Reklama

Kościół

Bp Kopiec na ad limina: świętość i klarowna komunikacja antidotum na nadużycia

Świętość i klarowna komunikacja stanowią antidotum na problemy związane z nadużyciami seksualnymi w Kościele – powiedział KAI biskup gliwicki Jan Kopiec podsumowując drugi dzień wizyty ad limina Apostolorum w Watykanie biskupów z metropolii katowickiej i krakowskiej.

[ TEMATY ]

ad limina

bp Jan Kopiec

Anna Buchar

Bp Jan Kopiec, biskup gliwicki

 Bp Jan Kopiec, biskup gliwicki

Polscy hierarchowie odwiedzili dziś Kongregację ds. Biskupów, Kongregację Nauki Wiary i Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej.

Bp Kopiec przypomniał, że Kongregacja ds. Biskupów w sposób szczególny zajmuje się organizowaniem i monitorowaniem pracy biskupów jako zwierzchników diecezji. Jej prefekt kard. Marc Ouellet i sekretarz abp Ilson Montanari poruszyli kwestię nadużyć w stosunku do małoletnich.

– Rozważaliśmy nie tyle samą sprawę, bo jesteśmy jak najbardziej przekonani, że domaga się ona i uregulowania, i chronienia ofiar, i odpowiedzialności sprawców tego zła – podkreślił ordynariusz gliwicki. Dodał, że akcent bardzo mocno położono na to, by nie tworzyć atmosfery potępienia ani „złości wobec biskupów, którzy rzekomo wszystko tuszowali”, ale na tworzenie „okna nadziei”: na to, żeby „w domaganiu się sprawiedliwości, w otoczeniu troską ofiar, nie utopić się w odczuciu zemsty, wykluczenia” i nie odzierać nikogo „z szacunku i godności”.

Komplementarnie do tego zagadnienia kard. Ouellet poruszył temat świętości biskupa. Mocno w dyskusji podkreślano, że nie jest to tylko jego sprawa indywidualna. Świętość biskupa i związana z nią troska o wypełnienie swoich zadań z powodów nadprzyrodzonych (bo Jezus Chrystus mu je polecił) ma być przeżywana w odniesieniu do wspólnoty. Zwracano uwagę, że to właśnie świętość spowoduje, że uniknie się nadużyć, że „nie będzie zagubienia się osób duchownych” w dziedzinie seksualnej.

Kardynał wskazał, że we wszystkich dramatach nadużyć, których jesteśmy świadkami od co najmniej dwóch dekad, „najbardziej niedopracowana była komunikacja, zarówno z ofiarami, jak i z mediami i ze społeczeństwem”. Wydaje się że gdyby była bardziej klarowna i otwarta, można by było wielu problemów uniknąć.

Wiąże się z tym potrzeba synodalności, a więc nie tylko nauczania z pozycji własnej, wyposażonej w nadprzyrodzone środki, ale także umiejętności słuchania i wymieniania uwag, by dzięki temu szukać właściwych rozwiązań.

Reklama

Rozmowa w Kongregacji Nauki Wiary dotyczyła skomplikowanego obrazu dzisiejszej kondycji wiary i podejścia do Kościoła nie tylko jako instytucji, ale jako stróża prawd wiary. – Kiedyś wydawało się, że strzeżenie i przekazywanie wiary apostolskiej powoduje, że racją przyjmowania prawd wiary jest sama siła oddziaływania tych prawd nadprzyrodzonych i to powinno wystarczyć. Dzisiaj wiemy, że tego już nie osiągniemy. Zatomizowanie postaw dzisiejszego społeczeństwa pokazuje bardzo wyraźnie, że wspólnotowość się rozbija, rozmywa, spłyca. Przeważa indywidualizm. Stąd bierze się niebezpieczeństwo, że każdy dziś może uchodzić za specjalistę, za znawcę spraw wiary – zaznaczył bp Kopiec.

Z kolei w Sekretariacie Stanu była mowa o stosunkach państwo-Kościół, ale kard. Pietro Parolin poruszył je w szerszym kontekście zasady wolności religijnej, przyjaznego rozdziału, poczucia autonomii i niezależności zarówno państwa, jak i Kościoła jako podmiotu w społeczeństwie oraz szukania tego, co powinno być z pożytkiem dla społeczeństwa. Szczegółowe kwestie dotyczyły wiązania się Kościoła z określoną partią, tłumaczenia zasad tolerancji, a także tego, czy obrona życia jest kwestią czyjejś wąskiej wizji kogoś przejętego tą sprawą, czy też „zmierza ku spojrzeniu obiektywnemu”. – Obrona życia obowiązuje wszystkich. To nie jest tylko problem pretensji Kościoła, który będzie bronił życia, a państwo już nie będzie broniło – wskazał ordynariusz gliwicki.

Także w Sekretariacie Stanu była mowa o potrzebie komunikacji. Bp Kopiec zwrócił uwagę, że w Polsce komisja wspólna rządu i episkopatu „spotyka się, kiedy trzeba gasić jakiś pożar”. – To jest za mało. Trzeba szukać umiejętności wymiany myśli, ustalenia swoich stanowisk i tego, co dobrego z tego może wyniknąć, bo okopywanie się tylko przy swoim i pokazywanie, kto będzie silniejszy, nie zdaje egzaminu. Wiemy, ile strat z tego wynika – zauważył hierarcha.

- Jak piękny mógłby być świat, gdybyśmy wspólnie - państwo ze swoimi specyficznymi celami i Kościół ze swoimi specyficznymi celami - pracowali dla dobra społeczeństwa. Naprawdę mogłoby z tego wyniknąć dużo dobrego. Natomiast z ciągłego patrzenia, kto kogo przechytrzy, kto kogo wyeliminuje na tym czy innym odcinku, nic dobrego nie będzie – zaznaczył bp Kopiec.

2021-10-26 21:22

Ocena: 0 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyznanie wiary polskich biskupów w Bazylice św. Pawła za Murami

[ TEMATY ]

ad limina

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Wyznaniem wiary przy grobie Apostoła Narodów w bazylice św. Pawła za Murami zakończyła się Msza św. sprawowana 7 lutego przez biskupów polskich przebywających w Wiecznym Mieście z wizytą „ad limina Apostolorum”. Przewodniczył jej metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź. Zaznaczył, że „Kościół potrzebuje przewodników, którzy są w sposób szczególny za niego odpowiedzialni i poświęcają mu całą swoją służbę a funkcja ta wiąże się także z koniecznością dźwigania Chrystusowego krzyża.

„Ta świątynia jest świadkiem czci jakiej doznawał św. Paweł przez wieki i doznaje dziś. Rzesze pielgrzymów a wśród nich i my biskupi nawiedzamy to miejsce, aby przy grobie Apostoła Pawła wypraszać potrzebne łaski i wyznać wiarę. Pragniemy podziękować Bogu za to, że udzielił nam przywileju głoszenia Ewangelii” – mówił abp Sławoj Leszek Głódź.

Metropolita gdański wskazał na „konieczność apostolstwa i wpatrywania się w Chrystusa”. „Ci co nie rozumieją Kościoła nigdy też nie zrozumieją istoty posługi i urzędu biskupa. I z tym spotykamy się na co dzień często” – zaznaczył kaznodzieja.

Mówiąc o apostolstwie św. Pawła przypomniał, że oznacza ono bycie posłanym przez Chrystusa do głoszenia Ewangelii, a posłannictwo Chrystusowe jest także udziałem biskupów. „Każdy z biskupów jest posłany przez Chrystusa jako ambasador Jego Ewangelii” – przypomniał kaznodzieja.

Abp Głodź wskazał na kolejne zadanie biskupa, którym jest głoszenie Ewangelii połączone z budowaniem i umacnianiem Kościoła. „Tytuł `apostoł` zobowiązuje także nas. Tak jak za czasów św. Pawła tak i dzisiaj Kościół potrzebuje budowniczych chrześcijańskich wspólnot. Kościół potrzebuje przewodników, którzy są w sposób szczególny za niego odpowiedzialni i poświęcają mu całą swoją służbę. Funkcja przewodnika w Kościele wiąże się także z koniecznością dźwigania Chrystusowego krzyża, czego także często jesteśmy świadkami” – zaznaczył arcybiskup.

Z uznaniem mówił o zasługach dla Kościoła abp Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który tę funkcję sprawuje już od 10 lat oraz kard. Józefa Glempa, którego pierwsza rocznica śmierci niedawno minęła.

„Przed przyjazdem do Rzymu prasa pisała, że biskupi jadą do Rzymu, gdzie papież im pogrozi palcem, a my przybyliśmy do papieża Franciszka jak do ojca. Św. Paweł nigdy nie tracił ducha wszystkie trudności znosił cierpliwie i z niezłomną wytrwałością” – przekonywał abp Głódź.

Metropolita gdański wskazał, że biskupi często doświadczają niezrozumienia, ośmieszenia, wyszydzenia, odrzucenia bądź oskarżenia. „Każdy z nas na różny sposób i w różnym czasie tego doznaje lub doznawał. Mogę to odnieść także do siebie” – powiedział abp Głódź i dodał: „Od św. Pawła możemy się uczyć jak głosić Ewangelię nie tracąc wiary, budować Kościół, służyć ludziom. Kościół potrzebuje apostołów na podobieństwo św. Pawła. Potrzebuje nas jako nieugiętych głosicieli Dobrej Nowiny i radosnej nowiny o zbawieniu”.

Zachęcił biskupów, by tak jak św. Paweł nie tracili ducha wobec przeciwności ale będą umieli świadczyć o Prawdzie.

Po Mszy św. wszyscy polscy biskupi przy grobie Apostoła Narodów złożyli wyznanie wiary.

POSŁUCHAJ

CZYTAJ DALEJ

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2022-12-04 11:38

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

pl.wikipedia.org

90 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brat Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii zaraził się szkarlatyną.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję