Reklama

Podróżujemy z Chrystusem

Niedziela Ogólnopolska 21/2002

Dworce kolejowe zawsze stanowiły wizytówkę miasta. Podróżnych, odwiedzających w ostatnim czasie Wrocław, oprócz ciekawej architektury samego budynku zadziwi z pewnością porządek i specyfika tzw. dworcowego folkloru wielkiego miasta. Mimo że w ciągu doby przewija się tutaj kilkadziesiąt tysięcy ludzi, prawdopodobnie dzięki sprawnie działającym służbom porządkowym można czuć się tu w miarę bezpiecznie. Od 26 kwietnia br. to miasto młodości, a jednocześnie dojrzałości - zwane perełką Europy - otwarte na ludzi i Boga, posiada własną kaplicę dla podróżnych, usytuowaną na Dworcu Głównym PKP. Jest to trzecia tego typu kaplica w Polsce, poprzednie powstały w Częstochowie i Siedlcach. Pomysł zrodził się już podczas Kongresu Eucharystycznego, jednak dopiero dziś spełniły się marzenia bp. Edwarda Janiaka i ks. Adama Derenia - dyrektora wrocławskiej Caritas. W czasie gdy specjalna międzynarodowa komisja wizytowała Wrocław pod kątem możliwości zorganizowania tutaj Światowej Wystawy Expo 2010, pasterz archidiecezji - kard. Henryk Gulbinowicz wraz z biskupem pomocniczym Edwardem Janiakiem, przy udziale przedstawicieli Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego dokonywali otwarcia i poświęcenia kaplicy, a także pierwszej w Polsce Ekumenicznej Stacji Opieki Caritas. W uroczystości uczestniczyli: dyrektor Caritas Polskiej, krajowy duszpasterz kolejarzy, dyrektorzy spółek PKP, przedstawiciele władz miasta i województwa, poczty sztandarowe kolejarzy, przedstawiciele Związku Zawodowego Kolejarzy, policji, straży miejskiej. Zwracając się do zebranych, kard. Gulbinowicz powiedział, że to tak oczekiwane i potrzebne dzieło powstało dzięki zaangażowaniu kolejarzy (mimo trudnych czasów dla kolejnictwa), władz miasta i wielu ludzi dobrej woli. Kolejarze chcą służyć nie tylko ludziom, ale także Bogu przez ludzi. Otwarta kaplica i punkt opieki pomogą każdemu człowiekowi będącemu w podróży spotkać się z Bogiem, a jednocześnie pokażą światu, że Wrocław idzie równym rytmem tak jak cała zachodnia Europa, w której na dworcach kolejowych i lotniczych są zwykle miejsca kultu Bożego. Duszpasterz kolejarzy - ks. Eugeniusz Zarębiński podkreślił, że kolejarze wiedzą, iż siły do pracy i moc w działaniu daje tylko Bóg.
Ołtarz kolejowej kaplicy oparty jest na autentycznym kole wagonowym, obok umieszczono symbolicznie sygnalizator znajdujący się zwykle przy zwrotnicach - być może skieruje on niejednego zagubionego na właściwe tory. Na ścianie widnieje postać ukrzyżowanego Chrystusa, który zdaje się mówić, że pragnie przebaczać i dodawać otuchy, szczególnie tym opuszczonym, zagubionym na dworcach życia. Obok - św. Katarzyna, patronka kolejarzy, zapewnia o swojej modlitwie za wszystkich, którzy zaufali Bogu.
Dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej - ks. Adam Dereń oprócz kaplicy pokazuje z nieukrywaną dumą nowo otwartą Stację Opieki. Prowadzona będzie przez organizacje charytatywne trzech Kościołów, takie jak Caritas, Diakonia i Eleos. Pasażerowie podczas przerwy w podróży będą mogli odetchnąć, otrzymają doraźną pomoc, informacje i ewentualne skierowanie do ośrodków Caritas na terenie miasta. Całość finansowana jest ze środków Kurii Metropolitalnej, przez władze miasta i sponsorów. Przewiduje się, że opierając się na wolontariacie, Stacja Opieki w miarę potrzeb czynna będzie nawet przez całą dobę, kierując potrzebujących do punktów udzielających konkretnej pomocy nie tylko medycznej, ale także żywnościowej, kwaterunkowej i higienicznej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odszedł do Pana o. Sylwester Pająk, werbista, misjonarz w Indonezji

2022-08-16 11:04

[ TEMATY ]

werbiści

Misjonarze Werbiści - SVD Poland

Gdy 12 czerwca widzieliśmy się po raz ostatni w Rzymie w domu generalnym werbistów wspominał, że w jego życiu „były trzy długie etapy: Polska, Indonezja, Rzym. Teraz pora wracać do domu...” Kiedy o. Sylewster usłyszał od lekarzy diagnozę choroby, wiedział, że rak pozostawia mu kilka miesięcy życia. I chciał je spędzić z rodziną, wśród swoich. Ale był pogodny i uśmiechnięty, tak jak człowiek wiary świadomy, że „dobrą walkę stoczył, bieg ukończył, wiarę zachował”, a teraz czeka na niego nagroda w Niebie. Zmarł 15 sierpnia w domu werbistów w Górnej Grupie.

O. Sylwester Pająk urodził się 10 grudnia 1935 r. w Moszczenicy, w 1949 r. rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Misjonarzy Werbistów w Nysie, a święcenia kapłańskie z rąk ordynariusza diecezji warmińskiej przyjął 29 stycznia 1961 r. W latach 1962-1963 był kapelanem sióstr wizytek w parafii Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich. W 1963 r. rozpoczął studia na Wydziale Filozofii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1965 r. podjął pracę misyjną w Indonezji - po kursie języka indonezyjskiego został skierowany do pracy w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Werbistów. Pracował tam jako wykładowca filozofii i pomagał w duszpasterstwie parafialnym. W 1969 r. został mianowany rektorem werbistowskiego seminarium duchownego w Ledalero. W 1973 r. wrócił na kilka lat do Rzymu, by kontynuować studia na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana, gdzie uzyskał stopień doktora filozofii. Powrócił na katolicką wyspę Flores w 1976 r., ale w 1979 r. przeniesiono go na Jawę, wyspę zamieszkaną przez większość muzułmańską. Zorganizował wyższe seminarium, kształcące werbistów z tego rejonu Azji – sam wykładał tam filozofię. O. Sylwester był bardzo związany się z Indonezją i Kościołem indonezyjskim i dlatego poprosił o obywatelstwo indonezyjskie. Musiał jednak wrócić do Rzymu, gdy w 1988 r. został wybrany na radcę generalnego Zgromadzenia Werbistów. Po zakończeniu 6-letniej kadencji przyjął obowiązki ojca duchownego w Papieskim Kolegium Misyjnym św. Piotra Apostoła w Rzymie. Od 2001 r. był też radcą kościelnym w Ambasadzie Republiki Indonezji przy Stolicy Apostolskiej i duszpasterzem katolików indonezyjskich mieszkających we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Co stało się z naszą modlitwą?

2022-08-16 12:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Po raz pierwszy w największym odpuście diecezjalnym w sanktuarium krzeszowskim uczestniczył abp Józef Kupny. Przewodniczył on Mszy św. i wygłosił słowo Boże. Metropolita wrocławski przypomniał, że współczesny człowiek często zapomina o modlitwie. – Nosimy jeszcze Jezusa w sercu, ale często nie odzywamy się do Jezusa. Co stało się z naszą modlitwą? – pytał.

Wyjaśniał, że modlitwa to przecież święty czas, który pomaga nam spojrzeć na nasze życie w świetle ewangelii. Gdzie szukać nadziei w naszych czasach, pośród wielu doświadczeń życiowych, często bolesnych, jak uniknąć załamania, poczucia bezradności, gdzie szukać nadziei? Maryja nam to wskazuje. Ona mówi, że prawdziwą naszą nadzieją jest Bóg, który jest wierny, który jest miłosierny, który nas nie opuszcza – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

To był wspaniały czas

2022-08-16 13:18

archiwum PPK 6 Wspólnota Skawina-Czernichów-Krzeszowice - fb

Pielgrzymi ze Wspólnoty VI Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej w czasie wejścia na Jasną Górę.

Pielgrzymi ze Wspólnoty VI Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej w czasie wejścia na Jasną Górę.

    Na Jasną Górę dotarła już 42. Piesza Pielgrzymka Krakowska, a razem z nią Wspólnota VI – Skawina- Czernichów- Krzeszowice. Nadszedł czas na podsumowania i refleksje!

    Cała wspólnota liczyła 510 pielgrzymów, którzy utworzyli 4 grupy, a każdej z nich patronował inny święty. Grupie pierwszej, gromadzącej głównie rodziny z parafii Miłosierdzia Bożego w Skawinie oraz innych parafii dekanatu i okolic, patronowała św. Siostra Faustyna. Drogę do Mamy umilały pielgrzymom codzienne audycje radia „Wytrwam i Dojdę”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję