Reklama

Niedziela Świdnicka

List Biskupa Świdnickiego do wspólnot Żywego Różańca

Drodzy Członkowie wspólnot Żywego Różańca! Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia!

[ TEMATY ]

Żywy Różaniec

bp Marek Mendyk

Ruggiero Scardigno / Fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczyna się październik – miesiąc modlitwy różańcowej. W tym szczególnym czasie ulicami wielu miast w Polsce przechodzą procesje różańcowe. Modlimy się o zwycięstwo dobra w naszej Ojczyźnie, a także o to, aby chronione było życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Modlimy się w intencji polskich rodzin, by potrafiły i chciały przekazać młodemu pokoleniu niezachwianą wiarę.

W czasie, gdy w Polsce trwa zmasowany atak na wszystko, co katolickie, chrześcijańskie, gdy podejmowane są próby podważania autorytetu Kościoła, różnymi sposobami narzucana jest złowroga ideologia, uczestnicy różańcowej modlitwy pragną uprosić Matkę Najświętszą, aby okryła płaszczem swojej opieki naszą Ojczyznę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

1. Różaniec darem Maryi

Wiemy dobrze z doświadczenia naszego życia, że każda mama daje dziecku to, co najlepsze. Maryja, nasza Mama i Królowa Polski, Strażniczka Wiary daje nam do rąk pomoc w postaci Różańca świętego. Wraz z całym Narodem stajemy w wielu miejscach naszego kraju trzymając w jednej ręce krzyż, a w drugiej Różaniec święty. Chcemy w ten sposób powierzyć naszą Ojczyznę Jezusowi przez wstawiennictwo Matki Najświętszej wsłuchując się w przesłanie, które kieruje do nas z Gietrzwałdu: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali Różaniec!”. Błogosławiony o. Honorat Koźmiński powiedział kiedyś, że „gdyby Polacy przed laty w Gietrzwałdzie posłuchali Matkę Najświętszą, odmawiali nieustannie Różaniec, nie musieliby walczyć o wolność Polski. Mieliby ją wolną bez walki”.

W tej pełnej życia modlitwie pragniemy modlić się o to, aby w Polsce nie było ludzi płaczących, samotnych i smutnych; chcemy prosić o trzeźwość Polaków, o kulturę języka i dialogu, o cud narodowej jedności i uporządkowanie życia moralnego. Matka Boża podaje nam Różaniec, który jest skutecznym lekarstwem na wszystkie niebezpieczeństwa. Wielokrotnie przypomina nam o tym Ojciec Święty Franciszek, który uczy: „Kiedy szatan i złe moce starały się sprowadzić na nas klęski i prześladowania, Najświętsza Maryja Panna zawsze przychodziła na ratunek zarówno Kościołowi, jak i całej ludzkości. Matka Kościoła broni swoje dzieci okazując im wielką miłość. Również w tych trudnych czasach Maryja prowadzi nas do Chrystusa”.

Reklama

2. Rocznica wydarzenia spod Lepanto

Gdy mówimy o modlitwie różańcowej, to wypada wspomnieć wydarzenie sprzed 450 lat, kiedy to pod Lepanto rozegrała się bitwa morska (7 października 1571 r.). Miała ona zadecydować o losach ówczesnego świata. Wtedy to święty Papież Pius V wezwał cały Kościół do modlitwy różańcowej. Została ona podjęta publicznie, organizowano procesje różańcowe. Dokonał się cud. Wbrew wszelkim przesłankom ta bitwa zakończyła się zwycięstwem nielicznych wojsk chrześcijańskich. Jej wynik był jednak zgodny z logiką Bożą, bowiem zwyciężyła wielka chrześcijańska „armia”: wojsko różańcowe, które z lądu wspierało walczących na morzu. Tej logice dali najpiękniejszy wyraz Wenecjanie, którzy po bitwie wznieśli w swym mieście kaplicę Matki Bożej Różańcowej, a na jej ścianach wypisali słowa, które przeszły do legendy: „Nie odwaga, nie broń, nie dowódcy, ale Maryja różańcowa uczyniła nas zwycięzcami”.

Widać wyraźnie, jak wielką moc ma publiczne odmawianie Różańca świętego. Modlitwa jednego człowieka potrafi wiele zmienić, a cóż dopiero wspólnotowa modlitwa nas wszystkich. Dzisiaj jest to tak bardzo ważne: konieczne jest nasze świadectwo wiary w Jezusa. Pamiętajmy: dla Boga nie ma nic niemożliwego!

3. Różaniec pulsuje ludzkim życiem

Chociaż Różaniec swoimi korzeniami sięga dawnych czasów, jego popularność i żywotność stale rosną. Trzeba, abyśmy odkryli tę szczególną formę modlitwy w roku beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, który uczył nas, że Różaniec ,,może być dla nas wszystkich pociechą w naszym trudnym, codziennym życiu. (…) I gdy my na tyle problemów rady nie mamy, zostaje jedno: mieć w kieszeni Różaniec i modlić się za tych, którzy nam przyczyniają tyle udręki we własnej Ojczyźnie (…) Módlmy się za tych ludzi. Przeklinanie nic nie pomoże. Powtarzanie sobie różnych plotek czy dowcipów politycznych, też nic nie da. Ale, modlitwa może pomóc. Ona zdolna jest oświecić umysły, poprawić wolę ludzką”.

Reklama

Różaniec naprawdę pulsuje ludzkim życiem. Spróbujmy zatem nasze codzienne życie zharmonizować z rytmem życia Bożego. Nie bójcie się sięgać po Różaniec! Nie wstydźcie się różańca! Wiele osób przechodząc przez trudne momenty swojego życia, chwyta się Różańca. Można spotykać coraz więcej takich, którzy powiadają: „wychowałem się w katolickiej rodzinie, ale dopiero od niedawna zacząłem modlić się na różańcu. Wiele w życiu już osiągnąłem, wiele się też nauczyłem, ale dopiero teraz odkrywam, co w życiu jest tak naprawdę najważniejsze. Sięgnąłem po Różaniec i ta modlitwa wniosła ogromny pokój do mojego serca, do całego mojego życia; pomogła mi to życie uporządkować i uczynić je pełnym.

Wielu przeciwników tej modlitwy chciałoby uczynić Różaniec średniowiecznym przeżytkiem. Jednak Różaniec nie jest praktyką związaną z przeszłością, jako modlitwa dawnych czasów, o której należy myśleć z nostalgią. Różaniec przeżywa swoją nową wiosnę. Niewątpliwie „jest to najwymowniejszy dowód miłości, jaką młode pokolenia darzą Jezusa i Jego Matkę Maryję” (Ojciec Święty Benedykt XVI)

4. Różaniec ma moc oddalania zła

Różaniec ma też moc oddalania zła. To wyraźny znak działania Ducha Świętego, który chce pobudzić wspólnotę Kościoła do sięgnięcia po tę szczególną formę modlitwy. Sam sposób odmawiania różańca, angażujący umysł, wyobraźnię i uczucia, jest źródłem wewnętrznego ładu, pokoju. W tajemnicach różańcowych każdy może odnaleźć siebie ze swoimi problemami. Św.

Reklama

Ojciec Pio wyznał, że „Różaniec to miecz przeciw złu, które chce nad nami zapanować. Trwanie z Maryją przy Jezusie uzbraja mnie do walki z moją słabością, pozwala z nadzieją ruszyć w bój o zachowywanie Ewangelii. Bywa, że czuję się wobec własnej słabości jak Dawid wobec Goliata. Wtedy różańcowe czuwania, mogą się stać moimi płaskimi kamykami, którymi, podobnie jak Dawid, zwyciężę przeciwnika”.

Można powiedzieć, że „Różaniec jest wędką, którą Maryja łowi grzeszników i z morza nieprawości wyciąga ich na brzeg miłosierdzia. Jest kotwicą, którą Maryja chwyta kuszonych i trzyma przy sobie, by ich nie uniosła fala namiętności. Różaniec jest łańcuchem, do którego przyczepiamy nasze dusze i ufamy, że kiedyś ręka Maryi pociągnie ten łańcuch i podźwignie na wzgórze niebieskie wszystkich, którzy się go mocno trzymają” – tak mawiał św. Józef Sebastian Pelczar.

Na koniec serdecznie dziękuję wszystkim podejmującym modlitwę różańcową, zarówno na sposób indywidualny, jak i we wspólnotach Żywego Różańca. Pokornie staję przed Wami i proszę: módlcie się za nas kapłanów, módlcie się za siostry zakonne, módlcie się za katechetów, którzy w szkołach – niejako „na pierwszej linii frontu” – podejmują coraz trudniejszą pracę misyjną. Proście też o nowe powołania! Niech nie zabraknie młodych serc, odważnych i świętych, którzy poprowadzą nas do nieba. Z wiarą i miłością przywołujmy pomocy Maryi: Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen. Z serca wszystkim błogosławię!

† Marek Mendyk Biskup Świdnicki

2021-10-01 09:01

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ratunek dla świata

– Różaniec to nasza codzienna, umiłowana modlitwa. Kochajmy Różaniec, kochajmy przez Różaniec Maryję, bo Różaniec to ratunek dla świata, jak mówiła Matka Boża w Fatimie, to siła duchowa. Naszą bronią zwycięstwa jest Różaniec. Bądźmy ludźmi Różańca – mówił ks. Jacek Gancarek, moderator krajowy Żywego Różańca, 3 października w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie podczas pielgrzymki Kół Żywego Różańca archidiecezji częstochowskiej.

Wszystko postawili na Maryję i przybyli do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie w ramach dorocznej pielgrzymki Kół Żywego Różańca archidiecezji częstochowskiej. W tym miejscu powierzyli Maryi archidiecezję, ojczyznę, Kościół, świat, powołania kapłańskie oraz własne intencje, rozważali hasło, którym były słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Wszystko postawiłem na Maryję”.

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

Łomża

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Zgromadzenie składało się z trzech sesji, które koncentrowały się wokół procesu integracji Unii Europejskiej, jej postrzegania z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej oraz przyszłych kierunków w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję