Reklama

Niedziela Łódzka

Wolbórz: Konsekracja Ołtarza

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś w obecności Księdza Arcybiskupa Seniora Władysława Ziółka konsekrował ołtarz w 880 - lecie parafii św. Mikołaja Biskupa w Wolborzu. Liturgię rozpoczął obrzęd pobłogosławienia wody, pokropienia nią zebranych w świątyni oraz nowego ołtarza.

Reklama

Ksiądz Arcybiskup podczas homilii mówił o słowie będącym jak miecz. - Słowo jest jak miecz to znaczy, że wymaga od nas decyzji, która jest radykalna. Kiedy słowo tnie, kiedy miecz tnie, to trzeba stanąć po jednej albo po drugiej stronie, bo inaczej ten miecz cię zabije. Słowo wymaga decyzji radykalnej - podkreślał Metropolita Łódzki. Wzorem radykalnej decyzji powinien być dla nas św. Antoni Pustelnik, który wysłuchawszy Ewangelii, postąpił tak, jak nakazał Pan. Oddał wszystko co miał, a nawet to, co pozostawił dla siostry. Ksiądz Arcybiskup pytał wiernych, czy kiedykolwiek doświadczyli siły słowa, która jest w stanie oddzielić szpik od kości. Podkreślał, że najlepszą nowiną jest wiadomość, że Jezus Chrystus widzi nas w całej prawdzie. - Jeśli przed nim nie mogę być w prawdzie, to przed kim mogę? Jeśli bym się Jego wzroku bał, to pokażcie mi kogoś, kogo miałbym się nie bać. Jestem szczęśliwy, że mnie widzi takiego, jakim jestem. Jestem szczęśliwy, że jest choć jedna osoba, którą jest Jezus Chrystus, przed którą się nie muszę przebierać - podkreślał Ksiądz Arcybiskup.

Kolejnym elementem konsekracji ołtarza było namaszczenie go olejem krzyżma świętego, który jest znakiem Ducha Świętego. Tym olejem zostaliśmy naznaczeni na chrzcie i bierzmowaniu, aby przez nas Chrystus kontynuował swoją misję, i abyśmy na ołtarzu swojego serca składali Bogu duchową ofiarę, czyniąc całe życie wieczystym darem dla Niego. Na poświęconym i namaszczonym ołtarzu, miejscu chwały i bliskości Boga, Ksiądz Arcybiskup spalił kadzidło. Wznoszący się ku górze dym kadzidła oznacza modlitwy, które w tym miejscu są zanoszone do nieba. Ołtarz nakryto białym obrusem, ponieważ jest stołem Wieczerzy Pańskiej. Ostatnim punktem było oświetlenie ołtarza.

2021-10-11 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: „Kim jest dla Ciebie Jezus?” – abp Ryś

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus od poniedziałku 29 marca trwają „Rekolekcje dla Łodzi”, które głosi metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś. Rozpoczęła je msza św. o uzdrowienie.

Podczas homilii arcybiskup Grzegorz Ryś wygłosił pierwszą część nauk rekolekcyjnych. - O nawróceniu można mówić zarówno na początku, jak i na końcu Wielkiego Postu. Bo ono ma różny przebieg na różnych etapach naszego życia. Spróbujemy przez te trzy dni przyjrzeć się trzem momentom Jezusowego nawoływania do nawrócenia. Najpierw jest pierwsze wezwanie do nawrócenia – możemy po nie sięgnąć w Ewangelii św. Marka (Mk 1,15) - „Czas się wypełnił, bliskie jest Królestwo Boże, nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Drugi jest zapisany w Ewangelii Mateusza (Mt 18) „Zaprawdę powiadam Wam, jeśli się nie nawrócicie, i nie staniecie się jak dzieci, nie wejdziecie do Królestwa Niebieskiego. To drugi moment nawoływania do Jezusowego nawrócenia. Trzeci to słowo zapisane na początku Apokalipsy w 2 i 3 rozdziale, w listach do Azji Mniejszej. Jezus mówi każdemu z czterech kościołów „Nawróć się” – zapowiedział metropolita łódzki i przeszedł do wyjaśnienia pierwszego nawoływania Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Co wiesz o "Niedzieli"?

2021-11-30 16:35

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

quiz

Sprawdź jak dużo wiesz o "Niedzieli". Czy pamiętasz wszystkie szczegóły, a może tylko ogóły, to łatwo sprawdzisz robiąc quiz.

Czasopismo wydawane od 1926 roku, w Częstochowie początkowo jako pismo diecezjalne, a po II wojnie światowej, jako tygodnik ogólnopolski.

CZYTAJ DALEJ

Szybki test antygenowy SARS COV-2 firmy JOYSBIO wykrywa wariant OMIKRON

2021-12-01 08:20

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

pandemia COVID‑19

Karol Porwich/Niedziela

JOYSBIO, jeden z czołowych światowych producentów testów na COVID-19, ogłosił, że jego testy dostępne są powszechnie i umożliwiają identyfikację nowych niebezpiecznych wariantów wirusa.

TIANJIN, Chiny, 30 listopada 2021 r. /PRNewswire/ -- JOYSBIO, jeden z największych globalnych producentów szybkich testów metodą przepływu bocznego, z dumą ogłasza, że jego testy dostępne są na całym świecie. Ponadto firma JOYSBIO wykazała, że jej testy wykrywają nowy wariant Omikron (B.1.1.529). Wariant ten był przedmiotem ostatniego specjalnego spotkania WHO i stał się powodem wprowadzenia zakazów podróżowania w wielu krajach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję