Reklama

Niedziela w Warszawie

Bp Pikus: Bł. ks. Jerzy został zniszczony, ale nie pokonany

W kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu bp Tadeusz Pikus przewodniczył Mszy św. w 37. rocznicę męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Pikus

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W koncelebrowanej Eucharystii, której towarzyszyła intencja o rychłą kanonizację Kapelana „Solidarności” uczestniczyła rodzina Popiełuszków, przedstawiciele władz państwowych z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim oraz Marleną Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Obecni byli alumni warszawskiego seminarium duchownego, poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność” z całej Polski oraz setki wiernych, którzy wypełnili także plac przed kościołem.

Witając uczestników liturgii, ks. dr Marcin Brzeziński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki i kustosz sanktuarium podkreślił, że dzięki bł. ks. Jerzemu przypominamy sobie, że można kochać Boga aż tak, służyć Bogu i Ojczyźnie, można dać swoje życie na ofiarę. - Ks. Jerzy Popiełuszko pokazał heroizm wiary, w której wyrósł w swoim domu rodzinnym, a posługując w tej wspólnocie parafialnej i potem - służył coraz szerzej wszystkim ludziom, którzy chcieli słuchać z jego ust i Panu Bogu, dając im nadzieję – powiedział ks. Brzeziński, który prosił również o modlitwę za Ojczyznę, w ostatnim czasie szczególnie doświadczaną niesprawiedliwością na świecie. – Ks. Jerzy na pewno by się upomniał o prawdę, uczciwość. Dziś prośmy Boga by dał nam mądrość, dzięki której będziemy umieli żyć Ewangelią i ją innym głosić – zaznaczył kustosz sanktuarium bł. ks. Jerzego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Pikus, biskup senior diecezji drohiczyńskiej, nawiązując do odczytanej Ewangelii, zwrócił uwagę, że w osobie bł. ks. Jerzego wypełniły się słowa Chrystusa: „Miejcie się na baczności przed ludźmi. Będą was wydawać sądom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was”.

- Ks. Jerzy w swoim nauczaniu kierował się nakazem wsłuchiwania się przede wszystkim w argument wiary. Był przekonany, że nie musi ustępować, ani przed argumentem dyktatorskiej ideologicznej przemocy, ani przed argumentem brutalnej siły. Wierzył, że moc Słowa Bożego, które głosił z przekonaniem i otwarciem na Ducha Świętego, jest tym argumentem, który ma moc oddzielenia ziarna od plew, prawdy od fałszu, dobra od zła – powiedział hierarcha.

Reklama

Bp Pikus zaznaczył, że ks. Popiełuszko liczył się z konsekwencjami swego wiernego posługiwania, gdyż nieobce mu było przesłanie Chrystusa, który mówił: „Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna. Dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony”. Kaznodzieja przytoczył słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, zawarte w „Liście do moich kapłanów”: „Są kapłani, których diabeł się boi, a są i tacy, którzy diabła się boją”. - Na podstawie faktów możemy stwierdzić, że bł. ks. Jerzy należał do tych, których diabeł się bał – podkreślił kaznodzieja. Dodał, że szczególnym wezwaniem dla bł. ks. Jerzego stały się słowa św. Pawła z Listu do Rzymian: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.

- Kapłan ten przyjął to przesłanie jako motto swego życia i posługiwania. W tym zawiera się przykazanie miłości przyjaciół i nieprzyjaciół. Bł. ks. Jerzy stosował je w praktyce na zasadzie, że najpierw przykład, a potem wykład. Mimo gróźb i zastraszania nie zaprzestał swej posługi, nie zmilkł, modlił się i przemawiał zgodnie z powołaniem kapłańskim, wiedząc, że w ewangelizacji milczenie tylko niekiedy szkodzi temu, kto głosi, ludowi zaś zawsze – podkreślił bp Pikus.

Hierarcha zaznaczył, że zło również uderzyło włócznią w serce Jezusa. Ale nie zniszczyło serca, lecz je otwarło i uczyniło źródłem miłości. - Miłość ujawnia się najpełniej wtedy, kiedy ktoś służy, cierpi, składa ofiarę. Bo Boża miłość jest nie do pokonania, nie do zniszczenia. Ta miłość zmartwychwstaje, odsuwa każdy kamień z grobu, który pokrywa nasze serce. Kamieniem tym jest chciwość, pych, nienawiść i chęć zemsty – wskazywał kaznodzieja i przytoczył wzruszające świadectwo mężczyzny, związane ze śmiercią bł. ks. Jerzego. Wtedy zebrani w kościele św. Stanisława Kostki na wiadomość o tragedii zaczęli wspólnie odmawiać modlitwę „Ojcze nasz”, dobitnie podkreślając słowa: „I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. - I po tych słowach ja osobiście - wyznał świadek – poczułem ulgę i swego rodzaju zwycięstwo. Poczułem się wewnętrznie wolny. Opuścił mnie lęk i nienawiść – cytował kaznodzieja.

Reklama

- Od śmierci męczeńskiej bł. ks. Jerzego minęło wiele lat. Zmienił się system polityczny, przyszły nowe pokolenia. Zmianom tym towarzyszą reklamy głoszące, by zmienić życie na lepsze i wspólnie tworzyć przyszłość. Trwa kampania społeczna z hasłem „wylecz nienawiść”. Pojawiły się też nowe ideologie. Wielu liderów kusi nas i obiecuje nam życie spełnione i szczęście. W tym bogatym krajobrazie możliwości każdy z nas staje ostatecznie przed dylematem: komu zaufać do końca – Bogu czy człowiekowi? Kto tak naprawdę może wyleczyć nas z niszczącego nas grzechu, zła i nienawiści? Z kim pokonamy lęk i osiągniemy szczęście bez miary? – pytał bp Pikus. Podkreślił, że bł. ks. Jerzy Popiełuszko zaufał Bogu i oddał Mu wszystko, służąc ludziom do końca i zwyciężając zło dobrem.

Kaznodzieja wskazał, że im więcej czasu upływa od śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, tym oczywistsza staje się prawda, że w kontekście ówczesnych ogromnych napięć społeczno-politycznych był on kapłanem wiernym Jezusowi i Jego Ewangelii. - Został zniszczony, ale nie pokonany. Całym swoim życiem, cierpieniem i męczeństwem ukazał on zarówno duchownym, jak i świeckim jak należy służyć Bogu, Kościołowi, ludziom i Ojczyźnie ziemskiej i tej w niebie, by osiągnąć zbawienie – podkreślił hierarcha.

Na zakończenie Mszy św. odmówiono wspólnie litanię do bł. ks. Jerzego o raz modlitwę dziękczynną. Później na grobie męczennika zapalono znicze i złożono wieńce oraz kwiaty.

2021-10-19 22:09

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie ks. Jerzego Popiełuszki domaga się systemowych badań naukowych

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Kiedy czytałem rękopisy księdza Jerzego, rozmawiałem ze świadkami jego życia, stawało się dla mnie oczywiste, że to postać, która ma wiele do powiedzenia współczesnym. Życie księdza Jerzego Popiełuszki domaga się systemowych badań naukowych, które dotychczas nie zostały przeprowadzone – ocenił Paweł Kęska. W rozmowie z KAI pracownik Muzeum i Ośrodka Dokumentacji bł. ks. J. Popiełuszki opowiedział m.in. o swojej najnowszej publikacji „Zawsze głosiłem prawdę. Nauczanie społeczne w wypowiedziach księdza Jerzego Popiełuszki", a także o źródłach na temat Błogosławionego, które nie zostały jeszcze dokładnie przebadane i wciąż czekają na publikacje.

Anna Rasińska (KAI): „Zawsze głosiłem prawdę. Nauczanie społeczne w wypowiedziach księdza Jerzego Popiełuszki" – to tytuł najobszerniejszego zbioru wypowiedzi kapelana Solidarności. Na blisko 500 stronicach zawarto 141 opracowanych naukowo źródeł, dotyczących jego nauczania społecznego. Z tego 60 z nich po raz pierwszy ujrzy światło dzienne. Jak wyglądały prace nad tak obszerną publikacją?

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Duda: infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii

2024-04-18 17:47

[ TEMATY ]

ONZ

Trójmorze

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Rosyjska agresja na Ukrainę szczególnie mocno dotknęła Europy Środkowo-Wschodniej; infrastruktura Trójmorza umożliwiła nam rezygnację z rosyjskich źródeł energii i pomogła uniknąć najgorszych konsekwencji tej wojny - powiedział w czwartek w ONZ prezydent Andrzej Duda.

W siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych polski przywódca wziął udział w sesji otwarcia wydarzenia na temat budowania globalnej odporności i promowania zrównoważonego rozwoju przez powiązania infrastrukturalne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję