Reklama

Wiadomości z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 40/2003

AG/AP/Plinio Lepri

Papież Jan Paweł II podczas modlitwy „Anioł Pański” - Castel Gandolfo, 21 września 2003 r.

Papież Jan Paweł II podczas modlitwy „Anioł Pański” - Castel Gandolfo, 21 września 2003 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zawierzam Jasnogórskiej Pani wszystkie sprawy świata pracy, a szczególnie bolesne problemy tych, których dotyka bezrobocie. Niech Boże błogosławieństwo stale im towarzyszy.
Jan Paweł II - papież
(Podczas modlitwy Anioł Pański, 21 września 2003 r.)

„Anioł Pański” z Papieżem

Reklama

Jan Paweł II podczas modlitwy Anioł Pański 21 września w Castel Gandolfo serdecznie pozdrowił 21. Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę. „Zawierzam Jasnogórskiej Pani wszystkie sprawy świata pracy, a szczególnie bolesne problemy tych, których dotyka bezrobocie. Niech Boże błogosławieństwo stale im towarzyszy” - powiedział Ojciec Święty.
Jan Paweł II pozdrowił także uczestników centralnych uroczystości hipoterapii w Kołobrzegu. „Sercem obejmuję osoby niepełnosprawne w Polsce i na świecie oraz tych, którzy im towarzyszą i niosą pomoc. Niech dobry Bóg wszystkim Wam błogosławi” - powiedział Papież. Ponadto Jan Paweł II pozdrowił rodaków przybyłych z Radwanowic, Łodzi, Lublina, Gdańska, Katowic, Wrocławia, Poznania oraz tych, którzy uczestniczyli w modlitwie za pośrednictwem radia i telewizji.
Krótką katechezę poprzedzającą modlitwę Anioł Pański Jan Paweł II poświęcił tajemnicom światła oraz zachęcił wiernych na całym świecie do odmawiania Różańca w intencji rodzin i pokoju na świecie. Ojciec Święty poinformował także, że 7 października uda się do sanktuarium w Pompejach, jednego ze światowych ośrodków duchowości różańcowej. Będzie to pierwsza w tym roku papieska podróż po Włoszech. Papież przypomniał, że tajemnice światła: Chrzest Pana Jezusa w Jordanie; Objawienie się Jezusa na weselu w Kanie; Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia; Przemienienie na górze Tabor; Ustanowienie Eucharystii - dotyczą publicznej działalności Chrystusa. „One uzupełniają tradycyjne momenty dzieciństwa, męki i chwały Chrystusa o nie mniej istotne momenty Jego życia publicznego (por. Rosarium Virginis Mariae, 19)” - wyjaśnił Ojciec Święty. Przypomniał, że uczestnikiem tych tajemnic jest Maryja, „dlatego Najświętsza Panna to pierwsza i najważniejsza nauczycielka chrześcijańskiej modlitwy: w Jej szkole można nauczyć się kontemplować oblicze Pana, przyswajać Jego uczucia, podzielać Jego wartości z wielkoduszną konsekwencją”. Przemawiając do pielgrzymów anglojęzycznych, Jan Paweł II przypomniał o Światowym Dniu Morza i pozdrowił wszystkich pracujących na morzu.

Audiencja Generalna bez Ojca Świętego

Reklama

24 września br. na zakończenie audiencji generalnej dzięki wielkiemu ekranowi umieszczonemu w Auli Pawła VI pielgrzymi mogli ujrzeć Jana Pawła II, który powiedział: „Drodzy Bracia i Siostr! Kieruję do Was wszystkich moje serdeczne pozdrowienie. Przykro mi, że nie mogę być z Wami na tym tradycyjnym cotygodniowym spotkaniu. Noszę Was wszystkich w mym sercu i błogosławię”. Po tych słowach Ojciec Święty udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego.
Odczytana przez kard. Sodano katecheza skupiła się na zawartej w Psalmie 8 pochwale wielkości Stwórcy i godności człowieka.
Pozdrowienia dla Polaków, które przygotował Ojciec Święty, odczytał ks. Paweł Ptasznik z Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu. Ojciec Święty napisał: „Serdecznie witam wszystkich rodaków. W sposób szczególny pozdrawiam grupę prawników polskich. Proszę Boga o ducha wiedzy i mądrości, abyście w świetle odwiecznych prawd Bożych potrafili rozeznawać dobro i zło w konkretnych przejawach życia współczesnego człowieka i byście prawdziwie byli mężami sprawiedliwości.
Dziś rozważaliśmy Psalm 8. Jest to uwielbienie Stwórcy, który uczynił świat i oddał go człowiekowi, aby był Jego chwałą i czcią. Niech radość płynąca z obcowania z pięknem stworzenia i troska o jego zachowanie stale nam towarzyszą. Niech Wam Bóg błogosławi!”.
Wśród pielgrzymów z Polski obecni byli m. in.: członkowie duszpasterstwa prawników z Krakowa, pracownicy Fundacji św. Brata Alberta z Radwanowic k. Krakowa, bankowcy z Warszawy, liczne grupy parafialne z różnych miast polskich, przedstawiciele służby zdrowia z Łodzi, nauczyciele, uczniowie i pracownicy wielu szkół z całego kraju, grupa niepełnosprawnych z Kudowy Zdroju „Klika” i franciszkańskie biuro podróży „Patron Travel” z Warszawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Program obchodów 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II

Reklama

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło oficjalny program obchodów 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II.
Zainauguruje je w środę - 15 października o godz. 10.30 audiencja generalna na Placu św. Piotra. Tego samego dnia o godz. 17.00 w nowej auli Synodu rozpocznie się zjazd zorganizowany przez Kolegium Kardynalskie, z udziałem kardynałów, przewodniczących konferencji episkopatów, szefów dykasterii Kurii Rzymskiej oraz patriarchów. Zjazd potrwa do soboty - 18 października.
W czwartek - 16 października o godz. 11.00 Ojciec Święty podpisze adhortację apostolską po ostatnim Synodzie poświęconym posłudze biskupiej. O godz. 18.00 na Placu św. Piotra odprawiona zostanie Msza św. z okazji 25. rocznicy wyboru Jana Pawła II.
W piątek - 17 października przed południem dalszy ciąg obrad zjazdu kardynałów na 25-lecie Pontyfikatu, zaś o godz. 18.00 w Auli Pawła VI odbędzie się dedykowany Janowi Pawłowi II koncert chóru i orkiestry z Lipska (w programie IX Symfonia Ludwiga van Beethovena i Ecce Sacerdos Magnus Antona Brucknera).
W sobotę - 18 października rano wygłoszone zostaną dwa ostatnie referaty na zjeździe z okazji papieskiego jubileuszu. O godz. 11.00 na salę obrad przybędzie Jan Paweł II, który wygłosi do zebranych przemówienie. O 13.00 uczestnicy zjazdu zjedzą obiad z Ojcem Świętym. O 17.30 rozpocznie się w Auli Pawła VI „czuwanie misyjne” (bez Papieża).
W niedzielę - 19 października o godz. 10.00 rozpocznie się Msza św. połączona z beatyfikacją Matki Teresy z Kalkuty.
Na zjeździe zorganizowanym przez Kolegium Kardynalskie głos zabiorą kolejno: b. dziekan Kolegium - kard. Bernardin Gantin, kard. Jean-Marie Lustiger, kard. Alfonso López Trujillo, kard. Nasrallah Pierre Sfeir, kard. Ivan Dias, kard. Angelo Sodano.

Sesja nt. encykliki „Fides et ratio”

Ks. prof. Łukasz Kamykowski z krakowskiej Papieskiej Akademii Teologicznej będzie jednym z mówców sesji naukowej z okazji piątej rocznicy ukazania się encykliki Fides et ratio Jana Pawła II. Sesję organizuje Papieski Uniwersytet Laterański w Rzymie w dniach 9-11 października, a więc na krótko przed 25. rocznicą Pontyfikatu.
Wezmą w niej udział filozofowie i teolodzy katoliccy, ale także prawosławni i protestanccy. Sympozjum otworzy kard. Camillo Ruini, a poprowadzą prof. Antonio Livi, dziekan Wydziału Filozofii, i prof. Giuseppe Lorizio, wykładowca teologii fundamentalnej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.

Na zakończenie roku różańca

Dwie i pół godziny będzie trwała 7 października pielgrzymka Jana Pawła II do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompei, na zakończenie Roku Różańca.
Zgodnie z programem ogłoszonym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, helikopter z Papieżem na pokładzie wyląduje w podneapolitańskiej miejscowości o godz. 10.00. Po powitaniu przez lokalne władze Ojciec Święty przejedzie samochodem panoramicznym na plac bł. Bartolomeo Longo.
O godz. 10.30 na placu przed bazyliką Papież odmówi wraz z obecnymi Różaniec w intencji pokoju na świecie i wygłosi homilię. Na zakończenie odmówi suplikę do Maryi Panny. Następnie wyruszy w drogę powrotną do Watykanu, gdzie spodziewany jest o godz. 13.30.
Będzie to 143. podróż Papieża na terenie Włoch, pierwsza od ponad roku (w maju 2002 r. był na wyspie Ischia). W Pompei Ojciec Święty był na początku pontyfikatu - 21 października 1979 r.

Polka wykonała medal na zamówienie Watykanu

Anna Gulak jest pierwszą Polką, która na zamówienie Watykanu wykonała pamiątkowy medal poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. Jej praca spotkała się z dużym uznaniem środowisk kościelnych i artystycznych. Papieski medal trafił właśnie do zbiorów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Wydany w 25. roku pontyfikatu i z okazji setnej pielgrzymki Papieża medal autorstwa Anny Gulak został wybity w brązie, a następnie pozłocony. Jest on o tyle nietypowy, że odbiega od tradycyjnej płaskiej formy, tworząc nowatorskie przełamanie płaszczyzny, dzięki czemu udało się uzyskać większą głębię.
Anna Gulak jest studentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez rok studiowała rzeźbę, dwa lata - malarstwo. Zdobyła stypendium artystyczne i wyjechała do Włoch, gdzie przez semestr studiowała na Accademia di Bele Arti di Brera w Mediolanie. Tam też ukończyła prace nad medalem poświęconym Ojcu Świętemu.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

2024-11-04 18:16

[ TEMATY ]

kardynał

Watykan

Vatican Media

„Don Mimmo”, jak go nazywają, został dodany do listy kardynałów, którzy otrzymają biret kardynalski 7 grudnia. Urodzony w Kalabrii, stojący na czele neapolitańskiej archidiecezji od 2020 roku, znany jest ze swojego społecznego zaangażowania na rzecz osób słabych. Liczba nowych kardynałów powraca tym samym do 21, po rezygnacji indonezyjskiego biskupa Syukuru.

Decyzja Ojca Świętego została ogłoszona dziś wieczorem przez dyrektora watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni: „Papież Franciszek ogłasza, że umieścił wśród nazwisk nowych kardynałów, którzy zostaną kreowani podczas następnego konsystorza w dniu 7 grudnia, Jego Ekscelencję Domenico Battaglię, arcybiskupa Neapolu”.
CZYTAJ DALEJ

Rzym: papież w domu włoskiej polityk Emmy Bonino

2024-11-05 13:58

[ TEMATY ]

polityka

Franciszek

Vatican Media

Papież Franciszek złożył wizytę włoskiej polityk, Emmie Bonino w jej mieszkaniu w pobliżu placu Campo de’ Fiori w centrum Rzymu. Potwierdził to włoskiej agencji SIR dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. Bonini kilka dni temu opuściła szpital, gdzie była leczona z powodu trudności z oddychaniem.

76-letnia Emma Bonino była m.in. komisarzem europejskim ds. zdrowia i ochrony konsumentów (w latach 1995-1999), wiceprzewodniczącą włoskiego Senatu (2008-2013) i ministrem spraw zagranicznych (2013-2014). Jest znaną we Włoszech zwolenniczką aborcji - współtworzyła w 1975 r. Centrum Informacyjne ds. Sterylizacji i Aborcji (CISA), które rozpoczęło kampanię na rzecz zalegalizowania aborcji we Włoszech, co ostatecznie nastąpiło w 1978 r.
CZYTAJ DALEJ

Katedra polowa: odsłonięto tablicę upamiętniająca bł. ks. Jerzego Popiełuszkę

Biskup Wiesław Lechowicz przewodniczył w katedrze polowej Wojska Polskiego Mszy św., w czasie której odsłonięta została tablica upamiętniająca bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. W tym roku obchodzimy 40. rocznicę śmierci kapelana „Solidarności”. Po zakończonej Eucharystii odbyło się sympozjum na temat błogosławionego oraz kleryków-alumnów, którzy w okresie PRL odbywali przymusową służbę wojskową. W latach 1966-1968 taką służbę w 54 Szkolnym Batalionie Ratownictwa Terenowego w Bartoszycach odbywał także ks. Jerzy Popiełuszko.

Przed rozpoczęciem Mszy św. orszak liturgiczny udał się do Kaplicy Pamięci, gdzie odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy przez bp. Wiesława Lechowicza. Na kwadratowej tablicy umieszczony jest napis W HOŁDZIE/BŁOGOSŁAWIONEMU/KS. JERZEMU POPIEŁUSZCE/ALUMNOWI-ŻOŁNIERZOWI (1966-1968)/WYTRWAŁEMU I NIEUSTRASZONEMU/ŚWIADKOWI CHRYSTUSA/MĘCZENNIKOWI PRAWDY I WOLNOŚCI/OBROŃCY SPRAWIEDLIWOŚCI I SOLIDARNOŚCI/W CZTERDZIESTĄ ROCZNICĘ ŚMIERCI/ORDYNARIAT POLOWY. Nad napisem umieszczony został awers Medalu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki ustanowionego przez ówczesnego biskupa polowego Józefa Guzdka w 2011 r., a pod napisem rewers odznaczenia Na samym dole umieszczona została data 19 października 2024 r. Pod odsłoniętą i poświęconą tablicą złożone zostały kwiaty.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję