Reklama

Polska

Ks. dr M. Studenski: XI Tydzień Wychowania to okazja do pogłębienia znaczenia ojcostwa i macierzyństwa

Tydzień Wychowania może być okazją do pogłębienia w sobie świadomości znaczenia ojcostwa i macierzyństwa, a także konsekwencji wypływających z faktu bycia ojcem czy matką – uważa konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. dr Marek Studenski, autor specjalnych materiałów duszpasterskich na rozpoczynający się 12 września br. XI Tydzień Wychowania. Wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej zachęcił do m.in. „przestawienia akcentów w życiu” i dowartościowania swojego rodzicielstwa. Tegoroczny Tydzień Wychowania jest obchodzony pod hasłem: „W blasku ojcostwa św. Józefa”.

[ TEMATY ]

wychowanie

rodzice

rodzicielstwo

Adobe.Stock.pl

W rozważaniach składających się na dołączoną do materiałów konferencję ks. Studenski, przywołując przykłady z literatury, życiorysy ludzi Kościoła i liczne świadectwa ludzi, z którymi osobiście rozmawiał, wskazał na powszechną potrzebę̨ budowania mocnej relacji z tak znaczącą osobą, jaką w życiu każdego człowieka jest ojciec. Zdaniem duchownego, relacja ta opiera się m.in. na bezwarunkowej miłości i przebaczeniu.

„Tam, gdzie między ludźmi zachodzi relacja, zawsze jest ktoś, kto ma coś do wybaczenia i są̨ sprawy, które można by i trzeba by przebaczyć” – zauważył autor konferencji i przypomniał, że 8 grudnia 2020 roku Franciszek ogłosił w całym Kościele Rok Świętego Józefa. „To bardzo dobry wybór, nie tylko ze względu na zaufanie, jakim tak wielu wierzących na całym świecie obdarza św. Józefa” – stwierdził ks. Studenski i zdradził, że tegoroczny Tydzień Wychowania początkowo miał mieć jako motto słowa będące tytułem powieści Jana Dobraczyńskiego.

„Jednak jeden z księży zaproponował, by zamiast hasła: ‘W cieniu Ojca’ przyjąć motto ‘W blasku ojcostwa’. Chcemy więc przeżyć XI Tydzień Wychowania w naszej Ojczyźnie w blasku ojcostwa św. Józefa” – wezwał.

Jak wyjaśnił, w ramach tegorocznego Tygodnia Wychowania jedną z inicjatyw, jakie organizatorzy chcą zaproponować wszystkim do zrealizowania, jest zadanie: „Wypij kawę z tatą”. „To znaczy spotkaj się ze swoim ojcem, porozmawiaj z nim. Słowa ks. Twardowskiego: ‘Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą’ są przytaczane tak często, że już się ich nie zauważa i można je łatwo zignorować. Warto jednak rzeczywiście nie odkładać ważnych spotkań na później. W czasie pandemii przekonywaliśmy się bardzo często, że nie panujemy nad biegiem zdarzeń i możemy być nagle zaskoczeni, że nie zdążyliśmy powiedzieć bliskim czegoś, co warto było powiedzieć” – podkreślił.

Reklama

Nawiązując do nauczania papieża Franciszka, a w szczególności do jego wezwania do towarzyszenia bliźnim w ich drodze, ks. Studenski sprecyzował, że towarzyszenie to bardzo konkretne bycie z człowiekiem, tak wyraziście ukazane w postawie św. Józefa. Jednocześnie wskazał, że „kryterium autentyczności naszej miłości do bliźniego, któremu chcemy pomóc, jest troska o jego pełne dobro, w tym o dobre imię”.

„To ona przechyliła szalę w sercu Józefa w dramatycznej rozterce pomiędzy skorzystaniem z przysługującej mu prawnej możliwości ukarania Maryi a pozwoleniem, by Maryja mogła odejść potajemnie. Cechy wychowawcy budzące zaufanie u wychowanków to empatia, takt i dyskrecja. Św. Józef na kartach ewangelii milczy, nie wypowiada ani jednego słowa, a tak wiele możemy się od niego nauczyć” – zapewnił.

Według eksperta, jednym z najważniejszych uwarunkowań dojrzałego życia jest prawdziwa relacja dziecka z ojcem i matką, stanowiąca kapitał na dalsze życie. „Warto modlić się za wstawiennictwem św. Józefa o to, by w taki sposób układały się relacje w naszych rodzinach” – dodał ksiądz i powołał się kolejny raz na świadectwo papieża Franciszka – uczące, jak ważną rolę w życiu spełnia zaufanie Bogu i wstawiennictwu świętych. „Warto w takim duchu kształtować serca dzieci” – zaapelował kapłan.

Dyrektor wydziału katechetycznego bielsko-żywieckiej kurii za Janem Dobraczyńskim przypomniał, że przeżywanie przez św. Józefa ojcostwa było okupione cierpieniem. „Cierpieniem naznaczony jest zresztą̨ każdy rodzaj ludzkiej miłości. Tam, gdzie jest prawdziwa miłość, tam pojawi się̨ także troska, wyrzeczenie i ofiara. Nie trzeba jednak wyjaśniać, że ojcostwo i macierzyństwo warte są tej ceny” – zaznaczył, wskazując, w jaki sposób św. Józef wewnętrznie rozwijał się i dojrzewał do przeżywania daru ojcostwa.

Reklama

„Gdyby dzięki Tygodniowi Wychowania ktoś pogłębił w sobie świadomość znaczenia ojcostwa i macierzyństwa, a także konsekwencji wypływających z faktu bycia ojcem czy matką albo przestawił akcenty, jakie stawia w odniesieniu do życiowych zadań, dowartościowując swoje rodzicielstwo, czas ten należałby do nadzwyczaj udanych” – zakończył ks. Studenski.

W tym roku Tydzień Wychowania splata się również z osobą sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Specjalne filmowe „mini pogadanki pedagogiczne” o Prymasie Tysiąclecia przygotował ks. Studenski. Można je będzie zobaczyć na stronie https://tydzienwychowania.pl

Dodatkowo filmy będą pojawiać się jako podcast Spotify: „Szklanka dobrej rozmowy” https://anchor.fm/marek-studenski7 i podacst Apple: „Szklanka dobrej rozmowy” https://podcasts.apple.com/pl/podcast/szklanka-dobrej-rozmowy/id1543306987

Pomoce, które można wykorzystać w ramach Tygodnia Wychowania, zostały przekazane diecezjom, można je także pobrać w formie elektronicznej z dedykowanej strony i mediów społecznościowych. Zawierają m.in. rozważania oparte na czytaniach mszalnych i teksty modlitwy wiernych na kolejne dni tygodnia, ponadto scenariusze katechez oraz teksty konferencji dla rodziców, katechetów i nauczycieli.

Materiały opracował zespół katechetów i duszpasterzy pod kierunkiem konsultora Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Tydzień Wychowania jest obchodzony w Kościele katolickim w Polsce od września 2011 r. „To wyraz troski o dobro młodzieży i dzieci oraz forma zwrócenia uwagi na pilną potrzebę wychowania jako pomocy w szukaniu prawdy, która powinna być fundamentem wychowania” – czytamy na stronie internetowej Tygodnia.

2021-09-09 18:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar dany i zadany

Niedziela warszawska 13/2022, str. VI

[ TEMATY ]

wychowanie

niepełnosprawność

Archiwum rodzinne

Od kilku lat Beatka uczestniczy we Mszy św. na zakończenie Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę

Od kilku lat Beatka uczestniczy we Mszy św. na zakończenie Warszawskiej
Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę

Trudności, problemy, ale i radości. Po prostu dziecko. Nieważne czy jeden chromosom więcej, czy jeden mniej – o wychowaniu córki z Trisomią 21 pisze Zuzanna Ustaszewska.

Beatko, proszę, ściągnij buta – mówię.

CZYTAJ DALEJ

15 sierpnia rozpocznie się nowenna pompejańska za Ojczyznę

2022-08-12 16:30

[ TEMATY ]

ojczyzna

nowenna pompejańska

Radzymin

Piotr Marcińczak

W 102. rocznicę Cudu nad Wisłą 15 sierpnia w sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie rozpocznie się nowenna pompejańska za Ojczyznę. Będzie ona dziękczynieniem za ocalenie Polski w 1920 roku. W niedzielę 21 sierpnia w miastach w całym kraju odbędą się dziękczynne procesje różańcowe.

"Będziemy także prosić o wolność Kościoła Rzymskokatolickiego, o niepodległość Polski, o duchowe odrodzenie i jedność naszego narodu" - zapowiedziało w komunikacie przekazanym w piątek PAP Centrum Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Improwizacje organowe na temat pieśni maryjnych

2022-08-12 22:30

plakat organizatorów

    Krakowscy Karmelici Bosi serdecznie zapraszają na koncert maryjny w ramach cyklu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową”.

    Wydarzenie odbędzie się w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w poniedziałek 15 sierpnia w kościele Karmelitów Bosych ( przy ul. Rakowickiej 18). Początek o godz. 19:00

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję