Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jezus wzywa nas, byśmy czuwali i byli gotowi. Wzywa nas do nawrócenia i stałej czujności. Niech wezwanie to stanowi zawsze inspirację dla naszego życia! Szczególnie wtedy, kiedy droga staje się trudna i mozolna, kiedy zdają się przeważać lęk i obawy, Słowo Boże powinno być naszym światłem i naszym pokrzepieniem. W ten sposób umacnia się wiarę, podtrzymuje nadzieję i nasila żar Bożej miłości.

Jan Paweł II

(Z kazania podczas Mszy św. w rzymskiej parafii św. Aleksego - 18 listopada 2001 r.)

Jan Paweł II do Polaków

Podczas audiencji generalnej Jan Paweł II pozdrowił młodych mistrzów sztuki podhalańskiej z Chicago, którzy dali krótki koncert muzyki góralskiej. Wyraźnie zadowolony z tego Ojciec Święty podziękował im, mówiąc: "Śpiewają i grają, jakby przyszli spod samiuśkich Tater, a tymczasem oni przybyli z Chicago", co zebrani przyjęli burzą oklasków.
Streszczając po polsku swoją katechezę, Ojciec Święty również nawiązał do góralskiej muzyki: "Mówiliśmy dzisiaj o psalmach liturgicznych, ale górale mają swój sposób chwalenia Pana Boga i swoje melodie, i swoje słowa, i swoje instrumenty. Niech Pan Bóg błogosławi wszystkim, którzy Go chwalą tak, jak umieją! Szczęść Boże!" .

Audiencja generalna 21 listopada 2001 r.
Zaproszenie do Asyżu na modlitwę w intencji pokoju

18 listopada br. w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II zaprosił przywódców religii świata na spotkanie modlitewne w intencji pokoju do Asyżu 24 stycznia 2002 r. Oto fragment przemówienia papieskiego:

"Chciałbym zapowiedzieć, że mam zamiar zaprosić przedstawicieli religii świata do Asyżu w dniu 24 stycznia 2002 r. na modlitwę o przezwyciężenie konfliktów i w celu popierania prawdziwego pokoju. Chcemy się tam wspólnie spotkać, szczególnie chrześcijanie i muzułmanie, aby głosić przed światem, że religia nie powinna nigdy stawać się powodem konfliktu, nienawiści i przemocy. Ten, kto naprawdę bierze do siebie słowa Boga - dobrego i miłosiernego - musi usunąć z serca wszelką formę nienawiści i wrogości. W tej historycznej chwili ludzkość potrzebuje gestów pokoju i słów nadziei. Tak powiedziałem piętnaście lat temu, zapraszając na spotkanie modlitewne w intencji pokoju, które odbyło się w październiku 1986 r. w Asyżu: ´Jest rzeczą pilną, aby chóralne wołanie sięgnęło z całą mocą z ziemi do nieba, aby błagać Wszechmocnego, w którego rękach spoczywają losy świata, o wielki dar pokoju, tak bardzo koniecznego dla każdego poważnego zaangażowania w służbie prawdziwego postępu ludzkości´.
Już teraz powierzam te inicjatywy macierzyńskiemu wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny, prosząc Ją, aby zechciała wesprzeć wysiłki nasze i całej ludzkości na drodze do pokoju. Ciebie, Królowo Pokoju, prosimy, abyś pomogła nam odpowiedzieć siłą prawdy i miłości na nowe i wstrząsające światem wyzwania obecnej chwili. Pomóż nam przezwyciężyć także ten trudny czas, który burzy spokój duchowy tak wielu osób. Pomóż też nam zaangażować się niezwłocznie w budowanie każdego dnia i prawdziwej kultury pokoju każdym środowisku".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W trosce o ludzi chorych

Jan Paweł II zaapelował do rządzących o "faktyczną kulturę solidarności". Mówił o tym do ok. 600 uczestników XVI Międzynarodowej Konferencji: Władza i zdrowie, zorganizowanej przez Papieską Radę Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia, których przyjął 17 listopada br. w Watykanie.
Ojciec Święty powiedział m. in.: "W obliczu powszechnej kultury obojętności, a często i pogardy dla życia, wobec nie liczącej się z niczym pogoni za dominacją jednych nad drugimi, czego następstwem jest spychanie na margines biednych i słabych, bardziej niż kiedykolwiek pilne staje się przedstawienie trwałych kryteriów, na których podstawie sprawowanie władzy w służbie zdrowia byłoby w każdej sytuacji służbą godności osoby ludzkiej i dobra wspólnego.
Korzystając z okazji, kieruję gorący apel do wszystkich, którzy pełnią kierownicze stanowiska na tym ważnym polu, aby w duchu konstruktywnej współpracy zabiegali o faktyczną kulturę solidarności, biorąc pod uwagę położenie tych, którzy żyją w krajach naznaczonych niedostatkiem materialnym, kulturowym i duchowym. (...) Dlatego jestem rzecznikiem każdego chorego i cierpiącego, jak również narodów zranionych przez ubóstwo i przemoc, aby dla nich i dla całej ludzkości zaświtała przyszłość sprawiedliwości i solidarności" - powiedział Jan Paweł II.

Media katolickie razem

"SIGNIS - nowa międzynarodowa organizacja katolicka, obejmująca wszystkie rodzaje audiowizualnych środków przekazu - winna skutecznie działać na rzecz ewangelizacji przez media". Takie życzenie zawarł Jan Paweł II w przemówieniu wygłoszonym 20 listopada br. do uczestników kongresu zwołanego do Rzymu przez Międzynarodowe Katolickie Stowarzyszenie Radia i Telewizji (UNDA) i Międzynarodową Katolicką Organizację Kina i Środków Audiowizualnych (OCIC). Z połączenia tych instytucji powstała międzynarodowa organizacja katolicka dla wszystkich rodzajów mediów audiowizualnych - SIGNIS.
Ojciec Święty wyraził nadzieję, że nowe stowarzyszenie będzie się pomyślnie rozwijać i zwiększy skuteczność tej pracy, jaką w minionych 70 latach wykonały obie organizacje, które powołały SIGNIS do życia. Chodzi o "działalność ewangelizacyjną prowadzoną w środkach przekazu i za ich pośrednictwem na rzecz głoszenia zbawczego orędzia Pana w świecie kina, radia, telewizji i ostatnio także internetu" - podkreślił Papież.
"SIGNIS musi więc tworzyć nowe audytoria dla programów katolickich i współpracować z innymi zainteresowanymi organizacjami, aby zapewnić, że te pozytywne treści religijne i duchowe nie zaginą w różnej produkcji medialnej" - dodał Papież.

Adhortacja apostolska dla Oceanii

22 listopada br. Jan Paweł II podpisał, a następnie wysłał pocztą elektroniczną posynodalną adhortację apostolską Ecclesia in Oceania. Adhortacja jest podsumowaniem Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Australii i Oceanii, który obradował w Watykanie na przełomie listopada i grudnia 1998 r.
Ta niecodzienna ceremonia odbyła się w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego, w której mają miejsce najważniejsze audiencje papieskie.
W wygłoszonym po angielsku i francusku przemówieniu ( adhortacja również ukazała się w tych dwóch językach) Jan Paweł II wyznał, że pragnął ponownie odwiedzić Oceanię, by osobiście przedstawić owoce prac synodu, ale - jak podkreślił - "nie było mu dane".
Papieski dokument składa się ze wstępu, krótkiego wprowadzenia, czterech rozdziałów i zakończenia, podzielonych łącznie na 53 punkty. Podsumowują one spotkanie biskupów w Rzymie, przypominają dzieje chrześcijaństwa i Kościoła w regionie Pacyfiku oraz kreślą nowe perspektywy pracy misyjnej i duszpasterskiej na tym terenie. Każdy rozdział rozpoczyna się jakimś obrazem biblijnym, oddającym jego treść.
We wstępie Ojciec Święty przypomina, że Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Oceanii odbyło się w dniach 22 listopada - 12 grudnia 1998 r. pod hasłem - Jezus Chrystus a ludy Oceanii: kroczyć Jego drogą, głosić Jego prawdę, żyć Jego życiem.
Wprowadzenie jest pieśnią chwały, jaką Oceania wielbi Pana na początku nowego tysiąclecia chrześcijaństwa, oraz głoszeniem nadziei w Jezusie Chrystusie na przyszłość.
Ojciec Święty wzywa do działalności misyjnej, podkreślając szczególnie znaczenie osobistego spotkania z Chrystusem. Opisuje też dzieje wiary w tym regionie oraz bogatą i żywą różnorodność " ludów Oceanii, których radosne przyjęcie Ewangelii Jezusa Chrystusa jest oczywiste w ich celebracji orędzia zbawienia".
Ojciec Święty wiele uwagi poświęca też sprawie communio w Kościele. Wyjaśnia różne rozumienie owej communio: Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów dla Oceanii, jedność kolegium biskupów, Kościołów lokalnych i Kościoła powszechnego oraz wzywa do ciągłej troski o zapewnienie tych wszystkich form jedności i życie w jedności. Wyzwaniem, przed którym stoi Kościół Oceanii, jest dążenie do coraz głębszego zrozumienia communio powszechnej i lokalnej oraz skuteczne stosowanie ich skutków praktycznych.
Z podkreślaniem znaczenia communio łączy się zagadnienie misji, do której powołane jest obecne pokolenie chrześcijan i dla której zostali posłani, aby pełnić nową ewangelizację wśród ludów Oceanii.
Ta nowa ewangelizacja musi obejmować różne konteksty: religie i kultury tradycyjne oraz obecny proces sekularyzacji, środki przekazu społecznego, katechezę, oświatę i formację do wiary, działalność ekumeniczną, fundamentalistyczne grupy i ruchy religijne oraz dialog międzyreligijny.
Ojcowie synodalni podkreślali podstawowe znaczenie dla Kościoła w Oceanii modlitwy i życia wewnętrznego w jedności z Chrystusem oraz uznali potrzebę dawania nowego zapału i zachęty dla duchowego życia wiernych.
Ojciec Święty mówi o różnych grupach ludu Bożego w Oceanii. Zwracając się do świeckich, wspomina, że "w chrzcie wszyscy chrześcijanie zostali powołani do świętości". Młodych Papież zachęca, aby byli zawsze porywani przez nieodparte piękno Jezusa i pobudzani przez wyzwania najwyższych ideałów Ewangelii. Kolejne wezwania Jan Paweł II kieruje do małżeństw i rodzin, coraz bardziej potrzebujących duszpasterskiej troski Kościoła, do kobiet, którym należy umożliwić składanie darów w służbę misji Kościoła, oraz do nowych ruchów kościelnych, będących znakiem czasu w tym regionie. Dużo uwagi poświęca posłudze kapłańskiej i życiu konsekrowanemu. Ojciec Święty przypomina, że zgromadzenie synodalne zwróciło uwagę na zasadniczą rolę kapłaństwa i wielkie znaczenie osób zakonnych w posłannictwie Kościoła. Pilnym zadaniem całej wspólnoty katolickiej jest budzenie i podtrzymywanie powołań.
W zakończeniu adhortacji Papież prosi w długiej modlitwie Matkę Bożą, czczoną w Oceanii jako Najświętsza Maryja Panna Pokoju i Wspomożenia Chrześcijan, o wstawianie się za Kościołem w Oceanii.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Korea Płd.: 24 proc. wzrost liczby chrztów

2024-04-25 11:02

[ TEMATY ]

Korea Płd.

Adobe Stock

Liczba chrztów w Korei Południowej wzrosła o 24 proc. w ciągu roku, według statystyk opublikowanych 24 kwietnia przez Konferencję Biskupów Katolickich Korei.

W 2023 r. w tym wschodnioazjatyckim kraju ochrzczono łącznie 51 307 osób, w porównaniu do 41 384 osób w 2022 roku. Chociaż w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrost ten jest gwałtowny, to liczba ta jest niższa niż poziomy sprzed pandemii, kiedy było ich ponad 80 tys. rocznie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję