Reklama

Sanktuaria Maryjne Archidiecezji

Patronka pielgrzymów do Częstochowy (15)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W granicach naszej maryjnej archidiecezji jest wiele świątyń, w których doznaje czci Matka Najświętsza w kopii ikony z Jasnej Góry. Obrazy te mają swoją historię i lokalną tradycję kultu, w szczególny sposób wiążąc miejscową wspólnotę parafialną z Sanktuarium Jasnogórskim. Najczęściej są to świątynie leżące na pielgrzymkowych szlakach do Częstochowy. Także parafia Mykanów leży na pątniczym szlaku wiodącym z dalekiego Ełku. Na tym ostatnim etapie ełckiej pielgrzymki wielu pątników spędza noc na modlitwie przed Matką Bożą w mykanowskiej świątyni.

Mykanów szczyci się długą tradycją kultu maryjnego. Parafia istniała już prawdopodobnie w XIII w., za czasów Bolesława Wstydliwego. W 1260 r. król nadał tutejsze dobra wraz z odległym Pławnem jako uposażenie dla klasztoru Sióstr Klarysek w Zawichoście, a potem w Krakowie. Odtąd siostry klaryski roztaczały patronat nad parafią w Mykanowie. Granice parafii zmieniały się, ponieważ wraz z upływem wieków powstawały nowe ośrodki kultu religijnego wydzielone z macierzystego Mykanowa. W ostatnim stuleciu powstały w ten sposób trzy nowe parafie: w Cykarzewie, Rybnej i Kościelcu.

Ośrodkiem życia parafialnego zawsze była świątynia. Jak podają źródła historyczne, w 1725 r. siostry klaryski przyczyniły się do budowy kościoła, poświęconego 9 grudnia tego roku przez ks. inf. Adama Karsznickiego, proboszcza w Łasku. Po likwidacji dóbr zakonnych i patronatu sióstr klarysek świątynia uległa zniszczeniu. Obecny kościół wybudowany został w 1836 r. na miejscu poprzedniego dzięki ofiarności parafian. W tym samym roku poświęcił go ks. Andrzej Muzolf, sędzia konsystorza piotrkowskiego. Stopniowo wyposażany, został przygotowany przez ks. Marcina Włostowskiego do konsekracji, której 7 czerwca 1903 r. dokonał bp Stanisław Zdzitowiecki.

W czasie I wojny światowej uszkodzone zostały ściany, sklepienia i polichromia świątyni. Szkody były usuwane dzięki zaangażowaniu parafian pod kierunkiem proboszcza ks. Wincentego Olejnika. Kolejny kustosz sanktuarium - ks. Stanisław Patora gruntownie wyremontował świątynię. W latach 1957-59 kościół otrzymał nową polichromię "al fresco", wykonaną przez Joannę Pól i Barbarę Pawłowską.

Miejscowi parafianie są bardzo przywiązani do świątyni. Piękno zawdzięcza ona pracy i ofiarności całej wspólnoty pod kierunkiem kolejnych duszpasterzy: ks. Stanisława Małysiaka oraz obecnego proboszcza ks. Marcina Bachorskiego.

Obraz Matki Bożej - Patronki Pielgrzymów zdążających do Częstochowy pochodzi z połowy XIX w. Jako kopia obrazu jasnogórskiego ukazuje Maryję z Dzieciątkiem Jezus, które prawą ręką wskazuje swoją i naszą Matkę. Wymowę wizerunku podkreśla napis: "Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko. "Umieszczony w centrum neogotyckiego ołtarza głównego wizerunek Maryi jest przedmiotem szczególnej czci parafian. Rodzice po chrzcie św. modlą się przed nim i ofiarując dzieci Matce Bożej, tak jak na Jasnej Górze idą wokół ołtarza. Ksiądz Proboszcz z rodzicami uroczyście zawierzają dzieci Najświętszej Maryi Pannie w dniu Pierwszej Komunii Świętej. Nowożeńcy po zawarciu ślubu klękają przed Matką Bożą i powierzają Jej swoją przyszłość, a potem obchodzą ołtarz. Każda sobota jest dniem szczególnej czci Matki Najświętszej w parafii. Uroczystość odpustowa Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, obchodzona w pierwszą niedzielę po 31 maja, gromadzi rzesze wiernych także z okolicznych parafii.

Do Niej też uciekają się wierni we wszystkich potrzebach duchowych i doczesnych, "gdyż od wieków nie słyszano, aby uciekając się do Niej i o przyczynę prosząc, został przez Nią opuszczony".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy i wybrali nowe władze

2024-05-20 12:56

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Justyna Zacharek / Biuro Prasowe Licheń

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XIV Konwencja Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. Doroczne spotkanie członków męskiej wspólnoty odbyło się pod hasłem nawiązującym do słów z encykliki św. Jana Pawła II Evangelium Vitae (39): „Bóg jedynym Panem życia”.

W czasie tegorocznego uroczystego spotkania Rycerzy z całej Polski wyróżniono najlepsze rady – wspólnoty lokalne działające przy parafiach – oraz ich tegoroczne dzieła. Specjalną nagrodą za działalność odznaczono wspólnotę Rycerzy z Jastrowia (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), którzy od chwili powstania w 2020 roku regularnie niosą pomoc miejscowemu zgromadzeniu Sióstr Opatrzności Bożej, a także grupę Rycerzy z Tomaszowa Lubelskiego, która zorganizowała festyn parafialny połączony z Marszem dla Życia i wystawą pro-life. Pozostałe nagrody otrzymali także Rycerze z Wrocławia za promocję Zakonu na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam w czasie niedawnego wydarzenia, a także rada Rycerzy z Ostrowi Mazowieckiej za zorganizowanie festynu rodzinnego w swojej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin

2024-05-21 01:20

Archiwum parafii

plakat z zaproszeniem

plakat z zaproszeniem

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 15:00 w Katedrze Rzeszowskiej, gdzie podczas Mszy Świętej będziemy mieli okazję uhonorować Złotych Jubilatów sakramentu małżeństwa, którzy razem spędzili już 50 lat. Wszystkie małżeństwa będą miały możliwość odnowienia swoich przyrzeczeń małżeńskich, a także pobłogosławienia dzieci oraz kobiet w stanie błogosławionym.

Po uroczystości religijnej organizatorzy zapraszają wszystkie rodziny na wielkie rodzinne świętowanie do Parku Papieskiego, gdzie czekają liczne atrakcje dla wszystkich uczestników. Pneumatyczne place zabaw dla najmłodszych, strefa zabaw dla dzieci, pokaz i warsztaty ratowania życia oraz koncert zespołu uwielbienia "Gracja" to tylko niektóre z atrakcji, które zaplanowali organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję