Reklama

Niedziela Legnicka

Biskup legnicki podsumowuje wizytę w Rzymie

Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, podzielił się swoimi refleksjami po powrocie z wizyty Ad limina Apostolorum, którą biskupi diecezjalni odbywają zazwyczaj co 5 lat.

[ TEMATY ]

ad limina

bp Andrzej Siemieniewski

biskup legnicki

ks. Piotr Nowosielski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czas modlitwy

Przed wyjazdem do Rzymu, zaznaczał że jest to nie tylko wizyta urzędowa w Kurii Rzymskiej, ale także pielgrzymka, wypełniona modlitwą. Potwierdzeniem tego, oprócz modlitwy indywidualnej, były spotkania biskupów na modlitwie w tzw. Bazylikach Większych i u grobu św. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bogaty program

Dzień rozpoczynał się o godz. 6.00. Po śniadaniu, księża biskupi byli dowożeni do miejsca spotkań modlitewnych i z przedstawicielami kurii rzymskiej. Podczas spotkań był czas na zaprezentowanie życia swojej diecezji w danej dziedzinie, postawienie pytań, przekazywanie oczekiwań i zapoznania się z aktualnym stanem działań Kościoła w tej kwestii. Biskup legnicki wspomina m.in. spotkanie Rady ds. Jedności Chrześcijan. - Kard. Kurt Koch, zwracał uwagę że rzeczywistość jedności chrześcijan jest dynamiczna. Np. obraz chrześcijaństwa który funkcjonuje w trzech głównych nurtach: katolicyzm, protestantyzm, prawosławie, jest już obrazem nieadekwatnym. Dziś trzeba już mówić, widzieć czwarty nurt: pentakostalizację – mówi biskup Andrzej.

Spotkanie z Papieżem

Biskupi spotkali się także z papieżem Franciszkiem. Podczas rozmowy poruszone zostały tematy związane z ogłoszonym przez niego Synodem Biskupów, o nowej ewangelizacji, problemie emigrantów, czy też o kryzysie powołań i problemie nadużyć seksualnych przez niektórych duchownych. - Pojawiały się tematy dotyczące życia Kościoła, a są one i radosne i bolesne. Mogliśmy się nimi podzielić, usłyszeć o doświadczeniach z innych regionów Kościoła i usłyszeć podpowiedzi – mówi biskup legnicki.

Ad limina a sprawa legnicka

A dokładnie, chodzi o podjęte dzięki inicjatywie Bractwa księcia Henryka Pobożnego, starania o beatyfikację poległego w Bitwie pod Legnicą księcia. - Odwiedzając Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, otrzymaliśmy wykaz wszystkich spraw prowadzonych w Polsce i z radością odkryłem na nim imię księcia Henryka, obdarzonego przydomkiem „devoto” – czyli „pobożny” z informacją że jego sprawa toczy się na płaszczyźnie diecezjalnej. Celem tego postępowania, jest rozeznanie zasadności przedstawiania tego wielkiego męża wiary, pobożności jako kandydata do beatyfikacji – mówi biskup Siemieniewski.

Reklama

Inne oblicze Rzymu

Wspomina też odwiedziny rzymskiej noclegowni, do której zaprowadził jałmużnik papieski kard. Krajewski. To miejsce które pomaga także w odkrywaniu lepszych dróg życiowych. Można w niej zobaczyć np. obrazy malowane przez jednego z bezdomnych (Polaka), którego talent odkryto w tym miejscu. - Akurat w obrazach jest to najbardziej widoczne, ale myślę że u każdego z nich, odnawia się obraz w sercu, że mogą odnaleźć swoje nowe miejsce i w społeczności i Kościele – wspomina biskup Andrzej.

Podsumowanie

- Ogólne podsumowanie podsunął nam Papież. Przypominając że koniec naszego pobytu, jest początkiem etapu synodalnego w diecezjach. Ten synod nie ma polegać na dyskusjach, debatach, głosowaniach, ale na naśladowaniu Dziejów Apostolskich. Synod to „wspólna droga”, w której Duch Święty prowadzi do ewangelizacji. To mi utkwiło najbardziej w pamięci i tym chcę się dzielić ze wszystkimi – podsumowuje Biskup Andrzej Siemieniewski.


P.S. Cała treść wywiadu dostępna na stronach diecezjalnego radia Plus Legnica; www.legnica.fm


2021-11-01 13:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyznanie wiary polskich biskupów w Bazylice św. Pawła za Murami

[ TEMATY ]

ad limina

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Wyznaniem wiary przy grobie Apostoła Narodów w bazylice św. Pawła za Murami zakończyła się Msza św. sprawowana 7 lutego przez biskupów polskich przebywających w Wiecznym Mieście z wizytą „ad limina Apostolorum”. Przewodniczył jej metropolita gdański, abp Sławoj Leszek Głódź. Zaznaczył, że „Kościół potrzebuje przewodników, którzy są w sposób szczególny za niego odpowiedzialni i poświęcają mu całą swoją służbę a funkcja ta wiąże się także z koniecznością dźwigania Chrystusowego krzyża.

„Ta świątynia jest świadkiem czci jakiej doznawał św. Paweł przez wieki i doznaje dziś. Rzesze pielgrzymów a wśród nich i my biskupi nawiedzamy to miejsce, aby przy grobie Apostoła Pawła wypraszać potrzebne łaski i wyznać wiarę. Pragniemy podziękować Bogu za to, że udzielił nam przywileju głoszenia Ewangelii” – mówił abp Sławoj Leszek Głódź.

Metropolita gdański wskazał na „konieczność apostolstwa i wpatrywania się w Chrystusa”. „Ci co nie rozumieją Kościoła nigdy też nie zrozumieją istoty posługi i urzędu biskupa. I z tym spotykamy się na co dzień często” – zaznaczył kaznodzieja.

Mówiąc o apostolstwie św. Pawła przypomniał, że oznacza ono bycie posłanym przez Chrystusa do głoszenia Ewangelii, a posłannictwo Chrystusowe jest także udziałem biskupów. „Każdy z biskupów jest posłany przez Chrystusa jako ambasador Jego Ewangelii” – przypomniał kaznodzieja.

Abp Głodź wskazał na kolejne zadanie biskupa, którym jest głoszenie Ewangelii połączone z budowaniem i umacnianiem Kościoła. „Tytuł `apostoł` zobowiązuje także nas. Tak jak za czasów św. Pawła tak i dzisiaj Kościół potrzebuje budowniczych chrześcijańskich wspólnot. Kościół potrzebuje przewodników, którzy są w sposób szczególny za niego odpowiedzialni i poświęcają mu całą swoją służbę. Funkcja przewodnika w Kościele wiąże się także z koniecznością dźwigania Chrystusowego krzyża, czego także często jesteśmy świadkami” – zaznaczył arcybiskup.

Z uznaniem mówił o zasługach dla Kościoła abp Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, który tę funkcję sprawuje już od 10 lat oraz kard. Józefa Glempa, którego pierwsza rocznica śmierci niedawno minęła.

„Przed przyjazdem do Rzymu prasa pisała, że biskupi jadą do Rzymu, gdzie papież im pogrozi palcem, a my przybyliśmy do papieża Franciszka jak do ojca. Św. Paweł nigdy nie tracił ducha wszystkie trudności znosił cierpliwie i z niezłomną wytrwałością” – przekonywał abp Głódź.

Metropolita gdański wskazał, że biskupi często doświadczają niezrozumienia, ośmieszenia, wyszydzenia, odrzucenia bądź oskarżenia. „Każdy z nas na różny sposób i w różnym czasie tego doznaje lub doznawał. Mogę to odnieść także do siebie” – powiedział abp Głódź i dodał: „Od św. Pawła możemy się uczyć jak głosić Ewangelię nie tracąc wiary, budować Kościół, służyć ludziom. Kościół potrzebuje apostołów na podobieństwo św. Pawła. Potrzebuje nas jako nieugiętych głosicieli Dobrej Nowiny i radosnej nowiny o zbawieniu”.

Zachęcił biskupów, by tak jak św. Paweł nie tracili ducha wobec przeciwności ale będą umieli świadczyć o Prawdzie.

Po Mszy św. wszyscy polscy biskupi przy grobie Apostoła Narodów złożyli wyznanie wiary.

POSŁUCHAJ

CZYTAJ DALEJ

Radość z Niedzieli Biblijnej

2024-04-13 22:18

Wiktor Cyran

Na rozpoczęcie świętowania Niedzieli Biblijnej w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu odbyło się spotkanie zorganizowane przez Inicjatywę Biblijną „Lumen Vitae”. W spotkaniu uczestniczyło ponad 150 osób na czele z bp Maciejem Małygą, ks. prof. Mariuszem Rosikiem oraz ks. Grzegorzem Strzelczykiem. W ramach spotkania uczestnicy wysłuchali panelu dyskusyjnego „Dlaczego czytać Pismo Święte?”

Od 2009 roku w polskim Kościele obchodzimy w 3 niedzielę wielkanocną Niedzielę Biblijną wraz z tygodniem biblijnym. XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny obchodzimy pod hasłem „Powołani do Wspólnoty – Komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”. W tę niedzielę obchodzimy również VII Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Łódzkie obchody 50-lecia Wspólnoty Chemin Neuf

2024-04-13 14:33

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

ks. Paweł Kłys

50 lecie Chemin Neuf

50 lecie Chemin Neuf

- Nam, całemu Kościołowi życzę tego doświadczenia, że Duch święty jest mocniejszy, niż wszystkie podziały! Życzę tez całemu Kościołowi tego rozeznania, że nic tak nie obezwładnia Słowa jak podziały między chrześcijanami. Życzę Wspólnocie Chemin Neuf, żeby strzegła tego przekazu bo to jest was przekaz od początku do końca! – mówił kardynał Rys.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję