Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Życie i dzieła o. Kolbego. Wystawa, którą możesz pokazać u siebie

Wystawa poświęcona o. Kolbemu gości w parafii w Drogomyślu.

[ TEMATY ]

wystawa

św. Maksymilian

Jan Hajduga

Piotr Górecki

Jan Hajduga przy swojej wystawie.

Jan Hajduga przy swojej wystawie.

Autorem jest prezes Rycerstwa Niepokalanej w Dąbrowie Tarnowskiej Jan Hajduga. Ekspozycja, którą autor prezentował w różnych miejscach sakralnych Polski, do połowy września gościła w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie. Przygotowano ją w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana – współpatrona diecezji.

Składa się ona z kilkunastu dużych plansz opatrzonych licznymi fotografiami i opisami, prezentującymi jego życie i dorobek od dzieciństwa poprzez męczeńską śmierć, beatyfikację i kanonizację. Otwarciu towarzyszył koncert Józefa Brody z Koniakowa: „Nie nadaremnie jest ten krzyż”. Następnie w Sali Sesyjnej ratusza, po słowach wprowadzenia przez kierownika muzeum Jakuba Staronia, wykład pt. „Dwie Korony” wygłosiła skoczowska historyk Halina Szotek. Opowiedziała o Gustawie Morcinku – pierwszym biografie o. Kolbego. Do ekspozycji dołączono gablotkę zawierającą przedmioty związane z męczennikiem, w tym relikwie I stopnia przywiezione przez franciszkanów z Niepokalanowa – o Piotra M. Lenarta i o. Ryszarda M. Żubera.

Reklama

Pomimo, że ciało o. Maksymiliana zostało spalone w krematorium w Auschwitz, zachowały się włosy z brody, którą kazał sobie ściąć tuż przed aresztowaniem w 1939 r. Brat fryzjer Akkursy przechował ścięte włosy, które obecnie znajdują się w Archiwum Niepokalanowa oraz w licznych miejscach kultu na całym świecie – zaznaczył o. Ryszard.

Obecnie wystawa znajduje się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Drogomyślu. W planach jest również pokazanie jej w innych miejscach w diecezji.

Zainteresowani jej wystawieniem mogą się kontaktować z kuratorem wystawy Jakubem Staroniem poprzez Muzeum im. św. Jana Sarkandra – 33 853 08 13.

2021-10-14 20:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najwyższa ofiara

[ TEMATY ]

rocznica

św. Maksymilian

patron roku

Monika Jaworska

Relikwie św. Maksymiliana towarzyszyły uroczystościom kolbiańskim w Oświęcimiu.

Relikwie św. Maksymiliana towarzyszyły uroczystościom kolbiańskim w Oświęcimiu.

Święty o. Maksymilian Maria Kolbe to patron diecezji bielsko-żywieckiej, powiatu oświęcimskiego i miasta Oświęcim. Od 25 stycznia to również patron roku 2021 w Małopolsce ustanowiony decyzją Sejmiku Województwa Małopolskiego na wniosek zarządu Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

80. rocznicę męczeńskiej śmierci w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau będziemy obchodzić 14 sierpnia. W maju 1941 r. o. Kolbe został przewieziony z Pawiaka do KL Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 16670. Tam też ofiarował się dobrowolnie na śmierć głodową za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, który miał rodzinę i pragnął żyć.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Krzyś – profesor miłości

2021-12-06 10:01

[ TEMATY ]

świadectwo

prolife

Materiał prasowy

„Mamo, Tato, dacie radę!” mówią Monika i Karol Niklas do rodziców, którzy dowiadują się o wadzie rozwojowej dziecka. Lęki i chaos w głowach, jakie się pojawiają w takiej sytuacji znają z autopsji - ich synek ma Zespół Downa. Proponowano im aborcję, którą przedstawiono im jako „humanitarne pozbycie się ciąży”. Od otoczenia słyszeli, że chcą wziąć na swoje barki zbyt duży ciężar.

Dziś Krzyś ma 7 lat. Przewartościował życie Moniki i Karola, scementował ich małżeństwo i nie wyobrażają sobie życia bez niego. Nazywają go profesorem miłości. „Dziękujemy Bogu za Krzysia. Jest dla nas błogosławieństwem i wsparciem. Warto otworzyć swoje serca, swoje domy po to, żeby mieć i przyjąć do nich jeszcze więcej miłości niż macie.” – mówią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję