Reklama

Kościół

100 lat w służbie Bożemu Sercu - jubileusz sióstr sercanek

„Przeżywać jubileusz z siostrami sercankami to znaczy spróbować zajrzeć w serce Boże”- mówił ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś podczas Mszy św. sprawowanej w kolegiacie w Łasku.

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry sercanki

diecezja.pl

Kraków: 100-lecie obecności sióstr sercanek w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

Kraków: 100-lecie obecności sióstr sercanek w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

Eucharystia była sprawowana w intencji Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, które w Łasku przebywają już od 100 lat. Przed Mszą św. wierni zgromadzeni w świątyni mogli wysłuchać wykładu, który przybliżył historię sióstr sercanek w Łasku. „Trzeba pamiętać, że na jubileusz domu zakonnego składa się przede wszystkim cicha, ukryta i codzienna praca. Obecność, cierpienie, a nade wszystko modlitwa i wierność wyznaczonemu charyzmatowi. Jubileusz to czas podsumowań i wdzięczności tym, którzy kładli fundamenty tej wspólnocie. Dzisiejszy zaś jubileusz niech będzie dla tej wspólnoty jedynie radosnym przystankiem w drodze pod sztandarem Serca Jezusowego”- mówiła siostra na zakończenie swojego wykładu.

W kaplicy św. Anny, która znajduje się w lewej nawie świątyni, od września można zobaczyć wystawę, która opowiada o życiu i pracy sióstr.

Na początku Eucharystii ks. Piotr Pirek, proboszcz parafii św. Michała Archanioła, mówił, że 100 lat obecności sióstr sercanek w Łasku to stuletnia historia miłości, modlitwy i służby, gorliwości wierności w duchu charyzmatu zgromadzenia, którym jest chwała Serca Jezusowego. „Wraz z siostrami, charyzmat zagościł w Łasku. Przebite i płonące ogniem Boskie serce zdobiące habity kolejnych pokoleń sióstr dawało i wciąż daje świadectwo prawdzie o nieskończonej miłości Boga do człowieka”- mówił ks. Pirek.

Metropolita łódzki w swojej homilii powiedział, że przeżywać jubileusz z siostrami sercankami to znaczy spróbować zajrzeć w serce Boże. „To jest podstawa ich charyzmatu. Przeżywać z nimi jubileusz oznacza próbę zobaczenia, co się kryje w sercu Boga.”

W swoich rozważań metropolita łódzki na podstawie słowa Bożego podjął katechezę o chrześcijańskim przeżywaniu śmierci. - To dzięki temu, że Chrystus jako pierwszy z nas i za wszystkich nas zasmakował śmierci, sprawia, że my możemy inaczej przeżywać śmierć. „Możemy wchodzić w rzeczywistość śmierci naszych bliskich, ale i nas samych, z nadzieją, ale tylko dlatego, że On pierwszy zasmakował śmierci za nas wszystkich”- podkreślał duchowny.

Reklama

Drugim tematem homilii metropolity była miłość. „Człowiek jest stworzony do miłości. Większości z nas realizuje to wezwanie do miłości podejmując życie małżeńskie i rodzinne, ale jeśli patrzycie na siostry, to nie myślcie, że to są osoby, które zrezygnowały z powołania do miłości. Kto tak myśli, ten niczego z ich życia nie rozumie. Chrześcijaństwo nie zna innego powołania, jak powołanie do miłości. Są tylko różne formy życia miłością. Poza tym powołaniem do miłości, w Kościele nie ma już innych powołań”- dodał Abp Ryś.

Przed błogosławieństwem uczniowie z Łasku wręczyli siostrom róże jako dowód wdzięczności za zaangażowanie w rozwój dzieci i młodzieży. Po Mszy Św. wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na poczęstunek.

2021-10-03 17:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najważniejsze jest świadectwo miłości

Niedziela kielecka 1/2019, str. VI

[ TEMATY ]

siostry sercanki

TD

Siostry Sercanki pracujące niegdyś w Pińczowie oraz z innych domów uczestniczyły w jubileuszu

Siostry Sercanki pracujące niegdyś w Pińczowie oraz z innych domów uczestniczyły w jubileuszu

Siostry ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego – zwane potocznie sercankami – przyjechały do Pińczowa 1 września 1943. Zaprosili je tutaj bp Czesław Kaczmarek oraz dyrektor szpitala dr Jarosław Generowicz. Uroczysty jubileusz 75 lat pracy w Pińczowie, z Mszą św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, w kościele pw. św. Jana Ap. i Ewangelisty, Siostry obchodziły w niedzielę 9 grudnia 2018 r.

Dziękujemy Bogu za 75 lat sióstr, za wszystkie wykonane prace i dzieła, za ich obecność – mówił proboszcz pińczowskiej parafii ks. Jan Staworzyński.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd.: nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję