Reklama

Seminaryjni Przyjaciele w Krzeszowie

Niedziela legnicka 28/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

9 czerwca br. w krzeszowskiej bazylice zebrało się ponad pół tysiąca członków Parafialnych Kół Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy ze swymi duszpasterzami z niemal trzydziestu miejscowości naszej diecezji. Na Eucharystię i spotkanie z naszymi Przyjaciółmi przybyła także część wspólnoty seminaryjnej, z rektorem ks. Leopoldem Rzodkiewiczem, wicerektorem ks. Markiem Korgulem, ks. prefektem Sławomirem Augustynowiczem oraz grupa kleryków z zespołem muzycznym "Semen".

O godz. 14.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia koncelebrowana przez seminaryjnych przełożonych i przybyłych z grupami księży, której przewodniczył Ksiądz Rektor. Na wstępie ks. Rzodkiewicz powitał w imieniu przełożonych i alumnów wszystkich przybyłych do Krzeszowa: " W tej bazylice, w obecności Chrystusa, pragnę powitać Was, drogie Siostry i drodzy Bracia, nasi Przyjaciele, z Prezesami Kół TPWSD na czele i przybyłymi z Wami księżmi. Rozpoczynamy to nasze wspólne spotkanie przyjaciół i sympatyków legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego, aby wyznać naszą wiarę i modlić się o nowych żniwiarzy niwy Pańskiej, by nie brakowało ludzi, którzy głosić będą Dobrą Nowinę, przede wszystkim w naszej ojczyźnie, naszej diecezji, ale i na całym świecie. Te nasze modlitwy o powołania chcemy zanosić przez serce Matki Bożej Łaskawej w imię Trójcy Przenajświętszej (...). Obejmijmy modlitwą naszych Pasterzy - Księży Biskupów, całe Seminarium - z przełożonymi i alumnami, szczególnie polecając Bogu najmłodszych kapłanów, którzy niedawno przyjęli święcenia prezbiteriatu. (...) Przełożeni seminaryjni sprawują tę Eucharystię w Waszych intencjach, w intencjach, z którymi nasi Przyjaciele przybywają do Domu Łaski, w intencjach wszystkich członków Towarzystwa Przyjaciół legnickiego Seminarium, by żywym Pan błogosławił, a zmarłych przyjął do swej niebieskiej chwały".

Homilię wygłosił ks. prefekt Sławomir Augustynowicz. Kaznodzieja rozpoczął słowami: "Pięćdziesiąt lat po narodzeniu Chrystusa zebrał się rzymski senat i zastanawiał się, jakie imię nadać bogu. Czy nazwać go bogiem bogactwa, bogiem mądrości, czy może bogiem wszechmocy. Wtedy wstał burmistrz Rzymu i powiedział: Ten najwyższy bóg nie może być bogiem bogactwa, bo nie byłby bogiem biednych; nie może być bogiem mądrości, bo nie byłby bogiem prostaczków; nie może być bogiem wszechmocy, bo nie byłby bogiem słabych i uciśnionych. Nazwijmy go bogiem miłości, a wtedy będzie bogiem wszystkich ludzi! Przewielebny Księże Rektorze, czcigodni Kapłani, drogie Siostry i Bracia. Bóg jest Miłością. On ogarnia każdego człowieka swoją nieogarnioną miłością, która wypływa z Jego Boskiego serca. Konsekwencją Jego miłości jest dar powołania, który otrzymuje każdy człowiek.

(...) Według dokumentów Kościoła powołanie jest dla człowieka znakiem, który został wpisany w jego życie od samego początku. Człowiek od momentu narodzin został zaproszony do dialogu z Bogiem i rzeczywiście istnieje tylko dlatego, że został przez Boga stworzony z miłości i z miłości jest przez Niego podtrzymywany w istnieniu. To właśnie na tym dialogu miłości ze Stwórcą zasadza się możliwość, by każdy z nas mógł wzrastać według własnych cech i możliwości".

"W dzisiejszej Ewangelii usłyszeliśmy słowa Chrystusa skierowane do Mateusza: Pójdź za Mną! - mówił ks. Sławomir - Mateusz na pewno nie spodziewał się takiego wezwania. Być może on nawet nie wyróżniał się z tłumu, który stał dokoła Jezusa, a jednak Chrystus właśnie jego powołał do kroczenia swymi śladami".

"Powołanie - mówił Ksiądz Prefekt - jest wielkim, darmo danym darem i ogromną tajemnicą. Powołanie to również wezwanie, bo kiedy Bóg wzywa - wzywa po imieniu; wzywa każdego z nas do wypełnienia konkretnego zadania, bo powołanie jest wielkim zadaniem. Siostro i Bracie, spójrz na swoje życie. Bóg w pewnym momencie powiedział Ci: masz być dobrą żoną, masz być dobrym mężem; masz być dobrym nauczycielem, lekarzem, kierowcą... Masz być dobrym młodym człowiekiem słuchającym rodziców. Bóg powołuje każdego chrześcijanina do wspólnoty miłości z Jezusem Chrystusem; Bóg powołuje do uczestnictwa w życiu Kościoła, do życia zgodnego z Ewangelią i - w końcu - do świętości. Każdy z nas obecnych w tej bazylice jest wezwany i powołany do świętości. Ta świętość nie jest bowiem przeznaczona tylko dla kapłanów czy sióstr zakonnych, ale dla każdego z nas. Spójrzmy, jak wiele osób świeckich wynosi Ojciec Święty na ołtarze. Dla nas powołanie do świętości oznacza, iż każdy z nas przede wszystkim musi żyć blisko Chrystusa. Dążenie do świętości polega też na całkowitym zawierzeniu i zaufaniu Chrystusowi. Bóg oczekuje od nas tego zaufania i nigdy nas nie opuści. W końcu, człowiek powołany do świętości, to człowiek, który daje świadectwo; mamy żyć tak, aby drugi człowiek, patrząc na nasze życie, mógł uwierzyć w Chrystusa. (...) Uczy nas tego Papież Jan Paweł II, mówiąc: Bądźcie w tym świecie nosicielami wiary i nadziei chrześcijaństwa. Żyjąc miłością na co dzień, nie cofajcie się przed przeszkodami, które piętrzą się na ścieżkach naszego życia. Siostro i Bracie, nie zatrzymuj się na drodze do świętości. Zawsze spotkasz na niej drugiego człowieka - może to być twój sąsiad, kolega z pracy, ktoś z rodziny, a może kapłan... I właśnie ten człowiek ma ci pomóc dojść do świętości, a ty masz pomóc jemu!"

"(...) Jakież to wspaniałe, że pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak już przed laty powołał do istnienia Towarzystwo Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Jakże wspaniale Pan Bóg pokierował sercami rzesz ludzi, którzy modlą się w intencji tych, których Pan wybrał do służby kapłańskiej. Pamiętajmy, iż trwanie w Towarzystwie Przyjaciół Seminarium jest naszym wyznaniem wiary, naszym świadectwem, naszą miłością i drogą do świętości. (...) Tą Eucharystią dziękujemy Bogu za Towarzystwo naszych Przyjaciół, którzy są wsparciem dla Seminarium. To na pewno jest owoc współpracy z Trójcą Świętą, bo przez Waszą modlitwę Duch Święty wzbudza nowe powołania i podtrzymuje te już odkryte. Bo tylko Bóg może dać wiarę - jednak ty możesz dać świadectwo; tylko Bóg może dać miłość - jednak ty możesz uczyć innych, jak kochać; tylko Bóg może uczynić coś, co wydaje się niemożliwe - jednak ty możesz uczynić coś, co jest możliwe. Siostro i Bracie, życzę Tobie i sobie, byśmy każdego dnia naszego życia dawali świadectwo i uczyli innych, jak kochać; abyśmy w naszym życiu uczynili to, co jest możliwe. A kiedy Bóg mówi ´Pójdź za Mną!´, nie wahaj się i - jak Mateusz - wstań i idź! Kiedy Bóg postawi przed Tobą zadanie, nie należy się niepokoić i lękać, ale wstać i iść, swym życiem głosząc Ewangelię".

Na zakończenie Eucharystii głos zabrał Ksiądz Rektor, mówiąc: "Pragniemy wam, Drodzy Przyjaciele, raz jeszcze podziękować, że w tych trudnych i ciężkich czasach potraficie jeszcze z nami podzielić się tym, co macie. Tej wdzięczności nie da się wypowiedzieć tylko słowami, dlatego wypowiadamy ją w takich miejscach, jak to i w ten modlitewny sposób, prosząc dobrego Boga, by Wam stokrotnie wynagrodził trud i wysiłek, jaki podejmujecie. Jeszcze raz za wszystko składamy serdeczne Bóg zapłać i prosimy, szczególnie teraz, gdy przyjmujemy kandydatów do Seminarium, byście Państwo modlili się o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne". Ks. Rzodkiewicz wspomniał też jubileusz dziesięciolecia istnienia legnickiego Domu Ziarna i Towarzystwa Przyjaciół Seminarium Diecezji Legnickiej, jakie w przyszłym roku wspólnie będziemy przeżywać.

Po Eucharystii był czas na indywidualną modlitwę, posilenie się, pospacerowanie, no i oczywiście dokładne zwiedzenie bazyliki oraz kościoła św. Józefa.

Następnie wszyscy ponownie zgromadzili się w bazylice, gdzie ks. wicerektor Marek Korgul podał najważniejsze ogłoszenia i komunikaty, poczym złożył sprawozdanie z ostatniego roku działalności Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej w Legnicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłośnik Krzyża

Niedziela Ogólnopolska 42/2021, str. VIII

wikipedia.org

Był jednym z największych kaznodziejów XVIII stulecia. Jest patronem pasjonistów i pasjonistek oraz orędownikiem nabożeństwa do Męki Pańskiej.

Święty Paweł od Krzyża pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Wychowywał się w trudnych warunkach materialnych, które skłoniły go, jako najstarszego z rodzeństwa, do tego, by pomóc w utrzymaniu rodziny. Uczęszczał do jednej ze szkół w Genui i jednocześnie pomagał ojcu w handlu. W swojej duchowej gorliwości w 1715 r. zdecydował się udać do Wenecji, by wziąć udział w zbrojnej wyprawie przeciwko Turkom jako wrogom Krzyża. W kościele w Cremie podczas modlitwy usłyszał jednak głos: „Twoim przeznaczeniem jest inna walka – z samym sobą, i głoszenie ukrzyżowanego Chrystusa”. Z rąk biskupa Aleksandrii – Arboriusza z Gattinara 23 kwietnia 1719 r. otrzymał sakrament bierzmowania. Następnie, z rąk tego samego biskupa, 22 listopada 1720 r. przyjął czarny habit z napisem: Jesu Christi Passio (Męka Jezusa Chrystusa). W jego sercu zrodziło się pragnienie utworzenia zgromadzenia zakonnego, które będzie głosić światu Mękę Pańską i wielkość Krzyża, dlatego udał się do Castellazzo, gdzie przy kościółku św. Karola i św. Anny w ciasnej celi założył pustelnię. Tu w 1721 r. napisał Diariusz (Dziennik duchowy) i reguły dla nowego zakonu. Jako gorliwy kaznodzieja i głosiciel krzyża Chrystusowego przemierzał Włochy, nawołując do pokuty i umiłowania ukrzyżowanego Zbawiciela. W 1725 r. papież Benedykt XIII zezwolił mu na gromadzenie uczniów. Dzisiaj jest to Zgromadzenie Męki Jezusa Chrystusa, wcześniej znane jako Zgromadzenie Kleryków Bosych Najświętszego Krzyża i Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Święty Paweł w duchu miłości do ukrzyżowanego Zbawiciela posługiwał chorym w rzymskich szpitalach, a prywatnie pogłębiał studia teologiczne. 7 czerwca 1727 r. papież Benedykt XIII udzielił mu święceń kapłańskich. W 1737 r. założył pierwszy klasztor w Orbatello. 11 czerwca 1741 r. złożył pierwsze śluby zakonne. Przyjął wówczas imię: Paweł od Krzyża. Pod koniec życia, w 1771 r., św. Paweł wraz z matką Crocifissą Costantini utworzył zakon sióstr klauzurowych (Zgromadzenie Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa).
CZYTAJ DALEJ

Tysiące ludzi na Marszu Papieskim

2024-10-19 15:04

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

św. Jan Paweł II

Narodowy Marsz Papieski

PAP/Radek Pietruszka

"Jest to wielki sukces ks. Jerzego. Po 40 latach jego myśl tu jednoczy ludzi. Minęło 40 lat. Młodsi ludzie nie mieli szansy go poznać, ale wszyscy słyszymy jego głos, jego nauki, i one potrafią tysiące ludzi zjednoczyć, sprowadzić do tego, że są teraz razem", mówił na chwilę przed rozpoczęciem Narodowego Marszu Papieskiego Tomasz Sakiewicz, szef Republiki - podaje Telewizja Republika.

Przemarsz rozpoczął się o godz. 13.00 w kościele św. Anny w Warszawie. Uczestnicy wydarzenia przejdą następnie pod sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie zwieńczeniem będzie wspólna Msza święta o godz. 16.
CZYTAJ DALEJ

Tysiące ludzi na Marszu Papieskim

2024-10-19 15:04

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

św. Jan Paweł II

Narodowy Marsz Papieski

PAP/Radek Pietruszka

"Jest to wielki sukces ks. Jerzego. Po 40 latach jego myśl tu jednoczy ludzi. Minęło 40 lat. Młodsi ludzie nie mieli szansy go poznać, ale wszyscy słyszymy jego głos, jego nauki, i one potrafią tysiące ludzi zjednoczyć, sprowadzić do tego, że są teraz razem", mówił na chwilę przed rozpoczęciem Narodowego Marszu Papieskiego Tomasz Sakiewicz, szef Republiki - podaje Telewizja Republika.

Przemarsz rozpoczął się o godz. 13.00 w kościele św. Anny w Warszawie. Uczestnicy wydarzenia przejdą następnie pod sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie zwieńczeniem będzie wspólna Msza święta o godz. 16.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję