Reklama

Z Jasnej Góry

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz Radia Maryja

Blisko 10 tys. pielgrzymów uczestniczyło w Toruniu w obchodach 9. rocznicy powstania Radia Maryja. Mszę św. celebrował ordynariusz toruński - bp Andrzej Suski. W homilii bp Adam Lepa powiedział: " Pozornie wydaje się, że jest demokracja i można z ulgą i bez lęku wspominać upiory zbankrutowanego totalitaryzmu, tymczasem pojawiły się nowe upiory". Wśród obecnych antywartości Ksiądz Biskup wymienił przede wszystkim negatywny stosunek do chrześcijaństwa i patriotyzmu oraz zobojętnienie. Podkreślił również, że promowanie w mediach negatywnych wartości, takich jak: zdrada małżeńska, aborcja, zemsta, eutanazja, negatywne mówienie o Polakach i wiele innych stanowi realne zagrożenie. Kolejnym upiorem jest deprecjonowanie wartości chrześcijańskich i patriotycznych wyrażonych w dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna. "Zmagając się z tymi przeciwieństwami, znajdujemy oparcie w Maryi, która jest Stolicą Mądrości" - stwierdził bp Lepa.
Podczas uroczystości dyrektor Radia Maryja - o. Tadeusz Rydzyk podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej rozgłośni i jej rozwoju. Odbył się również specjalny koncert Zespołu "Mazowsze".

Ks. Peszkowski podsumował Rok Katyński

Reklama

Kapelan Rodzin Katyńskich - ks. prał. Zdzisław Peszkowski dokonał podsumowania kończącego się roku, który obchodzony był w Polsce jako Rok Katyński. Ks. Peszkowski stwierdził, że rok ten przyniósł liczne owoce, m.in. uporządkowanie cmentarzy w miejscu zbrodni, włączenie do programów szkolnych tematu - Katyń - Golgota Wschodu czy ustawienie w wielu miejscach w Polsce i na świecie krzyży katyńskich i tablic pamiątkowych. Ks. Peszkowski podkreślił, że dużym osiągnięciem jest fakt, iż wybudowane zostały w tym okresie cmentarze w Charkowie, w Katyniu oraz w Miednoje i dzięki temu miejsca pochówku najbliższych są ogromną pociechą dla ich rodzin. Jednocześnie zwrócił uwagę, że na tych cmentarzach nie ma kaplic ani wyczerpujących informacji o tym, kto mordował. Ks. Peszkowski podziękował Ojcu Świętemu i polskim księżom, którzy włączali się w obchody Roku Katyńskiego. Wyraził też wdzięczność premierowi Jerzemu Buzkowi, który przewodniczył Komitetowi Roku 60-lecia Zbrodni Katyńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Betlejemskie Światło Pokoju już po raz 10. w Polsce

Już po raz 10. dotarło do Polski Betlejemskie Światło Pokoju. Tradycyjnie z Betlejem przywieźli je skauci austriaccy, natomiast polscy harcerze przejęli światło 17 grudnia br. na Łysej Polanie od skautów słowackich. Betlejemskie światło, płonące na świecach Caritas, harcerze zanieśli do rodzin, szkół, urzędów, szpitali, domów opieki, a także do przedstawicieli władz.
Światło było niesione przez Polskę pod hasłem: W trzecie tysiąclecie. - Początek trzeciego tysiąclecia niech będzie w dalszym ciągu czasem służby Bogu i Ojczyźnie, czasem ciągłego stawiania pytania: co mogę jeszcze uczynić, aby stać się lepszym harcerzem - tłumaczy sens hasła ks. Jan Ujma, naczelny kapelan ZHP. Po otrzymaniu betlejemskiego światła, polscy harcerze wzięli udział we Mszy św. odprawionej w harcerskiej kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju w Ośrodku ZHP Głodówka. Na Wawelu przekazali światło kard. Franciszkowi Macharskiemu; wieczorem wzięli udział w Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. 19 grudnia harcerze zanieśli światło do Domu Arcybiskupów Warszawskich, gdzie odbyło się spotkanie z Prymasem Polski - kard. Józefem Glempem.

Sympozjum ekumeniczne w Lublinie

Reklama

30 listopada 2000 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyło się sympozjum ekumeniczne zatytułowane: Ku europejskiej wspólnocie ducha. Ekumeniczna odpowiedzialność u progu trzeciego tysiąclecia. Na sympozjum z kraju i zza granicy przybyli przedstawiciele następujących Kościołów: prawosławnego, grecko-katolickiego, ewangelickiego, starokatolickiego i rzymskokatolickiego. Zebranych powitał ks. prof. dr hab. Wacław Hryniewicz - kierownik Instytutu Ekumenicznego KUL. Po medytacjach biblijnych zaproszeni goście przedstawili referaty. Prof. dr hab. Aleksander Naumow mówił na temat: Ekumeniczna lekcja z dziejów Słowiańszczyzny. O. prof. dr hab. Celestyn Napiórkowski, który uczestniczył w pracach różnych komisji ds. dialogu katolicko-prawosławnego, przekazał swoje doświadczenia zebrane w trakcie tych prac, a zatytułowane: Czego nauczyły nas dialogi ekumeniczne? Po dyskusji panelowej pt.: Nasza odpowiedzialność za ekumenię wystąpili kolejni wykładowcy: ks. dr Walerian Bugela z Czech, dr Jana Moricova ze Słowacji, mgr Vasyl Tuchapets z Ukrainy.

Karmelici Bosi rozpoczęli obchody 750-lecia szkaplerza świętego

9 grudnia 2000 r., w klasztorze Karmelitów Bosych na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu, Warszawska Prowincja Karmelitów Bosych rozpoczęła obchody 750-lecia szkaplerza świętego.
Nabożeństwo szkaplerzne, związane z licznymi odpustami i przywilejami, odnosi się do tzw. wizji szkaplerznej, która miała miejsce w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. Wiele tysięcy Polaków na przestrzeni wieków i obecnie posługiwało się znakiem szkaplerza, który przypominał o specjalnej opiece Matki Bożej. Ojciec Święty Jan Paweł II w dzieciństwie przyjął szkaplerz święty w klasztorze karmelitańskim i - jak sam wyznał w czasie swej ostatniej pielgrzymki do Polski - nosi go do dnia dzisiejszego.
Warszawska Prowincja Karmelitów Bosych liczy 18 klasztorów rozmieszczonych po całym świecie (8 w Polsce, 4 na Białorusi, 1 w europejskiej części Rosji i 1 na Syberii, 2 w Argentynie, 1 w Stanach Zjednoczonych i 1 we Włoszech). Jurysdykcji Prowincjała podlega także 20 klasztorów Sióstr Karmelitanek Bosych w Polsce, Argentynie, Norwegii, Islandii i Kazachstanie.

Jezus puka do drzwi świata (słowo z Jasnej Góry na Boże Narodzenie 2000 r.)

Reklama

Dobiega końca Rok Wielkiego Jubileuszu Narodzin Jezusa. Niezliczone rzesze pielgrzymów odwiedzają miejsca święte, dotykając śladów tych wielkich tajemnic naszego zbawienia. Chrześcijanie na całej ziemi swe myśli i serca kierują ku Jezusowi, bo "Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki" (Hbr 13, 8).
Możemy powiedzieć, że dzięki uroczystościom jubileuszowym pogłębiła się nasza więź miłości z Jezusem - Bożym Dziecięciem, narodzonym z Maryi Dziewicy. Jezus stał się nam bliższy. Jak kiedyś przed wiekami, tak i dziś u naszych drzwi stanęło Dziecko. Słowo stało się Ciałem, Bóg stał się Ciałem. Jest to więc zdarzenie nie tylko nieskończenie wielkie i odległe, lecz jest w tym również coś bardzo bliskiego i ludzkiego: Bóg stał się Dzieckiem, które potrzebowało Matki. Stał się Dzieckiem - małą płaczącą istotą, której pierwszym głosem jest krzyk wołający o pomoc, której pierwszym gestem są wyciągnięte ręce, szukające bezpieczeństwa. Bóg stał się Dzieckiem.
Ta tajemnica bardziej niż kiedykolwiek dociera i puka do naszej świadomości w czasie jubileuszowym. Według kard. Josepha Ratzingera - prefekta Kongregacji Nauki Wiary: "Dla wiary, Biblii i Kościoła jest rzeczą ważną, że Bóg chciał być taką istotą, która jest zdana na matkę, na opiekuńczą miłość ludzką. Bóg chciał być kimś potrzebującym, aby w ten sposób obudzić w nas miłość, która nas oczyszcza i ratuje. Bóg stał się dzieckiem, a dziecko potrzebuje opieki, jest istotą zdaną na naszą pomoc".
W tajemnicy Bożego Narodzenia odkrywamy odwieczny problem szukania schronienia dla Bożego Dziecięcia. Utkana jest nim historia dwóch tysiącleci. Umęczone Dziecko puka do drzwi naszego świata. Szukanie schronienia - oto problem bardzo dziś aktualny i sięgający głęboko. Świat jest nieprzyjazny dziecku. Dziecku, które ma się narodzić, i dziecku ulicy.
Kiedyś nad Jordanem nawoływał wielki prorok Jan do zmiany sposobu życia i myślenia, by przygotować drogę Panu, Zbawicielowi. Dziś Prorok znad Wisły woła z Watykanu, by otworzyć drzwi Zbawicielowi. Z Nim pragniemy związać naszą przyszłość, wchodząc w Trzecie Tysiąclecie. Tylko On jest Bramą i tylko On ma słowa życia wiecznego. Jubileusz to czas powrotu do korzeni wiary i wchodzenie w przyszłość przez Bramę, którą jest Chrystus. Ojciec Święty Jan Paweł II mówi, że światu i naszej Ojczyźnie potrzeba dzisiaj ludzi dojrzałej wiary, którzy z odwagą wyznają Chrystusa w każdym miejscu i w każdej sytuacji.
Dzisiejszy zlaicyzowany świat może się ugiąć jedynie wobec prawdziwych heroldów Ewangelii i zwiastunów prawdy - ludzi, którzy wierzą i miłują, i tę Bożą miłość zamieniają w autentyczną służbę człowiekowi. Czynili tak na przestrzeni wieków święci, którzy są dla nas wyzwaniem do ich naśladowania. Wiara w Jezusa wypełniła ich życie do końca. Nie zlękli się mocy tego świata. "Wszystko bowiem, co z Boga zrodzone, zwycięża świat; tym właśnie zwycięstwem, które zwyciężyło świat, jest nasza wiara" (1 J 5, 4).
Wzorem niezłomnej i odważnej wiary jest Matka Boża stojąca wiernie pod krzyżem do końca. Maryja jest blaskiem, który nie przyćmiewa światłości Chrystusa, bo istnieje w Chrystusie i przez Chrystusa. Maryja całą swą istotą mówi "fiat". Jest Niepokalaną, w której jaśnieje pełnia łaski.
U zarania nowego Millennium Kościół błaga Maryję o wstawiennictwo, uciekając się pod Jej macierzyńską opiekę.
Epoka, w której żyjemy, jest niezwykła, porywająca i zarazem pełna sprzeczności. Ludzkość dysponuje dziś niesłychanie skutecznymi środkami, którymi może zamienić świat w kwitnący ogród albo obrócić go w ruinę.
Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek w przeszłości, ludzkość stoi na rozdrożu. Dlatego Ojciec Święty, zawierzając wszystkich ludzi opiece Matki Bożej, zachęca nas, byśmy w noc Bożego Narodzenia w okresie Wielkiego Jubileuszu na nowo dostrzegli Maryję wraz z Dziecięciem pukających do naszych drzwi - do drzwi naszego ducha, byśmy je otwierali na Boży sygnał, na Boże kołatanie.
Maryja, usłyszawszy Boże kołatanie, okazała się osobą najbardziej wrażliwą, czułą i otwartą. Przekraczając próg Trzeciego Tysiąclecia, w dłonie Maryi złóżmy siebie samych, naszych bliskich i Ojczyznę, która jest naszą matką.

O. Izydor Matuszewski - Przeor Jasnej Góry

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

XII Pielgrzymka Pszczelarzy

7 grudnia br., w liturgiczne wspomnienie św. Ambrożego, patrona bartników, w 12. pielgrzymce na Jasną Górę uczestniczyło ponad 2 tys. pszczelarzy - członków Polskiego Związku Pszczelarskiego, producentów, działaczy społecznych i naukowców zajmujących się pszczelarstwem.
Po spotkaniu w Auli Papieskiej uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się na Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu. W imieniu stróżów Sanktuarium powitał wszystkich o. Tadeusz Bednarski. Głównym celebransem był metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. " Przychodzicie - mówił w kazaniu - aby czerpać ze źródeł tajemnicy Boga i aby później iść do ludzi. Takim źródłem prawdy i życia wiecznego jest sam Bóg. To źródło należy odróżnić od źródeł i cystern dziurawych. Wzorem, jak czerpać ze źródła Bożego, jest Maryja. Ona uczy, jak przyjmować Boga. Biblia w wielu miejscach mówi, że miód jest znakiem miłości Boga, oznacza obfitość i urodzajność, stanowi najbardziej wykwintny pokarm, wiąże się z Ziemią Obiecaną opływającą w miód i mleko. Jak Reymontowski Boryna - bądźcie wierni ziemi, Ojczyźnie, dbajcie o jej piękno, szukajcie Ziemi Obiecanej, której pięknym symbolem jest miód". Celebrans poświęcił sztandary pszczelarskich związków, a po Komunii św. pobłogosławił opłatki dla rodzimych organizacji pszczelarskich, aby w czasie dorocznych spotkań z okazji Bożego Narodzenia umacniały jedność pszczelarską. Organizacją posługi liturgicznej w czasie Eucharystii zajął się Józef Różański, który w swojej pasiece " Pod Lasem" w Spytkowicach k. Nowego Targu zgromadził w galerii św. Ambrożego ponad 100 prac (rzeźba, malarstwo, gobeliny, witraże), a co 5 lat organizuje konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży.
Po Mszy św. pszczelarze zebrali się ponownie w Auli Papieskiej na spotkaniu z władzami Polskiego Związku Pszczelarskiego. Jego prezes - Tadeusz Sabat apelował o solidarność, uczciwość oraz nawoływał do walki z oszustami, którzy psują wizerunek polskiego pszczelarstwa. Wszystkim pszczelarzom życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Wiek złożył podprzeor Jasnej Góry - o. Zygmunt Okliński.

JEDNYM ZDANIEM

W Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Konferencji Episkopatu Polski; tematem spotkania były zagadnienia związane z wyjaśnieniem niektórych przepisów prawnych dotyczących działalności Kościoła. Strona rządowa otrzymała list Episkopatu dotyczący niektórych problemów społecznych w Polsce.

Abp Wojciech Ziemba uroczyście objął katedrę białostocką - ingres odbył się 9 grudnia br. w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku; próg świątyni abp Ziemba przekroczył w asyście Nuncjusza Apostolskiego oraz ponad 20 biskupów z całej Polski.

Kard. Franciszek Macharski zapowiedział, że 2001 r., w którym przypada 50. rocznica śmierci kard. Adama Stefana Sapiehy, poświęcony będzie w archidiecezji krakowskiej postaci tego wybitnego pasterza - "Księcia niezłomnego".

Bp Jan Chrapek poświęcił w Radomiu pierwsze w kraju Muzeum Znaczka Religijnego, w którym zgromadzono zbiory znaczków i innych walorów filatelistycznych o tematyce religijnej.

Na mocy postanowień szczytu UE w Nicei - Polska uzyskała 27 głosów w Radzie UE i 50 miejsc w Parlamencie Europejskim. Postanowienia te wejdą w życie, gdy nasz kraj zostanie przyjęty do UE (będzie to możliwe między 2003 a 2004 r.).

W Polsce przebywał szef chińskiej dyplomacji Tang Jiaxuan. Jego wizyta miała na celu uaktywnienie polsko-chińskich kontaktów gospodarczych. l Rodziny obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku poległych w 1939 r., otrzymały symboliczne zadośćuczynienie za śmierć swoich mężów i ojców; fundatorami odszkodowań są państwo niemieckie oraz polskie instytucje. l Prezydent Aleksander Kwaśniewski zgłosił kandydaturę Leszka Balcerowicza na prezesa Narodowego Banku Polskiego po tym, jak liderzy AWS zapowiedzieli, że udzielą mu poparcia. l Podczas odbywającego się w Warszawie Kongresu Kultury Polskiej premier Jerzy Buzek ogłosił rok 2001 Rokiem Kultury Polskiej. Twórcy przekazali na ręce szefa rządu swoje rezolucje i postulaty dotyczące rozwoju kultury w naszym kraju. l Premier Jerzy Buzek powołał prof. Wilibalda Winklera, dotychczasowego wiceministra edukacji, na stanowisko wojewody śląskiego. l Rząd przyjął zgłoszony przez Ministra Sprawiedliwości projekt zaostrzenia sankcji karnych za popełnienie 80 rodzajów przestępstw (m.in. zabójstwo, śmiertelne pobicie, gwałt, korupcję). l Ministerstwo Transportu sfinansowało 100 tys. opasek odblaskowych dla dzieci, by zmniejszyć liczbę potrąceń na drogach - każdego dnia w Polsce ginie na drodze jedno dziecko. l Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało przywrócenie przedwojennych stopni wojskowych (ułan, rotmistrz, wachmistrz) w jednostkach dziedziczących tradycje kawaleryjskie. l Sejm wybrał rzecznika praw dziecka - została nim rekomendowana przez SLD Mirosława Kątna. l Weszła w życie ustawa zakazująca posiadania każdej ilości narkotyków. l Katowicki sąd uniewinnił Kazimierza Świtonia z zarzutu nawoływania do waśni narodowych. l Radomska fundacja "Pomost" - Pomoc Polakom na Wschodzie wyruszyła do Gruzji z kolejnym konwojem humanitarnym; Gruzini otrzymają lekarstwa i szczepionki przeciw gruźlicy. l Bronisław Pięcik został zwycięzcą 58. konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską. W tegorocznym konkursie wzięło udział 120 szopek, z których 90 wykonały dzieci.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: przyszłość świata nie zależy od polityków, ale ludzi, którzy niosą nadzieję

2024-12-25 08:49

[ TEMATY ]

pasterka

Boże Narodzenie

Abp Adrian Galbas

Episkopat News/Facebook

Przyszłość świata nie zależy od polityków, strategów, generałów i potentatów finansowych, ale ludzi, którzy niosą innym nadzieję - powiedział metropolita warszawski abp Adrian Galbas w czasie pasterki. Nikogo w Kościele, rodzinie, ojczyźnie nie skreślajmy, ale podnośmy w górę - zaapelował.

W uroczystość Narodzenia Pańskiego metropolita warszawski przewodniczył mszy św. o północy w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła na stołecznym Ursynowie.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: które słowo Boga widać z naszego życia?

2024-12-25 14:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

BP KEP

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś
— Może czasami mówimy o Bogu, ale jakie słowo Boga widać z naszego życia? Które Boże słowo pokazuję sobą? To jest pytanie Świąt Bożego Narodzenia - mówił kard. Grzegorz Ryś. 
CZYTAJ DALEJ

Kard. Pizzaballa na Pasterce w Betlejem: nie bójmy się „Cezarów Augustów tego świata”

2024-12-25 17:42

[ TEMATY ]

Betlejem

Pierbattista Pizzaballa

kard. Pizzaballa

Karol Porwich /Niedziela

W noc Bożego Narodzenia łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa odprawił pasterkę w kościele św. Katarzyny w Betlejem, znajdującym się obok Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa. W homilii wezwał, by nie bać się „Cezarów Augustów tego świata”.

Wyznał, że w tym roku z trudem przychodzi mu głosić radość z narodzin Chrystusa. „Pieśń Aniołów, którzy wyśpiewują chwałę, radość i pokój, wydaje mi się nie na miejscu po męczącym roku, na który składały się łzy, krew, cierpienie, często zawiedzione nadzieje i pokrzyżowane plany na rzecz pokoju i sprawiedliwości. Lament zdaje się przytłaczać śpiew, a bezsilny gniew zdaje się paraliżować każdą ścieżkę nadziei” - stwierdził hierarcha.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję