Reklama

Wiadomości z Watykanu

Instytucje i organizacje społeczne różnych szczebli, w tym także państwo, muszą wspólnie promować pospolity ruch solidarności między wszystkimi warstwami ludności, ze szczególnym uwzględnieniem słabych i zepchniętych na margines. To jest nakaz moralny, którego trzeba wszystkich nauczyć i któremu sprawujący władzę muszą się poświęcić jako sprawie sumienia.

Jan Paweł II

(Z przemówienia do burmistrzów największych metropolii świata - 13 maja 2002 r.)

Jan Paweł II do Polaków

"Wszystkim życzę, ażeby trwali w przygotowaniu Kościoła do Zesłania Ducha Świętego, do którego się przybliżamy poprzez oktawę. Wszystkim również dziękuję za pamięć o moich urodzinach i polecam z całego serca w modlitwie wszystkie moje sprawy. Zwłaszcza zbliżającą się podróż do Bułgarii. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!".

Audiencja generalna 15 maja 2002 r.

"Regina Coeli" z Papieżem

Jan Paweł II podkreślił swoją radość i - jak powiedział - ulgę wobec faktu, że "Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem zwrócona została Bogu i wiernym". W rozważaniach przed modlitwą maryjną Regina Coeli 12 maja br. zaproponował, by Kościół zajął się w tym roku problematyką Internetu - jako nowym forum głoszenia Ewangelii. Pozdrawiając pielgrzymów z Polski, nawiązał do obchodzonych w Krakowie uroczystości ku czci patrona Polski, św. Stanisława.
Zwracając się do Polaków uczestniczących w modlitwie Regina Coeli, Ojciec Święty powiedział: "Dzisiaj pielgrzymujemy duchowo do Krakowa, aby tam czcić, razem z diecezją i z całą Polską, św. Stanisława. Naszemu Patronowi polecamy sprawy ojczyzny i wszystkich Polaków na świecie".

Papieski wysłannik ponownie na Bliskim Wschodzie

W dzień po zakończeniu oblężenia przez wojska izraelskie Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem do Ziemi Świętej udał się specjalny wysłannik papieski - kard. Roger Etchegaray. W niedzielę 12 maja br. w kościele św. Katarzyny, sąsiadującym z Bazyliką Narodzenia Pańskiego, francuski Kardynał przewodniczył Mszy św. w intencji pokutnej i wynagradzającej za zło konfliktu i profanację bazyliki i przekazał wszystkim orędzie oraz błogosławieństwo Jana Pawła II, który przez cały czas konfliktu okazywał zatroskanie o Betlejem, modlił się oraz podejmował różne inicjatywy zmierzające do pokojowego rozwiązania krytycznej sytuacji.
Kard. Etchegaray przebywał jako specjalny wysłannik papieski w Ziemi Świętej w dniach 2-7 maja. Prowadził tam rozmowy, mające na celu zakończenie oblężenia bazyliki i wyjście z niej ukrywających się tam ok. 200 Palestyńczyków tak, aby nie doszło do rozlewu krwi. Wówczas władze izraelskie nie spełniły życzenia Kardynała, by mógł udać się do Betlejem i w Bazylice Narodzenia Pańskiego modlić się wspólnie z przebywającymi tam franciszkanami.
Jan Paweł II, przemawiając po modlitwie Regina Coeli 12 maja, podkreślił, że kard. R. Etchegaray jest wyrazicielem jego uczuć i wezwał mieszkańców Betlejem i okolic, by "ponownie podjęli drogę życia z wiarą i nadzieją pokładaną w Bogu, który właśnie w ich ziemi stał się tak bliski człowiekowi".
"Uniwersalne przesłanie Betlejem to miłość, sprawiedliwość, pojednanie i pokój - powiedział Papież. - To na tych fundamentach można budować rzeczywistość pełną poszanowania praw narodów izraelskiego i palestyńskiego".

Ojciec Święty przyjął oficjalną delegację z Bułgarii

Zbliżająca się papieska wizyta w Bułgarii w dniach 22-26 maja br. będzie miała pasterski charakter, ale również wymiar ekumeniczny. Podkreślił to sam Jan Paweł II w czasie tradycyjnej już audiencji dla przedstawicieli władz i Kościoła prawosławnego z Sofii, przybyłych do Watykanu 11 maja z okazji uroczystości świętych Cyryla i Metodego.
"Moim gorącym pragnieniem jest nie tylko umocnić w wierze braci i siostry katolików, ale także zacieśnić więzy chrześcijańskiej jedności między Kościołem katolickim i Bułgarskim Kościołem Prawosławnym" - powiedział Ojciec Święty. Wyraził on nadzieję, że "będzie to wkład Kościołów do budowy nowej jedności europejskiej, czerpiącej z dziedzictwa zarówno Wschodu, jak i Zachodu". Ojciec Święty przekazał pozdrowienia patriarsze Maksymowi, którego reprezentował metropolita Kalinik. Z głową BKP spotka się on już pierwszego dnia pobytu w Sofii, 23 maja.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sandomierz: 2 mln zł przelane z konta parafii na konto proboszcza – oświadczenie Kurii

2022-08-16 16:58

[ TEMATY ]

proboszcz

Po ukazaniu się w mediach spolecznościowych informacji, że proboszcz parafii Domostawa przelał na swoje prywatne konto 2 mln zł z konta parafialnego biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wszczął 16 sierpnia kościelne postępowanie sprawdzające. Jednocześnie zostały powiadomione organy ścigania.

W sprawie przelanych 5 lipca br. pieniędzy na swoje prywatne konto przez proboszcza parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski redakcja KAI otrzymała Komunikat Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

[ TEMATY ]

Msza św.

kalendarz

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Minister Moskwa: w żadnej z próbek wody z Odry nie wykryto toksyn

2022-08-16 19:00

[ TEMATY ]

polityka

PAP/Marcin Bielecki

W żadnej z dotychczas zbadanych próbek wody z Odry nie wykryto substancji toksycznych - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała, w badaniach przyczyn masowego śnięcia ryb brane są pod uwagę trzy hipotezy.

Pierwsza hipoteza to potencjalne przedostanie się substancji toksycznej, czy to w wyniku działalności przedsiębiorstw funkcjonujących nad Odrą czy też nielegalnych zrzutów do rzeki - wyjaśniła. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeanalizował próbki, żadna nie wykazała obecności żadnych substancji toksycznych - podkreśliła minister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję