Reklama

Kościół

Bp Bryl: w Kaliszu św. Józefa czcimy z wielkim oddaniem od wielu wieków

– Kościół zawsze upatrywał w św. Józefie niezwykłego orędownika, opiekuna i przewodnika po drogach wiary. Tutaj w Kaliszu św. Józefa czcimy z wielkim oddaniem od wielu wieków – mówił biskup kaliski Damian Bryl na początku Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa, której przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

[ TEMATY ]

św. Józef

Pixabay.com

Słowa powitania do zgromadzonych w Narodowym Sanktuarium św. Józefa skierował bp Damian Bryl. – Kościół zawsze upatrywał w św. Józefie niezwykłego orędownika, opiekuna i przewodnika po drogach wiary. Tutaj w Kaliszu św. Józefa czcimy z wielkim oddaniem od wielu wieków. Patriarcha z Nazaretu towarzyszy nam w szczególny sposób. Doświadczamy jego niezwykłej bliskości i opieki – mówił biskup kaliski.

Zaznaczył, że ludzie często przychodzą do kaliskiego sanktuarium ze swoimi sprawami, biedami i strapieniami ufając, że dla św. Józefa te sprawy nie są obojętne i że jest niezawodnym orędownikiem u Boga.

Reklama

- Pragniemy, aby św. Józef opiekował się nami w tym trudnym czasie. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, ojczyzny i Kościoła w Polsce. Chcemy prosić, aby był naszym przewodnikiem, aby pomógł nam odczytywać wolę Bożą. Dzisiaj chcemy prosić go, aby za nami orędował i uczyć się od niego życia oddanego Bogu i bliźnim – powiedział bp Bryl.

Podziel się cytatem

Z tej okazji list wystosował papież Franciszek, który napisał, że ogłaszając w Kościele Powszechnym Rok Świętego Józefa zachęcił lud Boży do modlitwy przez wstawiennictwo św. Józefa i do naśladowania jego cnót.

- Św. Józef wierny otrzymanemu od Boga powołaniu i misji nieustannie stoi na straży małżeństwa, rodziny i życia. Stale uczy, że uznanie prymatu Stwórcy jest zaproszeniem go do swojego życia, do swojej rodziny, społeczeństwa i narodu – podkreślał papież.

Reklama

Podziękował duchowieństwu i wiernym za inicjatywę dokonania zawierzenia. -

Dziękując duchowieństwu i wiernym w Polsce za szlachetną inicjatywę zawierzenia narodu i Kościoła św. Józefowi wszystkim, którzy dokonują tego aktu życzę nieustannego wzrastania w świętości i łasce – napisał Franciszek.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Świętego Józefa abp Stanisław Gądecki odczytał akt Zawierzenia św. Józefowi Narodu i Kościoła w Polsce.

Wraz z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim modlił się nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio, prymas Polski abp Wojciech Polak i przedstawiciele Episkopatu Polski z polskich metropolii.

2021-10-07 19:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józefie... pociecho nieszczęśliwych

[ TEMATY ]

św. Józef

nabożeństwo majowe

Pixabay.com

Św. Józef oddając się w służbie Jezusowi poprzez dar z siebie, stał się szczęśliwym.

Papież Franciszek w swoim liście Patris Corde napisał: ,,Miłość, która chce posiadać, w końcu zawsze staje się niebezpieczna, krępuje, tłumi, czyni człowieka nieszczęśliwym”. Często, gdy jest nam smutno, mamy kłopoty i trudności, to wobec innych robimy z siebie ofiarę, narzekając na życie, siedząc bezczynnie ubolewając nad sobą. Święty Józef, kiedy przed nim stanęło zadanie związane z wychowaniem i ochroną Jezusa, nie narzekał szukając miejsca narodzin dla Syna Bożego ani też nie kalkulował, jaką drogą opłaci mu się wracać z Egiptu, po prostu przyjmował to co Pan Bóg dla Niego zaplanował. Jak możemy zobaczyć, jego szczęście nie polegało na robieniu z siebie ofiary, ale osiągnął je poprzez dar z siebie, nie mógłby być nazwany pociechą nieszczęśliwych, gdyby sam tego szczęścia nie zaznał. Gdzie zatem mógł znaleźć to szczęście? Poświęcając się Bożym planom zyskał możliwość dotykania, oglądania, słuchania, opieki i wychowania samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

#AdwentowyGambit odc. 4 - Umiar

2021-12-01 05:30

s. Agnieszka Bednarczyk FMA

Zapraszamy do obejrzenia czwartego odcinka "Adwentowego Gambitu". Począwszy od 28 listopada, kiedy to przypada I Niedziela Adwentu, aż do 24 grudnia na godz. 6:00 na kanale YouTube „Niedziela Wrocławska” każdego dnia dodawany będzie jeden odcinek.

Adwentowy Gambit - odcinek4 - Umiar

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję