Reklama

Święci i błogosławieni

Św. Paweł: od prześladowcy do Apostoła, który wyznał swoje grzechy

Podczas ostatniej przed lipcową przerwą audiencji generalnej papież Franciszek mówił, że święty Paweł przeszedł drogę od bluźniercy, prześladowcy i oszczercy do Apostoła, głoszącego Ewangelię. "Był wolny, by wyznać swoje grzechy", "to prawda daje wolność serca" - dodał.

[ TEMATY ]

św. Paweł

Wikipedia

Marttia Preti, "Św. Paweł z Teb" (XVII wiek)

Marttia Preti,

Była to druga audiencja, której tematem był list świętego Pawła do Galatów.

W katechezie wygłoszonej na dziedzińcu świętego Damazego Franciszek zwrócił uwagę na to, że w liście tym Apostoł opowiada o swoim powołaniu i nawróceniu oraz o wcześniejszym życiu. Przywołał jego wyznanie: „Z niezwykłą gorliwością zwalczałem Kościół Boży i usiłowałem go zniszczyć, jak w żarliwości o judaizm przewyższałem wielu moich rówieśników z mego narodu, jak byłem szczególnie wielkim zapaleńcem w zachowywaniu tradycji moich przodków”.

"Z jednej strony z naciskiem podkreśla, że zaciekle prześladował Kościół i był +bluźniercą, prześladowcą i oszczercą+, nie szczędzi przymiotników, sam tak siebie określa. Z drugiej zaś strony ukazuje miłosierdzie Boże wobec niego, które doprowadziło go do radykalnej przemiany" - wyjaśnił papież.

Dodał: "Nawrócił się, przemienił swoje serce"

"Paweł jest wolny. Jest wolny, by głosić Ewangelię i wolny także, by wyznać swoje grzechy: +taki byłem+; to prawda daje wolność serca, wolność Boga"- wskazał Franciszek.

"Jakże niezgłębione są drogi Pana" - zaznaczył.

Papież mówił: "Doświadczamy tego namacalnie każdego dnia, zwłaszcza wtedy, gdy wracamy myślami do chwil, w których Pan nas powołał".

Zwracając się do wiernych, stwierdził: "Nie wolno nam nigdy zapomnieć czasu i sposobu, w jaki Bóg wkroczył w nasze życie".

Wezwał: "Zachowajmy w naszych sercach i umysłach to spotkanie z łaską, kiedy Bóg zmienił nasze życie".

Franciszek powiedział, że wierzący czasem zadaje sobie pytanie: "Jak to możliwe, że Bóg posługuje się grzesznikiem, człowiekiem kruchym i słabym, aby urzeczywistniać swoją wolę?".

To wszystko jest w planie Bożym - dodał.

Zwracając się do Polaków, Franciszek pozdrowił zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety.

Następnie dodał: "Wczoraj obchodziliśmy Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jako wierni aż do śmierci, świadkowie Ewangelii, są oni wymownym przykładem tego, jak łaska Boża może działać w życiu ludzkim i w dziejach Kościoła. Życzę Wam, aby letni odpoczynek stał się uprzywilejowanym czasem, by odkryć na nowo obecność wielkich dzieł Bożych w waszym życiu".

Reklama

W wyjątkowy sposób Franciszek pożegnał podczas audiencji swojego kierowcę, odchodzącego na emeryturę.

"Tu w Watykanie - mówił - są różni ludzie; księża, kardynałowie, siostry, które pracują, wielu świeckich".

"A ja dzisiaj chciałbym podziękować świeckiemu, który przechodzi na emeryturę. To Renzo Cece. Zaczął pracować w wieku 14 lat, przyjeżdżał na rowerze. Dzisiaj jest kierowcą papieża" - opowiadał Franciszek. Poprosił o aplauz dla swojego kierowcy.

Podziękował też wszystkim świeckim pracującym w Watykanie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ kib/

2021-06-30 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto diecezji

Niedziela legnicka 28/2019, str. I

[ TEMATY ]

św. Paweł

św. Piotr

Ks. Piotr Nowosielski

Tegoroczny odpust katedralny był związany także z 5. rocznicą ingresu biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego

Tegoroczny odpust katedralny był związany także z 5. rocznicą ingresu biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła jest dla diecezji legnickiej dniem patronalnym. Tegorocznej Mszy św. odpustowej w legnickiej katedrze przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, który obchodził zarazem 5. rocznicę ingresu

Liturgicznego powitania w wejściu do świątyni dokonał proboszcz katedry ks. prał. Robert Kristman, a następnie zainicjował modlitwę wszystkich zgromadzonych w intencji obecnego Pasterza diecezji. Witając Biskupa Legnickiego, mówił: – Wspominamy dziś, Księże Biskupie, twój ingres do tej katedry przed 5 laty, kiedy otrzymałeś pastorał biskupów legnickich – znak pasterskiej posługi – i w posłuszeństwie Ewangelii, z woli papieża Franciszka, stanąłeś na czele naszego legnickiego Kościoła. Dziś jesteśmy tu po to, aby pod twoim przewodnictwem celebrować tę Eucharystię oraz po to, aby zapewnić cię, że nieustannie modlimy się za ciebie. A nasi święci patronowie diecezji, św. Piotr i św. Paweł, niech wspomagają nas na drogach wiary pod przewodnictwem naszego Biskupa. W imieniu duchowieństwa, życzenia złożył ks. prof. Jan Klinkowski, który nawiązując do Ewangelii wg św. Jana, przywołał obraz Chrystusa jako Dobrego Pasterza.

CZYTAJ DALEJ

#Dookoła Polski: Bełchatów – Kleszczów – Podklasztorze – Spała - Orońsko

2022-07-06 07:20

[ TEMATY ]

#DookołaPolski

Wojciech Dudkiewicz

Bełchatów. Balansująca Ewa nad pl. Narutowicza Jerzego Kędziory

Bełchatów. Balansująca Ewa nad pl. Narutowicza Jerzego Kędziory

Cudze chwalicie, swojego nie znacie. A jak znacie, to też posłuchajcie, a najlepiej ruszajcie z nami. Dookoła Polski, w miejsca znane i mniej znane; byle pogoda nie była pod psem.

Czy rzeczywiście wyrobisko kopalni „Bełchatów” jest jednym z ledwie kilku obiektów na Ziemi zbudowanych ludzka ręką widocznych z kosmosu? Tego nie wiemy na pewno, wiemy, że warto je zobaczyć z Ziemi. Da się to zrobić z dwóch punktów widokowych w gminie Kleszczów nieopodal Bełchatowa. Widok jak w górach, tyle, że w tle jest elektrownia Bełchatów, dająca Polsce co siódma kilowatogodzinę. Dziura w ziemi jest wielka, ponoć największa w Europie, ale nic dziwnego: powstawała przez 40 lat w odkrywce węgla. Ma 12 km długości, 3 km szerokości w najszerszym miejscu i jest głęboka na 200 metrów. I można tam oglądać największe koparki świata. Ich długość – kilkadziesiąt metrów na oko, bo nie da się zmierzyć z oddali – robi wrażenie. Wybierana stąd przez lata ziemia nie zmarnowała się. Zrzucano ją w jednym miejscu, zalesiano. Dziś to Góra Kamieńska - ośrodek sportów - a wzniesienie ma prawie 400 metrów wysokości i jest najwyższą góra w środkowej Polsce. Można po niej biegać, jeździć na rowerze, a zimą na nartach, a choćby chodzić i podziwiać widoki.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: śmieję się z siebie i idę dalej

2022-07-06 15:07

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Nadal jestem zwolennikiem porannej modlitwy, bo jeśli nie zaczniesz dnia od modlitwy, to od samego rana wpadasz w maszynkę do mięsa – powiedział Papież w rozmowie ze swym byłym rzecznikiem prasowym w archidiecezji Buenos Aires. Ks. Guillermo Marcó pytał Franciszka o jego codzienne życie.

Mówiąc o swej modlitwie, Papież powiedział, że modli się tak jak ma się modlić biskup, czyli mając na względzie swoją owczarnię. Przyznał też, że wiele się uczy od ludzi. „Moje serce jest magazynem, jest pełne rzeczy, które przechowuję. Cały czas muszę poszerzać półki. Jestem trochę kolekcjonerem w dobrym tego słowa znaczeniu, nie chcę stracić żadnej z dobrych rzeczy, które ludzie mi dają” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję