Reklama

Niedziela Świdnicka

Parafia pw. Św. Antoniego Padewskiego w Pieszycach

Odpust w Kamionkach - Najwierniejszy przyjaciel na całe życie

- Nie tylko dzieciom potrzebna jest pomoc aniołów, ale nam wszystkim – mówił bp Adam Bałabuch 26 września, w kościele filialnym w Kamionkach.

Świeci Aniołowie Stróżowie, patronują niewielkiej wspólnocie w Kamionkach, położonej u podnóża Gór Sowich, należącej do pieszyckiej parafii św. Antoniego. W przeddzień ich liturgicznego wspomnienia na zaproszenie ks. prał. Edwarda Dzika, do wsi liczącej 800 dusz, przybył bp Adam Bałabuch, aby wspólnie z mieszkańcami uwielbić Boga w Jego stworzeniach.

Oczy duszy

Reklama

Podczas sprawowanej Mszy św. bp Bałabuch wygłosił homilię, w której zaznaczył, że jeżeli wiemy cokolwiek o istnieniu aniołów, to tylko dzięki wierze, zakorzenionej w Objawieniu. - Jedynie wiara objawia nam ich istnienie. By spotkać się z aniołami, aby ich słyszeć i z nimi rozmawiać, potrzeba wejść na płaszczyznę nadprzyrodzoną. Tam ogląda się ich przy pomocy tego, co św. Augustyn nazywa „oczami duszy” – tłumaczył homileta, podkreślając, że to nie tylko dzieciom potrzebna jest pomoc aniołów, bo wyobraźnia religijna najczęściej przedstawiała anioła stróża w towarzystwie znajdujących się w niebezpieczeństwie dzieci, ale także młodzieży i dorosłym. Wszak ludzie dorośli narażeni są bardziej na niebezpieczeństwa i trudności.

Stanisław Bałabuch

Jak pomagają aniołowie?

Następnie biskup przypomniał, że objawienie Boże, zawarte w Piśmie Świętym mówi nam o naturze aniołów i charakterze ich posłannictwa. - Są oni istotami czysto duchowymi, wolnymi i rozumnymi. Bóg powierzył sprawowanie opieki nad każdym ludzkim stworzeniem jednej z tych istot. Obok każdego człowieka stoi najwierniejszy przyjaciel, dany nam przez Boga na całe życie. Niewidzialny towarzysz drogi, świadek naszych osobistych wysiłków – wymieniał, dodając, że aniołowie niosą pomoc także w sprawach duchowych, pobudzają i zachęcają do modlitwy, a także podtrzymują ją i wspomagają. – Aniołowie dają dobre natchnienia, potrzeba tylko by zostały przez ludzi przyjęte. Tylko ci doświadczają ich obecności, którzy zwracają się do nich o pomoc, którzy są przeświadczeni o ich istnieniu – zwrócił uwagę przewodniczący liturgii, zachęcając do odświeżenia relacji z najlepszym przyjacielem danym nam przez Boga.

Podziękowanie dla parafian

Na zakończenie w imieniu bp Marka Mendyka, bp Adam wręczył listy gratulacyjne wybranym parafianom, którzy swoją pracą i ofiarą wsparli dzieło remontu kościoła filialnego w ostatnich latach. Przypomnijmy, że świątynia pochodząca z końca XVIII wieku jest sukcesywnie odnawiana. W minionych latach wzmocniono konstrukcję ścian i odnowiono elewacje strony południowej świątyni.

Stanisław Bałabuch

2021-09-26 16:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemieccy biskupi z zadowoleniem przyjmują kampanię LGBT: Droga Synodalna do zmiany nauczania Kościoła

2022-01-25 14:05

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Kilku biskupów w Niemczech z zadowoleniem przyjęło szeroko zakrojoną, inspirowaną przez media kampanię LGBT z udziałem niemieckich księży i pracowników kościelnych, która oskarża Kościół katolicki o utrzymywanie "oszczerczego" nauczania na temat "płci i seksualności".

Nauczanie Kościoła na temat homoseksualizmu i tożsamości płciowej musi się zmienić - a niemiecka Droga Synodalna jest właściwym środkiem do osiągnięcia tego celu. Takie było przesłanie diecezji i stowarzyszeń kościelnych 24 stycznia z okazji kampanii "Out In Church".

CZYTAJ DALEJ

Zmiany w zasadach kwarantanny

2022-01-25 07:11

[ TEMATY ]

kwarantanna

Adobe Stock.pl

Czy uda się uchronić uczniów przed kolejnym lockdownem?

Czy uda się uchronić uczniów przed kolejnym lockdownem?

We wtorek wchodzi w życie rozporządzenie skracające z dziesięciu do siedmiu dni czas odbywania kwarantanny dla osób narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Osoby, które rozpoczęły odbywanie kwarantanny przed dniem wejściem w życie rozporządzenia, odbywają ją na wcześniejszych zasadach.

CZYTAJ DALEJ

Remont Małżeński – drugie podejście

2022-01-25 15:54

[ TEMATY ]

Wspólnota Rodzin Emaus

Remont Małżeński

Wspólnota Rodzin Emaus

Jeśli tu zaglądasz, to znaczy, że chcesz coś zmienić lub poprawić w swoim małżeństwie. Super, to także nasze pragnienie, dlatego zapraszamy ciebie i twojego współmałżonka do udziału w 6. edycji rekolekcji „Remont Małżeński” pod hasłem: „Radość miłości, czyli o dojrzewaniu”.

Tegoroczną edycję poprowadzą Monika i Marcin Gomułkowie. Są szczęśliwym małżeństwem i rodzicami trójki dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję