Reklama

UKRAINA

Wiadomośćci ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszy krok ku legalizacji eutanazji

W Belgii następuje coraz większa liberalizacja przepisów dotyczących eutanazji. Jak doniosła belgijska prasa, podczas zamkniętej sesji 13 stycznia br. większość senatorów uznała, że w pewnych przypadkach lekarz asystujący w samobójczej śmierci nieuleczalnie chorego pacjenta nie powinien podlegać karze. Jednak senackie komisje spraw socjalnych i wymiaru sprawiedliwości nie mogły zgodzić się z tym, w jaki sposób należy postępować z pacjentami, którzy poproszą o podanie im środka kończącego życie, ale jeszcze nie znajdują się w ostatecznej fazie choroby.
Partie koalicji rządzącej przedłożyły w listopadzie 2000 r. projekt ustawy, według którego asystowanie lekarza w samobójczej śmierci nieuleczalnie chorego pacjenta jest w zasadzie karalne, ale mogą być uwzględniane pewne wyjątki. Kościół katolicki w Belgii ostro skrytykował planowane dopuszczenie eutanazji.

10-lecie wskrzeszenia Kościoła katolickiego

16 stycznia br., w 10. rocznicę wskrzeszenia przez Ojca Świętego Jana Pawła II struktur Kościoła katolickiego na Ukrainie, odbyło się w katedrze lwowskiej uroczyste nabożeństwo dziękczynne. Mszy św., koncelebrowanej prawie z wszystkimi kapłanami archidiecezji lwowskiej, przewodniczył metropolita - abp Marian Jaworski. Homilię wygłosił senior kapłanów pamiętający czasy przedwojenne - ks. inf. Ludwik Rutyna. Podkreślił on znaczenie decyzji Ojca Świętego sprzed 10 lat, dzięki której Kościoły diecezjalne na Ukrainie odradzają się, w seminariach przygotowują się nowe szeregi kapłanów, odnawia się życie zakonne, świeccy rozpoznają swoje powołanie w Kościele w duchu Soboru Watykańskiego II.
We Mszy św. uczestniczyły siostry zakonne pracujące, według swoich charyzmatów, w odnowie życia wiernych oraz przedstawiciele katolickiego laikatu. Zgromadzeni wysłali list do Ojca Świętego z wyrazami wdzięczności.
Przypomnijmy, że Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie posiada 5 jednostek administracyjnych: archidiecezja lwowska, diecezja kamieniecko-podolska, diecezja kijowsko-żytomierska, diecezja łucka, administratura apostolska Zakarpacia.
Konferencja Episkopatu liczy 8 członków: przewodniczący - arcybiskup metropolita lwowski Marian Jaworski, wiceprzewodniczący - biskup łucki Marcjan Trofimiak, biskup kamieniecko-podolski Jan Olszański, biskup kijowsko-żytomierski Jan Purwiński, administrator apostolski Zakarpacia - bp Antal Majnek oraz trzech biskupów pomocniczych: Stanisław Padewski - Lwów, Leon Dubrawski - Kamieniec Podolski, Stanisław Szyrokoradiuk - Żytomierz.
Istnieją 3 Wyższe Seminaria Duchowne: Lwów, Gródek (diecezja kamiecko-podolska), Worzel (diecezja kijowsko-żytomierska).
W 1999 r. biskupi metropolii lwowskiej odbyli swoją pierwszą wizytę do progów apostolskich (ad limina).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Abp Sepe w Kaliningradzie

"Pierwsze w świecie podsumowanie Roku Świętego" - takimi słowami sekretarz generalny Wielkiego Jubileuszu - abp Crescenzio Sepe określił sympozjum, które w dniach 12-14 stycznia 2001 r. zorganizowała w Kaliningradzie Konferencja Episkopatu Federacji Rosyjskiej. Temat sympozjum brzmiał: Jubileusz 2000. Podsumowanie i przyszłość. Kaliningrad leży w ostatniej strefie czasowej Rosji. Jest to miasto i region, który w czasach sowieckich był poligonem ateizmu.
W uroczystościach uczestniczyło 2 arcybiskupów i 3 biskupów - pierwszy raz tylu hierarchów przewodniczyło modlitwom i spotkaniom na tej ziemi.
Głównym organizatorem uroczystości był wikariusz biskupi - ks. prał. Jerzy Steckiewicz. Gościem honorowym uroczystości był abp Crescenzio Sepe, uczestniczyli także abp Tadeusz Kondrusiewicz z Moskwy, bp Klemens Pickel z Saratowa, przedstawiciel Episkopatu Polski - bp Tadeusz Pikus i przedstawiciel Episkopatu Białorusi - bp Antoni Dziemianko.
Abp Sepe wygłosił, w ramach sympozjum, wykład, w którym omówił przygotowanie i przebieg Roku Jubileuszowego w Rzymie i na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania Ojca Świętego. Gość z Watykanu przewodniczył również Mszy św. odprawionej 14 stycznia w kościele Świętej Rodziny, który do tej pory pełni funkcję sali filharmonii.

Reklama

Wizyta Ojców Paulinów w Chicago

Na zakończenie roku 2000 - 31 grudnia - w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Cicero k. Chicago przeor Jasnej Góry - o. Izydor Matuszewski odprawił uroczystą Mszę św., w koncelebrze z innymi ojcami paulinami i kapłanami polonijnymi.
Została też poświęcona figura Matki Bożej Ludźmierskiej dla miejscowego kościoła. Ojcowie Paulini przywieźli cegłę z milenijnych Drzwi Świętych z Bazyliki św. Piotra w Rzymie. W wygłoszonym kazaniu o. Stanisław Tomoń nawiązał do intronizacji figury Królowej Podhala w kościele w Cicero.
Przed zakończeniem Mszy św. słowo do wiernych skierował o. Izydor Matuszewski. Powiedział, że mijający wiek był wiekiem wojen i okrucieństw, w którym życie oddały miliony chrześcijan. Życząc wszystkim Bożej opieki w nowym milenium, wyraził przekonanie, że jeżeli ludzkość wybierze Boga, to świat może się zmienić na dobre i nadejdzie wiosna chrześcijaństwa. Podziękował dobrodziejom Jasnej Góry i całej Polonii chicagowskiej za wsparcie przy odbudowie i renowacji wałów i klasztoru jasnogórskiego. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie Ojców Paulinów z Polonią, na którym obecny był prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej - Edward Moskal wraz z licznymi reprezentantami organizacji polonijnych. Przybył również Czesław Sawko wraz z małżonką - filantrop i przemysłowiec, fundator pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze.

Jan Jaworski - Chicago

KUBA

Kierownictwo Ministerstwa Zdrowia Publicznego Kuby zakazało lekarzom tego kraju wypisywania recept na lekarstwa, które Kościół katolicki rozprowadza bezpłatnie wśród mieszkańców rejonu Cienfuegos w środkowej części wyspy.
Za pośrednictwem Kościoła katolickiego, przede wszystkim dzięki Caritas, kraje zachodnie, głównie europejskie, dostarczają na Kubę lekarstwa i inne środki medyczne w ramach pomocy humanitarnej. Dzięki nim udaje się nieco złagodzić kryzys, jaki od dawna przeżywa ten kraj w wielu dziedzinach, w tym również w opiece zdrowotnej.

Reklama

BRAZYLIA

Prezydent Brazylii Fernando Henrique Cardoso zapowiedział, że jego gabinet pragnie zgłosić kandydaturę Duszpasterstwa Dziecka do Pokojowej Nagrody Nobla. Jest to program medyczny i duszpasterski prowadzony od lat przez Episkopat tego kraju wśród dzieci opuszczonych i porzuconych oraz pochodzących z najbiedniejszych rodzin.
"Duszpasterstwo Dzieci prowadzi akcje, kierujące się duchem braterstwa i świadomością, że ludzie są zdolni pomagać sobie wzajemnie" -
powiedział Prezydent. Dodał, że sam uważa się za człowieka wierzącego, "pełnego szacunku dla Kościoła". Podkreślił ponadto, że nie jest to tylko propozycja biskupów, ale "jest to głos wielu Brazylijczyków" dotyczący tej kandydatury do Pokojowej Nagrody Nobla.

ROSJA

Międzynarodowa organizacja "Kirche in Not - Ostpriesterhilfe" (Kościół w Potrzebie - Pomoc Księżom na Wschodzie) z siedzibą w Koanigstein (Niemcy) pospieszyła z pomocą ofiarom najsilniejszych od pół wieku mrozów, jakie nawiedziły obecnie Syberię.
Klęską mrozów dotkniętych jest ponad 40 mln mieszkańców Syberii.
Temperatura spadła tam do -56oC, wiele miejscowości na skutek silnych mrozów pozbawionych zostało gazu i energii elektrycznej. " Kirche in Not" podała, że pomocą objęto przede wszystkim bezdomnych i ubogich, którzy najbardziej cierpią wskutek niskich temperatur. Zaopatrzone w opał i żywność siostry boromeuszki przygarnęły już wielu mieszkańców Syberii - starych, ubogich oraz dzieci ulicy, którzy zwrócili się z prośbą o pomoc.

LITWA

90 tys. zł warte są dary w transporcie Caritas Polska dla Polaków na Litwie, który wyruszył z Warszawy 16 stycznia br. Dary trafią do Święciańskiego Oddziału Związku Polaków na Litwie, którego członkowie zadbają, aby pomoc trafiła do najbardziej potrzebujących.
Najcenniejszym darem, oprócz książek i zabawek, jest autobus, którym polonijne dzieci będą dojeżdżały do szkół w rejonie święciańskim. Na autobusie widnieje napis w języku polskim i litewskim: Dar społeczeństwa polskiego. W 2000 r. Polakom zamieszkałym na Litwie Caritas Polska udzieliła pomocy za ponad 600 tys. zł. Również w tym przypadku pieniądze pochodziły z darów społeczeństwa polskiego. Pomoc obejmowała remonty i zakup wyposażenia dla polonijnych szkół i przedszkoli w Podbrodziu, Magunach i Prenach. W znacznym stopniu dofinansowano dożywianie dzieci uczęszczających do przedszkoli w Solecznikach i Butrymońcach.

JEDNYM ZDANIEM

W Rzymie zaprezentowano nieznane dotąd listy ks. Angelo Roncallego, późniejszego papieża Jana XXIII, które odnalazły się ostatnio w bułgarskich archiwach; pochodzą one z lat 1925-34; adresatem większości z nich był ówczesny katolicki biskup Nikopolu - Damian Theelen (w tym czasie Roncalli był delegatem apostolskim w Sofii).

Ok. 50 tys. osób uczestniczyło w modlitwie w intencji pokoju i przeciwko terroryzmowi ETA w kraju Basków, zorganizowanej na apel Kościoła katolickiego w Vitorii (północna Hiszpania). Jan Paweł II skierował specjalne przesłanie z okazji tej uroczystości.

W wypadku samochodowym podczas burzy śnieżnej na Syberii zginął 19 stycznia 35-letni polski misjonarz redemptorysta, ks. Dariusz Łysakowski. Był dynamicznym duszpasterzem młodzieży, wiosną miał zacząć budowę kościoła w ponadmilionowym Kemerowie.

Zmarł bp Matthias Tuan In-min, ostatni nominowany oficjalnie przez Papieża biskup w Chinach.

73 kubańskich opozycjonistów podpisało się pod apelem, w którym proszą międzynarodową wspólnotę, by powstrzymała nową falę represji reżimu komunistycznego Fidela Castro; apel dysydentów zbiegł się z aresztowaniem i zapowiedzią osądzenia za szpiegostwo dwóch Czechów, w tym jednego posła.

Agresywne zachowania dzieci można zredukować, ograniczając oglądanie przez nie telewizji, wideo i gier komputerowych - sugerują badania przeprowadzone przez wydział medyczny Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii.

W paryskiej dzielnicy biznesu La DeMfense, gdzie pracuje ponad 200 tys. osób, odbyła się konsekracja nowego kościoła Notre-Dame-de-la-Pentecote - pierwszej budowli sakralnej w nowym wieku.

George Bush jr, prezydent-elekt, zapowiedział "twardy" kurs wobec Rosji: wstrzymanie wszelkich kredytów itp., dopóki rosyjskie władze nie uporają się z korupcją i nie przeprowadzą głębokich reform gospodarczych.

Wybory prezydenckie w Portugalii wygrał ponownie socjalista Jorge Sampaio.

Parlament Republiki Serbskiej w Bośni zatwierdził nowy rząd premiera Mladena Ivanicia, w którym po raz pierwszy znalazł się muzułmanin.

Parlament rumuński przyjął ustawę o zwrocie byłym właścicielom mienia zagarniętego przed 1989 r.

W Wilnie odbyły się uroczystości 10-lecia Dnia Obrońców Wolności, obchodzonego na pamiątkę bitwy o stołeczną wieżę telewizyjną, którą próbowały opanować rosyjskie jednostki specjalne w 1991 r.; poległo wówczas 14 Litwinów.

Rekomendowany przez Akcję Wyborczą Polaków na Litwie Zbigniew Balcewicz - wiceprezes Związku Polaków na Litwie - został mianowany przez rząd litewski wicewojewodą wileńskim.

2 Palestyńczyków zostało publicznie rozstrzelanych za współpracę z izraelskimi służbami specjalnymi. Unia Europejska wezwała Jasera Arafata, by wstrzymał kolejne egzekucje.

Na 4-10 lat więzienia skazano 6 dysydentów irańskich, którzy w ub. r. uczestniczyli w konferencji naukowej w Berlinie, poświęconej sytuacji w Iranie - zarzucono im obrazę islamu i próbę obalenia ustroju.

W Ameryce Środkowej wystąpiło silne trzęsienie ziemi, którego epicentrum zlokalizowano w okolicach stolicy Salwadoru; śmierć poniosło przeszło 680 osób, ponad 2300 hospitalizowano; 4 tys. uznano za zaginione. Dach nad głową straciło 11 tys. osób.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

64. rocznica obrony krzyża w Nowej Hucie

2024-04-28 09:40

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Dokładnie teraz mija rocznica wydarzeń które przed laty poruszyły katolicką Polskę . Chodzi o obronę krzyża, którego mieszkańcy nowej, przemysłowej dzielnicy Krakowa postawili na miejscu budowy przyszłego kościoła. Zgoda na jego powstanie została wymuszona na komunistach w wyniku dwóch petycji , podpisanych w sumie przez 19 tysięcy osób.

Gdy rządy „komuny” trochę chwilowo zelżały nowy „gensek” kompartii Gomułka obiecał delegacji z Nowej Huty, że kościół powstanie. Jednak komuniści , jak zwykle nie dotrzymali słowa : cofnięto pozwolenie na budowę, a pieniądze ze składek mieszkańców Nowej Huty (a właściwie Krakowa bo dawali pieniądze również ludzie spoza nowego „industrialnego"osiedla”) zostały skonfiskowane.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: co jest warunkiem wszczepienia nas w Kościół?

2024-04-26 13:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

28 Kwietnia 2024 r., piąta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce Dzień Dziecka w Rzymie

2024-04-28 16:13

Ewa Pankiewicz

Wy wszyscy, dziewczynki i chłopcy, będący radością waszych rodziców i rodzin, jesteście także radością ludzkości i Kościoła - napisał w orędziu do dzieci papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję