Reklama

Finał konkursu "Małej Niedzieli"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ogłoszony w styczniu na łamach "Małej Niedzieli" konkurs "Jezus, Maryja i Przyjaciele" właśnie się zakończył. Wyłoniliśmy zwycięzców, choć nie było to wcale łatwe. Prace, które do nas docierały za pośrednictwem poczty, z każdym etapem były ciekawsze i bardziej pomysłowe. Ich ilość jest dla nas potwierdzeniem słuszności prowadzenia tego typu działań. Kolejny już raz okazało się, że jest w Polsce wielu wspaniałych katechetów, traktujących swą pracę bardzo poważnie, i jest również ogromna liczba niezwykle zdolnych, pracowitych dzieci, kochających Boga i Matkę Najświętszą. To bardzo istotna wiedza. Daje nadzieję na dobrą przyszłość naszej Ojczyzny i ufność w to, że dla Polaków wartości największe zawarte są w Ewangelii.
Wszystko zaczęło się pół roku temu. Wtedy zrodził się pomysł. Miał to być konkurs, który zmobilizowałby dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów do wspólnej pracy i modlitwy. Został zaplanowany w trzech etapach. Tak ułożony scenariusz dawał możliwość konsolidacji grupy, a punktacja za każde wykonane zadanie, z określonym dolnym i górnym progiem, dodatkowo dopingowała drużyny. Każdy z etapów miał swoje hasło przewodnie. Pierwsze - Piotr, drugie - Jezus, a trzecie - Maryja. Podstawowym założeniem było, aby na wszystkich etapach dać możliwość pracy indywidualnej i grupowej, np. każdy członek drużyny musiał napisać pamiętnik ze swojej Pierwszej Komunii św., drużyna z kolei przygotowywała album pt. Sanktuaria maryjne w Polsce i świecie. Wyobraźnią i pracowitością zaskoczyła nas większość uczestników konkursu. Przysłane prace plastyczne wykonano najróżniejszymi technikami. Były wyklejane, malowane akwarelami, na szkle, haftowane, rzeźbione, a nawet wypalane. Dostaliśmy kilkanaście kaset wideo i kilkadziesiąt nagrań magnetofonowych. Zapisywano w ten sposób wieczornice, nabożeństwa Drogi Krzyżowej przygotowane przez dzieci, lekcje o świętych patronach. Wszystko, co w związku z konkursem dotarło do nas, to świadectwo wielkiej miłości do Jezusa i Maryi. Miłości zawartej w każdym słowie tekstu wypowiedzianej modlitwy, w kresce rysunku.
Uroczyste rozdanie nagród, dyplomów i wyróżnień odbyło się w redakcyjnej auli 15 czerwca br. Zaprosiliśmy wszystkich finalistów ( a była to niemała, bo licząca 240 dzieci grupa) do naszej siedziby, aby wspólnie przeżyć zwieńczenie sześciomiesięcznej współpracy. Podjęliśmy zdrożonych gości bigosem, a po posiłku rozpoczęła się część oficjalna spotkania. Zebranych przywitał ks. Roman Rataj, redaktor prowadzący Małą Niedzielę, a po odczytaniu fragmentu Pisma Świętego i wspólnej modlitwie obejrzeliśmy występ zespołu "Sonare", działającego przy SP nr 47 w Częstochowie, prowadzonego przez Alicję Błażejowską i Dorotę Komorowską. Dzieci dały wspaniały popis zarówno aktorski, jak i muzyczny. Dopasowany do potrzeb naszego konkursu scenariusz był - podobnie jak kostiumy i dekoracje - autorstwa opiekunek grupy " Sonare". Przy szyciu strojów nauczycielkom pomagały mamy aktorów.
Po barwnym i radosnym spektaklu głos zabrał redaktor naczelny Niedzieli - ks. inf. Ireneusz Skubiś. Najpierw podziękował małym artystom i ich opiekunkom. W dowód uznania dla ich wspólnej pracy Ksiądz Redaktor podarował obu Paniom egzemplarze Księgi Jubileuszowej Niedzieli wraz z dedykacją, a Renacie Anioł, dyrektorce SP nr 47 - medal Niedzieli: Mater Verbi. Następnie ciepłe słowa skierował Ksiądz Infułat do przybyłych grup. Mówił o wspaniałej pracy młodzieży, katechetów i wszystkich wspierających. Przekazał swoje podziękowania księżom proboszczom i dyrektorom szkół, w których działały grupy. Tak często wspierali oni i duchowo, i materialnie zespoły konkursowe, że można zaryzykować twierdzenie, iż są współautorami sukcesu wielu z nich. Następnie ks. dr Skubiś opowiedział krótko młodym czytelnikom o historii i dniu dzisiejszym naszego pisma. Zachęcił wszystkich do dalszej przyjaźni z Niedzielą: "Niech kolejne egzemplarze Niedzieli, które będziecie kupowali w kioskach czy parafiach, będą dla Was jak listy od nas. Czytajcie te listy i bądźcie zawsze przyjaciółmi Jezusa i Maryi". Bardzo miłym akcentem było podziękowanie, jakie wraz z bukietem kwiatów przekazała Księdzu Redaktorowi opiekunka drużyny " Grupa św. Franciszka" z Zespołu Szkół w Kaliszkach - p. Grażyna Kmiecińska. Dziękowała za to, że konkurs zaistniał na łamach Tygodnika, i w imieniu zgromadzonych w auli prosiła o kolejne tego typu inicjatywy.
Nadszedł wreszcie najbardziej chyba oczekiwany moment: ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Wśród okrzyków radości padały kolejne nazwy grup i nazwiska wyróżnionych. Ponieważ pełna lista finalistów dostępna jest na naszych stronach internetowych www.niedziela.pl, w tym miejscu podajemy tylko zdobywców pierwszych pięciu miejsc:
Pierwsze miejsce zajęła grupa pod nazwą "Rybki św. Piotra" ze Szkoły Podstawowej im. Wojsk Ochrony Powietrznej Kraju w Kołbaczu ( diec. szczecińsko-kamieńska) pod opieką Bogumiły Zawady. Grupa uzyskała maksymalną liczbę - 300 punktów.
Na drugim miejscu uplasowały się "Promyczki Najświętszej Maryi Panny" ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Maszewie - 295 pkt, opiekunka - Anna Graczyk.
Trzecie miejsce zajęły "Brązowe Kapturki św. Franciszka" ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Nowym Targu - 285 pkt, opiekunka - s. Małgorzata.
"Cyklameny św. Magdaleny" z parafii św. Marii Magdaleny w Poroninie uzyskały 280 pkt i zajęły czwarte miejsce, opiekunka - s. Lucylla Marta Artwik. Miejsce czwarte zajęło również "Towarzystwo Wesołości św. Jana Bosko" ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Nowym Targu - 280 pkt, opiekunka - s. Erminia Jusiel.
Miejsce piąte ex aequo zdobyły "Promyczki św. Stanisława Kostki" ze Szkoły Podstawowej w Porębach Dymarskich - 275 pkt. opiekunka - Władysława Stolarz; oraz "Iskierki Miłości bł. Męczenników z Pratulina" ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Radzyniu Podlaskim - 275 pkt, opiekunka - s. Małgorzata.
Po emocjach związanych z rozdaniem nagród (każda drużyna pierwszej piątki otrzymała nagrody dla szkoły, ks. proboszcza, opiekunki i indywidualne dla każdego dziecka) wysłuchaliśmy koncertu pieśni religijno-patriotycznych w wykonaniu chóru męskiego "Cantilena" z Wrocławia. To była duża dawka dobrej i pięknej muzyki.
Zbliżał się nieuchronnie czas pożegnania. Jeszcze tylko kilka pamiątkowych zdjęć, wywiady radiowe, wymiana adresów i... trzeba było odjeżdżać. Wiele grup musiało jeszcze tego samego dnia wracać do swoich miast, miasteczek czy wiosek. Ufamy, że pojechali pełni wrażeń i zadowoleni z możliwości spotkania i poznania nowych przyjaciół. Każdy z nich przeżył również spotkanie wyjątkowe - z Jasnogórską Matką. My byliśmy bardzo szczęśliwi. Sprawiły to dzieci i stworzona przez nie wspaniała atmosfera. Tego czerwcowego, pełnego słońca dnia wszyscy mogliśmy poczuć obecność Jezusa i Jego Matki, którzy byli z nami zarówno we wspólnej modlitwie, jak i w pełnych autentycznej radości i życzliwości uśmiechach, rozmowach, śpiewie. Oby takich chwil było jak najwięcej! Życzymy tego Wam i sobie.
Już dziś sygnalizujemy, że będziemy chcieli nadal współpracować z powstałymi na potrzeby konkursu drużynami. Będą nowe, ciekawe zadania i za rok, kto wie...
Zdjęcia drużyn z pierwszej "piątki" wraz z opisem i podaniem nagród oraz listę wyróżnionych drukować będziemy w kolejnych numerach Niedzieli.
Zadanie na lato: Przyślijcie nam we wrześniu listy z opisem Waszych wakacyjnych spotkań z Niedzielą. Wszędzie, gdzie będziecie wypoczywali, szukajcie naszych "śladów". Najciekawsze prace opublikujemy na łamach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

ks. Jerzy Popiełuszko

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Popiełuszko

Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki

Ks. Jerzy Popiełuszko zmienił swoje imię dopiero w wieku 23 lat. Jego świętość widoczna była w zwykłej codzienności. Ludzie lgnęli do niego, dawał im nadzieję w czasie kiedy najbardziej tego potrzebowali. Lubił papierosy, miał psa o imieniu "Tajniak", a nawet przyczynił się do nawrócenia Danuty Szaflarskiej - legendy polskiego kina. W 37.rocznicę jego męczeńskiej śmierci przyglądamy się życiu kapelana "Solidarności" i nieznanym powszechnie faktom z jego życia.

Ks. Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy i kapelan "Solidarności" został zamordowany 19 października 1984 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który był odpowiedzialny za zwalczanie Kościoła katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Miłośnik Krzyża

Niedziela Ogólnopolska 42/2021, str. VIII

wikipedia.org

Był jednym z największych kaznodziejów XVIII stulecia. Jest patronem pasjonistów i pasjonistek oraz orędownikiem nabożeństwa do Męki Pańskiej.

Święty Paweł od Krzyża pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Wychowywał się w trudnych warunkach materialnych, które skłoniły go, jako najstarszego z rodzeństwa, do tego, by pomóc w utrzymaniu rodziny. Uczęszczał do jednej ze szkół w Genui i jednocześnie pomagał ojcu w handlu. W swojej duchowej gorliwości w 1715 r. zdecydował się udać do Wenecji, by wziąć udział w zbrojnej wyprawie przeciwko Turkom jako wrogom Krzyża. W kościele w Cremie podczas modlitwy usłyszał jednak głos: „Twoim przeznaczeniem jest inna walka – z samym sobą, i głoszenie ukrzyżowanego Chrystusa”. Z rąk biskupa Aleksandrii – Arboriusza z Gattinara 23 kwietnia 1719 r. otrzymał sakrament bierzmowania. Następnie, z rąk tego samego biskupa, 22 listopada 1720 r. przyjął czarny habit z napisem: Jesu Christi Passio (Męka Jezusa Chrystusa). W jego sercu zrodziło się pragnienie utworzenia zgromadzenia zakonnego, które będzie głosić światu Mękę Pańską i wielkość Krzyża, dlatego udał się do Castellazzo, gdzie przy kościółku św. Karola i św. Anny w ciasnej celi założył pustelnię. Tu w 1721 r. napisał Diariusz (Dziennik duchowy) i reguły dla nowego zakonu. Jako gorliwy kaznodzieja i głosiciel krzyża Chrystusowego przemierzał Włochy, nawołując do pokuty i umiłowania ukrzyżowanego Zbawiciela. W 1725 r. papież Benedykt XIII zezwolił mu na gromadzenie uczniów. Dzisiaj jest to Zgromadzenie Męki Jezusa Chrystusa, wcześniej znane jako Zgromadzenie Kleryków Bosych Najświętszego Krzyża i Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Święty Paweł w duchu miłości do ukrzyżowanego Zbawiciela posługiwał chorym w rzymskich szpitalach, a prywatnie pogłębiał studia teologiczne. 7 czerwca 1727 r. papież Benedykt XIII udzielił mu święceń kapłańskich. W 1737 r. założył pierwszy klasztor w Orbatello. 11 czerwca 1741 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Przyjął wówczas imię: Paweł od Krzyża. Pod koniec życia, w 1771 r., św. Paweł wraz z matką Crocifissą Costantini utworzył zakon sióstr klauzurowych (Zgromadzenie Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa).
CZYTAJ DALEJ

Nie tylko studia - to też wspólnota

2024-10-19 12:30

[ TEMATY ]

inauguracja

Zielona Góra

IFT Zielona Góra

ks. Rafał Witkowski

IFT

IFT

Wykładowcy, studenci i słuchacze Instytutu Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze 19 października 2024 uczestniczyli w uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego.

Rozpoczęło się Eucharystią, której przewodniczył Pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński. Dyrektor IFT ks. dr Piotr Bartoszek przywitał zebranych: – Cieszy obecność tak wielu studentów, słuchaczy, zwłaszcza tych, którzy rozpoczynają nowy rok akademicki i formacyjny. Cieszy obecność wykładowców, przyjaciół i pracowników. Dobrze jest spotykać ludzi wierzących. To nam pomaga wzrastać – powiedział. Podczas Mszy św. zaśpiewał chór osób zaangażowanych w Studium Muzyki Kościelnej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję