gwałtowne demonstracje Arabów izraelskich wybuchły 4 października br. w Jaffie - historycznej części aglomeracji Tel Awiwu. Demonstranci zablokowali dostęp do znajdującego się w pobliżu franciszkańskiego kościoła parafialnego pw. św. Antoniego, gdzie odbywały się uroczystości ku czci św. Franciszka. Tylko nieliczni katolicy dotarli do kościoła. O godz. 18.00 rozpoczynała się tam Suma z okazji wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, twórcy Kustodii Ziemi Świętej, założyciela zakonu, którego członkowie są kustoszami miejsc świętych. W homilii proboszcz parafii - o. Nagib Ibrahim OFM nawiązał do dramatycznych i tragicznych wydarzeń, które przez ostatnie dni przetaczają się przez Izrael i Autonomię Palestyńską, przez całą Ziemię Świętą. Zachęcał do modlitwy w intencji zwaśnionych stron oraz ofiar zamieszek i walk. O. Ibrahim przypomniał postawę św. Franciszka, który przybył na Bliski Wschód z tak czytelnym orędziem pokoju i miłości, że otworzyła się droga do spotkania w 1219 r. z sułtanem Malek al-Kamelem, co w rezultacie umożliwiło franciszkanom - katolikom łacińskim pozostanie w miejscach świętych.

Reklama

Abp Sabbah zaniepokojony sytuacją w Jerozolimie

Łaciński patriarcha Jerozolimy - abp Michel Sabbah odwiedził 1 października br. w szpitalu Makassed w Jerozolimie rannych Palestyńczyków - ofiary zamieszek i siłowej interwencji izraelskich służb porządkowych. Patriarcha powiedział m.in., że miejscowi chrześcijanie modlą się za władze izraelskie i służby porządkowe, aby nie postępowały w sposób brutalny i szukały innych dróg rozwiązywania konfliktów. Skutki ostatnich aktów przemocy dotykają także społeczności chrześcijańskiej i ruchu pielgrzymkowego. Strona izraelska zamknęła przejścia między Izraelem a Autonomią Palestyńską. Dla pielgrzymów zamknięty jest dostęp do Betlejem, jak również do sanktuariów i miejsc świętych na Górze Oliwnej we Wschodniej Jerozolimie i na Wzgórze Świątynne w starej części Jerozolimy.

WIELKA BRYTANIA

W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Fawley Court k. Londynu obradowała 30 września br. ogólnoangielska konferencja pod hasłem: Siostra Faustyna - nowa święta na nowe Millennium. Spotkanie, w którym wzięli udział czciciele Miłosierdzia Bożego z Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii, stanowiło dziękczynienie za kanonizację s. Faustyny.
Jak podkreślił ks. Władysław Duda MIC, przełożony Prowincji Angielskiej Zgromadzenia Księży Marianów, celem konferencji było uświadomienie ogromnej potrzeby Miłosierdzia Bożego dziś oraz tego, w jaki sposób dar Miłosierdzia prowadzi współczesnego człowieka do świętości.

WŁOCHY

W wieku 98 lat zmarł w Rzymie włoski polityk katolicki i lekarz - Luigi Gedda. Przez wiele lat stał on na czele włoskiej Akcji Katolickiej, a w okresie powojennym odegrał wielką rolę w polityce tego kraju. To za jego namową w decydujących dla Włoch wyborach w 1948 r. katolicy udzielili zdecydowanego poparcia dla chrześcijańskiej partii demokratycznej (Democrazia Cristiana). On też spowodował, że w latach 50. Akcja Katolicka liczyła 3,5 mln członków, stając się ważnym czynnikiem społecznym.
Zmarłemu przewodniczącemu Akcji Katolickiej watykański dziennik L´ Osservatore Romano poświęcił całą stronę, przypominając jego życie i dzieło. Związki Geddy z Kościołem wpłynęły na postawy całych pokoleń świeckich chrześcijan, napisano w L´ Osservatore Romano.

Reklama

AUSTRIA

W dniach 27-29 września br. w podwiedeńskim opactwie Heiligenkreuz Austriacka Konferencja Biskupia zorganizowała konferencję pod hasłem: Tożsamość i integracja - wkład Kościoła katolickiego na rzecz rozumienia i przełamywania granic w Europie i wokół niej. W opublikowanym oświadczeniu końcowym stwierdzono m.in., że jednoczenie Europy nie może się ograniczać ani do dziedziny gospodarczej, ani nie może być argumentowane rozważaniami ekonomicznymi. Niezbędne jest budowanie duchowych podwalin procesu zjednoczeniowego - stwierdzili biskupi.

SŁOWACJA

1 października br. kard. JaMn Chryzostom Korec SJ obchodził złoty jubileusz kapłaństwa. Z tej okazji odbyła się w katedrze na zamku w Nitrze uroczysta Msza św., z udziałem nuncjusza apostolskiego - abp. Luigiego Dosseny. W okolicznościowym liście do Księdza Kardynała Jan Paweł II napisał m.in.: "Cenimy Twoją życiową mądrość, wykształcenie teologiczne, cnoty ludzkie i duszpasterskie, przede wszystkim zaś troskę o księży i ludzi świeckich, którzy byli Ci powierzeni (...). Cieszymy się z licznych dzieł, których jesteś autorem. Dają one jasne świadectwo niezwykle ciężkich czasów dla uczniów Chrystusowych. Wspominamy też rekolekcje, które prowadziłeś dla mnie, jak również dla pracowników Kurii Rzymskiej. Podczas nich dałeś nam przykład ewangelicznej miłości i jasne świadectwo o tym, czym jest chrześcijańskie powołanie" - podkreślił Ojciec Święty. JaMn Chryzostom Korec został mianowany kardynałem w 1991 r.

JEDNYM ZDANIEM

Jan Paweł II mianował abp. Vincenta Michaela Concessao nowym arcybiskupem metropolitą stolicy Indii - Delhi. Jednocześnie Papież mianował nowym arcybiskupem Agry Oswalda Graciasa.

4 października br. zmarł w Rzymie abp Emmanuel Kataliko, pasterz archidiecezji Bukavu w Kongo, który we wrześniu br., po 7 miesiącach wygnania, powrócił do ojczyzny. Arcybiskup uczestniczył w odbywającej się w Rzymie Konferencji Biskupów Afryki i Madagaskaru.

Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zapowiedział, że delegacja rosyjska prawdopodobnie będzie pozbawiona prawa głosu od stycznia 2001 r. Jest to dalszy ciąg sankcji za nieprzestrzeganie praw człowieka w Czeczenii. RE domaga się m.in., by Rosja przeprowadziła dochodzenie i ukarała winnych przestępstw tam popełnionych.

Przedstawiciele 15 państw Unii Europejskiej zaakceptowali utworzenie europejskiego Funduszu dla Uchodźców.

Duńczycy odrzucili w referendum przyjęcie wspólnej waluty europejskiej.

Uroczystości upamiętniające 10. rocznicę zjednoczenia Niemiec odbyły się w Dreźnie, gdzie spotkali się europejscy politycy (łącznie 1110 zaproszonych gości). Wielkim nieobecnym był kanclerz Helmut Kohl, nazywany ojcem zjednoczenia, który uwikłany jest obecnie w skandal dotyczący finansowania CDU.

W Jugosławii wybuchł strajk generalny przeciwko rządom prezydenta S. Miloszevicia, który nie chce uznać porażki w wyborach prezydenckich i ustąpić ze stanowiska na rzecz opozycjonisty V. Kosztunicy.

Kolejny termin (1 października br.) oddania rekonstruowanego od lat Cmentarza Orląt we Lwowie nie został dotrzymany. Wciąż nie ma porozumienia co do niektórych elementów nekropolii - chodzi zwłaszcza o treść napisu na płycie głównej cmentarza.

Na wileńskiej Rossie, przy grobie matki i serca Józefa Piłsudskiego, spotkali się Polacy mieszkający na Litwie i sympatycy Marszałka z kraju: "piłsudczycy", "legioniści" i stoczniowcy gdańscy. Wcześniej w Kaplicy Ostrobramskiej uczestniczyli oni we Mszy św. w intencji rodziny Piłsudskich.

Międzynarodowy trybunał społeczny obradujący w Wilnie uznał partie komunistyczne i instytucje państw okupowanych przez ZSRR, które wykonywały polecenia Moskwy, za organizacje przestępcze.

Białoruski wiceminister obrony Uładzimir Uschopczyk, oskarżany o udział w zamachu na niepodległość Litwy w 1991 r., zignorował wezwanie litewskiej prokuratury i nie stawił się na przesłuchanie, mające odbyć się w Wilnie (Uschopczyk dowodził szturmem na wieżę telewizyjną w stolicy Litwy).

Ok. 10 tys. przeciwników rządów białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki wzięło udział w kolejnym, trzecim już Marszu Wolności na ulicach Mińska. Opozycja wezwała swoich zwolenników do bojkotu nadchodzących wyborów parlamentarnych.

Chiny wprowadziły cenzurę w internecie; władze komunistyczne obarczyły firmy internetowe odpowiedzialnością karną za każde zdanie, jakie pojawi się na ich stronach.

Deklarację o partnerstwie strategicznym między Indiami a Rosją podpisali w Delhi prezydent Władimir Putin i premier Indii Atal Behari Vajpayee.

Indonezyjska policja aresztowała przywódcę proindonezyjskich bojówek w Timorze Wschodnim, które w ub. r. rozpętały tam falę przemocy.

Do krwawych zamieszek doszło w stolicy Indonezji Dżakarcie po tym, jak tamtejszy sąd oddalił pozew przeciwko byłemu prezydentowi Suharto, oskarżonemu o sprzeniewierzenie wielkich kwot w ciągu 30 lat swoich rządów.

Armia filipińska uwolniła 11 chrześcijan z Filipin, przetrzymywanych przez islamskich rebeliantów na wyspie Jolo; w rękach rebeliantów znajduje się jeszcze 5 zakładników.

Na terytoriach okupowanych przez Izrael, w strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu rozgorzały największe od lat walki między Palestyńczykami a izraelskimi siłami bezpieczeństwa.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święci

Św. Maciej

Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk/pl.wikipedia.org

Święty Maciej był jednym z pierwszych uczniów Jezusa. Wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza, po jego zdradzie i samobójstwie.

Historia nie przekazuje nam zbyt wielu faktów z życia św. Macieja Apostoła. Po jego wybraniu w miejsce Judasza udzielono mu święceń biskupich i władzy apostolskiej przez nałożenie rąk. Hebrajskie imię: Mattatyah oznacza „dar Jahwe” i wskazuje na żydowskie pochodzenie Macieja.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Polsko – libańska przyjaźń

2024-05-14 15:20

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wernisaż prac polskich artystów, jakie wykonali w nawiązaniu do kultury Libanu, można było obejrzeć na wernisażu w klubokawiarni Fratelli Tutti.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję