Reklama

Aspekty

Komunikat w sprawie odpustu rokitniańskiego

Drodzy Diecezjanie,

2021-06-08 10:49

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Odpust rokitniański

ks. Adrian Put "/Niedziela"

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

po długich zmaganiach z pandemią koronawirusa, w których uczestniczymy jako wspólnota wierzących, znosząc uciążliwe, choć konieczne ograniczenia, możemy coraz bardziej cieszyć się wytchnieniem. Choć pandemia się jeszcze nie skończyła, to obecna sytuacja pozwala nam swobodniej gromadzić się na wspólnym świętowaniu.

Okazją do tego będą najbliższe uroczystości odpustowe w naszym diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. „Zrodzeni do żywej nadziei”– tak brzmi hasło obchodów, zaczerpnięte z Pierwszego listu św. Piotra Apostoła (por. 1P 1,3). Zgodnie z kilkuletnim zwyczajem, odpust ku czci Matki Bożej Rokitniańskiej, Patronki naszej diecezji, świętujemy niemal cały tydzień. W tym roku, od poniedziałku 14 czerwca do niedzieli 20 czerwca, codziennie pielgrzymować będą do Rokitna różne grupy i środowiska: Apostolat Trzeźwości w poniedziałek, zakrystianie, organiści i inni posługujący w parafiach we wtorek, chorzy i służba zdrowia w środę, leśnicy w czwartek, a doradcy życia rodzinnego w sobotę. Odbędą się także Diecezjalne Dni Młodzieży. Zaczną się one w piątek modlitwą liderów grup młodzieżowych. Wszystkich młodych i ich duszpasterzy serdecznie zapraszam na Eucharystię w sobotę 19 czerwca o godz. 12.30. Bądźmy wtedy razem!

Reklama

Główne obchody odpustowe zaplanowano z kolei w niedzielę 20 czerwca. Naszą intencją będzie dziękczynienie za złagodzenie pandemii, oraz modlitwa za chorych i zmarłych z jej powodu, a także za służbę zdrowia i tych, którzy służą cierpiącym. Szczególnie chciałbym zaprosić ozdrowieńców z choroby COVID-19 i osoby modlące się za kapłanów w Apostolacie Margaretka. Będzie to okazja, aby podziękować za łaskę przywróconego zdrowia i za modlitwę w intencji księży, zwłaszcza tych doświadczonych w ostatnim czasie chorobą.

W odpustową niedzielę gromadzić się będziemy na placu przed bazyliką rokitniańską o godz. 11.00 na modlitwie różańcowej, a o godz. 12.00 uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie znany nam dobrze biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. Dołożymy starań, aby zachować obowiązujące wciąż rygory sanitarne związane z zachowywaniem dystansu i używaniem maseczek tam, gdzie to konieczne. Będzie to jednak prawdziwe spotkanie w żywej wspólnocie Kościoła. Niech ono budzi i podtrzymuje w nas żywą nadzieję.

Wszystkim pielgrzymom i organizatorom uroczystości odpustowych z serca błogosławię.

Reklama

Zielona Góra, 4 czerwca 2021 r.

Znak: B2-7/21

+ Tadeusz Lityński

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Bractwa św. Józefa

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

gorzów

Bractwo św. Józefa

Archiwum Aspektów/ks. Paweł Grzesiak

W sobotę 30 stycznia w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polskich w Gorzowie odbyło się spotkanie Bractwa św. Józefa. Uczestniczył w nim bp Tadeusz Lityński.

Spotkanie składało się z dwóch części: Mszy św. oraz spraw organizacyjnych i wspólnotowych. Podczas Mszy św., w imieniu zebranych zwrócił się do bp. Tadeusza prezes stowarzyszenia Brata Krystyna Augustyn Wiernicki: - Dziękujemy za słowo do nas kierowane, które nas ubogaciło. Bierzemy sobie szczególnie do serca te słowa, że mamy być z ludźmi i dla ludzi. Zawsze dziękujemy za dobro, które mamy od księdza biskupa. Chcielibyśmy też dzisiaj wręczyć księdzu biskupowi ikonę św. Józefa. Chcemy, aby ksiądz biskup pamiętał, że my jesteśmy spod znaku św. Józefa. Że jesteśmy tymi, którzy modlą się za Kościół, za rodzinę, za małżeństwo, za dzieci, i o moralność. Jesteśmy tymi, którzy myślą też, jak to wszystko naprawić.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: Program demograficzny w ramach Polskiego Ładu ma wzmocnić Polskę

2021-06-17 12:02

[ TEMATY ]

rodzina

KPRP

Program demograficzny w ramach Polskiego Ładu ma wzmocnić Polskę; jeśli nie wzmocnimy wsparcia państwa dla rodzin, to za dekadę lub dwie nastąpi zapaść, paraliż w systemie emerytalnym, spowolnienie wzrostu gospodarczego - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas ogłaszania projektu Strategii Demograficznej 2040.

Jak mówił szef rządu "rodzina to taki mikrokosmos", małe społeczeństwo. "Od tego, jak w rodzinie dzieci są wychowywane zależy później przyszłość społeczeństwa. W rodzinie uczymy się odróżniać dobro od zła, uczymy się odpowiedzialności, cierpliwości i dlatego im więcej polskich rodzin szczęśliwych, tym bardziej szczęśliwa Polska w przyszłości" - stwierdził premier.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: Uroczystości ku czci konsula Sousy Mendesa, wojennego wybawcy Tuwima i Słonimskiego

2021-06-17 17:18

[ TEMATY ]

Portugalia

II wojna światowa

konsul

Wikipedia

Aristides Sousa Mendes z rodziną

Aristides Sousa Mendes z rodziną

W Portugalii upamiętniono postać zmarłego w 1954 roku Aristidesa de Sousy Mendesa. Podczas II wojny światowej ten portugalski konsul we francuskim Bordeaux wystawił w 1940 roku kilkadziesiąt tysięcy wiz do neutralnej Portugalii osobom uciekającym przed Niemcami, w tym Julianowi Tuwimowi i Antoniemu Słonimskiemu.

Jak powiedział PAP Jose de Sousa Mendes, bratanek konsula, czwartkowe uroczystości zbiegają się z 80. rocznicą ukarania dyplomaty za świadome zlekceważenie przepisów. Zobowiązywały one do odmawiania wiz m.in. uciekinierom wojennym oraz osobom pochodzenia żydowskiego. Wśród osób, którym pomógł Sousa Mendes byli m.in. polscy literaci Tuwim i Słonimski z żonami, a także hiszpański malarz Salvador Dali i austriacki arcyksiążę Otto von Habsburg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję