Dodał, że - pierwsza koncepcja to popychanie UE do integracji w formie Stanów Zjednoczonych Europy - federacja. To utopia, która moim zdaniem nie będzie działać. Powinniśmy chronić suwerenne prawa poszczególnych państw w kwestiach, które nie należą do wyłącznych kompetencji UE opisanych w traktatach. Drugą koncepcją jest UE, która jest bardzo silna, zintegrowana gospodarczo, a jednocześnie silnie skoncentrowana na bezpieczeństwie, na najważniejszych kwestiach dla przyszłości Europy. Jestem za tą drugą opcją.
materiał prasowy
![](https://www.niedziela.pl/gifs/portaln/624x400/1630529428.jpg)
Powiedział także, że - państwa zachodniej Europy nie pozwalają państwom Bałkanów Zachodnich dołączyć do UE, bo obawiają się, że po rozszerzeniu proces decyzyjny stanie się jeszcze trudniejszy. Moim zdaniem lepiej teraz podjąć poważne kroki na rzecz integracji niż czekać na następną dekadę. Najważniejsze z nich to: Schengen (nie tylko dla Bułgarii, pozostałe państwa Bałkanów Zachodnich powinny się znaleźć z Strefie Schengen), jednolity rynek, polityka spójności (czynnik znacznie przyspieszających rozwój gospodarczy Bałkanów Zachodnich).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Nie jest tak, że państwa Bałkanów Zachodnich będą zawsze beneficjentami polityki spójności, pojawią się także problemy - np. demografia.
- Są tacy ludzie w Europie Zachodniej, którzy są zdecydowanie przeciwko integracji Bałkanów Zachodnich z UE - dodał Morawiecki. Podsumował, że – to jest właściwy czas na podjęcie stanowczych kroków w kierunku integracji państw Bałkanów Zachodnich. Nie należy dłużej czekać.
materiał prasowy
![](https://www.niedziela.pl/gifs/portaln/624x400/1630529465.jpg)