Reklama

Francja

Francja żegna ojca Oliviera Maire’a

W południe w regionie Wandei, a także w wielu innych miejscach Francji zabrzmiały pogrzebowe dzwony. W ten sposób Kościół w tym kraju oddał hołd zamordowanemu w niedzielę ojcu Olivierowi Maire’owi. Uroczystości pogrzebowe, które trwają w bazylice w Saint-Laurent-sur-Sèvre, poprzedziły modlitewne czuwania.

[ TEMATY ]

pogrzeb

Francja

zamordowany

W katedrze diecezji Luçon, na terenie której leży dom zgromadzenia montfortanów, w którym doszło do tragedii, modlono się także za mordercę francuskiego kapłana, powierzając go Bożemu miłosierdziu. Miejscowy ordynariusz podkreślił, że „zabójstwo ojca Maire’a stawia nas wobec tajemnicy zła, tajemnicy nieprawości, jak to nazywa św. Paweł”.

Bp François Jacolin przypomniał też ostatni krzyk zamordowanego pięć lat wcześniej ks. Jacquesa Hamela, który widząc zbliżającego się oprawcę zawołał: „Odejdź precz, szatanie!”. „Ludzkość jest zagrożona w walce między Bogiem a szatanem, który się przeciw Niemu zbuntował, w straszliwej walce, która nie jest jedynie zewnętrzna. To przechodzi przez każde nasze życie, przez każde nasze sumienie” – mówił ordynariusz Luçon.

Zmarłego zakonnika szczególnie wspominano dziś także w Lourdes, gdzie odbywa się właśnie Narodowa Pielgrzymka Francuzów. Przypomniano jego szczególną miłość do Matki Bożej i jego dewizę życiową: przez Maryję do Jezusa, która zakorzeniona była w nauczaniu założyciela zgromadzenia, św. Ludwika Marii Grignona de Montforta. „Tragiczna śmierć ojca Maire’a jest wołaniem o jeszcze więcej braterstwa i Boga w naszym życiu” – mówi Radiu Watykańskiemu rektor sanktuarium w Lourdes.

Reklama

„Braterstwo pozostaje cały czas wyzwaniem, ponieważ jest nim sama Ewangelia. Abstrahując od zabójstwa ojca Oliviera Maire’a, które jest tragedią wywołującą szok i przerażenie zarówno w wierzących jak i niewierzących, możemy zobaczyć, jak bardzo porozbijane jest społeczeństwo francuskie i społeczeństwa innych krajów – wskazuje ks. Olivier Ribadeau Dumas. – Możemy zobaczyć, jak bardzo świat jest przygnieciony kolejnymi wojnami i konfliktami. Przemoc jest prawie wszędzie. Napięcia w naszym kraju są znaczące. Wywołuje je chociażby ogromny kryzys społeczno-gospodarczy, który da o sobie usłyszeć z mocą jesienią. Według mnie ważne jest, aby chrześcijanie byli zawsze nosicielami pokoju i żyli Ewangelią w konkrecie. Ewangelia mówi nam o miłości, braterstwie, miłosierdziu. Za ojcem Olivierem mamy szczególną odpowiedzialność, by w naszą codzienność wnosić wartości ewangeliczne”.

Ojciec Olivier Maire został zamordowany przez Rwandyjczyka, do którego wyciągnął pomocną dłoń, gdy ten czekał na rozprawę w sprawie podpalenia katedry w Nantes, którego dopuścił się w ubiegłym roku. Współbracia nazywają ojca Maira’a męczennikiem gościnności. Podkreślają, że do końca wypełnił swój montfortański charyzmat służby potrzebującym.

2021-08-13 16:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: pogrzeb kard. Levady

W Watykanie odbył się pogrzeb kard. Williama Levady, byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary. W końcowej części liturgii uczestniczył papież Franciszek. Kard. Levada zmarł w nocy ze środy na czwartek, miał 83 lata. Pochodził z archidiecezji Los Angeles.

Do kapłaństwa przygotowywał się w amerykańskim seminarium w Rzymie. Studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po powrocie do ojczyzny pracował na parafii, był odpowiedzialny za formację stałą księży oraz wykładał w seminarium duchownym w Los Angeles.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss

2023-02-04 14:25

[ TEMATY ]

zmarły

PAP/Darek Delmanowicz

W piątek w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec".

Urodzony w 1935 roku na ówczesnych polskich Kresach Wschodnich Weiss ukrywał się w czasie II wojny światowej w ukraińskiej, a następnie polskiej rodzinie. W latach 1992-96 kierował pracami izraelskiego parlamentu, natomiast w okresie 2001-03 sprawował funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Weiss otrzymał w tym kraju wiele odznaczeń i należał do osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju polsko-izraelskich stosunków - przypomniał "Haarec".

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję