Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica: Wszyscy na synod

Synodalne podejście musi zachowywać wrażliwość na włączenie do rozmowy wszystkich, nie wiadomo bowiem, przez kogo Duch Święty zechce przemówić.

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

synod2021

Hubert Gościmski

Bp Ignacy Dec w imieniu bp Marka Mendyka wręcza dekret ks. Krzysztofowi Orze na koordynatora etapu diecezjalnego synodu

Bp Ignacy Dec w imieniu bp Marka Mendyka wręcza dekret ks. Krzysztofowi Orze na koordynatora etapu diecezjalnego synodu

To fragment listu pasterskiego w związku z XVI Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów, którego diecezjalny etap rozpoczął się 17 października w diecezji świdnickiej, uroczystą Mszą św. w katedrze.

Wyniki prac na poziomie diecezjalnym zostaną podsumowane w trakcie uroczystego Diecezjalnego Zebrania Presynodalnego, planowanego na początek marca przyszłego roku. Zebrane informacje zostaną przekazane do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, a następnie – do Sekretariatu Generalnego Synodu w Rzymie. Na podstawie tego materiału zostaną stworzone dokumenty robocze, które później zostaną wykorzystane w trakcie prac synodalnych na poziomie kontynentalnym, a później – na Zgromadzeniu Synodu Biskupów w październiku 2023.

Reklama

Każdy głos jest cenny

Pod nieobecność biskupa świdnickiego, powracającego z wizyty „Ad limina” z Rzymu, Eucharystii rozpoczynającej diecezjalny etap Synodu przewodniczył bp Ignacy Dec. Biskup senior modlił się w intencji obfitych owoców Synodu w wymiarach całego Kościoła, w tym także o ożywienia i pogłębienia życia religijnego w naszej świdnickiej diecezji świdnickiej.

W wygłoszonej homilii hierarcha zwrócił uwagę na aspekt, który odróżnia rozpoczynający się właśnie Synod od poprzednich. Podkreślił, że teraz do refleksji na temat synodalności zostali zaproszeni wszyscy, a nie tylko wybrani przedstawiciele. Odniósł się także do hasła Synodu, które brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

Reklama

– Te trzy wymiary są głęboko ze sobą powiązane. Są one istotnymi filarami Kościoła synodalnego. Nie ma między nimi hierarchii. Raczej, każdy z nich wzbogaca i ukierunkowuje dwa pozostałe. Istnieje między nimi dynamiczna relacja, która musi być wyrażana z uwzględnieniem wszystkich trzech wymiarów – podkreślił biskup, a następnie odniósł się bardziej szczegółowo do każdego z zagadnień i ukazał ich bezpośredni związek z synodalnością.

Bp Dec przypomniał, że w trakcie trwania Soboru Watykańskiego II na Jasnej Górze trwało nieustanne modlitewne czuwanie. Zachęcał wiernych, by otoczyli trwający Synod modlitewną opieką. – Chcemy być obecni w dziele Synodu przez nasza modlitwę. To może być nasz ważny wkład w to dzieło – zachęcał.

Reprezentanci diecezji

Pod koniec Mszy św. odbyło się uroczyste wręczenie dekretów. Bp Ignacy w imieniu bp. Marka Mendyka przekazał je na ręce małżeństwa Anny i Marka Kośnych oraz ks. kan. Krzysztofa Ory, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego, którzy będą koordynować pracę Synodu na terenie diecezji świdnickiej. W tekście dokumentu czytamy: „Diecezja świdnicka pragnie podjąć wyzwanie papieża Franciszka, aby Kościół na nowo odkrył swoją głęboko synodalną naturę, a synod stał się okazją do słuchania i dialogu. Droga synodalna wymaga różnych inicjatyw w celu przygotowania i gromadzenia ludu Bożego, aby mógł on dać wyraz własnemu doświadczeniu w naszej diecezji”.



2021-10-17 22:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Synodalne nadzieje

S. Paulina Klejny, terezjanka

CZYTAJ DALEJ

Węgry: Premier Orban ogłosił stan wyjątkowy ze względu na wojnę na Ukrainie

Premier Węgier Viktor Orban ogłosił we wtorek stan wyjątkowy w tym kraju, który będzie obowiązywał od środy ze względu na wojnę na Ukrainie. "Rząd potrzebuje pola manewru, by móc szybko reagować na pojawiające się wyzwania" - oświadczył Orban w nagraniu opublikowanym na Facebooku.

Jak podkreśliła agencja Reutera, węgierski gabinet uzyskał w ten sposób możliwość podejmowania decyzji przy pomocy dekretów. Orban wprowadzał już w przeszłości stan wyjątkowy z powodu wzmożonego napływu migrantów, a także pandemii Covid-19. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

USA: 18 dzieci i troje dorosłych zginęło w strzelaninie w Teksasie

2022-05-25 07:42

[ TEMATY ]

USA

PAP/EPA/AARON M. SPRECHER

Bilans ofiar śmiertelnych wtorkowej strzelaniny w szkole podstawowej w mieście Uvalde w Teksasie w USA wzrósł do 21. Zginęło 18 dzieci i trzy osoby dorosłe - poinformował senator stanu Teksas Roland Gutierrez.

Gutierrez dodał, że trzy osoby nadal przebywają w szpitalu w stanie krytycznym, w tym 10-letnia dziewczynka i 66-letnia kobieta. Agencja AP podaje, że funkcjonariusze federalnych organów, wypowiadając się anonimowo, powiedzieli, iż liczba ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję