Reklama

Kościół

Watykanista o wizycie polskich biskupów w Watykanie

Wizyty "ad limina" są zawsze planowane z wyprzedzeniem, przyjazd polskich biskupów nie jest związany ze skandalami - mówi watykanista agencji ACI Stampa Andrea Gagliarducci. 4 października w Watykanie rozpoczęła się wizyta polskich biskupów. Hierarchowie spotkają się z papieżem Franciszkiem, by złożyć mu sprawozdanie o stanie poszczególnych diecezji Kościoła w Polsce.

[ TEMATY ]

episkopat

synod

episkopat

Wizyty "ad limina Apostolorum", czyli "do progów Apostołów" to obowiązek przedstawicieli każdego episkopatu na świecie. Odbywają się one cyklicznie, co pięć lat, stając się okazją do spotkania z papieżem i Kurią Rzymską oraz do podtrzymania więzi ze Stolicą Apostolską.

"Zatem wizyta nie jest związana ze skandalami. To nie jest jakieś specjalne wezwanie. Gdyby tak było, to tego typu wizyta zostałaby ogłoszona jako taka. Myślę tu o tym, kiedy papież wezwał Episkopat Chile w 2018 roku, w następstwie odkrycia skandalu nadużyć" - podkreśla watykanista Andrea Gagliarducci. Dziennikarz agencji ACI Stampa, pytany o pojawiające się w Polsce głosy, że jest to wezwania Episkopatu do Rzymu, ocenia, że slogany są zawsze krzywdzące. "Nie opowiadają rzeczywistości”.

Podziel się cytatem

Andrea Gagliarducci zaznacza, że w rzeczywistości nie wiemy co papież powie biskupom, ponieważ spotkanie pozostanie poufne, tak aby w jego trakcie hierarchowie wypowiadali się swobodnie - wyjaśnił watykanista.

Reklama

Ekspert podkreśla również, że "ad limina" to nie tylko głośne tematy, o których słyszymy w mediach. "Kościół to znacznie więcej" - tłumaczy Andrea Gagliarducci i dodaje, że poszczególne konferencje episkopatów z danych państw przygotowują sprawozdania, opisujące lata, podczas których nie dochodziło do wizyty "ad limina". W takich dokumentach pojawiają się też różne specyficzne problemy do omówienia nie tylko z papieżem, ale też z członkami dykasterii Kurii Rzymskiej. "Podczas każdej "ad limina" są tematy, które będą dyskutowane bardziej dogłębnie niż inne. To nie oznacza, że będzie jakieś specjalne traktowanie" - zaznaczył watykanista.

Według doniesień, które opublikowały w maju media, biskupi zostali wezwani „w trybie pilnym”, a samo wezwanie wynika z dużej liczby skarg na polskich hierarchów. Na medialne spekulacje odpowiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, jezuita, ks. Leszek Gęsiak, przypominając o zmianach w spotkaniach z papieżem.

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Polscy biskupi rozpoczęli wizytę "ad limina"

Polscy biskupi rozpoczęli wizytę

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Polscy biskupi rozpoczęli wizytę "ad limina"

Polscy biskupi rozpoczęli wizytę

"Ze względu na pandemię wizyty 'ad limina' biskupów ze wszystkich krajów są od jakiegoś czasu zawieszone, zatem nastąpiły przesunięcia w ich organizacji" – mówił ks. Gęsiak, dodając, że w listopadzie 2020 r. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki otrzymał informację z Nuncjatury Apostolskiej, że wszystkie wizyty zaplanowane na rok 2021 zostały anulowane. "Papież zdecydował wówczas, że gdy tylko, ze względów sanitarnych, będzie możliwe odbywanie wizyt 'ad limina', polscy biskupi otrzymają zaproszenie na takie spotkanie" - wyjaśniał rzecznik KEP.

Reklama

"Od naszej ostatniej wizyty ad limina minęło już nie 5 ale 7 lat, a zatem plotki o tym, że Ojciec Święty wzywa polskich biskupów w trybie nagłym są wyrazem pragnień ich autorów, a nie rzeczywistości" – stwierdza przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Polscy biskupi udadzą się do Rzymu w październiku w czterech grupach. Każda z tych grup liczy ok. 24 biskupów i ma oficjalne zajęcia przez 6 dni. Szczegóły wizyty Sekretariat Konferencji Episkopatu ustala z Biurem Koordynacji spotkania. Do tych uzgodnień Konferencja Episkopatu wyznaczyła ks. Adama Sycza, rektora Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie, który będzie koordynował przebieg wizyty ad limina Apostolorum.

ZABRONIONE JEST WSZELKIE KOPIOWANIE ZDJEC BEZ ZGODY AUTORA I REDAKCJI.

2021-10-03 10:04

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Synodalne nadzieje

Niedziela częstochowska 46/2021, str. IV

[ TEMATY ]

synod

archidiecezja częstochowska

Synod w Arch. Częstochowskiej

Maciej Orman/Niedziela

Zespół ds. koordynacji synodu w archidiecezji częstochowskiej

Zespół ds. koordynacji synodu w archidiecezji częstochowskiej

Synod może przyczynić się do ożywienia Kościoła – mówi w rozmowie z Niedzielą bp Andrzej Przybylski, przewodniczący diecezjalnego zespołu synodalnego.

Ks. Mariusz Frukacz: W naszej archidiecezji trwa etap diecezjalny prac synodu. Co jest na ten moment najważniejsze dla członków zespołu synodalnego?

Bp Andrzej Przybylski: Proces synodalny, choć nie jest receptą na wszelkie wyzwania Kościoła, może przyczynić się do jego ożywienia, odbudować komunię naszych wspólnot, zaangażować możliwie najwięcej osób w misję ewangelizacji i uświęcenia. Pierwsze działanie to docieranie ze świadomością o tym, czym jest synod, o co w nim chodzi i dlaczego jest on szansą – nie na zmianę Kościoła i jego nauczania, ale na zmianę nas w Kościele i naszej odpowiedzialności za Kościół we wszystkich jego wymiarach. Chcemy z treściami synodalnymi być obecni w Niedzieli, Radiu Fiat i Jasna Góra, na stronach internetowych parafii, ruchów i wspólnot, również przez konkretne publikacje synodalne. Potrzebna jest propozycja konkretnych działań i spotkań synodalnych w ramach parafii, rad parafialnych i każdej rzeczywistości Kościoła częstochowskiego, bez pominięcia tych niezaangażowanych i nieobecnych w naszych wspólnotach. Działaniom tym powinna towarzyszyć wielka modlitwa za Kościół, stąd czuwania synodalne na Jasnej Górze z 11. na 12. dzień każdego miesiąca, adoracje Najświętszego Sakramentu i modlitwy w parafiach.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Zapatrzeni w Boże Miłosierdzie

2022-07-01 22:10

ks. Łukasz Romańczuk

Bp Maciej błogosławi relikwiarz

Bp Maciej błogosławi relikwiarz

Wrocław: Relikwie św. Faustyny trafiły do Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka.

Któż lepiej wie, niż św. s. Faustyna jak złączyć swoje cierpienie z otwartym i miłosiernym Sercem Pana Jezusa. Szpital to szczególne miejsce, w którym ta łaska jest potrzebna dla każdego, gdyż świat cierpienie jest bardzo bogaty - mówiła Anna Zadrożna, naczelna pielęgniarka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję