Reklama

Kościół

Inicjatywa, która wesprze budowę Muzeum bł. ks. Popiełuszki w Okopach

Bardzo się cieszę, że mogliśmy wyjść z inicjatywą narodowej zbiórki na rzecz budowy Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w jego rodzinnych Okopach – powiedział Family News Service Bogdan Romaniuk, przewodniczący rady programowej Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”. W dniu 37. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki odbyło się w Warszawie spotkanie, na którym przedstawiono numizmat, z którego dochody pomogą pokryć część kosztów budowy muzeum.

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Andrzej Chojnacki

Spotkanie miało miejsce w siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Poprowadził je Krzysztof Ziemiec. Uczestniczyli w nim: brat ks. Jerzego – Józef Popiełuszko, wiceprezes fundacji im ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”; Marek Popiełuszko – prezes fundacji, przewodniczący rady programowej fundacji Bogdan Romaniuk, wiceprezes Poczty Krzysztof Falkowski; prezes IPN dr Karol Nawrocki, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Prezentowany w trakcie spotkania numizmat przedstawia z jednej strony wizerunek ks. Jerzego z datą jego urodzin i śmierci, z drugiej zaś obraz Polski z cytatem błogosławionego: „Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą”. Będzie rozprowadzany przez Pocztę Polską, która jest jednym z partnerów inicjatywy. Po 11 listopada znajdzie się w placówkach pocztowych w całym kraju. Dochód w ten sposób pozyskany zostanie przeznaczony na pokrycie części kosztów budowy muzeum.

Reklama

Obok inicjatora przedsięwzięcia, Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”, oraz Poczty Polskiej, w projekt zaangażowane są także NSZZ „Solidarność” oraz Instytut Pamięci Narodowej.

W rozmowie z Family News Service Bogdan Romaniuk zaznaczył, że fundacja posiada pełną deklarację Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu co do finansowania budowy muzeum ks. Popiełuszki. Każdy jednak może włączyć się w tę inicjatywę poprzez zakup numizmatu.

„Suma, którą uda nam się dzięki tej akcji zebrać, będzie stanowić wkład do całego projektu i środków przewidzianych przez ministerstwo” – wyjaśnił Romaniuk. „Celem tego projektu jest umożliwienie Polakom, którzy tak wiele zawdzięczają ks. Jerzemu, włączenia się w budowę jego muzeum. Wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom” – dodał.

Reklama

„Jako Polacy mamy tzw. dwa dary narodu jeśli chodzi o muzea: jeden jest dla Henryka Sienkiewicza, a drugi dla Marii Konopnickiej. W przypadku naszej inicjatywy różnica polega nam tym, że o ile tam, to państwo zakupiło grunt i dworki, które stały się muzeami, o tyle my chcemy, aby ten dar narodu był bezpośrednio od nas, którzy tyle zawdzięczamy ks. Jerzemu” – zakończył przewodniczący rady programowej.

Muzeum ks. Popiełuszki ma przypominać przydrożną kapliczkę. Stanie się oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Będzie przestrzenią modlitwy i spotkania lokalnej wspólnoty oraz pielgrzymów. Na 1400 m kw. można będzie tam znaleźć liczne pamiątki związane z okresem dzieciństwa ks. Jerzego oraz jego posługi w Warszawie.

Bł. ks. Popiełuszko wspominany jest w liturgii 19 października. W 2021 r. tego dnia przypada 37. rocznica jego męczeństwa. Paweł Kęska z Muzeum i Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki powiedział dla Family News Service, że „cztery lata przed śmiercią ks. Popiełuszko był dla świata zupełnie nieznany. Był chorowitym, zwykłym rezydentem, bo nawet na wikariusza się nie nadawał. Nikt nie przewidywał, że coś wielkiego może się stać przez tego człowieka”. Paweł Kęska podkreślił, że w krótkim czasie Popiełuszko stał się jedną z najważniejszych postaci Kościoła w Polsce. Często odwoływał się do nauczania Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego, z ich przesłania czerpał siłę w najtrudniejszym czasie. Kęska zaznaczył, że życie ks. Popiełuszki pokazało, iż Bóg doprowadza człowieka do świętości, wystarczy tylko za nim iść.

Więcej o spotkaniu w siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”: Tysol.pl

2021-10-19 21:46

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz Jerzy Popiełuszko i Solidarność

[ TEMATY ]

Solidarność

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki

Z okazji czterdziestej rocznicy powstania Solidarności Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki zrealizowało obszerne wywiady ze świadkami sierpnia 1980 roku oraz wydarzeń późniejszych. Andrzej i Joanna Gwiazdowie, Seweryn Jaworski, Zofia Romaszewska czy też zwykli robotnicy, pracownicy Huty Warszawa przedstawiają szereg nieznanych faktów i istotnych opinii dotyczących wydarzeń sprzed czterdziestu lat.

Drogi wszystkich wspominających ważny i dramatyczny czas Solidarności splotły się w jakiś sposób z osobą księdza Jerzego Popiełuszki. Niektórzy, tak jak Andrzej Gwiazda czytali w więzieniu jego kazania, inni, jak Andrzej Binduga wspominają jego udział w rozprawach sądowych, inni jeszcze, jak Seweryn Jaworski, aktywnie doradzali duszpasterzowi w sprawach społecznych czy politycznych.

CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: Nieprzytomny 10-latek chory na COVID-19 pod respiratorem w szpitalu

2021-12-05 17:20

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Karol Porwich/Niedziela

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Lekarze Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku walczą o życie 10-latka, który leży nieprzytomny pod respiratorem po zarażeniu SARS-CoV-2. To pierwszy tak ciężki przypadek COVID-19 w Pomorskiem w tak młodym wieku - podają władze szpitala.

Jak powiedział PAP w niedzielę rzecznik prasowy Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego Jarosław Cejrowski, dziecko trafiło do tej placówki w czwartek ze szpitala w Starogardzie Gdańskim.

CZYTAJ DALEJ

Ciągłe milczenie Józefa zwraca uwagę na jego nieustanne słuchanie

2021-12-06 09:35

[ TEMATY ]

św. Józef

Karol Porwich/Niedziela

„Ciągłe milczenie Józefa zwraca uwagę na jego nieustanne słuchanie” – mówił w bydgoskim kościele św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty bp Krzysztof Włodarczyk. Ordynariusz diecezji przewodniczył Mszy św. z okazji dekanalnego zakończenia Roku Świętego Józefa.

– W Józefie z Nazaretu jest pewna cecha, która zadziwia i mocno wyróżnia go w Biblii. Jest widoczna i żywo obecna w każdym wersecie Ewangelii, w którym się pojawia. We wszystkich wydarzeniach, spotkaniach, okolicznościach i sytuacjach – Józef zawsze milczy. Właśnie milczenie Józefa odsłania najgłębszą prawdę o zwyczajnym i niezwykłym człowieku – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję