Reklama

Aspekty

Rusza EKOMAIKA, czyli Ekologiczna Agencja Informacyjna

Z okazji kończącego się Roku Laudato si’ na platformie zoom trwa konferencja prasowa.

2021-04-30 11:33

[ TEMATY ]

MAIKA

EKOMAIKA

screenshot

Łukasz Brodzik zaprezentował na platformie ZOOM portal ekomaika.pl

Łukasz Brodzik zaprezentował na platformie ZOOM portal ekomaika.pl

Rok Laudato si (20.05.2020-24.05.2021) został ogłoszony z okazji 5. rocznicy tej ważnej encykliki papieskiej, o czym mówił bp Tadeusz Lityński, który jako Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska otworzył konferencję. W dyskusji na platformie ZOOM uczestniczą m.in. abp Wacław Depo - Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu czy Ireneusz Zyska - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii. Organizatorzy konferencji zwrócili uwagę na fakt rosnącego angażowania się ludzi młodych w obszarze wyzwań przed jakimi stoi współczesna cywilizacja w zakresie środowiska naturalnego i jego poszanowania.

Efektem tego jest m.in. Ekologiczna Agencja Informacyjna EKOMAIKA (www.ekomaika.pl), która z dniem 30 kwietnia rozpoczyna swoją działalność. - Jej celem jest rozwijanie postawy poszanowania świata natury jako dzieła stworzenia pochodzącego od Boga. Chcemy przedstawiać liczne na świecie przykłady angażowania się konkretnych osób, czy wręcz środowisk, nie tylko katolickich w zakresie poszanowania środowiska naturalnego, w zakresie ekologii, rozwijać modę na ekologię – mówi Łukasz Brodzik, Redaktor Naczelny Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA, który moderuje konferencję.

Reklama

- Chcemy pójść w kierunku kształtowania postaw ludzkich, wpływania na emocje, zachowania, empatie, na pogłębienie rozumienia pewnej misji człowieka. Dlatego chcemy na EKOMAICE i poprzez EKOMAIKĘ tworzyć klimat do prezentowania dobrych pomysłów, dobrych przykładów. Jeżeli ktoś w Białymstoku uczyni coś dobrego w przestrzeni poszanowania środowiska naturalnego - wcale nie musi to być wielkie wydarzenie, ale kiedy my to opublikujemy - to ktoś we Wrocławiu czy Szczecinie powie, że my też możemy tak postępować. Chodzi o kształtowanie świadomości i postaw. W tym kierunku chcemy iść, pokazywać to co dobre, zachęcać do naśladowania, do tworzenia przykładów - powiedział ks. Zbigniew Kucharski, założyciel Ekologicznej Agencji Informacyjnej. - Środowisko naturalne powinno łączyć ludzi, a nie dzielić. To jest nasz wspólny dom - dodał.

Portal EKOMAIKA dostępny jest pod adresem www.ekomaika.pl Poprzez prosty formularz dostępny na stronie można dodawać wiadomości i informacje dotyczące działań ekologicznych. Na stronie głównej już dostępny jest pierwszy wywiad z dziewczętami, które postanowiły ocalić Ziemię. Na stronie znajdziemy również filmy i zapowiedzi nadchodzących wydarzeń proekologicznych.

Swoją wdzięczność za życzliwość i zaangażowanie w to dzieło wyraził bp Tadeusz Lityński. - Myślę, że poruszone kwestie pokazały ogromnie wielką przestrzeń pracy, która nas czeka, by jako chrześcijanie i ludzie wierzący realizować tą misję, którą daje nam Pan Bóg w tym konkretnym miejscu i czasie, by nie tylko świadomość, ale także konkretne działanie służyło - jak podkreśla papież Franciszek - dobru wspólnemu - powiedział pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Projekt współrealizowany jest przez KSM naszej diecezji, Młodzieżową Agencję Informacyjną MAIKA wraz z Ministerstwem Klimatu i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konferencję współrealizuje Tygodnik Katolicki NIEDZIELA.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekt Nie przegraj młodości

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 3/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Młodzieżowa Agencja Informacyjna MAIKA

MAIKA

Łukasz Brodzik

Nie przegraj młodości

Archiwum autora

Łukasz Brodzik – redaktor naczelny Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA. Mieszka w Zielonej Górze

Łukasz Brodzik – redaktor naczelny Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA. Mieszka w Zielonej Górze

Materiały zostały przygotowane z udziałem specjalistów zajmujących się tematyką resocjalizacji i pedagogiki. Projekt „Nie przegraj Młodości” wpisuje się w oczekiwania rodziców. Z Łukaszem Brodzikiem rozmawia ks. Adrian Put.

Ks. Adrian Put: „Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów” wspólnie z Młodzieżową Agencją Informacyjną MAIKA realizują wyjątkowy projekt. Proszę nam przybliżyć ideę tego przedsięwzięcia?

CZYTAJ DALEJ

Jak powstała Litania Loretańska?

Miesiąc maj, poświęcony jest w szczególny sposób Matce Bożej. Jest to miesiąc nabożeństw, podczas których rozbrzmiewa w kościołach, przy kapliczkach czy figurach przydrożnych Litania do Najświętszej Maryi Panny, nazywana popularnie Litanią Loretańską.

Miesiąc maj, poświęcony jest w szczególny sposób Matce Bożej. Jest to miesiąc nabożeństw, podczas których rozbrzmiewa w kościołach, przy kapliczkach czy figurach przydrożnych Litania do Najświętszej Maryi Panny, nazywana popularnie Litanią Loretańską.
Termin „litania” (gr. lite, łac. litanea = prośba, błaganie) oznacza dosłownie modlitwę błagalną. Od innych modlitw błagalnych różni się specyficznym układem. Złożona jest z szeregu wezwań-inwokacji, po których następuje stała odpowiedź, np.: „Módl się za nami” - w litaniach do Matki Bożej i świętych, a jeśli zwracamy się do Chrystusa lub innych Osób Boskich - „Zmiłuj się nad nami” lub „Wysłuchaj nas, Panie”.
„Wśród form modlitwy do Najświętszej Dziewicy zalecanych przez Kościół znajdują się litanie. Polegają one na dość długiej serii wezwań do Maryi, następujących po sobie w jednakowym rytmie i stwarzających jakby modlitewny strumień uwielbień i błagań. Wezwania bowiem, przeważnie bardzo krótkie, składają się z dwu części: pierwsza jest wychwalaniem (Panno łaskawa), druga - błaganiem („Módl się za nami”) („Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii”).

CZYTAJ DALEJ

Św. Józefie... stróżu Drzewa Rajskiego

2021-05-10 20:30

[ TEMATY ]

św. Józef

nabożeństwa majowe

#NiezbędnikMaryjny

arch. par.

Dobrzeszów. Figurka patrona używana podczas procesji

Dobrzeszów. Figurka patrona używana podczas procesji

Jan Paweł II przedstawia nam św. Józef jako przykład do naśladowania. Jeśli będziemy postępować tak jak on i w pełni zaufamy Bogu nie zbłądzimy.

Jeden z pierwszych chrześcijańskich pisarzy Justyn Męczennik w spisanym w II wieku Dialogu z Żydem Tryfonem stwierdził, że zasadzone w raju „drzewo życia” było zapowiedzią Jezusa Chrystusa. Wskazywał on szereg symbolicznych nawiązań do drzewa, które miały się odnosić do Syna Bożego. W tym sensie św. Józef jest nazywany Stróżem Drzewa Rajskiego. Taką postawę św. Józefa przedstawia Ojciec Święty Jan Paweł II w adhortacji Redemptoris Custos. Przywołuje w niej scenę ze snu świętego z Ewangelii według św. Mateusza. W nim to anioł polecił mu wziąć pod opiekę Jezusa i Maryję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję