Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielkopostna Jałmużna-skarbonka Caritas

28 lutego Caritas na terenie całej Polski rozpoczęła charytatywne dzieło Jałmużny Wielkopostnej. Rokrocznie w okresie Wielkiego Postu Caritas - głównie za pośrednictwem parafii i katechetów - rozprowadza specjalnie na ten cel przygotowane skarbonki. Propozycja skierowana jest do dzieci i młodzieży. Uczestniczący w dziele młodzi ludzie, rezygnując w okresie Wielkiego Postu z drobnych przyjemności, odkładają zaoszczędzone pieniądze do skarbonek Caritas. Po zakończeniu Jałmużny Wielkopostnej zebrane fundusze wspierają charytatywne projekty realizowane przez Caritas w polskich diecezjach. Poza wymiarem materialnym, dzieło ma również znaczenie edukacyjne. Jałmużnie Wielkopostnej towarzyszy cykl katechez na temat sytuacji ludzi biednych, potrzebujących pomocy. Ich tematyka wiąże się z hasłem głównym całego dzieła, które w tym roku brzmi: "Miłość nie pamięta złego" (por. 1 Kor 13, 5). Zdanie to jest mottem tegorocznego orędzia Jana Pawła II na Wielki Post.
Rokrocznie Caritas, w ramach Jałmużny Wielkopostnej, rozprowadza kilkaset tysięcy skarbonek, pozyskując na projekty charytatywne kwotę przekraczającą 2 mln zł. Równie ważny jest jednak cel edukacyjny tego dzieła. Dzięki Jałmużnie Wielkopostnej młodzi ludzie poznają problemy ludzi potrzebujących i uczą się reagować na nie z empatią.

Mariusz Kraszewski - koordynator ds. kontaktów z mediami
Pieniądze przeznaczone na pomoc osobom potrzebującym można wpłacać na konto: Caritas Polska, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, Warszawa, PKO BP SA I O/Centrum w Warszawie, VIII O/Warszawa nr 90 10201013 122640130.
Od wpłat gotówkowych na powyższe konto, dokonanych w oddziałach PKO BP SA, bank nie pobiera prowizji.
Informacje na temat działalności Caritas można znaleźć w internecie pod adresem: http://www.caritas.pl

Drogowskaz dla Kościoła w Polsce

Dokumenty II Polskiego Synodu Plenarnego, zatwierdzone przez Stolicę Apostolską, zaprezentowano 27 lutego br. podczas konferencji prasowej w Sekretariacie Episkopatu Polski. Prymas Polski kard. Józef Glemp powiedział, że przyczynią się one do rozwoju wspólnoty Kościoła w nowym tysiącleciu. Postanowienia Synodu weszły w życie 28 lutego 2001 r.
Kard. Glemp, przewodniczący II Polskiego Synodu Plenarnego, powiedział, że Synod jest dowodem na to, że myśl Kościoła nieustannie się rozwija. Odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące stosunku Kościoła do polityki, kard. Glemp stwierdził, że Kościół chciałby czuwać nad rozwojem współczesnej myśli i dostrzegać to, co jest etycznie poprawne, a co nie. Przypomniał jednocześnie, że w ustawodawstwie świeckim nie ma pojęcia sumienia. - W odniesieniu do polityki Kościół chce wskazywać na sumienie jako odniesienie do tego, co jest dobre, a co złe - zauważył.
Odpowiadając na pytania związane ze stałym diakonatem i przyjmowaniem Komunii św. na rękę, Ksiądz Prymas stwierdził, że Synod nie jest normatywny w tej kwestii. Wyjaśnił, że Konferencja Episkopatu jest ciałem ustawodawczym i biskupi podejmą tę problematykę na jednym z najbliższych zebrań.
Sekretarz generalny II Polskiego Synodu Plenarnego - bp Tadeusz Pieronek zwrócił uwagę, że Synod, który miał charakter duszpasterski, uwzględnił nie tylko doktrynę i doświadczenia duszpasterskie Soboru Watykańskiego II, ale także dorobek posoborowego nauczania Kościoła. Bp Pieronek powiedział, że dokument akceptuje wolny rynek i sprawy z nim związane, ale wskazuje na to, że nie może to być rynek " dziki"; musi on uwzględniać godność człowieka i zaradzać biedzie ludzkiej. - Można w dokumencie synodalnym znaleźć akceptację demokracji, ale takiej, która szanuje wartości i uznaje za wartość naczelną dobro człowieka - stwierdził.
Bp Pieronek powiedział, że Synod dość ostrożnie podszedł do reformowania Kościoła, w sensie wprowadzania tego, co Zachód " uznaje za nowość i rzeczy bardzo ważne, choć takimi ważnymi do końca nie są". - Nie ma w dokumencie postanowień prawnych zobowiązujących, choć można się doszukać przypomnienia różnych zasad z Kodeksu Prawa Kanonicznego - zauważył. W jego opinii, dokumenty synodalne stanowią swego rodzaju podręcznik dla ludzi wierzących, którzy chcą się w swoim życiu kierować tym, czego Kościół naucza.
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski - bp Piotr Libera powiedział, że Synod jest pewnym procesem. Przytoczył fragment mówiący o tym, że dokumenty synodalne nie mogą pozostać martwą literą. Wyodrębnił trzy etapy realizacji postanowień Synodu. Pierwszym z nich ma być zwołanie w Kościołach lokalnych synodów diecezjalnych. Kolejnym etapem będzie lektura dokumentów we wspólnotach parafialnych. Synod proponuje zwołanie "forum parafialnego". Trzecim etapem będzie mozolne wdrażanie w życie poszczególnych wiernych i wspólnot postanowień Synodu.
Bp Libera wyraził nadzieję, że dokumenty trafią do bibliotek i będą lekturą obowiązkową księży, zakonników, zakonnic i alumnów. Jego zdaniem, wcielaniem w życie postanowień Synodu mogłaby zająć się Akcja Katolicka. W opinii bp. Libery, lekturze dokumentów powinna towarzyszyć refleksja modlitewna.
Teksty uchwał synodalnych są dostępne w internecie pod adresem: http://www.pallotinum.poznan.pl
II Synod Plenarny otwarł uroczyście Ojciec Święty 8 czerwca 1991 r. w bazylice Najświętszego Serca Jezusa na Pradze. Jan Paweł II otrzymał wówczas projekt dokumentów synodalnych. Papież dokonał również zamknięcia obrad. Uroczystości te odbyły się 11 czerwca 1991 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rafał Chromiński

70. rocznica objawień św. Faustynie Jezusa Miłosiernego

Przed 70 laty św. s. Faustyna miała pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego, nakazującego jej namalować obraz z podpisem: "Jezu, ufam Tobie". W rocznicę tego wydarzenia uroczystą Mszę św. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku odprawił tamtejszy biskup - Stanisław Wielgus.
W kazaniu bp Wielgus mówił m.in., że dzisiejszy świat, tak bardzo oddalony od Boga, potrzebuje Jego miłości i miłosierdzia. " Bez wiary i miłości legną w gruzach nawet najszczytniejsze idee. Człowiek współczesny, zagubiony i osamotniony we wrogim mu świecie, pragnie kochać i być kochanym, dlatego tak wielkim autorytetem cieszą się ludzie, którzy altruistycznie oddają samych siebie na służbę ludziom, stając się świadkami Bożej Miłości do człowieka" - powiedział Kaznodzieja.
Eucharystię koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów, uczestniczyły w niej także przybyłe z całego kraju siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała św. Faustyna.

Reklama

Przepowiadać nadzieję młodym

Nadzieja - jak ją przepowiadać i do niej przekonywać współczesną młodzież? - pod takim hasłem odbyło się w przededniu Wielkiego Postu (24 lutego br.) w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Łodzi V Ogólnopolskie Forum Rekolekcyjne.
Celem łódzkiego spotkania była refleksja nad aktualnymi oraz nowymi formami przeprowadzania rekolekcji wielkopostnych dla młodzieży, dzieci oraz studentów. Forum zgromadziło wielu duszpasterzy, katechetów i świeckich oraz alumnów z seminariów z Łodzi, Łagiewnik, Zduńskiej Woli, Ołtarzewa. Podczas spotkania zastanawiano się nad zagadnieniem cnoty nadziei, która tak często jest nieobecna w życiu młodych ludzi, a którą Ewangelia proponuje każdemu z nas. Przemawiali m.in.: o. dr Stanisław Obirek SJ (Kraków), ks. dr Sławomir Sosnowski (Łódź) oraz o. dr hab. Wiesław Przyczyna CSsR (Kraków).
Podczas Forum zostały zaprezentowane konspekty i pomoce rekolekcyjne przygotowane przez salezjańskich alumnów oraz poznańską redakcję miesięcznika Katecheta. Materiały te stanowią praktyczną pomoc dla osób przygotowujących i prowadzących szkolne rekolekcje wielkopostne.

Ks. Piotr Sosnowski SDB

Słowo Redaktora Naczelnego "Niedzieli"

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy "Niedzieli"!
Środa Popielcowa otwiera piękny czas Wielkiego Postu. Czas, w którym odprawiamy rekolekcje parafialne, szkolne lub zamknięte. Stwarzają one okazję do zastanowienia się nad sobą, nad tym, jak wygląda nasze życie, czy rozwijamy się wewnętrznie, czy stajemy się coraz lepsi, czy może, niestety, popadamy w jakieś nałogi i nie możemy sobie poradzić z sobą samym. Jest rzeczą bardzo cenną, że mamy możliwość odbycia rekolekcji, a przede wszystkim, że Kościół przypomina nam o sakramencie pojednania.
Chciałbym dzisiaj zwrócić uwagę na jedną rzecz: w sakramencie pokuty i w ogóle wśród postanowień rekolekcyjnych jest postanowienie poprawy. Człowiek chce być lepszy i szuka do tego środków. Jednym z nich jest czytelnictwo katolickiej prasy.
Dzisiejszy chrześcijanin żyje w skomplikowanym świecie ogromnego pomieszania wartości oraz tzw. szumu informacyjnego. Dlatego powinien traktować jako swój chrześcijański obowiązek czytanie katolickiej prasy - obiektywnej i pogłębionej. Poważne pismo katolickie zawsze ma wymiar studyjny, opiera się na przemyśleniach ludzi mądrych i wykształconych, którzy współpracują z danym tytułem. Gazety wielkonakładowe, jeżeli mają dobrych autorów, są zauważane przez opinię publiczną. Dlatego m.in. Niedziela jest czasami atakowane przez pisma ateistyczne, którym zależy na formowaniu społeczeństwa bez Boga. Boję się zawsze pism, które zabierają czytelnika, praktycznie nic mu nie dając.
A więc odpowiedzialny katolik, w tym także kapłan, katecheta, członek Akcji Katolickiej, członek stowarzyszenia katolickiego, powinien sięgać po poważną gazetę katolicką, która jest też zapisem tego, co się dzisiaj dzieje. Takie pismo jest wiarygodne i za 20, 30, 50 lat informacje w nim zawarte będą stanowić prawdziwe źródło historyczne.
Musimy o tym wiedzieć i zdawać sobie z tego sprawę zwłaszcza teraz, gdy wzrosły ceny wielu gazet, m.in. naszej Niedzieli. Nie rezygnujmy z kupowania tych pism, wręcz przeciwnie - popierajmy je. Pamiętajmy, że jeżeli będziemy odstępować od czytania poważnych tygodników katolickich, będzie się także zmniejszać nasza świadomość chrześcijańska - a to już jest początek klęski: siły ateistyczne, które naprawdę nie służą Polsce i naszym młodym pokoleniom, będą zwyciężały. Jeżeli Niedziela nie będzie docierała do polskich parafii, do polskich domów, to świadomość nauczania kościelnego będzie coraz mniejsza.
Bardzo serdecznie proszę duszpasterzy oraz rekolekcjonistów, żeby i na tę sprawę zwrócili uwagę podczas nauk wielkopostnych. W Wielkim Poście obowiązuje nas pogłębianie wiedzy religijnej, naszej świadomości Kościoła. Niech idzie za tym zwiększone czytelnictwo katolickiej prasy, a tym samym uważniejsze wsłuchiwanie się w głos Kościoła.

Ks. Ireneusz Skubiś Redaktor Naczelny "Niedzieli"

Jednym zdaniem

Senat Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zdecydował przez aklamację o nadaniu Janowi Pawłowi II tytułu doktora honoris causa. Uroczyste wręczenie tytułu odbędzie się w Watykanie - prawdopodobnie w pierwszej połowie br.

Polscy luteranie i katolicy opublikują całą dokumentację dotyczącą międzynarodowego dialogu katolicko-luterańskiego.

Światowej sławy kosmolog - ks. prof. Michał Heller został laureatem prestiżowej nagrody im. ks. Idziego Radziszewskiego za 2001 r. Wyróżnienie przyznawane jest co roku przez Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego za całokształt dorobku "przepojonego humanizmem chrześcijańskim".

Irak cofnął sankcje ekonomiczne przeciwko Polsce, wprowadzone z powodu rzekomego poparcia przez nasz kraj nalotów amerykańsko-brytyjskich na Bagdad.

W Warszawie przebywał szef rosyjskiego Gazpromu Rem Wiachiriew. Podczas rozmów z wicepremierem Januszem Steinhoffem ustalono m.in., że Polska odzyska wpływ na właściciela polskiego odcinka gazociągu jamalskiego - Europol Gaz (udziały państwowego Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w tej spółce wzrosną z 48 do 50%).

l W Warszawie odbyła się konferencja Gaz dla Europy, podczas której przedstawiciele rządów i firm gazowych rozmawiali o projekcie podwojenia eksportu rosyjskiego gazu na zachód i południe kontynentu.

Premier Jerzy Buzek przyjął dymisję ministra skarbu Andrzeja Chronowskiego. Zastąpiła go wiceminister Aldona Kamela-Sowińska.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła podstawowe stopy procentowe NBP zaledwie o 1 punkt proc. - To za mało, żeby ożywić gospodarkę - twierdzą analitycy. Kosmetyczne cięcie umocniło nieznacznie kurs złotego.

Podczas głosowań w Senacie nad poprawkami do budżetu przepadła jedna z poprawek, gwarantująca wyposażenie szkolnych pracowni internetowych w specjalne filtry blokujące dostęp do treści antywychowawczych. Jak podkreślali autorzy poprawki, jej przyjęcie nie wiązało się z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Marian Piłka (ZChN) stanął na czele komitetu założycielskiego Ligi Konserwatywno-Narodowej, stowarzyszenia społecznego (15-osobowy komitet ukonstytuował się w Sejmie).

Kongres założycielski Ligi Polskiej odbył się w Warszawie. - Na wartościach chrześcijańskich opieramy podstawy swego działania; odrzucamy liberalizm, który prowadzi do wyprzedaży przemysłu, dewastacji rolnictwa, deprawacji młodzieży - powiedział prezes Ligi Jan Pyszko.

Były wicepremier i minister spraw wewnętrznych Janusz Tomaszewski (AWS) został uwolniony od zarzutu "kłamstwa lustracyjnego". Zarząd AWS opowiedział się za powrotem Tomaszewskiego do działalności politycznej (sam zainteresowany rozmawiał już w tej sprawie z przewodniczącym RS AWS - premierem Jerzym Buzkiem).

TVP oraz Canal Plus zapłacą kary za emisję filmów zawierających seks i przemoc w czasie, kiedy telewizję oglądają młodzi ludzie - zadecydowała KRRiT.

W Katowicach, przy nadzwyczajnych środkach bezpieczeństwa, rozpoczął się największy proces zorganizowanej grupy przestępczej w historii III RP. 36 członków tzw. gangu "Krakowiaka" jest podejrzanych o zabójstwa, napady, handel bronią i narkotykami.

W najnowszym raporcie na temat czytelnictwa w naszym kraju Biblioteka Narodowa alarmuje, że ponad połowa Polaków nigdy nie czyta książek, a 60% w ogóle ich nie kupuje.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

[ TEMATY ]

ks. Studenski

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego. Czy święci naprawdę byli nieskazitelni? A może ich wady sprawiły, że ich duchowe triumfy są jeszcze bardziej imponujące?

Te sensacyjne odkrycia stały się możliwe dzięki grafologii. Grafologia, dziedzina tajemnicza i fascynująca, niczym śledztwo prowadzone przez detektywa, ujawnia sekrety skrywane w odręcznym piśmie. Dowiedz się, jak badanie charakteru pisma może służyć jako narzędzie rozpoznawania cech osobowościowych, a nawet odgrywać kluczową rolę w sądowych rozprawach.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego

2024-05-19 12:43

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Do codziennego czytania i rozważania słowa Bożego zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina caeli”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Papież przypomniał, że Jezus w Ewangelii mówi nam, że Duch Święty powie nam „o wszystkim, cokolwiek usłyszał”. „Są to słowa wyrażające wspaniałe uczucia, jak miłość, wdzięczność, zawierzenie, miłosierdzie. Słowa, które pozwalają nam poznać piękną, jasną, konkretną i trwałą relację, jaką jest wieczna miłość Boga. Słowa, którymi zwracają się do siebie Ojciec i Syn. Są to właśnie przemieniające słowa miłości, które Duch Święty w nas powtarza, i które dobrze nam czynią, gdy je słuchamy, gdyż powodują, że w naszym sercu rodzą się i wzrastają te same uczucia i te same intencje” - wskazał Franciszek. Dlatego ważne jest, żebyśmy się nimi karmili na co dzień, czytając fragment z kieszonkowej Ewangelii, wykorzystując do tego krótkie dogodne chwile.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję