Reklama

Z Jasnej Góry

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej

W pięknej scenerii kościoła Mariackiego odbyła się uroczysta Msza św. z okazji 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej przez Władysława Jagiełłę. Na nabożeństwo przybyli w barwnym pochodzie profesorowie UJ, rektorzy ok. 200 uczelni - w tym ok. 70 zagranicznych - a także zaproszeni dostojnicy. Mszę św. celebrowali pod przewodnictwem Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk, metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski i bp Stanisław Smoleński. Nuncjusz apostolski przekazał zgromadzonym życzenia Ojca Świętego: "Życzę, by jubileusz 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej, który zbiega się z Wielkim Jubileuszem Odkupienia Roku 2000, był czasem dziękczynienia za wszelkie dobro, jakie stało się udziałem pokoleń przez posługę tego Uniwersytetu; aby był czasem twórczej refleksji nad nowymi zadaniami, jakie stają u progu trzeciego tysiąclecia przed tą najstarszą uczelnią w Polsce". Kard. Macharski w wygłoszonej homilii mówił m.in. o fundatorach krakowskiej uczelni - św. Jadwidze i Jagielle. Po Mszy św. odbyła się uroczysta akademia w gmachu Filharmonii w Krakowie.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa Kanonistów w Przemyślu

W dniach 18-19 września br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu odbyła się międzynarodowa konferencja prawników nt.: Struktury terytorialne i personalne w Kościele. Zasady wzajemnej współpracy. Wzięło w niej udział ponad 150 prawników z Białorusi, Czech, Hiszpanii, Słowacji, Polski i Włoch oraz kilku biskupów obrządku łacińskiego i bizantyńsko-ukraińskiego, należących do Konferencji Episkopatu Polski, na czele z kard. Henrykiem Gulbinowiczem. Organizatorami konferencji byli: Kuria Metropolitalna w Przemyślu i Stowarzyszenie Kanonistów Polskich.
Otwarcia konferencji dokonali: abp Józef Michalik - metropolita przemyski, ks. dr Józef Bar - kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu i ks. prof. dr hab. Józef Krukowski - przewodniczący Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.
Konferencja składała się z trzech sesji, którym kolejno przewodniczyli: ks. prof. dr hab. Jan Dudziak (Tarnów), ks. dr Leszek Adamowicz (Lublin), ks. prof. dr hab. Józef Krzywda (Kraków).
W trakcie konferencji odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia Kanonistów Polskich, podczas którego dokonano podsumowania dotychczasowej dziesięcioletniej działalności Stowarzyszenia i udzielono absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia. Na wniosek Zarządu, przedstawiony przez prezesa - ks. prof. J. Krukowskiego, Walne Zebranie jednogłośnie przyznało metropolicie przemyskiemu - abp. J. Michalikowi honorowe członkostwo Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

I Ty możesz być świętym - Salezjański Kongres Ewangelizacyjny

Pod hasłem: Nie lękajcie się świętości - odbywał się w Łodzi w dniach 22-24 września br. Salezjański Kongres Ewangelizacyjny. Spotkanie zgromadziło kilkuset młodych ludzi zaangażowanych w ruchach: SARUEL i Pustynia Miast. W programie Kongresu znalazły się konferencje o. Daniela Ange, który zachęcał młodych, aby podejmowali wysiłek wewnętrznej odnowy oraz wypełniali swoje życie prawdziwymi wartościami. Jednym z gości Kongresu był Dave Payne - koordynator Katolickiego Biura Ewangelizacyjnego Alpha w Londynie. W swoich wystąpieniach mówiło roli Ducha Świętego w dążeniu do świętości oraz potrzebie ewangelizacji współczesnego świata. Młodzież wysłuchała również świadectw swoich rówieśników, m.in. studentki z Moskwy oraz młodzieńca z Republiki Południowej Afryki.
Podczas spotkania odczytano telegram od Ojca Świętego, który życzył zebranym: "aby coraz głębsze poznawanie Chrystusa, Jego nauczania i dzieła razbudzało w młodych sercach apostolskiego ducha i niegasnące pragnienie dawania świadectwa".

"Książę" - film o kard. Sapieże

Książę - to tytuł powstającego obecnie filmu dokumentalnego o zmarłym w 1951 r. metropolicie krakowskim Adamie Stefanie Sapieże.
Autorami scenariusza są: dokumentalista i krytyk filmowy Tadeusz Szyma oraz ks. Jerzy Baczyński z Krakowa. Głównym impulsem do stworzenia filmowego portretu kard. Sapiehy były słowa Jana Pawła II z ubiegłorocznej pielgrzymki do Polski. Papież nazwał wtedy Arcybiskupa krakowskiego "księciem niezłomnym". - "Ci, którzy pamiętają tak jak ja, mają obowiązek przypominać, aby ta wielkość trwała i tworzyła przyszłość narodu i Kościoła na tej polskiej ziemi"- mówił Ojciec Święty. W Księciu wystąpi sam Jan Paweł II, który wspomina m.in., jak kard. Sapieha udzielił mu święceń kapłańskich.
Autorom Księcia zależy na ukazaniu niezwykłego oddziaływania kard. Sapiehy na duchowy profil obecnego Papieża. T. Szyma przypomniał, że abp Sapieha zainteresował się postacią młodego Karola, gdy ten był jeszcze w gimnazjum.
Film zostanie pokazany w TVP prawdopodobnie w lipcu 2001 r., w 50. rocznicę śmierci Metropolity krakowskiego.

Reklama

O problemach pielgrzymowania

Doroczna narada jesienna Księży Kierowników Pieszych Pielgrzymek poszczególnych diecezji odbyła się 26 i 27 września 2000 r. w Niepokalanowie.
Zapoznano się ze zmianami przebiegu szlaków pątniczych oraz terminów rozpoczynania pielgrzymek.
Omawiano m.in. różnorodny i wieloraki program obrzędowości poszczególnych pielgrzymek, świadectwa osób po raz pierwszy uczestniczących w pielgrzymkach. Dalszy temat stanowiło zagadnienie utrzymywania łączności pomiędzy poszczególnymi diecezjalnymi pielgrzymkami. Uzgodniono wspólne logo pielgrzymkowe oraz oznakowanie pojazdów służbowych i pomocniczych. Osobny temat stanowiło omawianie wydawnictw pielgrzymkowych, w tym także ogólnopolskiego Przewodnika po pieszych pielgrzymkach. W końcowym etapie narady uczestniczyli Wyżsi Oficerowie Policji Państwowej, którzy omówili sprawy bezpieczeństwa w trakcie przemarszu pielgrzymek. Przewodniczący Rady ds. Pielgrzymek - abp Edmund Piszcz przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej i wygłosił homilię.

Reklama


O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

Rekolekcje Księży Kapelanów Wojska Polskiego

W dniach 25-28 września w Domu Pielgrzyma odprawiało rekolekcje 160 kapelanów Wojska Polskiego. Wielu z nich, aby być jak najbliżej żołnierzy, specjalizuje się m.in. w skokach spadochronowych, w pilotażu czy w prowadzeniu maszyn bojowych. Nade wszystko jednak służą żołnierzom pomocą duchową, ukazując sens życia i sens służby wojskowej. Konferencje głosił rektor WSD w Ełku - ks. Roman Forycki, pallotyn. Tematem jego nauk były tajemnice Wcielenia, Odkupienia, Zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa w nawiązaniu do Trójcy Przenajświętszej. Mamy być święci i tę świętość mamy nieść i dawać - tak kończył nauki rekolekcjonista. Z rozważaniami księża kapelani łączyli wspólną modlitwę brewiarzową, nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach, Apel i indywidualną adorację Najświętszego Sakramentu. Najważniejszym momentem każdego dnia była Eucharystia. Przewodniczył jej biskup polowy WP Sławoj Leszek Głódź. Mszę św. łączono z modlitwą związaną z uzyskaniem odpustu jubileuszowego. W czasie rekolekcji bp Głódź wręczył niektórym kapelanom dekrety nominacyjne i odznaczenia. Organizatorem rekolekcji był ks. płk Leszek Kołaniecki - kanclerz Kurii Polowej.

IV Pielgrzymka Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska

IV Pielgrzymka zgromadziła 30 września ponad 15 tys. leśników i pracowników ochrony środowiska. Dołączyło do nich kilka tysięcy indywidualnych i grupowych pielgrzymów. Leśnikom towarzyszyli m.in.: minister środowiska Antoni Tokarczuk, przewodniczący Międzynarodowej Komisji Klimatycznej Jan Szyszko, dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski, 17 dyrektorów Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, przedstawiciele rządu i parlamentu oraz średnich i wyższych szkół leśnych, a także uczestnicy pierwszej pielgrzymki Związku Łowieckiego.
Pielgrzymi zgromadzili się najpierw na placu Jana Pawła II przed bazyliką archikatedralną, skąd z pocztami sztandarowymi, ze śpiewem i przy muzyce dętej orkiestry przeszli Alejami Najświętszej Maryi Panny na jasnogórski plac pod Szczytem. Całe zgromadzenie powitał przeor - o. Izydor Matuszewski. Przypomniał pielgrzymki Jana Pawła II i jego wezwania do ochrony przyrody w świadomości, że jest to wspólne dobro ludzkości, za które wszyscy jesteśmy odpowiedzialni. Woda, powietrze, ziemia, las, zwierzęta, rośliny zostały stworzone przez Boga i zasługują na szacunek ze strony człowieka. Chrześcijaństwo - mówił Ojciec Przeor - nigdy nie zgodziło się na degradację natury i przyrody. Od samego początku podkreślało piękno i dobro stworzonej przez Boga natury.
W koncelebrze 25 duszpasterzy Mszę św. odprawił biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Edward Janiak. W słowie Bożym powiedział m.in., że każdy z nas jest niepowtarzalnym człowiekiem. Maryja pomaga nam poznać samych siebie. Ona -
obecna w historii Polski - jest również obecna we wszystkich naszych sprawach. Warunkiem Jej wstawiennictwa jest mieć czyste serce i bronić słusznej sprawy. Ci, którzy obiecują model życia bez Boga, prowadzą do wojen, do różnego rodzaju egoizmów i upadku. Niech nasze budowanie polskiego domu będzie oparte na fundamencie wiary, na posłuszeństwie Ewangelii.
Po Mszy św. odbyła się narada generalna leśników z ministrem środowiska i dyrektorem generalnym lasów. Zakończeniem pielgrzymki było maryjne nabożeństwo przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. W czasie Liturgii grała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Lasów Państwowych przy Zespole Szkół Leśnych i Agrotechnicznych w Tucholi oraz zespół "Leśny Róg" z Nadleśnictwa Pruszków RDLP Katowice.

Rekolekcje i 34. Pielgrzymka Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

O. Bronisław Matyszczyk, paulin, w styczniu 1966 r. założył Jasnogórską Rodzinę Różańcową. Nawiązywała ona do Bractwa Różańcowego erygowanego na Jasnej Górze w 1610 r., gromadzącego wówczas w swoich szeregach wiernych wszystkich warstw społecznych, duchownych i świeckich. Jasnogórska Rodzina Różańcowa została zatwierdzona przez władze zakonne i kościelne w Polsce i ostatnio przez Papieża Jana Pawła II, który w czasie pielgrzymki na Jasną Górę 4 czerwca 1997 r. podpisał Statut Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Czytamy w nim m.in.: "...szczególnym zadaniem JRR jest modlitwa w intencjach Ojca Świętego, biskupów i kapłanów oraz całego Ludu Bożego, a także troska o zbawienie każdego człowieka, o odnowę życia religijno-społecznego i powszechny pokój Boży w całym świecie". JRR modlitwę łączy z czynną miłością bliźniego, niosąc pomoc wszystkim potrzebującym w parafii, czuwając przy cierpiących i konających. Współpracuje z duszpasterstwem poszczególnych parafii.
JRR każdego roku gromadzi się na rekolekcjach i w pierwszą niedzielę października pielgrzymuje na Jasną Górę. 34. Jubileuszowa Pielgrzymka Roku 2000 - jak i poprzednie - poprzedzona była 3-dniowymi rekolekcjami w dniach 28-30 września. Uczestniczyło w nich ponad 2 tys. zelatorów, animatorów i adiutorów. Nauki głosił o. Andrzej Skowronek, paulin. Na wstępie przypomniał słowa Jana Pawła II, który powiedział: "Różaniec jest moją codzienną i umiłowaną modlitwą. I muszę powiedzieć, że jest modlitwą cudowną w swej prostocie i w swej głębi". Rekolekcjonista, mówiąc o Różańcu, poruszył problemy czystości serca, apostolstwa i pogłębionej wiary. O. Andrzej przewodniczył również modlitwie różańcowej i miał rozważania stacyjne w czasie Drogi Krzyżowej, odprawianej na wałach. Rekolekcje zakończone zostały w niedzielę 1 października. Uroczystą Mszę św. w Bazylice odprawił założyciel JRR - o. Bronisław Matyszczyk.
W tym samym dniu w pielgrzymce zgromadziło się około 30 tys. członków JRR. Odmówiono najpierw Różaniec, któremu ze Szczytu przewodniczył o. Bogumił Schab. Uroczystą Sumę w koncelebrze 25 duszpasterzy odprawił metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. Słowa powitania wygłosił przeor - o. Izydor Matuszewski. Przypomniał naukę Ojca Świętego o Różańcu, że jest ona codzienną modlitwą, którą mamy odmawiać w godzinie duchowych tarapatów i kłopotów. Dziś - mówił Ojciec Przeor - na ołtarzu Ojczyzny składamy niepokoje o los narodu naznaczonego Krzyżem i Ewangelią od przeszło tysiąca lat. Uczyńmy modlitwę różańcową siłą, która u Boga wyprosi miłosierdzie. Słowo Boże wygłosił Ksiądz Arcybiskup. Przypomniał również naukę papieży i to, że u początku Jubileuszu Roku Zbawienia jest słowo "tak", które Maryja powiedziała Bogu. Przed kilku miesiącami została nam wyjawiona trzecia tajemnica fatimska. Jan Paweł II odczytał ją po raz pierwszy w szpitalu po zamachu na jego życie 13 maja 1981 r. Objawienia fatimskie mówią o ekonomii zła i grzechu - dzieci fatimskie widziały piekło. W objawieniach fatimskich jest również ekonomia miłosierdzia. Matka Boża wyciąga ręce, daje różaniec i wzywa do nawrócenia i modlitwy. Jest to ekonomia wstawiennictwa Matki Najświętszej. Na przełomie tysiącleci Matka Boża daje Różaniec, który w pierwszej tajemnicy wskazuje na słowo " tak" powiedziane Bogu. "Tak" dla Boga jest wskazaniem i ratunkiem dla obecnego świata.
Po Mszy św. do Rodziny Różańcowej przemówił założyciel - o. Matyszczyk i zachęcił wszystkich do modlitwy w intencji Ojczyzny. W czasie sprawowanej Eucharystii śpiewał Jasnogórski Chór Mieszany i grała Dęta Orkiestra Jasnogórska.
W czasie rekolekcji i po uroczystej Sumie członkowie JRR mieli możność osobistego spotkania i rozmowy z Ojcem Założycielem.

JEDNYM ZDANIEM

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona największej inwestycji kościelnej w Polsce - projektowi duszpasterskiemu Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach.

Ok. 15 tys. zwolenników uwłaszczenia uczestniczyło 4 października br. na warszawskim pl. Piłsudskiego we Mszy św. rozpoczynającej marsz popierający ustawę uwłaszczeniową, zorganizowany przez Komitet Działań na Rzecz Powszechnego Uwłaszczenia Polaków. Homilię wygłosił ks. Henryk Michalak, kapelan Ruchu Katolicko-Narodowego.

Komisje Skarbu Państwa i Finansów Publicznych zgłoszą wniosek do Sejmu o odrzucenie prezydenckiego weta do ustawy o powszechnym uwłaszczeniu obywateli (opowiedziało się za tym 30 posłów, przeciwko było 22, jeden wstrzymał się od głosu).

W Żarczycach Dużych (diec. kielecka), miejscu, gdzie 300 lat temu urodził się ks. Stanisław Konarski, odsłonięto pamiątkowy obelisk i tablicę, a w miejscowym kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej - granitową płytę epitafijną ku czci wybitnego reformatora szkolnictwa.

Odnaleziono relikwie św. Faustyny Kowalskiej, które zostały skradzione 26 września br. z kościoła Miłosierdzia Bożego w Warszawie.

W Pułtusku odbył się IV Zjazd Europejskiej Rady Wspólnot Polonijnych. 48 delegatów z 20 państw ustaliło, że konieczne jest powołanie jednej organizacji reprezentującej całą europejską Polonię, na Zachodzie i na Wschodzie.

Mniejszość niemiecka w Polsce będzie musiała zwracać się, na równi z innymi mniejszościami, o dofinansowanie do rządu polskiego; władze niemieckie postanowiły odstąpić od finansowania realizowanych przez nią projektów oświatowo-kulturalnych na terenie naszego kraju.

Według Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, państwo członkowskie może odmówić Polakowi prawa pobytu na swoim terytorium, nawet gdy - zgodnie z możliwościami przewidzianymi w układzie UE z Polską - założył on tam własną firmę.

Posłowie rozpoczęli pracę nad zaostrzeniem przepisów dotyczących alkoholu; zmiany mają pomóc w zlikwidowaniu korupcji w handlu alkoholem i rozprawieniu się z ukrytą reklamą napojów alkoholowych.

Andrzej Kwiatkowski zwolniony został z funkcji dyrektora w Telewizji Polskiej. Kontrola NIK wykazała, że telewizja bezprawnie wypłaciła mu 88,8 tys. zł odszkodowania.

Znów odroczono rozpoczęcie procesu w sprawie najsłynniejszej afery III RP, związanej z Funduszem Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ). W latach 1989-90 skarb państwa stracił z powodu afery FOZZ 354 mln zł.

Starosta oświęcimski odmówił uchylenia decyzji dotyczącej pozwolenia na budowę centrum gastronomiczno-rozrywkowego na terenie dawnej garbarni przy b. obozie zagłady, gdzie obecnie mieści się wzbudzająca spory dyskoteka.

Rektorzy szkół wyższych przyjęli Kartę Krakowską, która mówi m.in. o pomocy rządu oraz uczelni dla młodzieży studiującej. Ustalono, że od 2002 r. uczelnie będą przyjmować studentów na podstawie dobrze zdanego egzaminu maturalnego.

Szefowie największych narodowych instytucji ds. kultury na spotkaniu w Radziejowicach poddali krytyce projekt nowelizacji ustawy o działalności kulturalnej, zaprezentowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Złoty znów stracił na wartości po tym, jak deficyt obrotów w sierpniu br. sięgnął 991 mln dolarów.

Żywność w drugiej połowie września br. była średnio o 0,3% droższa niż w pierwszej i o 2,1 % droższa niż w sierpniu br.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

43. rocznica zamachu na Jana Pawła II

2024-05-12 22:59

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

43 lata temu, 13 maja 1981 roku, miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II. Podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie, o godz. 17.19 uzbrojony napastnik Mehmet Ali Agca, oddał w stronę Ojca Świętego strzały.

Wybuchła panika, a papieża, ciężko ranionego w brzuch i w rękę natychmiast przewieziono do kliniki w Gemelli, gdzie rozpoczęła się kilkugodzinna dramatyczna walka o jego życie. Cały świat w ogromnym napięciu śledził napływające doniesienia. Wszyscy zadawali sobie pytanie, czy Jan Paweł II przeżyje. Dziś miejsce zamachu na papieża upamiętnia płytka w bruku po prawej stronie przy kolumnadzie Placu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w Polsce do szczerej i skutecznej jedności

2024-05-12 13:15

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

abp. Antonio Guido Filipazzi

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Pragnę wezwać Kościół Boży w Krakowie i w Polsce do szczerej i skutecznej jedności; jedności, która opiera się na racjach nadprzyrodzonych, a nie tylko ludzkich, aby można było wiarygodnie i owocnie wypełniać misję, otrzymaną od Boskiego Założyciela, a także być ziarnem zgody w dzisiejszym społeczeństwie i świecie, które są tak spolaryzowane i skonfliktowane - mówił abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce podczas uroczystości ku czci św. Stanisława przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie.

Tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski przeszła dziś z katedry na Wawelu na Skałkę, gdzie koncelebrowano Mszę św. przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci.

CZYTAJ DALEJ

Po pomoc do św. Andrzeja Boboli

2024-05-13 20:41

Archiwum parafii

W parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci patrona. Doroczne święto, obchodzone 16 maja, poprzedza modlitewne triduum w intencji pokoju i jedności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję