Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kardynał nominat Stanisław Nagy przyjął sakrę biskupią

28 września br. Jan Paweł II powołał do godności kardynalskiej ks. prof. Stanisława Nagyego, sercanina. Przed otrzymaniem kapelusza kardynalskiego (21 października br. w Rzymie) Kardynał Nominat przyjął 13 października w Krakowie sakrę biskupią. Jest to najwyższy stopień w hierarchii święceń i stanowi pełnię kapłaństwa hierarchicznego.
Obrzędy święceń biskupich ks. prof. Stanisława Nagyego odbyły się w katedrze na Wawelu.
Sakry biskupiej udzielił Kardynałowi Nominatowi kard. Franciszek Macharski - metropolita krakowski. Współkonsekratorami byli: kard. Marian Jaworski - metropolita lwowski oraz abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce.
W uroczystości uczestniczyło dwóch kardynałów, kilkunastu biskupów oraz siostrzeniec Księdza Profesora z rodziną, a także księża sercanie. Kard. Franciszek Macharski przypomniał zgromadzonym, że ponad 40 lat temu z katedry na Wawelu wyjechał do Rzymu na sesję Soboru Watykańskiego II bp Karol Wojtyła. Stwierdził, że podobną drogę - ten gościniec od grobu św. Stanisława do grobu św. Piotra, który stał się szlakiem papieskim - musi teraz przebyć kardynał nominat Stanisław Nagy.
Po przyjęciu święceń abp Nagy zapewnił, że uczyni wszystko, by być wiernym aż do końca Kościołowi św. oraz miłości i przyjaźni dla ukochanego Ojca Świętego Jana Pawła II.
Królewska katedra ze swoją atmosferą modlitwy i tchnieniem minionych wieków dodawała temu wydarzeniu należnej powagi, ale i głębokiej radości. Jest to miejsce, któremu patronuje św. Stanisław, biskup i męczennik, oraz św. Jadwiga Królowa. To jakże symboliczne i wymowne miejsce dla Polaków, tak drogie samemu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, jeszcze raz posłużyło za „kolebkę” biskupich narodzin.
Nowy biskup decyzją Ojca Świętego otrzymał także tytuł arcybiskupa. Motto z jego arcybiskupiego i kardynalskiego herbu: In Te Cor Jesu speravi (W Tobie, o Serce Jezusa, mą ufność złożyłem) rzuca światło na całe jego dotychczasowe bogate życie oraz określa dalsze lata biskupiej i kardynalskiej posługi. Będzie to nade wszystko posługa Chrystusowi, który „do końca nas umiłował” i swą ofiarą z miłości Bożej płynącą odkupił świat. Ten świat wciąż potrzebuje proroków miłości i pojednania.
Nowego Księdza Arcybiskupa otaczamy naszą modlitwą, życząc Mu wielu łask Bożych na długie lata życia i posługi Kościołowi.

Ks. Robert Ptak SCJ

„Papieski Kraków”

Jan Paweł II wielokrotnie podkreśla, jak bliski jest mu królewski Kraków. W mieście tym zachowało się wiele śladów, jakie pozostawił ten wielki Polak. Spędził tu bowiem sporą część życia, głosząc przez ponad trzy dziesięciolecia słowo Boże.
W podziemiach łagiewnickiej bazyliki, w niedokończonej jeszcze dolnej części, otwarta została wystawa pod tytułem: Papieski Kraków - fotograficzny zapis losów miasta i jego Pierwszego Obywatela.
Na ponad 300 prezentowanych fotogramach, które pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii w Krakowie - głównego organizatora wystawy, prezentowane są także zdjęcia, które dotąd nigdzie nie były pokazywane.
„Dzień 16 października 1978 r. był wydarzeniem, które 25 lat temu zmieniło nas - Polaków, nas - krakowian, kiedy biały dym nad Kaplicą Sykstyńską obwieścił światu wybór nowego papieża, metropolity krakowskiego - kard. Karola Wojtyły - powiedział kurator wystawy i dyrektor MHF Maciej Beiersdorf. - Całemu światu nieznane były Wadowice - miejsce urodzin i Kraków - miasto, gdzie sprawował posługę duszpasterską. Dla większości świata przybył on z dalekiego kraju, ale dla nas - to odległy świat zabrał go z podwawelskiego grodu”.
Zgromadzone na wystawie fotogramy przybliżają Kraków lat trzydziestych, gdy Karol Wojtyła był studentem, a miasto znajdowało się pod okupacją niemiecką, kiedy pracował w zakładach Solvay i był aktorem teatru podziemnego, lata seminarium i pracy na wikariacie w parafii św. Floriana, i kolejne lata, tym razem komunistycznego zniewolenia... Przyszły Następca św. Piotra przez całe dziesięciolecia wzrastał tu w tradycji świętych: św. Stanisława, a także później przez niego samego wyniesionych na ołtarze: św. Jadwigi Królowej, św. Siostry Faustyny, św. Brata Alberta Chmielowskiego, św. Rafała Kalinowskiego.
Przygotowania do ekspozycji trwały prawie dwa lata. Obok zdjęć ze zbiorów państwowych prezentowane są fotografie ze zbiorów kościelnych i prywatnych.
Wystawa Papieski Kraków czynna będzie do 7 listopada br.

Roman Stachowski

Tydzień w Polsce

W całym kraju odbyły się uroczystości związane z III Dniem Papieskim, pod hasłem: Jan Paweł II - Apostoł Jedności. Spotkania modlitewne, telemost między Jasną Górą, Wadowicami, Krakowem, Warszawą i Watykanem, a także koncerty i sympozja złożyły się m.in. na obchody 11-12 października br. Gościem Dnia Papieskiego był kard. Giovanni Battista Re - prefekt Kongregacji ds. Biskupów, jeden z najbliższych współpracowników Papieża. Dziękczynną Mszę św. za 25 lat Pontyfikatu Jana Pawła II, transmitowaną na cały świat przez TV Polonia, odprawił w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na warszawskim Starym Mieście Prymas Polski - kard. Józef Glemp. 16 października uroczysta Msza św. w intencjach Ojca Świętego została odprawiona na Jasnej Górze.

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przy współudziale Ambasady Republiki Albanii w Polsce zorganizowano z okazji beatyfikacji Założycielki Zgromadzenia Misjonarek Miłości polsko-albańską konferencję pt. Duchowość i życie Matki Teresy.

Tegorocznymi laureatami Nagrody Biskupa Jana Chrapka „W imię człowieczeństwa” zostali pośmiertnie: Alina Pieńkowska i Marek Kotański. Jest to czwarta z kolei nagroda upamiętniająca zmarłego tragicznie w 2001 r. bp. Chrapka.

Przewodniczący, wiceprzewodniczący oraz sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski: kard. Józef Glemp, abp Józef Michalik i bp Piotr Libera wzięli udział w kończących się obchodach 10. rocznicy utworzenia administratury apostolskiej Mołdawii. Na uroczystości przybył także urzędujący w Bukareszcie nuncjusz apostolski w tym kraju abp Jean-Claude Périsset.

Sejm RP przyjął Uchwałę z okazji 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II, wyrażając najwyższy szacunek i wdzięczność Ojcu Świętemu za dotychczasową posługę na Stolicy Apostolskiej.

Hiszpania - sojusznik Polski w „batalii” o kształt przyszłej konstytucji europejskiej - jest gotowa zrezygnować z nicejskiego systemu głosowania w UE. W zamian chce, by decyzje były podejmowane przez kraje reprezentujące 66% mieszkańców UE (co byłoby korzystne dla Polski), a nie 60%, jak zapisano w obecnym projekcie konstytucji UE - napisał m.in. wpływowy dziennik hiszpański El Pais.

W Sejmie odbyła się debata nad ustawą budżetową 2004 (jest to pierwszy polski budżet, w którym przewidziano wydatki i dochody związane z naszym wstąpieniem do UE). Wcześniej posłowie debatowali nad projektami ustaw podatkowych.

Sejm znowelizował kodeks pracy; postanowił m.in., że trzecia umowa o pracę (po dwóch na czas określony) zawierana będzie na czas nieokreślony.

Prokuratura Okręgowa w Kielcach w dokumencie skierowanym do Sejmu w sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności karnej wiceministra i posła SLD Zbigniewa Sobotki stwierdziła m.in., że wiedział on o akcji Centralnego Biura Śledczego w Starachowicach, a informację tę przekazał mu komendant główny policji - gen. Antoni Kowalczyk.

Według opublikowanego niedawno dorocznego raportu Komisji Europejskiej na temat zatrudnienia, Polska ma najgorszą sytuację w tej dziedzinie spośród wszystkich krajów UE i 10 jej przyszłych członków.

Zmarł Marek Nowicki - główny założyciel i prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Polsce, jednej z najprężniej działających organizacji pozarządowych w kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Francja: wyjątkowa Wielkanoc z rekordową liczbą nowych katolików

2024-03-26 18:40

[ TEMATY ]

Francja

twitter.com

Kościół we Francji przygotowuje się w do wyjątkowej Wielkanocy z kolejną rekordową liczbą katechumenów. Choć dokładne dane nie zostały jeszcze ogłoszone, to szacuje się, że chrztów dorosłych będzie w tym roku o co najmniej 30 proc. więcej. To prawdziwa epidemia, a raczej niespodziewany cudowny połów - przyznaje ks. Pierre-Alain Lejeune, proboszcz z Bordeaux.

Zauważa, że wszystko zaczęło się półtora roku temu, kiedy do jego parafii zgłosiło się w sprawie chrztu kilkadziesiąt osób, tak iż obecnie ma osiem razy więcej katechumenów niż dwa lata temu. Początkowo myślał, że to przejaw dynamizmu jego parafii. Szybko jednak się przekonał, że nie jest wyjątkiem. Inni proboszczowie mają ten sam «problem», są przytłoczeni nagłym napływem nowych katechumenów.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Czwartek w archikatedrze przemyskiej

2024-03-29 10:59

Rafał Czepiński

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczęła obchody Triduum Paschalnego.

28 marca 2024 r. Eucharystii w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, a homilię wygłosił abp senior Józef Michalik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję