Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica: Wszyscy na synod

Synodalne podejście musi zachowywać wrażliwość na włączenie do rozmowy wszystkich, nie wiadomo bowiem, przez kogo Duch Święty zechce przemówić.

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

synod2021

Hubert Gościmski

Bp Ignacy Dec w imieniu bp Marka Mendyka wręcza dekret ks. Krzysztofowi Orze na koordynatora etapu diecezjalnego synodu

Bp Ignacy Dec w imieniu bp Marka Mendyka wręcza dekret ks. Krzysztofowi Orze na koordynatora etapu diecezjalnego synodu

To fragment listu pasterskiego w związku z XVI Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów, którego diecezjalny etap rozpoczął się 17 października w diecezji świdnickiej, uroczystą Mszą św. w katedrze.

Wyniki prac na poziomie diecezjalnym zostaną podsumowane w trakcie uroczystego Diecezjalnego Zebrania Presynodalnego, planowanego na początek marca przyszłego roku. Zebrane informacje zostaną przekazane do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, a następnie – do Sekretariatu Generalnego Synodu w Rzymie. Na podstawie tego materiału zostaną stworzone dokumenty robocze, które później zostaną wykorzystane w trakcie prac synodalnych na poziomie kontynentalnym, a później – na Zgromadzeniu Synodu Biskupów w październiku 2023.

Każdy głos jest cenny

Pod nieobecność biskupa świdnickiego, powracającego z wizyty „Ad limina” z Rzymu, Eucharystii rozpoczynającej diecezjalny etap Synodu przewodniczył bp Ignacy Dec. Biskup senior modlił się w intencji obfitych owoców Synodu w wymiarach całego Kościoła, w tym także o ożywienia i pogłębienia życia religijnego w naszej świdnickiej diecezji świdnickiej.

W wygłoszonej homilii hierarcha zwrócił uwagę na aspekt, który odróżnia rozpoczynający się właśnie Synod od poprzednich. Podkreślił, że teraz do refleksji na temat synodalności zostali zaproszeni wszyscy, a nie tylko wybrani przedstawiciele. Odniósł się także do hasła Synodu, które brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

– Te trzy wymiary są głęboko ze sobą powiązane. Są one istotnymi filarami Kościoła synodalnego. Nie ma między nimi hierarchii. Raczej, każdy z nich wzbogaca i ukierunkowuje dwa pozostałe. Istnieje między nimi dynamiczna relacja, która musi być wyrażana z uwzględnieniem wszystkich trzech wymiarów – podkreślił biskup, a następnie odniósł się bardziej szczegółowo do każdego z zagadnień i ukazał ich bezpośredni związek z synodalnością.

Reklama

Bp Dec przypomniał, że w trakcie trwania Soboru Watykańskiego II na Jasnej Górze trwało nieustanne modlitewne czuwanie. Zachęcał wiernych, by otoczyli trwający Synod modlitewną opieką. – Chcemy być obecni w dziele Synodu przez nasza modlitwę. To może być nasz ważny wkład w to dzieło – zachęcał.

Reprezentanci diecezji

Pod koniec Mszy św. odbyło się uroczyste wręczenie dekretów. Bp Ignacy w imieniu bp. Marka Mendyka przekazał je na ręce małżeństwa Anny i Marka Kośnych oraz ks. kan. Krzysztofa Ory, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego, którzy będą koordynować pracę Synodu na terenie diecezji świdnickiej. W tekście dokumentu czytamy: „Diecezja świdnicka pragnie podjąć wyzwanie papieża Franciszka, aby Kościół na nowo odkrył swoją głęboko synodalną naturę, a synod stał się okazją do słuchania i dialogu. Droga synodalna wymaga różnych inicjatyw w celu przygotowania i gromadzenia ludu Bożego, aby mógł on dać wyraz własnemu doświadczeniu w naszej diecezji”.2021-10-17 22:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica: W ich sercu jest Boża miłość

[ TEMATY ]

Świdnica

rożaniec

ks. Mirosław Benedyk

Procesja różańcowa

Procesja różańcowa

Parafia katedralna w Świdnicy zaangażowała się w ogólnopolską akcję modlitewną.

Z błogosławieństwem bp. Marka Mendyka w niedzielę 17 października z katedry świdnickiej wyruszyła procesja różańcowa ulicami miasta. W ten sposób wspólnie modlono się wynagradzając za grzechy i prosząc o opiekę nad naszym krajem. Nabożeństwu przewodniczył ks. Paweł Traczykowski, który zorganizował wydarzenie w stolicy diecezji przy wsparciu Wojowników Maryi. Uczestnicy odmówili trzy części różańca świętego, przeplatane rozważaniami zaczerpniętymi z opracowań kard. Stefana Wyszyńskiego. - Kto nie kochał, nie zrozumie, ile ludzkie serce może znieść. Pełne miłości serce Maryi przyjęło i to trudne doświadczenie - zagubionego dziecka. Jej serce było mocne, bo zaufało Bogu. Bo w Jej sercu wciąż była Boża miłość – przytaczał słowa błogosławionego Prymasa, wikariusz parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Strzelanina podczas parady z okazji Dnia Niepodległości na przedmieściach Chicago

2022-07-04 19:48

[ TEMATY ]

USA

śmierć

Stock.Adobe

Nieznany sprawca zaczął strzelać w poniedziałek na trasie parady z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości w Highland Park na przedmieściach Chicago. Gubernator stanu Illinois przekazał, że postrzelonych zostało co najmniej dziewięć osób. Według mediów dwie osoby zginęły.

"Policja Highland Park reaguje na incydent w centrum Highland Park. Fourth Fest (parada z okazji święta) została odwołana" - napisały władze miasta na Facebooku.

CZYTAJ DALEJ

„Ważne, kiedy my zrobimy pierwszy krok”. Inauguracja i integracja podczas pierwszego dnia Festiwalu Życia

2022-07-05 11:09

[ TEMATY ]

Festiwal Życia

Mat.prasowy

Już prawie 800 młodych katolików rozlokowało się na polu namiotowym w Kokotku, kolejni ciągle dołączają na poszczególne dni i wydarzenia.

Poniedziałek był pierwszym dniem Festiwalu Życia w Kokotku. Na polu namiotowym zakwaterowało się dotąd niespełna 800 uczestników – w większości młodzieży ze Śląska, ale przyjechało też sporo osób z dalszych regionów Polski, a także z zagranicy, jak np. 25-osobowa grupa z oblackiej parafii w Belgii. To rekord frekwencji w pięcioletniej historii festiwalu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję