Reklama

Niedziela Małopolska

By odkryć i poznać Drogę Rzymską

    Już w najbliższy czwartek, 13 maja rusza z Krakowa pielgrzymka szlakiem Romea Strata!

archiwum organizatorów

    Zainteresowani mają zbiórkę o godz. 7. rano pod Oknem Papieskim ( przy Franciszkańskiej 3), skąd wyruszą do katedry wawelskiej, gdzie będą uczestniczyć w Mszy św. inaugurującej ich pielgrzymowanie.

    Trzy dni na szlaku

Reklama

    Tego dnia przejdą 23 kilometrową trasę: Wawel – Bulwar Czerwiński – Bulwar Inflancki – Most Marszałka Józefa Piłsudskiego – Sanktuarium św. Józefa na Podgórzu – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach – Uzdrowisko Swoszowice – Lusina (niebieskim szlakiem) – Konary – Mogilany (kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła).A po drodze nawiedzą sanktuaria: św. Józefa, Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Z kolei w piątek wyruszą o 9 z Mogilan, z kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła. Przejdą ponownie 23 kilometrową trasę; Mogilany – Wola Radziszowska – Leńcze (kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła) – Zarzyce Wielkie – Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. A w sobotę pielgrzymowanie rozpoczną od udziału w Mszy św. w Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, skąd wyruszą szlakiem Beskidzkiej Drogi św. Jakuba w kierunku Wadowic, gdzie nawiedzą sanktuaria: Matki Bożej Fatimskiej, św. Józefa i bazylika Ofiarowania NMP.

    Jak podkreśla polski koordynator pielgrzymki, dr Franciszek Mróz, pielgrzymi wracają codziennie rano na pielgrzymi szlak we własnym zakresie ze swych domów. Ponadto, ze względu na pandemię COVID-19, pielgrzymka będzie miała charakter indywidualny, z zachowaniem dystansu społecznego i przestrzeganiem wszystkich zasad reżimu sanitarnego. Pielgrzymów, którzy uczestniczą w pielgrzymowaniu na własna odpowiedzialność prawną, obowiązują w drodze aktualne rygory sanitarne.

    Międzynarodowy projekt

Reklama

    Pielgrzymka szlakiem Romea Strata jest częścią międzynarodowego projektu, który ma na celu odkrycie, odtworzenie i oznakowanie Drogi Rzymskiej - starożytnego szlaku pielgrzymkowego (od Morza Bałtyckiego do Rzymu). Jak zaznaczają organizatorzy, szlak ma duże znaczenie dla wiary i kultury minionych pokoleń. Projekt, który realizuje Stowarzyszenie Europejskiej Drogi Rzymskiej (L’associazioneEuropea Romea Strata AERS), przewiduje odtworzenie szlaku i możliwość pokonania go przez współczesnych pielgrzymów oraz turystów. Droga prowadzi z krajów Europy Środkowo-Wschodniej (tj. Estonii, Łotwy, Litwy) przez kraje Europy Środkowej (Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia) do Wenecji, a następnie - do Rzymu.

    Program pielgrzymki stwarza możliwość poznania Drogi Rzymskiej. W tym roku przewiduje się przebycie 1100 km w ciągu 47 dni (od 13 maja do 28 czerwca 2021 r.). Tegoroczna pielgrzymka szlakiem Romea Strata będzie przebiegać z Krakowa do Aquilei poprzez Republikę Czeską, Austrię i Włochy.W przyszłym roku jest planowany etap włoski od Aquilei do Rzymu, a w roku 2023 - etap północny szlaku; od Morza Bałtyckiego do Velehradu. Pielgrzymka będzie miała formę sztafety, na granicy państwowej delegacje przekażą sobie symbol Drogi Rzymskiej – pałeczkę sztafety.

    Cele AERS

    AERS zostało utworzone w 2018 roku przez 30 członków - fundatorów, pochodzących z krajów leżących na trasie szlaku: z Polski, Republiki Czeskiej, Austrii i Włoch. Celem Stowarzyszenia jest upowszechnienie ogromnego dziedzictwa historycznego, archeologicznego, artystycznego i kulinarnego, związanego z tym starożytnym szlakiem. Fundatorom zależy, aby w przyszłości Romea Strata została wpisana na listę Europejskich Szlaków Kulturowych i uzyskała certyfikat Rady Europy ( takie certyfikaty posiada już np. Droga św. Jakuba i Droga Lombardzka (Via Francigena).

    Doktor Franciszek Mróz informuje, że na ten moment Polskę reprezentują w projekcie: Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, gmina Wadowice i miasto Lębork. W imieniu zaangażowanych w realizacje ambitnych zadań zaprasza do współpracy na rzecz współtworzenia oferty szlaku.

2021-05-10 23:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed 175 laty wybrano bł. Piusa IX – rozpoczął się najdłuższy pontyfikat w dziejach Kościoła

2021-06-16 18:58

[ TEMATY ]

pontyfikat

Pius IX

wikipedia.pl

Przed 175 laty – 16 czerwca 1846, po dwudniowym konklawe, które odbyło się w rzymskim Pałacu Kwirynalskim, nowym papieżem został Giovanni Maria Mastai-Ferretti, który przyjął imię Pius IX.

W 5 dni później odbyła się jego koronacja i tak rozpoczął się pontyfikat, który miał się okazać najdłuższym w dziejach Kościoła katolickiego, jeśli nie liczyć pierwszego papieża – św. Piotra, o którego posługiwaniu na tym urzędzie mamy niewiele pewnych wiadomości i tylko tradycja głosi, że pełnił on to stanowisko ponad 30 lat.

CZYTAJ DALEJ

Nic nie znaczę bez Jezusa

2021-06-11 08:26

[ TEMATY ]

parafia św. Stanisława BM

jubileusz święceń

Ręczno

ks. Robert Glen

Sławomira Surowiecka

Takimi słowami podsumował swoją dotychczasową drogę ks. Robert Glen, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ręcznie, z okazji jubileuszu kapłaństwa.

Świętowanie 20. rocznicy święceń zbiegło się z uroczystością Bożego Ciała. Niespodzianką byli goście z Częstochowy, skąd pochodzi i gdzie do 2015 r. pracował ks. Robert. Ze stolicy archidiecezji przybyły osoby, które kiedyś formowały się pod jego opieką w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, a także ks. Jakub Raczyński ze Szkoły Nowej Ewangelizacji, duszpasterz akademicki. Kapłani poznali się na... boisku, współtworząc kiedyś piłkarską drużynę księży.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: Uroczystości ku czci konsula Sousy Mendesa, wojennego wybawcy Tuwima i Słonimskiego

2021-06-17 17:18

[ TEMATY ]

Portugalia

II wojna światowa

konsul

Wikipedia

Aristides Sousa Mendes z rodziną

Aristides Sousa Mendes z rodziną

W Portugalii upamiętniono postać zmarłego w 1954 roku Aristidesa de Sousy Mendesa. Podczas II wojny światowej ten portugalski konsul we francuskim Bordeaux wystawił w 1940 roku kilkadziesiąt tysięcy wiz do neutralnej Portugalii osobom uciekającym przed Niemcami, w tym Julianowi Tuwimowi i Antoniemu Słonimskiemu.

Jak powiedział PAP Jose de Sousa Mendes, bratanek konsula, czwartkowe uroczystości zbiegają się z 80. rocznicą ukarania dyplomaty za świadome zlekceważenie przepisów. Zobowiązywały one do odmawiania wiz m.in. uciekinierom wojennym oraz osobom pochodzenia żydowskiego. Wśród osób, którym pomógł Sousa Mendes byli m.in. polscy literaci Tuwim i Słonimski z żonami, a także hiszpański malarz Salvador Dali i austriacki arcyksiążę Otto von Habsburg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję