Reklama

Bliżej polityki

Ten spór - to spór o wszystko

Czwartkowe wystąpienie w Sejmie Pana Premiera Morawieckiego wskazuje, że dotychczasowy spór na płaszczyźnie prawnej pomiędzy Unią Europejską i Polską, kanalizowany z jednej strony przez TSUE, a z drugiej przez Trybunał Konstytucyjny, wszedł w drugą fazę: retoryki i działań politycznych. Czy to ruch dobry?

[ TEMATY ]

komentarz

Michal-Osmenda-Foter-CC-BY-SA

Nie tyle dobry, co konieczny i jedyny możliwy. Dlaczego? Po pierwsze, spór ten de facto nigdy sporem prawnym nie był, mimo, że takie cechy chciano mu nadać, więc i oczekiwanie rozstrzygnięcia na tej niwie skazane było na niepowodzenie, co najwyżej na ropiejący i destruktywny pat. Po drugie, nabiera realnych, materialnych cech, bo to na rządzie, a nie trybunałach ciąży odpowiedzialność za egzekucję i obronę naszych praw w środowisku międzynarodowym, do czego rząd ma i demokratyczny mandat, i potrzebne narzędzia.

Aide Memoire skierowana do szefów państw i rządów unijnych nie tylko wyjaśniła, ale jednoznacznie potwierdziła stanowisko Polski. Dzisiejsze wystąpienie na forum Parlamentu Europejskiego, a w ślad za nim - na Radzie Europejskiej Premiera Morawieckiego widzę jako kolejne elementy ofensywy politycznej. Nieprzypadkowe zdają się wystąpienia Pani Kanclerz Merkel, wzywającej polityków Komisji Europejskiej do rozmów, a nie konfrontacji z Polską i Prezesa PiS Pana Jarosława Kaczyńskiego, potwierdzające polskie stanowisko w spornych kwestiach z Unią, dodatkowo wskazują że to polityczny konsensus będzie rozstrzygającym, na co w mojej ocenie jest duża szansa.

Czy i kiedy do tego dojdzie zależy jak zawsze od wielu czynników, które mogą pojawić się nieoczekiwanie i w ostatniej chwili. Kluczem niemniej będzie osobista siła i determinacja Premiera oraz to, co nazywam umiejętnością uspołecznienia tego sporu wśród państw zachodniej Europy, a co ważniejsze ich społeczeństw. Najważniejsze jest pokazanie jego uniwersalizmu i uświadomienia, że coś, co dotyka Polskę dziś, może w niedalekiej przyszłości dotknąć każde z państw unijnych. Jest to niezbędne do ponadnarodowego, więcej ponadpartyjnego poparcia dla naszych argumentów, na co jest realna szansa.

W tej walce nie chodzi o pieniądze, choć oczywiście są w tle i to nie małe. Nie chodzi o taki czy inny wyrok, bo zapewne batalie sporu sądowego można ciągnąć w nieskończoność. Realnym celem jest to, czy jako państwo i naród zgodzimy się na bycie petentem, „produktem” drugiej kategorii, czy damy złamać własne zasady i myślenie w formowaniu państwa, własnego prawa, demokratycznych mechanizmów, wybierania i sprawowania władzy, w końcu niepodległości i suwerenności. Może to brzmi trochę na wyrost, ale ten spór to - spór o wszystko.

Podziel się cytatem

2021-10-19 08:10

Ocena: +1 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nokaut w Krakowie

[ TEMATY ]

sport

komentarz

YouTube.com

Mecz Polska – Chorwacja za nami, liczyliśmy, że może on mieć dramatyczny przebieg, ale wydarzenia na boisku zaskoczyły wszystkich.

Dzięki zwycięstwu Norwegii nad Francją nie musieliśmy wygrać ostatniego meczu drugiej fazy, mogliśmy ponieść porażkę różnicą nawet 3 bramek. Mimo to Polacy rozpoczęli mecz bardzo nerwowo. Nie potrafili pokonać chorwackiego bramkarza w dogodnych pozycjach, nawet z rzutu karnego pomylił się Jurecki. Pierwszą bramkę dla biało-czerwonych zdobył Szyba w 10 minucie meczu, przy wyniku 0:3! Po kwadransie gry przegrywaliśmy 2:6, a trzeba zaznaczyć, że Szmal popisał się kilkoma świetnymi interwencjami. Bardzo słabo w pierwszej połowie spisywał się Michał Jurecki, który nie potrafił zdobywać bramek w stuprocentowych sytuacjach. W 23. minucie spotkania przy rezultacie 6:11, trener Biegler poprosił o czas i w ostrych słowach motywował Polaków. Nie przyniosło to jednak większego efektu. Po 30 minutach przegrywaliśmy 10:15, dobrze prezentował się jedynie nasz bramkarz. Karol Bielecki rzucił wprawdzie kilka bramek z trudnych pozycji (50% skuteczności), ale zanotował też kilka strat.

CZYTAJ DALEJ

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niedziela Ogólnopolska 5/2008, str. 24

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Czy może ksiądz napisać odezwę do dorosłych, aby nie zmuszali młodych do modlitwy? Uważam, że modlitwa jest pragnieniem serca i nie powinno się do niej nikogo zmuszać. Mam nadgorliwą babcię, która co parę dni strofuje mnie, że się nie modlę, a niekiedy wręcz klęka przy mnie, żebym się modlił. Przyznam się szczerze, że bardzo mnie to irytuje i przynosi odwrotny skutek. Nie mam najmniejszej ochoty na modlitwę. Uważam, że wiara w Boga jest tylko wtedy prawdziwa, gdy człowiek jest w tym wolny.
Mateusz

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: z pomocą Maryi wybierajmy dobro

2022-12-08 12:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Maryja, jedyne ludzkie stworzenie w dziejach wolne od grzechu, jest z nami w walce, jest dla nas siostrą, a przede wszystkim naszą Matką. A my, którzy z trudem wybieramy dobro, możemy się jej powierzyć” – przypomniał papież 8 grudnia w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że archanioł Gabriel nazywa Maryję „pełną łaski” – wolną od grzechu. Franciszek podkreśłił, że także każdy z nas otrzymał w dniu naszego chrztu pierwotną łaskę, z której jednak często nie zdajemy sobie sprawy. Bóg bowiem zstąpił w nasze życie, staliśmy się na zawsze Jego umiłowanymi dziećmi. „Dziś Maryja, zadziwiona łaską, która uczyniła Ją piękną od pierwszej chwili życia, prowadzi nas do zachwytu nad naszym pięknem” – stwierdził papież. Zauważył, że pod skorupą zła, którym splamiliśmy się przez lata, jest w nas większe dobro. Jednak jego strzeżenie wymaga od nas walki, bowiem jego wybór nie jest czyś łatwym, czy oczywistym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję