Reklama

Kościół

To co widzialne przemija, to co niewidzialne trwa wiecznie

To co widzialne, przemija, to co niewidzialne trwa wiecznie, a domem wieczności jest sam Bóg. O pewności tego niezwykłego domu Pan Jezus mówił swoim apostołom i wskazywał im, jak tam dojść, bo On sam jest drogą do Domu Ojca, gdzie jest mieszkań wiele – mówił w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, przewodnicząc Mszy św. w uroczystość Wszystkich Wiernych Zmarłych.

[ TEMATY ]

modlitwa

śmierć

Karol Porwich/Niedziela

W Dniu Zadusznym w Kielcach tradycją jest modlitwa za zmarłych biskupów poprzedników połączona z zejściem do krypt katedralnych, gdzie spoczywają biskupi kieleccy.

W homilii biskup kielecki rozważał sens ziemskiego przemijania i znaczenie modlitwy za zmarłych oraz Boże wobec nich miłosierdzie. Odwołując się m.in. do Księgi Machabejskiej i do Księgi Mądrości przypominał, że trzeba modlić się za zmarłych.

- To Bóg jest sędzią żywych i umarłych, do niego należy ostatnie słowo, nawet jeżeli ludzkie opinie są inne - stwierdził. - Towarzyszy nam świadomość, że wielokrotnie ludzie widzą życie inaczej, kiedy zapominają, że Bóg jest miłosierny, a jego sprawiedliwość zawsze jest darem dla człowieka. Człowiek widzi tylko ludzkie przemijanie w czasie, a w nim także umieranie – dodał biskup.

Przestrzegał przed „zbyt częstym zajęciem się sobą, skoncentrowaniem na swoim ‘ja’ i nie dostrzeganiem, co dzieje się z duszą”. - Dlatego św. Paweł Apostoł zaprasza nas, abyśmy nie ulegli zwątpieniu, ponieważ człowiek wewnętrzny przez śmierć dojrzewa do wieczności – tłumaczył bp Piotrowski.

Podziel się cytatem

Reklama

Zaznaczał także sens przemijania, wynikający z wiary. - W tych dniach modlitwy za zmarłych nie poddajemy się zwątpieniu, bo chociaż niszczeje nasz zewnętrzny człowiek, to jednak ten, który jest wewnątrz, odnawia się z dnia na dzień - mówił. Stąd „niepotrzebne są obawy i lęki (…), znacznie ważniejsze jest pytanie, czy dokonaliśmy już wyboru Nieba” – mówił biskup kielecki.

Podkreślając znaczenie Bożego miłosierdzia wobec nas wszystkich i wiary w sens modlitwy za zmarłych, mówił: – Skarbiec modlitwy Kościoła jest dla nich otwarty. Bądźmy wspaniałomyślni ofiarując naszym zmarłym dar modlitwy, (…) bowiem miłość Boża nasączająca życie czyni człowieka nieśmiertelnym.

Po Eucharystii biskupi wraz z asystą liturgiczną, w kryptach kieleckiej bazyliki odmówili modlitwy za spoczywających tam zmarłych biskupów diecezji kieleckiej, biskupów pomocniczych i administratorów, począwszy od bp. Wojciecha de Boża Wola Górskiego po bp. Kazimierza Ryczana.

Do krypt wszyscy wierni mogą się udać na modlitwę 2 i 3 listopada.

2021-11-03 11:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To biskup dla ludzi

Mówił często, że w ludziach jest wiele „nieodkrytych pokładów dobra”. Kiedyś przyszedł do niego jeden z księży i narzekał na kogoś. Odpowiedział mu krótko: „To przyciągnij go do Pana Boga. Zadbaj o jego nawrócenie. Nie narzekaj!”.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

[ TEMATY ]

św. s. Faustyna Kowalska

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowaną w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łodzi przy ul. Krośnieńskiej 9, gdzie przed 100-laty mieszkała Helena Kowalska, zakończyły się obchody 100-lecia obecności Apostołki Miłosierdzia w Łodzi. Helena Kowalska mieszkała w Łodzi od września 1922 roku do lutego 1923.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję